Calgary

    Calgary je s více než jedním milionem obyvatel největším městem kanadské provincie Alberta. Leží v jihozápadní části provincie v oblasti úrodné zemědělské půdy a prérií, jen na dosah nedalekých Skalistých hor. Ekonomika Calgary těží z cestovního ruchu, město je považováno za vstupní bránu do nejkrásnějších národních parků Kanady a je oblíbenou destinací pro lyžování. Druhým tahounem ekonomiky je pak petrolejářský průmysl, který zažil obrovský boom po druhé světové válce.

    Prvním Evropanem, který se objevil na území Calgary, byl Ir John Glenn roku 1873 se svou ženou. Ti si zde postavili malý srub na území dnešního Fish Creek Provincial Parku. Místo je dnes únikem před vřavou velkoměsta pro obyvatele Calgary a vybízí k pěším procházkám či projížďkám na kolech. V 70. letech 19. století sem osadníci z Evropy mířili za lovem bizonů. Calgary se začalo rozvíjet po roce 1883, kdy bylo spojeno železnicí (Canadian Pacific Railway) s prvním kanadským národním parkem, Banff NP, vzdáleným od Calgary asi 150 km. Oficiální status města Calgary získává roku 1884. Od konce 19. století do 1914 sem mířili osadníci z celého světa, protože město ležící v rozsáhlé prérii nedaleko kanadských Skalistých hor, nabízelo dostatek půdy pro výstavbu rančů a jiných hospodářských usedlostí. Hospodářství se proto stávalo nejdůležitějším komponentem pro růst místní ekonomiky, a také podkladem pro ekonomický rozvoj Calgary v budoucích letech. Ovšem až do prvního nálezu ropy se jednalo jen o dobytkářské maloměsto, díky čemuž má ale město bohatou kovbojskou tradici. První nálezy ropy se datují do roku 1902, významnější naleziště bylo však objeveno až v roce 1947, kdy město zažívá ropný „boom“. Díky tomu rostla ekonomika města i počet obyvatel. Olejářské firmy jsou nejdůležitějším článkem zdejší ekonomiky dodnes.

    Jedna z věcí, na které z Calgary rozhodně nezapomenu, je zima. Až jednou zažijete zimu v Calgary, konečně poznáte přesný význam slova „zima“. A kdybyste náhodou zaslechli něco o zimě suché a mokré, a že mezi zimou v Evropě a v Kanadě je velký rozdíl, můžu vás ujistit, že -35ºC je prostě -35ºC a tak mráz skutečně zalézá až do morku kostí a oční víčka vám přimrzají k očím. Zase nutno uznat, že v Čechách jsme takovou zimu nikdy neměli možnost zažít, takže to byl vcelku zajímavý zážitek, který ovšem stačí zažít jednou za život. A v Calgary jsou skutečně jedny z největších mrazů v celé Kanadě. Teploty v zimě běžně klesají až pod -30ºC. Ale pak zase přijde chinook, vítr typický právě po prérijní oblast kolem Calgary, který do města přinese trochu tepla a tak se ze dne na den oteplí klidně i o celých 30ºC a teploty se tak najednou pohybují kolem 0ºC. Velké teplotní skoky jsou tam naprosto běžné a místní obyvatelé jsou na ně vcelku zvyklí. Nejlepší období pro návštěvu nejen Calgary a nedalekých národních parků je proto od začátku června do konce září, protože zima může klidně přijít už v říjnu a běžně trvá do května.

    V Calgary je mezinárodní letiště a lety z Evropy většinou létají přes Londýn nebo Frankfurt nad Mohanem. Calgary též protíná státní železnice a mezi Calgary a městy nacházejícími se v nedalekých národních parcích (Banff, Lake Louise) běžně jezdí linky autobusů Greyhound. V Calgary též funguje městská hromadná doprava, která má linky autobusu a tzv. C-train, který má tři linky a několik stanic v centru města jezdí zcela zdarma (7th Ave mezi 10th St SW a 3rd St SE). Po Calgary se bez větších problémů dostanete autobusy nebo linkami C-train. Informace o městské hromadné dopravě v Calgary a o linkách C-train najdete zde.


    Jakmile dorazíte do Calgary, hodinky si přesuňte zpátky o 8 hodin. Časová změna oproti SEČ je -8 hodin.

    A co jsou hlavní lákadla Calgary? Město samo o sobě příliš turisticky atraktivních míst nemá, nikdo sem totiž taky nejezdí za památkami. Jezdí se sem za zimními sporty a pak kvůli úžasné přírodě kanadských Skalistých hor, vzdálených odsud jen necelých 200 km.

    Centrum města (Downtown) není velké a v klidu si ho projdete pěšky. Nachází se zde několik výškových budov, ve kterých sídlí především olejářské firmy a také je tu menší čínská čtvrť. Dominantou města je Calgary Tower (foto vpravo), vyhlídková věž, kterou snad z žádného místa ve městě nemůžete přehlédnout. Z věže můžete zažít nádherný výhled na město a při pěkném počasí můžete dohlédnout až ke Skalistým horám. Calgary Tower leží přímo v centru města, je 191 metrů vysoká a otevřena pro veřejnost byla prvně roku 1968. Nahoře je restaurace a vyhlídka. Informace o vstupném najdete zde.

    Roku 1988 se Calgary jako první kanadské město stalo hostujícím městem XV. Zimních olympijských her. Většina disciplín se konala přímo v Calgary a dodnes je připomíná Calgary Olympic Park, který je v současnosti už trochu zchátralý, můstky na akrobatické lyžování jsou vcelku nepoužitelné a ty na skoky na lyžích už asi taky dlouho nevydrží. Ovšem areál je využíván každou zimu pro různé sportovní akce. Často je obyvateli Calgary nazýván jen COP. Disciplíny jako sjezdové lyžování se konaly v asi 70 km vzdálené Nakisce, kam dnes většina obyvatel Calgary míří v zimě na lyže. Biatlon a běžecké disciplíny se konaly v nedalekém Canmore, přes které pojedete, budete-li z Calgary mířit do Banffu. Též pro OH 1988 byl v Calgary vystavěn nový hokejový stadion s názvem Calgary Saddledome, který v současnosti hostí zápasy NHL a hraje v něm tým Calgary Flames (foto vpravo). Navštívit zápas NHL je při návštěvě Kanady snad povinností. Nejlevnější lístky prodávají prodejny sportu Sport Chek, které najdete ve větších obchodních centrech. Sport Chek má speciální zóny nahoře na stadionu, ze kterých je ale velmi dobře vidět na ledovou plochu. Chcete-li mít lepší místa, koukněte na stránky klubu. Seznam prodejen Sport Chek v Calgary, kde lístky seženete, najdete na zde. Možná Vás překvapí atmosféra publika. Bubny a skandování nečekejte, spíše jen příjemné posezení a pokoukání na hokej. Zdejší hokejoví fanoušci reagují snad jen na blikající nápisy "Make some noise", které je nabádá, aby alespoň trochu podpořili svůj tým…Ve městě se též nachází Olympic Oval, bruslařský ovál, vystavěný také pro olympiádu, v současnosti si na něj můžete jít v zimě zabruslit (brusle vám za malý poplatek rádi zapůjčí). Často se na něm také konají MS a závody světového poháru v rychlobruslení. Je považován za nejrychlejší ovál na světě. Dobře ho zná i Martina Sáblíková, která zde stále drží světové rekordy.

    Budete-li se nudit, navštivte ZOO Calgary. Tato poměrně malá zoo vám může nabídnout příjemně strávené odpoledne. Informace o otevírací době a vstupném najdete zde. Hledáte-li nějaký příjemný městský park, máme pro vás dva návrhy. Prvním je Prince´s Island Park ideální pro letní povalování a druhým pak Fish Creek Provincial Park protkaný sítí stezek pro pěší i cyklisty.

    Zdejší Heritage Park (foto vpravo a pod odstavcem) je krásným místem, chcete-li vidět něco málo z kanadské historie. Celý areál vypadá jako z filmů o divokém západě, jsou zde historické budovy, ta nejmladší pochází z roku 1915. Heritage Park je pěkným skanzenem s mlýnem, kostelem, obchody a školou, kterým vás provedou zaměstnanci v dobových kostýmech. V zimě je před Heritage Parkem veřejné kluziště, kde si můžete zabruslit. Informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

    Připomenout si kanadskou historii můžete i ve Fort Calgary. Také zde můžete vidět historické domy a různé historické artefakty. Bližší informace najdete zde.

    Každý rok v červenci se v Calgary koná akce s názvem Calgary Stampede. Tento výraz je spojen s největším rodeem na světě, výstavou a festivalem připomínající divoký západ, v jehož duchu se zde koná řada různých show. Akce trvá deset a každoročně ji navštíví více než milion návštěvníků a obyvatelé Calgary jsou na ni náležitě pyšní. Z malé show věnované hospodářství a rodeu, která se prvně konala roku 1912 z podnětu čtyř bohatých calgarských rančerů, se postupně stala jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí Kanady. Můžete tu vidět ukázky krocení divokých koní, jízdu na býčcích a jiné zajímavé show. A bohužel, ochránci zvířat mají s touhle akcí dost starostí, protože se díky těmto „show“ často spousta zvířat zraní a musí být utraceni. Pokud sem přesto půjdete, nezapomeňte na kovbojský klobouk. Termín konání a veškeré bližší informace najdete zde.

    Na závěr zmíníme ještě jediné zdejší muzeum stojící za slovo, Glenbow Museum. Jsou tu artefakty připomínající historii Alberty, životy místních indiánů a další historické artefakty. Kromě něho tu ještě najdete National Music Centre, což je moderní budova, ve které vás pomocí různých artefaktů provedou hudební historií Kanady. Můžete si tu zahrát na bubny, elektrickou kytaru nebo si vyzkoušet, jak by vám to šlo v nahrávacím studiu. Chcete-li tu zabavit své děti, zkuste je vzít do interaktivního vzdělávacího centra Telus Spark, které je zabaví na dlouhé hodiny svými interaktivními exponáty. Děti také zabavíte v zábavním parku Calaway Park s různými atrakcemi, hrami, jezírkem se pstruhy i živými vystoupeními.


    Calgary je považováno za vstupní místo do kanadských Skalistých hor. Po všech národních parcích ve Skalistých horách a všech jejich zajímavostech vás taktéž provede náš podrobný článek.

    Na závěr připomínáme, že na cestovatelském portále Cesty po světě najdete i průvodce po celé provincii Alberta, který vás provede po těch nejzajímavějších místech celé provincie.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě