Kanada co navštívit a vidět v Kanadě

Kanada stojí na vrcholu turistických žebříčků z mnoha důvodů. Sice nenabízí žádné významné historické památky ani cenné umělecké sbírky, co ovšem nemá v této oblasti, kompenzuje neskutečnou přírodou, která nemá na světě obdoby. Kanadské Skalisté hory a v nich ležící národní parky jsou právem zapsány na seznamu přírodního dědictví UNESCO, skýtají velkolepé hory, horské louky, divoké řeky, smaragdová horská jezera, to vše doplňuje divoká zvěř, kterou tu není až tak těžké zahlédnout. Spatření medvědů, losů, velryb, pum či vlků tu nikdy není nemožné. Kdy už budete mít krásy Skalistých hor dost, čekají na Vás divoké větrem šlehané pláže Vancouver Islandu, pusté prérie ve středu země, zasněžené planiny na severu země a nespoutaná divočina pro otrlé dobrodruhy. Východ země skýtá provinční městečka a nějaké ty historické památky připomínající první osadníky, k tomu tu nenajdete nic menšího než Niagarské vodopády, o které se Kanada stejně jako o Velká jezera dělí s USA. Kanada se pyšní i světovými metropolemi jako je Vancouver či Toronto, které nadchnou milovníky velkoměst a jejich rušného života. Kromě toho si tu v zimě výborně zalyžujete, v létě tu můžete surfovat či se věnovat celému spektru outdoorových aktivit. V Kanadě se jednoduše nudit nemůžete. Cesty po světě pro Vás připravily podrobného průvodce po všech krásách Kanady, nahlédněte tak směle do pravého menu.

Co navštívit a vidět v Kanadě Co navštívit a vidět v Kanadě Co navštívit a vidět v Kanadě Kanada, rozlohou druhý největší stát světa (hned po Rusku), pokrývá severní polovinu kontinentu Severní Amerika. Její břehy omývá ze severu Severní ledový oceán, na východě Atlantický oceán a na západě Tichý oceán. Sousedí s jediným státem, se Spojenými státy americkými, další hranice už jsou jen námořní. Hlavním městem je na východě země ležící Ottawa.

Kanada má necelých 36 milionů obyvatel a velmi nízkou hustotu zalidnění. Dá se říct, že 90% Kanaďanů žije ve vzdálenosti maximálně 160 km od hranic s USA. Sever Kanady, řekněme od Edmontonu výše, je civilizací jen velmi málo dotčená nehostinná krajina, které my říkáme divočina. Oficiálními jazyky je angličtina – na většině území a francouzština, která má nejsilnější pozici v Québecu. Kanada je parlamentní konstituční monarchií, jejíž oficiální hlavou je britská královna, kterou zastupuje generální guvernér. Kanadské obyvatelstvo je velmi multikulturní a jde doslova o směsici všemožných skupin, které postupně nahradily kdysi velmi početná domorodá indiánská etnika a inuitské kmeny ze zasněžených planin na severu. Asi polovina z dnešních obyvatel se hlásí k britským předkům, čtvrtina k těm francouzským, na původní obyvatele už připadají asi jen 3%. V současné době se tedy k tzv. Prvním národům hlásí asi 1 milion obyvatel. Početná je také skupina různých přistěhovalců, z nichž nemalou část tvoří také Češi, kteří sem emigrovali po celé minulé století. Těmi nejznámějšími emigranty byl třeba Tomáš Baťa nebo spisovatel Josef Škvorecký. Těmi nejsilněji zastoupenými přistěhovaleckými etniky jsou Skotové, Irové a Němci. Kanada je známá také svým rezervovaným postojem k sousedním USA, mezi Kanaďany a Američany existuje poměrně velká rivalita, ačkoliv jsou si obě země v mnohém dost podobné. Většina věřících obyvatel Kanady se hlásí ke křesťanství. Kanaďané také slaví úspěchy ve sportu. Nejoblíbenějšími sporty je tady lední hokej, lyžování, basketbal, ale také rychlobruslení a krasobruslení.

Zemi tvoří 10 provincií – Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland a Labrador, Nové Skotsko, Ontario, Ostrov prince Edwarda, Québec a Saskatchewan a 3 spolková teritoria - Severozápadní teritoria, Nunavut a Yukon.

kanadské provincie

Jedná se o průmyslově rozvinutou zemi, jeden z nejbohatších států světa, který je členem skupiny G8. Kanada má velké množství nerostného bohatství – hlavně ropy (především v Albertě) a zemního plynu (při východním pobřeží). Její ropné zásoby jsou hned druhé na světě, po Saudské Arábii. Zároveň je jedním z předních vývozců zlata, niklu, hliníku a olova. Silné zastoupení má tak výroba elektrické energie z vodních elektráren, zemědělská produkce z oblasti kanadských prérií, rozvinutý je také automobilový průmysl (Ontario), ale i jiné oblasti výrobního sektoru, stejně jako dřevozpracující průmysl.

Kanada je kombinací blýskavých měst jako Montreal, Toronto nebo Vancouver a zároveň nespoutané divoké přírody plné medvědů, losů a řek plných lososů. Je to země hor, jezer, pustiny, prérií, arktické tundry, úrodných zemědělských oblastí, pobřežního deštného lesa i pouští. Kanada je rozlohou skutečně obrovská, což je důvodem rozmanitosti zdejšího počasí i geografie. Leží v severní části kontinentu Severní Amerika, na severu k ní patří řada arktických ostrovů, které zasahují k Severnímu ledovému oceánu. Na severovýchodě je od Grónska oddělují úzké průlivy. Kanada si už od roku 1925 nárokuje část Arktidy, ne všechny státy její nároky ovšem uznávají. Nížinatou krajinu na východě země omývá Atlantik, zdejší část kanadsko-americké hranice tvoří Velká jezera. Na severovýchodě se do krajiny zařezává obrovský Hudsonův záliv, pojmenovaný podle britského mořeplavce. Povodí řek vlévajících se do zálivu zahrnuje asi třetina Kanady a celá tato oblast kdysi nesla název Země prince Ruprechta, podle Ruprechta Falckého, jednoho ze zakladatelů Společnosti Hudsonova zálivu, která dostala od anglického krále Karla II. monopol na obchod s kožešinami na tomto území. Západ země pak tvoří kanadské Skalisté hory, které se táhnou mezi provinciemi Alberta a Britská Kolumbie, břehy západního pobřeží omývá Pacifik. Nejvyšší horou Kanady je Mount Logan v Yukonu vysoká 5 959 m, nejdelší řekou je Mackenzie –Athabasca v délce víc než 4 000 km.

Co navštívit a vidět v Kanadě

Kanada má několik národních parků, celou řadu národních rezervací, provinčních parků a národních historických památek. Všechny kanadské parky organizuje Parks Canada, na jejíchž webových stránkách se dozvíte všechno, co potřebujete vědět pro návštěvu kanadských národních parků, můžete si tu udělat veškeré potřebné rezervace a také si tu koupit kartu Canada Discovery Pass, která Vám umožní návštěvu všech národních parků po celý rok neomezeně. Podle plánovaného počtu národních parků, které se chystáte navštívit, si spočítejte, zda se Vám vyplatí Discovery Pass nebo platit při vstupu do jednotlivých národních parků. Kanada má skvělou síť turistických informací, které najdete ve všech turistických oblastech země, a to i v těch docela málo navštěvovaných. Jednou v roce je návštěva do všech národních parků Kanady zdarma, to také najdete na výše uvedených stránkách. Pokud si nekoupíte tuto kartu, platí se při vjezdu do každého národního parku, ale i do některých provinčních nebo národních historických památek. Dále se platí poplatky za rybářské povolení (platí pro jednotlivé provincie) a kempování ve volné přírodě, které je v Kanadě velmi oblíbené. Volně tu můžete kempovat s povolením téměř všude. Jinak je tu velmi široká síť moderních kempů i nenáročných tábořišť. Skvěle fungují také kempy pro RV´s, tedy obytné vozy, protože tento typ cestování je v Kanadě, stejně tak v USA, velmi oblíbený. Zamyslete se nad tím, jestli „obytňákem“ nechcete procestovat Kanadu i Vy. My to z vlastní skutečnosti musíme doporučit.

O Kanadě dlouho existovaly představy ledové země věčného sněhu, na které se prohánějí lední medvědi. Jak je to ve skutečnosti? Podnebí a počasí je v Kanadě velmi rozmanité, což je u země její rozlohy nepřekvapivé. Nejmírnější počasí celé Kanady nabízí západní pobřeží kolem Vancouveru, kde panují mírné zimy (kolem bodu mrazu, ale spíše pár stupínků na nulou) a teplá léta. Oproti tomu třeba v Albertě a na severu země ležících teritoriích se skutečně v zimě příliš nezahřejete, teploty se tu v zimních měsících nebojí klesnout třeba až k -40⁰C. A kdyby Vám náhodou někdo před cestou vyprávěl nějaké zkazky o zimě suché a vlhké, a že těch -40⁰C není tak hrozných, tak vězte, že je to vážně nesmysl. Zima, kterou jsem strávila v Calgary, byla tak krutá, že doslova zalézala do morku kostí. Zima v Kanadě panuje od listopadu do března a s výjimkou jihozápadního pobřeží Britské Kolumbie se téměř všude v těchto měsících musíte připravit na mrazy a teploty i několik týdnů pod bodem mrazu, a také na spoustu sněhu. V centrální oblasti ležící provincie Albertu, Manitobu a Saskatchewan zas sužují největší klimatické rozdíly, jeden den máte v Calgary -40⁰C, den nato zafouká chinook, teplý vítr, který ohřeje vzduch na +10⁰C. Nejdeštivější oblastí je Vancouver a Vancouver Island. Červenec a srpen jsou spolehlivě teplé měsíce v celé Kanadě, a to dokonce i v severněji položených místech. Letní teploty se pohybují průměrně mezi 22 až 26 ⁰C.


Před cestou do Kanady by bylo dobré, vědět alespoň něco málo o kanadské historii. Věnujeme jí samostatný článek, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historie této země.

Kanadská kuchyně je směsicí různých vlivů. Nezdravé produkty ve zdejších supermarketech plné éček hodně připomínají americkou stravu a to je také možná důvodem obezity Kanaďanů. Nicméně vyhnete-li se levným hospodám, fastfoodům a supermarketům a investujete peníze do vyzkoušení některých kanadských delikates, nebudete rozhodně litovat. Pokrmy a ingredience, ze kterých se vaří, se liší podle oblasti. Východní kuchyně často připomíná tu francouzskou, na jídelníčku najdete jídla připomínající staré francouzské sedlácké pokrmy, oblíbená je třeba šunka nebo bažant. Provincie u Atlantiku pak také nabízejí kanadského humra nebo ústřice, ryby a mořské plody jsou velmi oblíbené na celém území Kanady. Můžete také vyzkoušet clam chowder, hustou polévku ze zeleniny a mořských plodů. Québec je také zemí, ve které se vyrobí 90% nejtradičnější kanadské pochutiny, javorového sirupu, který je oblíbený třeba při snídani na lívance (pancakes). Ten se vyrábí ze šťávy, kterou produkují javorové stromy nacházející se v lesích tzv. Javorového pásu. Střední provincie jako Manitoba nebo Saskatchewan nabízí pečené kachny, husy, krocana nebo kaviár. A už se blížíme k západu – pro provincii Alberta jsou typičtí kovbojové a dobytkářské farmy a můžete si tu chvílemi připadat jako v Texasu, neboť zdejší hovězí steaky patří k nejlepším v celé Severní Americe. V Britské Kolumbii je pak oblíbený tichomořský losos, kdy ten uzený je po javorovém sirupu nejoblíbenějším suvenýrem, který turisté vezou domů ze svých cest. Oblíbení jsou také garnáti a krabi. Vynikající ovoce se sbírá na jihu Britské Kolumbie v údolí jezera Okanagan, kde se také nacházejí vinice, které pěstují své specifické odrůdy vína. Ta nejlepší kanadská vína pocházejí z oblasti Niagara-on-the-Lake v Ontariu. V údolí Okanaganu si v létě můžete čerstvé ovoce koupit na kdejaké farmě. V Kanadě se vyrábí pivo, které je ovšem dost průměrné, proto tu frčí hlavně dovážená piva – Heineken nebo česká piva. Kanadskými značkami piva je Molson, Labatts nebo třeba Moosehead. Z alkoholických nápojů pak v Kanadě nejvíce frčí whisky, včetně té domácí žitné, stejně tak jablečný cider. Typickou snídaní jsou hash browns, pečené či jinak upravené brambory nakrájené na kostičky, wafle a palačinky (pancakes) polité javorovým sirupem. Všechny kanadské restaurace jsou nekuřácké. Alkohol v Kanadě smí prodávat jen licencované obchody označované jako Liquer Store. Konzumace alkoholu je v Kanadě možná od 18 let a pokud vypadáte příliš mladě, počítejte s tím, že po vás budou chtít v obchodě nějaké to ID.

