Republika San Marino je třetí nejmenší evropskou zemí o rozloze 61 km² a nachází se v Itálii nedaleko plážové letoviska Rimini, na hranicích mezi italskými regiony Emilia Romagna a Marche. Země má 33 tisíc obyvatel a jedná se o jednu z nejbohatších zemí Evropy. Ačkoliv země nepatří do Evropské uniie, díky spojení s Itálií v celní a měnovou unii se tu platí eurem. Ekonomiku země táhne především cestovní ruch, který tvoří 63% zdejšího HDP, zbytek tvoří zemědělství a prodej a tisk poštovních známek, které jsou mezi sběrateli velmi cenné. Země je tvořena devíti městy, hlavním městem je San Marino. Jako zajímavost lze uvést, že v San Marinu dosud neexistuje rovnoprávnost žen a mužů, státní občanství se dědí zásadně po otci.

  San Marino je považováno za vůbec nejstarší stále existující republiku na světě. Bylo založeno roku 301 Sv. Marinusem jako součást Římské říše. Poté bylo svrchovaným státem závislým na Itálii, jehož první ústava vznikla roku 1600 a je tak vůbec nejstarší platnou ústavou na světě. Když Giuseppe Garibaldi začal roku 1860 sjednocovat rozdrobenou Itálii, našel v San Marinu útočiště před svými odpůrci a nepřáteli. Místní mu nabídli peníze i pomoc a on jim za odměnu garantoval, že San Marino zůstane navždy svrchovaným samostatným státem. Je tomu tak až do dnešních dní. Je to tak vůbec jediná italská země, která se roku 1861 nesjednotila pod Itálii, jen se s ní roku 1862 spojila v celní a měnovou unii. Proto Vás tak na hranicích nečekají žádné vstupní formality.

  Tahle zemička má díky Apeninám především hornatý terén, nejvyšší horou je 755 metrů vysoká Monte Titano, dominanta celého státu.

  Chtěli byste vyrazit na poznávací zájezd do Itálie, ale netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už třeba proto, že neumíte cizí jazyk, nebo prostě jen nemáte zkušenosti s cestováním na vlastní pěst? V tomto případě využijte některý z poznávacích zájezdů do Itálie, kde se o všechno postarají průvodci.

  Země nemá vlastní letiště, chcete-li sem letět, využijte letiště v nedalekém Rimini. Nejlepší je sem vyrazit autem, ovšem hlavní turistické atrakce bez problémů projdete pěšky.


  V San Marinu ochutnáte tradiční italskou kuchyni, dobré je i místní pivo, víno nebo citronový likér Limoncello. Země je velmi oblíbená pro možnost levných nákupů, na které se nevztahují daně a cla. Je to slušná nabídka outletů s oblečením, seženete tu také za dobré ceny parfémy či šperky.

  A co jsou hlavní turistická lákadla San Marina? Začneme u hlavní města, San Marina, jehož dominantou je nejvyšší sanmarinská hora Monte Titano (foto pod textem). Na třech jejích vrcholcích se pak nachází tři pevnostní věže, které neodmyslitelně patří k San Marinu a jsou jeho nejnavštěvovanější turistickou atrakcí. Trojice věží bývá označována jako Tři sanmarinské pevnosti, jejich zobrazení najdete na státní vlajce i ve státním znaku. Pevnosti byly vybudováno ve středověku jako obranný systém malé zemičky. Těmi věžemi je Cesta (Castello della Cesta) vystavěná ve 13. století na nejvyšším z vrcholů, dále pak Guaita, nejstarší ze tří věží, jejíž část pochází z 11. století a Montale na nejmenším vrcholu hory, která byla vystavěna ve 14. století a jako jediná z věží není přístupná veřejnosti. Od Guaity k Cestě vede pěkná kamenná ulička Passo delle Streghe. V Cestě můžete navštívit Muzeum historických zbraní, které představuje na 700 kusů těchto artefaktů. Cesta a Guaita jsou přístupné po zakoupení společného vstupného. Ovšem nejkrásnější, co tyhle národní pevnosti mohou nabídnout, jsou úžasné výhledy na široké okolí.

  Dalším zajímavým místem,na které byste při návštěvě San Marina neměli zapomenout, je Piazza della Liberta, hlavní sanmarinské náměstí. Tady můžete být od dubna do září svědky střídání stráží, které probíhá každé půl hodiny před sídlem vlády Palazzo Publico. Sanmarinští vojáci jsou velmi pyšní na své barevné uniformy, čímž mimo jiné dotvářejí půvabný kolorit téhle malé země. Historické centrum města s klikatými kamennými uličkami, kostely a paláci patří na seznam UNESCO. Hlavní město tohohle státečku navštíví ročně víc než 3 miliony turistů.

  V San Marinu se pak také nachází řada muzeí, Muzeum starých aut (Muséo Auto d´ Epoca) nabízí přehlídku aut od veteránů až po novodobé formule a součástí je i muzeum automobilového konstruktéra Enza Ferrariho, kde můžete vidět na 250 vozů této značky. Ačkoliv jeden ze závodů Formule 1 nese název Velká cena San Marina je třeba uvést, že se jezdí na závodním okruhu v Imole, nedaleko Boloně, asi 100 kilometrů od San Marina. Dalším muzeem je Muzeum voskových figurín, Muzeum mincí a poštovních známek či Muzeum sv. Františka, které přiléhá ke kostelu, který je tomuto světci zasvěcen. Neopomeneme ani kostely, z 16. století pochází kapucínský kostel a pěkný je také San Pietro.

  To byly ty hlavní turistické atrakce, ale tím putování po San Marinu nekončí. Borgo Maggiore je jedním z devíti měst, které tvoří San Marino a nachází se na úpatí hory Monte Titano. Jedná se o vůbec nejdůležitější obchodní centrum San Marina a sídlí tu většina firem. Pěkné je jeho historického centrum s úzkými uličkami, kostely, radnicí či zvonicí a hlavním náměstí Piazza Grande. Tady se nachází jediné vrtulníkové letiště v zemi a také odsud vede na horu Monte Titano 1,5 kilometru dlouhá lanovka. Pevností Malatesta, která byla k San Marinu připojena v 15. století, se pak chlubí další ze sanmarinských měst, Fiorentino.

  cestovní pojištění AXA se slevou 50 %

  Návštěvu San Marina velmi pravděpodobně spojíte i s dalšími místy Itálie. Proto směle nahlédněte do našeho průvodce po této jihoevropské zemi, ve kterém se dozvíte nejen informace o Itálii, ale najdete tu i přehled všech zajímavých míst této země.

 • A kam se vydáte, až prozkoumáte San Marino?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.


  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě