Ottawa

    Ano, Ottawa nepatří k těm top tipům na to, co vidět v Kanadě. Ale přesto je to takové příjemné hlavní město bez mrakodrapů, které kombinuje moderní architekturu s tou starší, a je také považována za jedno z nejbezpečnějších měst Kanady. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší nádherný parlament nebo třeba procházka kolem kanálu Rideau zapsaného na seznamu UNESCO.

    Ottawa

    Ottawa je hlavním městem Kanady, šestým největším kanadským městem a druhým největším městem provincie Ontario. Leží na řece Ottawě, ve východní části provincie Ontario a má něco málo přes 900 tisíc obyvatel. Mezi Ottawou a ostatními velkými kanadskými městy panuje nevraživost stejná jako u nás mezi Pražáky a těmi ostatními. Montreal i Toronto nikdy nenesly moc dobře, že se hlavním městem Kanady stala právě Ottawa. Ottawa je dnes hlavně administrativním centrem. Najdete tu většinou funkcionalistické moderní administrativní budovy a pak také pár budov v romantickém stylu nebo ve stylu viktoriánské gotiky. A také tu neuvidíte žádné mrakodrapy jako ve většině kanadských velkoměst. Jejich výstavba je tu totiž z konzervativních důvodů zakázána, protože by budova kanadského parlamentu s věží vysokou 92 metrů měla být viditelná z každé městské části. Co se týká ekonomiky, nejdůležitějšími sektory je vláda a informační technologie.

    Ottawa

    Oblast dnešní Ottawy byla v minulosti loveckou oblastí indiánského kmene Outaouais. První Evropanem na zdejším území byl francouzský průkopník Samuel de Champlain roku 1613, který tu ale moc dlouho nepobyl. Jen takovým tábořištěm byla Ottawa až do roku 1800, kdy tu Philemon Wright založil malou stálou osadu a nazval ji Wrightstown a později Hull. A krátce na to tu začal prosperovat obchod se dřevem, které se odsud dopravovalo po řece Ottawě. Další osadníci tu zakládali další osady a jedna taková, Bytown, se roku 1855 přejmenovala na Ottawu. Celá oblast byla ostatními obyvateli Kanady proslulá jako sídlo lesních dělníků a dobrodruhů, ti místní si zas dělali zálusk na to, že se právě Ottawa stane hlavním městem. A stalo se. Přesvědčili královnu Viktorii pomocí kýčovitých obrázků zdejší krajiny a ta městu udělila status hlavního města, a to k velkému odporu ostatních měst. Valná část Kanaďanů byla tímto rozhodnutím znepokojená a i v USA se vymýšlela kupa vtipů na zvolené nové hlavní město.


    V Ottawě je mezinárodní letiště asi 15 km od centra města. Nejlépe se na a z letiště dostanete městskými autobusy, které jezdí přímo do středu města na Albert Street a Kent Street. Městské autobusy, stejně tak dopravu autobusy po městě, provozuje společnost OC Transpo, na jejíchž oficiálních stránkách najdete mapy, zastávky, ceny a všechno potřebné pro jízdu autobusy. Dále je tu vlakové nádraží Via Rail, odkud jezdí přímé vlaky třeba do Toronta, Montrealu nebo Kingstonu. Mezi Ottawany je také velmi oblíbená cyklistika, v celé aglomeraci Ottawa-Gatineau je víc než 220 km cyklistických tratí, které jsou od silnice oddělené betonovými zábranami. Cyklistům tak Ottawa velmi přeje. Spoustu praktických informací, např. o parkování, městské dopravě najdete na oficiálním webu města.

    A pojďme konečně k nejzajímavějším místům Ottawy. Hlavní atrakce se nacházejí na malém prostoru, na jižním břehu řeky Ottawy a kanálu Rideau. Na vápencové skále nad řekou Ottawou, s názvem Parliament Hill (foto pod odstavcem), se nachází řada budov kanadského parlamentu. Ten je tvořen trojicí novogotických budov, s jejichž výstavbou se začalo roku 1859. První budovou je Centrální blok, rozhodně nejzajímavější část parlamentu, kde jsou možné prohlídky zdarma s průvodcem i v době, kdy tu zasedá parlament. V něm sídlí senát i sněmovna reprezentantů, tedy dolní komora parlamentu. Dnešní budova není původní, je jen replikou té zničené roku 1916 požárem. Vlastně takovou dvakrát větší replikou. Roku 1927 byla přistavěnu Věž míru (Peace Tower), která připomíná kanadské vojáky působící v 1. světové válce. Z věže jsou pěkné vyhlídky. Během prohlídky se dostanete do zasedací místnosti dolní komory parlamentu, kde si můžete prohlédnout lavici mluvčího z Westminster Hall nebo z Nelsonovy vlajkové lodi Victory. Krásný je i areál senátu s červeným kobercem, nástěnnými malbami a zlaceným stropem. Za nejhezčí místnost Centrálního bloku se považuje zdejší kruhová krásně zdobená viktoriánská knihovna. Po stranách Centrálního boku jsou pak Západní a Východní blok, ve kterých jsou k vidění třeba sály z dob konfederace, původní pracovna generálního guvernéra a prostory, kde zasedala tajná rada. Během prohlídek vás tradičně provází průvodci v dobových kostýmech a vyprávějí vám spoustu zajímavostí. Ottawa výměna stráží V okolí parlamentu pak stojí řada soch slavných osob – nejznámějšími je socha královny Viktorie a socha bývalého předsedy vlády Lestera Pearsona. Další zajímavostí na Parliament Hillu je také výměna stráží, přesněji osobních stráží generálního guvernéra. Ta probíhá pouze v hlavních letních měsících v čase od 10 do 10:30. V hlavních letních měsících je tu pak také možné vidět světelnou a hudební show, je bezplatná a seznámí vás s etapami kanadských dějin. Potřebné informace pro návštěvu parlamentu najdete tady. Na kopci pak také najděte Šeptající zeď (Whispering Wall). Když na jednom konci zdi zašeptáte, osoba na druhém konci to skvěle uslyší.

    Ottawa parlament Ottawa parlament

    Za Západním blokem pak najdete prostory federální správy připomínající krásné paláce. Nejkrásnější z těchto budov je budova kanadského nejvyššího soudu (The Supreme Court of Canada) z 1. poloviny 20. století v secesním stylu. Za jednu z hlavních nákupních tříd pak platí Sparks Street Mall vedoucí od náměstí Confederation Square k Lyon Street. Vydáte-li se po ní, narazíte na Muzeum měny (Currency Museum) v prostorách bývalého sídla Bank of Canada. Expozice se zaměřuje na dějiny kanadské měny, tzn. na mořské mušle a korálky, hrací karty, bobří kůže i bankovky. Ottawa War Memorial Asi nejznámějším náměstím v Ottawě je Confederation Square, otevřené prostranství, kterému dominuje pomník obětem války (National War Monument) (foto v textu vpravo) tvořený obloukem a sochami, které představují svobodu a mír. U pomníku se každou hodinu střídá stráž, což je také zajímavá podívaná. Nejstarší ottawské kamenné budovy, které připomínají první osadníky, najdete mezi ulicemi George a St Patrick. Ještě zmíníme městský park Major´s Hill Park, kde jsou pamětní deskou označené základy domu, který si tu postavil plukovník By, zakladatel první zdejší osady. Od parku se dostanete také k výběžku Nepean Point, na jehož samotném konci se nachází Champlainova socha. Připomínáme, že to byl první Evropan, který do Ontaria dorazil. Dále je ve městě ke zhlédnutí katedrála Notre Dame z roku 1890 postavená v novogotickém stylu. Součástí jsou i dřevěné sochy, z nichž některé vyráběli tesaři pracující na budově parlamentu. Jen nedaleko katedrály pak najdete Kanadskou královskou mincovnu (Royal Canadian Mint), která nabízí expozice věnované vzniku národní měny. Dnes se kanadská měna vyrábí v Královské mincovně ve Winnipegu a nikoliv tady. Další historickou budovou je pak Laurier House, což je dům bývalých předsedů vlády – Wilfreda Lauriera a W. L. Mackenzie Kinga. V budově můžete vidět také pracovnu, která patřila předsedovi vlády Lesterovi Pearsonovi, který získal Nobelovu cenu za svůj příspěvek na řešení izraelsko-arabského konfliktu v roce 1956.

    Ottawa kanál Rideau Kousek odsud pak najdete další z oblíbených turistických atrakcí, kanál Rideau (foto vpravo), jedno z ramen řeky Ottawy. Kanál vznikl mezi lety 1826 a 1832 a je jedinou ontarijskou památkou zapsanou na seznamu UNESCO jako nejstarší kanadský plavební kanál. Kanál v zimě zamrzá a mění se tak na nejdelší kluziště na světě, kde Ottawané rádi tráví volný čas. Je dlouhé 7,8 km. V létě je skvělé udělat si procházku podél kanálu. Vydáte-li se podél něho, narazíte také na několik zdymadel, které spojují řeku s kopcem Parliament Hill. Od zdymadel v létě vyrážejí lodě na vyhlídkové plavby po kanále. Na řece pak můžete vidět vodopády Rideau Falls, které rozděluje ostrov, na kterém se nachází Ottawská radnice. Z této části je také pěkný výhled na město Gatineau na opačném břehu řeky. Tady také leží nejluxusnější ottawská obytná čtvrť, Rockcliffe, kde žijí diplomaté, poslanci i předseda vlády (24 Sussex Drive). Jen kousek od domu předsedy narazíte na Rideau Hall, oficiální sídlo kanadského generálního guvernéra.

    Ottawa Národní galerie V Ottawě je celá řada muzeí. Budeme jen stručně jmenovat – Kanadské muzeum soudobé fotografie, kde se konají pravidelné výstavy; dále asi nejvýznamnější ottawské muzeum, Kanadská národní galerie (foto vpravo). Ta ukrývá obrazy z celého světa. Dvoupatrovou galerii procházíte sami s pomocí bezplatné mapky, kterou dostanete na recepci. Zdejší expozice jsou rozděleny na rané období kanadského umění, kanadské umění od 2. poloviny 19. století, současné kanadské umění, inuitské umění, evropské umění a umění amerických abstraktních impresionistů. Dalším muzeem je Kanadské válečné muzeum. To se věnuje kanadským válečným konfliktům od válečných dějin kanadských domorodých obyvatel, přes francouzsko-britské a britsko-americké války, až po studenou válku. Posledním muzeem, které zmíníme, je Kanadské muzeum letectví. To najdete v obřím hangáru a můžete v něm vidět repliku letadla Silver Dart, které roku 1909 podniklo první let v Kanadě nebo třeba stíhačky a bombardéry operující během obou světových válek.

    Nechceme zapomenout na ByWard Market, nejstarší a největší farmářské tržiště v celé Kanadě. Tady si můžete koupit originální produkty jako javorový sirup, ovoce, zeleninu i rukodělné výrobky a suvenýry. V jednom ze stánků si také můžete koupit tradiční ottawské pečivo zvané BeaverTail neboli bobří ocas. Tohle pečivo tu vzniklo roku 1978 a dnes si ho tu můžete koupit v řadě tradičních příchutí jako je skořice a cukr či banán a čokoláda. Druhou ottawskou delikatesou je poutine, smažené hranolky v omáčce sypané sýrem. Tržiště se pyšní nesmírně rušnou atmosférou, rozhodně doporučujeme k návštěvě.


    V Ottawě se také koná celá řada slavností a svátků. V únoru je to třeba Winterlude, což je řada akcí spojených s ledem. Na jezeru Dows Lake jsou třeba k vidění ledové sochy, dále se v rámci festivalu podnikají závody v rychlobruslení, psích spřežení a celá řada dalších aktivit. Od začátku května na tři týdny se tu koná Kanadský festival tulipánů. Tyhle květiny poslali do Kanady Holanďané roku 1945 jako odměnu za podíl kanadských vojáků na osvobození okupovaného Holandska za 2. světové války a také za to, že Ottawa poskytla útočiště jejich královně Julianě, která sem utekla z válkou zmítané rodné země. Květinové záhony jsou téměř po celém městě, hlavně pak kolem budovy parlamentu. Součástí oslav jsou i koncerty, ohňostroje a výstavy spojené s prezentací tradičních řemesel. Na konci června se tu zas koná Ottawský jazzový festival, hlavní pódium pro milovníky téhle hudby je v Confederation Parku. Ten o měsíc později vystřídá Bluefest, největší kanadský festival bluesové a gospelové hudby, který se koná na stejném místě. Ještě zmíníme, že zdejší hokejový tým Ottawa Senators hraje proslulou NHL, domácí zápasy se konají na stadionu Canadian Tire Centre. Návštěva některého z hokejových zápasů tak může být dalším zpestřením vašeho poznávání Ottawy.

    Ottawa Muzeum civilizace Na opačném břehu řeky Ottawy, ale už v provincii Québec, leží město Gatineau, které je ale považováno za pevnou součást hlavního města. Město je silně frankofonní. Ze zajímavostí ve městě jmenujme Muzeum kanadské civilizace (foto vpravo), které ve svých čtyřech patrech nabízí několik expozic. Je tu Kanadské poštovní muzeum, Dětské muzeum, kino IMAX promítající dokumentární snímky, v Kanadském sále se seznámíte s dějinami Kanady, a to až od dob vikingských. V tomto sále jsou skutečně pěkné expozice jako rekonstrukce kožešinové obchodní základy, odlehlá farma či replika loděnice. Ve Velkém sále jsou pak k vidění totemy z tichomořského pobřeží Kanady a šest domorodých obydlí. Za druhou atrakci města považujeme Gatineau Park. Oblast kopců a jezer je oblíbeným cílem milovníků pěší turistiky i cyklistiky, o víkendu sem míří rodiny za příjemným strávením odpoledne. Je tu mnoho turistických stezek, z těch nejzajímavějších míst zmíníme vyhlídku Champlain Lookout s výhledem na okolní krajinu, vodopády Larriault Falls, jezero Mulvihill Lake nebo Růžové jezero. Bezplatnou mapku s přehledem všech tras dostanet v turistické kanceláři u silnice Gatineau Parkway.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě