Emilia Romagna

    Emilia Romagna, to je region plný vynikající kuchyně a vína, historických památek a věhlasných měst, turisty obléhaných pláží, stejně tak region, který miluje luxusní auta, protože právě odsud pochází takové názvy jako Ferrari, Lamborghini či Maserati. Ať už je tím Vaším důvodem pro návštěvu Emilie Romagny cokoliv, rozhodně nebudete litovat.

    Emilia Romagna je italský region ležící na severovýchodě Itálie. Pobřeží na východě omývá Jaderské moře a turisté tu tak najdou známá přímořská turistická letoviska v čele s Rimini, západ kraje zdobí Apeniny, které zas nabízejí dobré možnosti horské turistiky. K tomu pak tenhle region nabízí významná renesanční města, z nichž třeba Modena, Ravenna či Ferrara jsou pro svou historickou hodnotu zapsána na seznamu UNESCO. Region se dělí do devíti provincií a největším městem je správní město regionu, Boloň.


    Emilia Romagna je jedním z hospodářsky nejbohatších a nejrozvinutějších oblastí Evropy. Je to průmyslový i zemědělský region, pěstuje se tu vinná réva, ovoce, zelenina. Pobřežní vyhlášená přímořská letoviska ale přejí i turistickému ruchu. Tenhle region je úzce spjat s luxusními závodními auty a motorkami - v Boloni sídlí Lamborghini a Ducati, v Maranellu slavné Ferrari, v Modeně zas Maserati a Pagani. Krom toho tu jsou i slavné závodní okruhy, okruh pro závod F1 Velké ceny San Marina v Imole a také motocyklistický okruh v Misanu. Takže milovníci aut a motorek tu budou jako v sedmém nebi.

    Rozhodně se nelze nezmínit o zdejší kuchyni a delikatesách, které z tohohle regionu pocházejí. V provincii kolem Modeny nebo Reggio Emilia se vyrábí nejlepší italský balzamikový ocet (foto pod textem vpravo), s Parmou je zas spjata slavná sušená parmská šunka (foto pod textem vlevo), provincie Reggio Emilia se věnuje výrobě sýrů, a to nejen slavnému parmezánu. Boloň světu dala třeba lasagne (nikoliv boloňské špagety, ty jsou výmysl našich kuchařů), stejně tak slavný italský salám mortadelu. Vynikající uzeniny se ale vyrábí v celém regionu, zmíníme třeba Salamina de sugo či Salami Piacenza. Znamé jsou tak chlebové placky Piada. Nechceme zapomenout na víno, hlavními vinařskými regiony této části Itálie je Modena, Romagna a Piacenza. Nejslavnějším druhem zdejšího vína je bezesporu šumivé Lambrusco (třeba Lambrusco di Sorbara), dále pak Sangiovese či Trebbiano.

    parmská šunka balsamico ocet














    Boloň a okolí

    Boloň, italsky Bologna, má necelých 400 tisíc obyvatel a je hlavním městem italského regionu Emilia Romagna. Město bylo založeno Etrusky v 6. století, ve středověku bylo díky síti kanálů umožňujících přepravu nákladu významných obchodním centrem. Boloň byla ale mimo jiné i významným centrem vzdělanosti ve středověké Evropě – roku 1088 tu byla založena nejstarší univerzita v Evropě, ve které studovali i Dante Alighieri, Francesco Petrarca či Erasmus Rotterdamský. A pochází odsud kvalitní italské uzeniny v čele s mortadelou.

    Boloň

    Boloň Piazza Maggiore Boloň nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější města Itálie, přesto ale historické jádro města za návštěvu stojí nebo prostě jen tak brouzdejte tímhle renesančním městem a kochejte se krásnými kostely či paláci. Většina budov je postavena z červených nebo oranžových cihel, což někdy dává Boloni přízvisko „červená“. Naše putování po Boloni začneme v centru města na hlavním náměstí Piazza Maggiore. Tady stojí radnice Palazzo Comunale (foto vpravo) a také jeden z největších světových kostelů, Basilica di San Petronio ze 14. století, která je zasvěcena patronovi města. Se svou délkou přes 200 metrů je jedním z největších a nejvýznamnějších kostelů v Itálii. Odsud se pak některou z okolních středověkých uliček a podloubí můžete vydat prozkoumat další místa tohohle půvabného historického města.