javorový syrup

Celou Kanadu jednou cestou zvládnete procestovat jen stěží. Strávila jsem tam celý rok v rámci programu Work and Travel, a přesto znám dobře jen Albertu a Britskou Kolumbii. Vzdálenosti mezi jednotlivými místy jsou obrovské a musíte si tak před Vaší krátkodobou cestou jasně stanovit cíl Vaší cesty. Chcete vidět Niagarské vodopády a Velká jezera? Nebo hledáte luxusní města jako Montreal nebo Toronto? Či chcete vidět připomínky vzniku Kanady v Hudsonově zálivu? Ve všech těchto případech zamiřte na východ a tu západní část nechce zase na příště. Je-li Vaším cílem ta nejdivočejší příroda, která bez přehánění nemá na světě obdoby, zamiřte do kanadských národních parků jako NP Banff, Yoho, Jasper nebo třeba na ostrov Vancouver. Chcete-li vidět takovou divočinu, že celé týdny neuvidíte jedinou připomínku civilizace a budete přespávat ve dřevěných dřevorubeckých srubech, zamiřte do teritorií na severu Kanady. Jasné vymezení cíle Vaší cesty je před cestou do Kanady skutečně důležité. Rozhodnete-li se projet Kanadu z východu na západ a postihnout tak téměř všechno, vezměte si na Vaši cestu alespoň dva měsíce a psychicky se připravte na tisícikilometrové úseky vedoucí divočinou bez známek civilizace. Protože je Kanada obrovskou zemí, vzdálenosti jsou větší, než si dokážete představit. Kanaďané o tom vědí své. Do svých horských chat a srubů jezdí na víkendy z měst třeba i 6 hodin…

Tady je přehled hlavních oblastí, které stojí v Kanadě za vidění. Průmyslovým centrem země je Ontario, kde se nachází Toronto, ze kterého mnozí vyráží na jednu z hlavních turistických atrakcí Kanady, k Niagárským vodopádům, které leží na hranici Kanady a USA na jihovýchodě země. Na východě země se dál můžete vydat do zátoky Georgian Bay, do hlavního města Ottawy, do provincie Québec s jejím největším městem Montrealem. Navštívit můžete i přímořské provincie při Atlantickém oceánu. Pokud se vydáme na západ, zhruba uprostřed Kanady jsou pak provincie Manitoba s hlavním městem Winnipegem a Saskatchewan, na severu pak můžete navštívit takovou ztracenou perlu, město Churchill, které proslulo ledními medvědy, běluhami a také polární září. Na západě Kanady toho ale pak stojí za vidění asi nejvíc. Jednou z hlavní atrakcí Kanady, za kterou míří valná většina turistů, jsou velkolepé kanadské Skalisté hory, které skýtají neskutečnou přírodu plnou hor, jezer, lesů, řek a divoké zvěře jako jsou medvědi, losi, pumy a různé druhy jelenů. Vstupní branou do Skalistých hor je Calgary, za návštěvu tu stojí celá řada národních parků jako Banff, Jasper či Yoho. Nejzápadnější provincií je Britská Kolumbie, jejíž dominantou je Vancouver, ale navštívit je nutné i ostrov Vancouver, skvělé místo k pozorování velryb. Na severozápadě pak najdete teritorium Yukon, které láká hlavně nenáročné dobrodruhy na svou civilizací jen málo dotčenou krajinu a připomínky rušných dob zlaté horečky na Klondiku. Máte-li rádi zimu, pak se vydejte na sever do Severozápadního teritoria a do Nunavatu, kde váš čeká kanadská arktická oblast pokrytá nepropustnými lesy, jezery, tundrou a ledem. Náš cestovatelský portál Cesty po světě pro vás připravil podrobný internetový průvodce po všech místech Kanady, stačí tak jen nahlédnout do pravého menu a vybrat si, co v Kanadě chcete vidět vy.

A ještě pár praktických informací. Země je rozdělena do šesti časových pásem a oproti Evropě se jedná o časové posuny od 4 do 9 hodin. Zakázány jsou jakékoliv drogy a požívání alkoholu na veřejnosti. Nelze si tak v parku otevřít láhev vína nebo při kempování otevřeně popíjet pivo. Alkoholické nápoje by vždycky měly mít neutrální obaly, proto často uvidíte lidi popíjet něco z papírových pytlíků. Vezete-li si sebou elektrické spotřebiče, nezapomeňte na adaptér. Zásuvky jsou amerického typu (2 nebo 3 ploché kolíky) a napětí je 110-120V. Bez adaptéru tu tak žádné české spotřebiče do zásuvky nedáte. Chcete-li v Kanadě rybařit, musíte si jako cizinec koupit povolení platné pro danou provincii. Koupíte ho v obchodech se sportovními a rybářskými potřebami. V národních parcích platí speciální omezení. V Kanadě se oproti Americe vzdálenosti měří v metrech a kilometrech a teplota se určuje ve stupních Celsia, máme tak usnadněnou práci s převáděním. Kanadskou měnou je kanadský dolar označovaný CAD, který se dělí na 100 centů. Jednodolarová mince je označována jako tzv. loonie, podle obrázku na její zadní straně. Dost dobře se dá v Kanadě platit i americkými dolary, stejně tak bankovními kartami.


A pojďme se podívat na dopravu do Kanady a po Kanadě. Do Kanady se dostanete letecky, najdete tu hned několik velkých mezinárodních letišť. I po Kanadě si velké vzdálenosti můžete zkrátit cestou letadlem, stejně tak z Kanady můžete vyrazit letecky nejen do USA, ale i kamkoliv jinam. Leteckou dopravu v Kanadě zajišťuje Air Canada, fungují tu ale i různé soukromé společnosti. Připomínáme, že veškerá specifika cestování po jednotlivých kanadských místech najdete detailně v jednotlivých článcích.

Ti, co cestují pravidelně s naším cestovatelským portálem, tak už vědí, že my preferujeme pro poznávání světa cestování autem. Je totiž z našeho pohledu nejpohodlnější a dostanete se s ním i do odlehlých a hůře dostupný míst země, kam nejezdí vlaky ani autobusy. Pro cestování po Kanadě to platí obzvlášť a auto je nejlepším dopravním prostředkem, který pro cestovní po Kanadě zvolit. A to už jen proto, že vzdálenosti mezi jednotlivými místy jsou někdy skutečně nekonečné. V Kanadě si bez problémů půjčíte auto, síť silnic a dálnic je skvělá. Od východu k západu Kanadu protíná dálnice Trans-Canada Highway, která je po celém úseku je označována javorovým listem. V zalidněných oblastech Kanady je silniční síť hustá a kvalitní, v těch odlehlejších a hůře dostupných oblastech narazíte na různé druhy štěrkových venkovských cest, které už pro cestování nejsou tolik příjemné, ale dostanou vás tam, kam potřebujete. Na kanadských silnicích se také běžně setkáte s divokými zvířaty, proto mimo oplocené dálnice buďte obezřetní. V Kanadě se jezdí vpravo, pro řízení potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, pravidla silničního provozu a všechno potřebné, co potřebujete znát pro řízení v Kanadě, se dočtete tady.

Hranice Kanady a USA se táhne v délce 8 900 km a skýtá celkem 13 hraničních přechodů. Jedná se mimochodem o nejdelší mezinárodní hranici na světě mezi dvěma zeměmi. Celá tato délka zahrnuje i námořní hranici v oblasti Velkých jezer a asi 2 475 km hranic mezi Kanadou a americkou Aljaškou. Cestovat mezi Kanadou i USA jde vcelku bez problémů, samozřejmě si nezapomeňte pořešit víza, na hranicích v obou směrech budou chtít vidět pas, sdělit důvod Vaší cesty, případně doklady k vozidlu a platný mezinárodní řidičák, překračujete-li hranice autem. Také si důsledně předem prozkoumejte, co smíte a nesmíte do země přivážet. Osobně jsme při překračování hranic mezi USA a Kanadou zažili problém s převážením citrusů a dalšího jídla, neboť existují věci, které skutečně mezi zeměmi převážet nesmíte (nemyslím samozřejmě drogy a zbraně). Oficiální informace o cestování do Kanady se dočtete tady, informace potřebné pro cestu do USA zas najdete tady. Přehled všech kanadsko-amerických hraničních přechodů, včetně těch železničních a námořních, nabízí anglická wikipedia. V případě, že si v jedné ze zemí půjčujete auto a plánujete s ním vyrazit přes hranice, vždy se ujistěte, že za tímto účelem je auto pojištěné a má veškerá povolení pro překročení hranic. Většina společností pronajímající auta s tímto počítá a s jejich auty můžete v klidu cestovat přes americko-kanadské hranice. Jen pro info, benzín je obecně v USA levnější než v Kanadě.

Po Kanadě i po celé Severní Americe se lze dopravovat také autobusy společnosti Greyhound, autobusy se bez problémů dostanete z Montrealu až třeba do San Diega (cesta trvá 3 dny). A cestování autobusem je také nejlevnější možností cestování po Severní Americe. Vlaky po Kanadě provozuje společnost Viarail, která nahradila původní Canadian National a Canadian Pacific Rail. Kratší trasy v provinciích zajišťují místní poskytovatelé, cestování vlakem mezi Kanadou a USA zajišťuje společnost AMTRAK. Jízdenky na vlaky i autobusy si vždy raději rezervujte dopředu.


V Kanadě fungují také trajektová spojení, z nichž asi většina turistů využije trajekty na západě země, které provozuje společnost BC Ferries a lze se jimi dopravit nejen z Vancouveru na přilehlé ostrovy v Tichém oceánu, ale i do amerického státu Washington. Aljašku s Kanadou zas spojují trajekty společnosti Alaska Marine Highway System. Na východě obou zemí operují trajekty společnosti CAT Ferries.

Tak to bylo podrobné shrnutí toho nejdůležitějšího, co před návštěvou Kanady potřebujete vědět. Teď už jen směle nahlédněte do pravého menu a vyberte si místa, která chcete v Kanadě prozkoumat. I v jednotlivých článcích najdete celou spoustu zajímavých informací.

Rádi byste procestovali Kanadu, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si naše rady a tipy na cesty, ve kterých se dozvíte, kde sehnat ubytování nebo letenku, jak cestovat po světě autem, kolik si vzít s sebou peněz v hotovosti nebo jak si udělat dokonalý itinerář.

Pokud byste rádi procestovali nějakou zemi nebo místo a netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už proto, že neumíte žádný cizí jazyk, nezvládnete to naplánovat, aniž byste na něco nezapomněli nebo prostě jen nemáte čas plánovat a zařizovat všechno kolem vaší dovolené, využijte našich služeb cestovatelům. Vaši cestu připravíme do nejmenšího detailu a s ohledem na všechna Vaše přání a nebo jen budeme na telefonu po celou dobu Vaší cesty, abychom Vám připadně pomohli vykomunikovat nějaké problematické situace v případě, že Vaše angličtina na to nebude stačit. Podívejte se, jak Vám Cesty po světě mohou pomoci na Vašich cestách!

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.