    Boloň kostel San Stefano Basilica di San Domenico byla založena po smrti Domenikuse, zakladatele žebravého řádu, v 1. polovině 13. století. Cílem bylo vybudovat svatostánek, ve kterém bude jeho hrobka. Jeho hrobka v kapli sv. Dominika je skvělou ukázkou italského sochařství od pozdního středověku až do dob renesance. A u kostelů ještě chvilku zůstaňme. Najdete tu kromě těchto dvou bazilik také kostel připomínající slavnou rodinu Bentivoglia a jsou ty hrobky členů této rodiny – San Giacomo Maggiore. Komplex čtyř malých kostelíků, kaplí a křížových chodeb zvaný Santo Stefano (foto v textu vpravo) má připomínat svatý Jeruzalém. Boloň socha Neptuna V kostelíku San Sepolcro odpočívá patron města, sv. Petronius. Palác Pallazo dell Archiginnasio byl vystavěn v 16. století jako akademie umění a práv. Místní obyvatelé ho dlouho chtěli přímo spojit se Santo Stefano, aby se ta jednalo o vůbec největších chrám v Itálii, tzn. aby byl větší i než katedrála sv. Petra v Římě. Na zdech paláce jsou pěkné zdobené erby a dnes tu sídlí slavná univerzita. Prohlédnout si můžete zdejší nádvoří.

    Z dalších památek zmíníme krásnou Neptunovu fontánu (Fontana del Nettuno) (foto vpravo), která je zdobená sochou nahého Neptuna, vládce moří. Zhotovil ji vlámský sochař Jean de Boulogne pro papeže Julia II. v 2. polovině 16. století.





    Boloň Torri Asinelli a Torre Garisenda Za dominantu Boloně se pak dají považovat dvě zdejší šikmé věže Torri Asinelli a Torre Garisenda (foto vpravo v textu), které stojí u náměstí Piazza di Porte Ravegnana. Je z nich krásný výhled na město. Uličky kolem věží jsou zas oblíbenými boloňskými nákupními zónami.

    Stručně nabídneme i přehled nejzajímavějších galerií a muzeí v Boloni. Archeologické muzeum (Museo Civico Archeologico) se věnuje hlavně historii zdejších Etrusků, Museo Civico Medievale zas boloňskému středověkému umění. Nejznámější boloňskou galerií je Pinacoteca Nazionale, která prezentuje umění boloňské umělecké školy.


    V okolí Boloně upozorníme také na pár zajímavých míst. V malebné vesnici Dozza umělci každé dva roky pomalovávají zdi domů a vypadá to tu opravdu zajímavě. Městečko Imola je proslulé mimo jiné tím, že pro něj plán města vypracoval sám velký Leonardo da Vinci jako vůbec jediný jeho plán města. Historické centrum města Imola je skutečně krásné, ukrývá působivou renesanční pevnost (foto pod textem). Madonna di San Luca Nejvíce je ovšem Imola známá díky tomu, že se tu jezdí jeden ze závodů Formule 1, Velká cena San Marina. Závod se jezdí na okruhu Autodromo Enzo e Dino Ferrari (někdy taky Autodromo de Imola). Nedaleko Boloně je pak k navštívení také kostel situovaný na konci – Madonna di San Luca (foto vpravo v textu), ke kterému se má chodit pěšky. Od Porta Saragozza vede ke kostelu 3,5 kilometrů dlouhá oblouková chodba, která je vůbec nejdelší chodbou na světě. Posledním místem v okolí Boloně je významné archeologické naleziště z dob Etrusků, Marzabotto. Tohle italské městečko bohužel také proslulo během 2. světové války, kdy tu bylo vyvražděno Němci přes 700 obyvatel města.

    Imola pevnost

    Ferrara a okolí

    Itálie Ferrara Dalším městem, které rozhodně nesmíme opomenout, je Ferrara. Město, obklopené devět kilometrů dlouhými renesančními hradbami, které dnes fungují hlavně jako běžecké tratě, nabízí několik velmi půvabných míst a zastávku tady rozhodně doporučíme. V tomhle městě na Pádu, kde sídlí arcibiskupství a univerzita, najdete krásné historické centrum s renesančními paláci ze 14. a 15. století, které je zapsána na prestižním světovém seznamu UNESCO. Historie města je úzce spjata s rodem d´Este, který městu vládl od 12. století. Městské úřady dnes sídlí v pěkném vodním hradě z červených cihel ze 14. století, Castello Estense (foto pod textem), původním rodovém hradu rodiny d´Este. Hrad se svými čtyřmi baštami a obklopený vodním příkopem působí skutečně impozantně. Univerzitní knihovna se zas nachází v paláci Palazzo Paradiso, kde je ukryté také zajímavé anatomické divadlo. Dalším městským palácem je Palazzo Schifanoia, ve kterém je k vidění freskami zdobený salón Salone dei Mesi. Ve Ferraře zastávku rozhodně doporučíme, jen tak brouzdat úzkými uličkami a obdivovat krásné renesanční stavby, rozhodně milovníci památek uvítají.

    Itálie Ferrara Castello Estense

    Itálie Comacchio V provincii Ferrara dále upozorníme na dva kláštery. Starý benediktinský klášter Sant´ Antonio v Polesine, který byl založen v raném středověku a od svého otce ho dostala Beatrice II. d´Este, později benediktinská jeptiška. Veřejnosti je přístupný klášterní barokní kostel, kde se každý den v 17 hodin konají večerní bohoslužby. Druhým opatstvím je asi 50 kilometru vzdálená Pomposa s 50 metrů vysokou věží. Zdejší benediktinský kostel patří k nejvýznamnějším kostelům v severní Itálii. První zmínky o zdejším klášteře se objevují v 9. století, později byl významným centrem karolinského umění. Nachází se tu jeden z nejbohatších karolinských depozitářů a také významné rukopisy z této doby jsou uchovány v klášterní knihovně. Klášter mniši opustili v 17. století, kdy se přesunuli do Ferrary do kláštera San Benedetto. Nyní klášter patří státu. V okolí Ferrary pak ještě připomeneme městečko Comacchio (foto v textu a pod textem) ležící na laguně a jednotlivé ulice a místa města jsou tak pospojovány desítkami mostů. Jedete-li kolem, tohle město protkané kanály navštivte.

    Itálie Comacchio Itálie Comacchio














    Modena a okolí

    Další na řadě je Modena. Má necelých 200 tisíc obyvatel, sídlí zde univerzita, arcibiskupství a historické centrum města je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V historii se jednalo o jedno ze sídel císaře Ferdinanda II., od 2. poloviny 13. století město ovládal rod d´Este, který byl nucen opustit své dosavadní sídlo Ferraru a přesunout se sem, kde vládl až do konce 18. století. Postupem času se tento hlavně zemědělský region měnil ve významné průmyslové centrum. Dnes je provincie Modena spjata s výrobou drahých vozů a motorek. Pochází odsud třeba slavné Ferrari.

    Itálie Modena katedrála Historické centrum města – hlavní modenské náměstí Piazza Grande s katedrálou a zvonicí Torre Ghirlandina (někdy také Torre Civica) (foto vpravo) je zapsáno na seznamu UNESCO. Městská katedrála, postavená v románském stylu ve 12. století, Duomo San Geminiano s 86 metrů a pěti patry vysokou zvonicí Torre Ghirlandina, je rozhodně hlavní dominantou města. Věž je s dómem spojena oblouky. Ve druhém patře věže je uloženo slavné vědro, které ukradli místní obyvatelé Boloni a má prý dodnes symbolizovat převahu Modeny nad Boloní.

    NÁŠ TIP: Akční letenky do řady italských měst najdete na Pelikánovi.

    V Modeně pak ještě upozorníme na palác Palazzo Ducale – v dřívějším vévodském paláci rodiny d´Este je dnes vojenská akademie. Hrobky rodu d´ Este se nachází v kostele Sant´ Agostino.


    V okolí Modeny upozorníme na město Canossa s ruinami kdysi významného hradu, který stával na kopci. Ruiny jsou dnes národní kulturní památkou a působí opravdu impozantně. Když už jsme u Canossy, dáme si trochu opakování z dějepisu. Roku 1077 římský císař Jindřich IV. podnikl jako kajícník pěšky cestu ze Špýru (Speyer, Německo) právě k hradu v Canosse za papežem Řehořem VII., aby prosil o zrušení církevní klatby. Tři dny ho papež nechal stát před hradem naboso ve sněhu, než ho přijal a sňal z něho klatbu. V historii je tento okamžik chápán jako vítězství papeže nad císařem ve sporu o investituru. To byl spor mezi papeži a římskými císaři o právo jmenování církevních hodnostářů v 11. a 12. století. Toto Jindřichovo putování je v dějinách označováno jako cesta do Canossy a toto rčení je dodnes metaforou pro ponižující prosbu o milost. Hrad v Canosse byl založen v 10. století, od 12. století mu vládla markrabata z Canossy. Hrad patřil markraběnce Matyldě Toskánské.

    Město Carpi zas nabízí turistům velké náměstí Piazza dei Martiri s podloubími. Nachází se tu památník připomínající oběti nedalekého koncentračního tábora Fossoli a také městský dóm.

    Itálie Maranello Ferrari A pro milovníky aut pak rozhodně nesmíme zapomenout na město Maranello, kde sídlí automobilka Ferarri. Výrobu sem z Modeny přesunul Enzo Ferrari roku 1943. Hlavní atrakcí je Muzeum Ferrari. Veškeré informace pro návštěvníky muzea najdete tady. Poblíž Maranella je závodní okruh Fiorano, který používá Ferrari pro testování.

    Dalšími zajímavými místy v kraji kolem Modeny je benediktinský klášter Nonantola založený v 8. století, který tvoří románská bazilika a dvě věže či město Vignola s hradem. Naproti hradu je palác Palazzo Boncompagni. Reggio nell´ Emilia toho turistům moc nenabízí, vězte jen, že právě odsud pochází italská trikolóra. Město červeno-zeleno-bílou vlajku vyvěsilo v době, kdy se prohlásilo nezávislou republikou. Originál je uložen v Palazzo Comunale.

    Parma a okolí

    Itálie Parma katedrála Parma má necelých 200 tisíc obyvatel a jedná se převážně o zemědělský region. Z jejího okolí, z vesnice Langhiran, pochází slavná sušená parmská šunka a v okolí se také vyrábí tradiční italský parmezán. Parmě od 16. do 1. poloviny 18. století vládl rod Farnese a v době dobývání Evropy Napoleonem Parma patřila Francii – pobývala tu Napoleonova žena Marie Luisa.

    V Parmě i jejím okolí najdete pár zajímavých míst. Ve městě se nachází několik náměstí s paláci a kostely, na Piazza Duomo (foto vpravo) se nachází osmiúhelníkové baptisterium, dóm se zvonicí z 12. století a také biskupský palác Pallazo Vescovado. Na Piazza Garibaldi najdete guvernérský palác ze 13. století a radnici Palazzo del Comune. Od náměstí vede nákupní třída Strada Cavour.

    Itálie Parma Palazzo Ducale Rodem Farnese byl na konci 16. století založen městský park Parco Ducale u řeky Parmy, kde můžete vidět třeba vévodský palác Palazzo Ducale (foto vpravo). Nakonec zmíníme ještě klášter San Giovani Evangelista z 16. století, kde dodnes žije pár mnichů. Krásná je zdejší historická lékárna, kde mniši prodávají byliny a masti.

    Asi 40 kilometrů od Parmy leží obrovské zbytky langobardského kastelu Rocca Viscontea di Castell´ Arquato. V okolí Parmy můžete navštívit i řadu jiných pevností či zámků. Třeba Rocca Sanvitale di Fontanellato ve městečku Fontanellato. V jednom z jejích pokojů se nachází freskami zdobený pokoj z 16. století znázorňující mýtickou Dianu a Athénu. Jedná se o jednu z nejlepších ukázek italského manýrismu. Upozorníme dále na cisterciácký klášter Chiaravalle della Colomba, jehož půdorys prý klacíkem do země nakreslila holubice (colomba). Tenhle klášterní komplex z pálených cihel leží asi 30 kilometrů od Parmy. Itálie Langhirano V okolí Parmy ještě upozorníme na město Colorno se zámeckým komplexem u řeky, který založil rod Farnese v 17. století a později v něm pobývala Marie Luisa. Zámek má na 400 pokojů, krásné zahrady a navštívit lze vévodské pokoje či zdejší hvězdárnu.

    Zmíníme také velmi oblíbené lázeňské město s krásně zdobenými lázněmi Salsomaggiore Terme a pevnost na kopci Trrechiara z pálených cihel s několika věžemi z 15. století. Nedaleko pevnosti se pak nachází vesnice Langhirano (foto vpravo), místo původu výroby slavné parmské šunky, která se právě tady v okolí suší na mořském vzduchu. Některé výrobny šunky lze navštívit. Parmská šunka má dlouhou historii, totiž už ve 3. st. př. n. l. dostal Hannibal na přivítanou vepřovou kýtu konzervovanou v soli.

    Ravenna a okolí

    A naše putování po Emilii-Romagne zakončíme v Ravenně. Ta má necelých 150 tisíc obyvatel, je to významné průmyslové centrum (výroba cementu, zpracování ropy a zemního plynu) a přístav. V dobách starověkého Říma se jednalo o velmi významné město, odsud třeba vyrazil Caesar překročit řeku Rubicon a také tu sídlilo římské válečné námořnictvo za vlády Hadriána (2. století), později byla hlavním městem Západořímské říše. Od 8. století město patřilo papežům. Dnes se zdejší významné sakrální památky nacházejí na seznamu UNESCO, jsou považovány za velmi cenné a obdivované turisty jsou hlavně zdejší byzantské mozaiky, které zdobí většinu zdejších památek.

    Itálie Ravennaa kostel San Vitale mozaiky Začneme krásným chrámem z červených cihel z 6. století San Vitale (foto v textu a pod textem) s obrovskou kupolí, na jejichž stěnách se nachází krásné mozaiky z dob byzantské nadvlády. Tyhle mozaiky jsou považovány za nejlepší soubor mozaik mimo území původní Byzance. Už staří kronikáři prý říkali, že svou krásou tenhle chrám nemá obdoby. Je to úžasná ukázka byzantské architektury. Chrám byl později vzorem pro stavbu kaple Karla Velikého v německých Cáchách. Mozaikovou výzdobu můžete také obdivovat ve dvou významných ravennských baptisteriích – Baptisterium Ariánských (Battisterio degli Ariani) a Neonovo baptisterium (Battisterio Neoniano), které je vůbec nejstarší budovou ve městě. Krásnou orientální mozaiku můžete zhlédnout i ve dvou ravennských mauzoleích – v Mauzoleu Gally Placidie (Mausoleo di Galla Placidia) z 5. století s ilustracemi žalmů a sarkofágy s ostatky Gally Placidie (matky císaře Valentiana III.), jejího druhého muže a samotného císaře a v Theodorichově mauzoleu (Mausoleo di Teodorico) z 6. století, který byl vystavěn netradičně z bílého chorvatského vápence (a nikoliv tradičních červených cihel). V téhle dvoupatrové budově byla v 6. století umístěna rakev císaře Theodoricha. Dalších místem, kde lze zhlédnout mozaiky je bazilika San Apollinare Nuovo. Dále v Ravenně nesmíme zapomenout na hrob slavného italského spisovatele Dante Alighieriho, který tu strávil poslední léta v exilu. Jeho hrob je skoro italským národním poutním místem. Jeho raně klasicistní mauzoleum z 18. století ale není nic moc. Na závěr zmíníme arcibiskupské muzeum Museo Arcivescovile s krásně zdobeným arcibiskupským trůnem.

    Itálie Ravenna kostel San Vitale Itálie Ravenna kostel San Vitale

    Co se týká okolí Ravenny, v Brisighella se vyrábí výborný olivový olej a krom toho je to pěkné středověké městečko s hradem ze 13. století, který se pyšně tyčí na kopci nad městem. Ve Faenze se zas vyrábí fajáns (druh hrnčířských výrobků), je tu muzeum věnované této keramice připomínající porcelán a také pěkné městské paláce.

    Emilia Romagna je ale kromě historických památek také významnou destinací pro plážové radovánky a lenošení u moře. Jižně od Ravenny, zhruba od města Cérvia se táhne pás písečných plážích a přímořských letovisek označovaných jako Riviéra Romagna. Pás pláží se táhne zhruba až k letovisku Gabicce Mare. Největším, nejrušnějším a nejnavštěvovanějším letoviskem v Itálii je rozhodně Rimini, které nabízí na 20 kilometrů písčitých pláží a krom toho také památky z římských dob. Kromě ležení na narvaných plážích tu můžete vidět antický oblouk Arco d´ Augusto (foto pod textem vlevo) z bílého mramoru (nejstarší v celé Itálii), římský most z 1. století (foto pod textem vpravo) nebo chrám Tempio Malasteiano z 15. století. Zmíníme také jedno z hlavních riminských náměstí, Piazza Tre Martiri (Náměstí Tří mučedníků), na kterém se nachází obchody známých módních značek. V Rimini se mimo jiné narodil i slavný italský režisér Frederico Fellini, režisér snímků Silnice nebo La Dolce Vita. Další antickou sakrální stavbou, která ukrývá sbírku antických sarkofágů, je Sant´ Apollinaire v Classe. Patronem stavby ze 6. století byl misionář a první ravennský biskup sv. Apolinář.

    Itálie Rimini antický oblouk Arco d´ Augusto Itálie Rimini římský most

    Nedaleko Rimini se pak nachází jeden z nejmenších států na světě, San Marino. Podrobný průvodce po něm najdete v samostatném článku. Před cestou do Itálie zároveň doporučujeme nahlédnout do našeho průvodce po Itálii, kde se dozvíte nejen spoustu informací o této zemi, ale také tu najdete průvodce po dalších částech Itálie.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě