• Utah

    Utah turisty láká hlavně slušnou koncentrací národních parků, které jsou tvořeny především skalními útvary rozličných tvarů i barev. Je to země plná skalních mostů, neuvěřitelně zbarvených pískovcových útvarů, země solných plání, jezer, pouští, ale i zasněžených horských vrcholků. Utah je rozhodně jedním z amerických států, který při putování po západě a středozápadě USA nesmíte minout.

    Utah leží na středozápadě USA a je to 13. největší americký stát. Má asi 2,8 milionů obyvatel, kteří se hlavně koncentrují v oblasti zvané Wasatch Front, metropolitní oblasti zahrnující i hlavní město Utahu, Salt Lake City. Název Utah v indiánském jazyce znamená „lid hor“. Na severu hraničí s Idahem a Wyomingem, na východě s Coloradem, na jihu s Arizonou, na západě s Nevadou a na jihovýchodě se také růžkem dotýká Nového Mexika. Právě tady se pak nachází tzv. Čtyři rohy, místo, kde se rohem setkávají čtyři americké státy – Utah, Nové Mexiko, Colorado a Arizona. Na tomto místě stojí Four Corners Monument a na zemi je vyznačena poloha každého ze států, takže vlastně můžete být v jednu chvíli ve čtyřech amerických státech zároveň. Monument patří do Navažské indiánské rezervace a za vstup sem se platí poplatek. Pro ekonomiku země jsou nejvýznamnějšími oblastmi těžba nerostů, ropy a zemního plynu a také cestovní ruch.

    V Utahu se mísí několik krajinných typů, od horských vrcholů Skalistých hor, přes nekonečnou Koloradskou náhorní plošinu na východě země, až po Velkou pánev na západě země, částečně sem zasahuje i Mohavská poušť. Utah toho nabízí skutečně mnoho – zasněžené horské vrcholy, horská údolí, ale také solné planiny a suché a nevlídné pouštní oblasti. Určité části Utahu pak zabírají indiánské rezervace a v různých městech se konají tradiční festivaly ukazující tradiční indiánskou kulturu a zvyky. Západ je tvořen hlavně solnými pánvemi posetými slanými jezery v čele s Velkým Solným jezerem.


    A co v Utahu navštívit? Rozhodně v první řadě jeho národní parky. Utažské národní parky jsou jedny z nejkrásnějších v USA a nachází se jich tu celkem 5. Národní park Zion nabízí neuvěřitelnou paletu geologických útvarů, monolitů a neuvěřitelně malebné kaňony. Dominantou Národního parku Bryce Canyon jsou rudé pískovcové jehly zvané „hoodoos“, které se rozprostírají v malebné utažské krajině. Národní park Capitol Reef na jihu země nabízí půvabnou náhorní plošinu posetou různými monolity či skalními oblouky. Dominantou Utahu jsou především skalní mosty a oblouky, připomínající naši Pravčickou bránu. To, že jich je po celém Utahu neuvěřitelné množství dokládá i to, že jeden z takových pískovcových oblouků nesoucí název Delicate Arch, uvidíte i na utažských SPZ. Nejen Delicate Arch, ale i plno jiných skalních oblouků, najdete v Národním parku Arches. Posledním parkem nalézajícím se na území Utahu je Národní park Canyonlands a jeho název „země kaňonu“ asi tak trochu dokládá, co bude jeho hlavní atrakcí. Největší z pěti utažských národních parků nabízí obrovský kaňon, který miliony let utvářely řeky Colorado River a Green River. Nelze hodnotit a ani nechci, který z parků je nejkrásnější, tou nejlepší variantou je samozřejmě navštívit je všechny. Nebudete-li mít ale tolik času, vyberte Canyonlands a Bryce Canyon. Všem národních parků sem detailněji věnujeme v samostatném článku.

































    A co dál? Utah samozřejmě nejsou jen národní parky, i když ty sem lákají nejvíce turistů. Zdejší národní monumenty jsou většinou jen národní parky v trošku menším měřítku a trošku menšího významu. Je jich v Utahu několik a některé z nich jsou skutečně výjimečné. Cedar Breaks je písečný amfiteátr tvořený pískovcovými „hoodoos“ (skalními jehlami) a vypadá jako zmenšený Bryce Canyon. Pěkný je také kaňon v oblasti zvané Grand Staircas Escalante. Hoodoos uvidíte třeba i v San Rafael Swell nebo v Goblin Valley.

    Z našeho článku jste už jistě správně získali dojem, že Utah jsou hlavně skalní oblouky. Nejsou jen v Národním parku Arches, ale i jinde v okolí Utahu. Dalšími je třeba největší přírodní skalní most na světě po věky vytvářen z červeného navažského pískovce s názvem Rainbow Bridge. Tři skalní mosty spojené skvělou turistickou trasou najdete také v národním monumentu Natural Bridges. Hlavní turistická stezka tady spojuje tři skalní oblouky nacházející se ve White Canyonu. Mosty nesou indiánská jména Owachomo, Kachina a Sipapu. K vidění tu jsou i ruiny indiánských puebel.

















    Dalším zajímavým místem vhodným pro krátkou procházku je Hovenweep National Monument. Tady po vcelku krátké turistické stezce spatříte desítky ruin indiánských puebel, které tu stávaly už před 1 500 lety. Starověké ruiny jsou rozesety na skalních útesech, místo nebývá příliš narvané turisty a je tak skutečně dobrým místem pro krátkou procházku. Jeho návštěva Vám nezabere víc jak hodinu.

















    Glen Canyon je rekreační oblast ležící nedaleko druhé největší americké přehrady Lake Powell, nesoucí název podle J. W. Powella, který jako první plul po řece Colorado. Celá oblast je hlavně dovolenková destinace Američanů, protože nabízí skvělé možnosti provozování vodních sportů. Utah je také významným nalezištěm kosterních pozůstatků dinosaurů, procházku po těchto nalezištích si můžete udělat třeba v Dinosaur National Monument. A ještě zmíníme jedno místo, a to jeskynní systém tří jeskyní nesoucí název Timpanogos Cave. Ten byl objeven mormonských osadníkem roku 1887 a kromě tradičních stalaktitů, stalagmitů tu jsou i pěkné vápencové krusty a v některých místech si budete připadat jak v ledovém království. Jeskyně je otevřená od května do října.

    Monument Valley neboli Údolí monumentů, je oblast v Koloradské náhorní plošině rozprostírající se na hranicích Arizony a Utahu. Oblast je světoznámá pro své červené pískovcové útvary, které se tyčí do výšky v jinak plochém pouštním údolí. Tyto útvary prosluly po celém světě, možná také díky řadě filmů z dob divokého západu, v čele s kultovním Tenkrát na západě. V tomto filmu Claudia Cardinal projížděla v dostavníku právě tímto údolím. Nachází se zde několik útvarů, kdy nejvyšší z nich měří 300 metrů a každý z nich má své jméno. Třeba názvy monumentů Mitten a Merric pocházejí od jmen kavaléristů, které zabili zdejší Indiáni, protože dolovali stříbro na půdě zasvěcené indiánských rituálům. Údolí monumentů leží v navažské autonomní oblasti, územím vede silnice č. 163. Celá oblast je ohraničena plotem a jen tak bez povolení se k monumentům vydat nemůžete. Platí zde zvláštní předpisy stanovené správou navažské rezervace a je třeba je respektovat. V návštěvnickém centru v Lookout Point se platí vstupné za vjezd, nabízejí se zde povolení ke kempování nebo se můžete údolím projet v jeepech s domorodým průvodcem. Veškerá pravidla a předpisy pro vstup do oblasti najdetezde. Vstup do údolí střeží závora, kterou ale hodně turistů zvesela objíždí, aby ušetřili na vstupném. Pokud Vám postačí fotky, tak je snadno pořídíte ze silnice, kde se dá v klidu zastavit na krajnici a pár fotek pořídit. Navahové bohužel hodně těží z toho, že se v jejich rezervaci nacházejí jedny z nejkrásnějších přírodních skvostů a vybírají za vstup téměř kamkoliv zbytečně vysoké vstupné.

















    Teď jsme si povídali hlavně o skalách, náhorních a pouštních oblastech, ale Utah nabízí i skvělé možnosti lyžování. Najdete tu na 15 lyžařských středisek, v některých se sníh drží i celý rok. Nejvíce jich najdete v metropolitní oblasti Wasatch Front. Přehled všech lyžařských středisek v Utahu najdete tady.

    Pokud se podíváme na města, historická místa a utažskou kulturu, rozhodně by bylo dobré udělat malé shrnutí utažské historie. Ta je velmi úzce spojena s mormony. Církev Ježíše Krista Svatých poslední dnů je církev založená roku 1830 Josephem Smithem. Kvůli netoleranci a nepřijetí jeho církve vyvedl Smith skupinu asi 100 tisíc mormonů roku 1847 do údolí kolem Velkého Solného jezera, kde založil město Salt Lake City, kolem kterého později vznikl stát Utah, jehož se Smith stal prvním guvernérem. Toto stěhování se stalo vůbec největším stěhováním lidí na území USA, dokonce větší než způsobily jakékoliv zlaté horečky. Dodnes se 60% utažské populace hlásí k této církvi. Sami si říkají „Svatí“, ostatní je spíše označují „mormoni“. Je tak zřetelné, že kulturu, architekturu i historii utvářeli právě mormoni. Centrem jejich církve je dodnes Salt Lake City, hlavní a největší město státu Utah, které má asi 190 tisíc obyvatel, s celou metropolitní oblastí Wasatch Front pak skoro 2 miliony. Duchovním i kulturním centrem města je už od dob Smithe Temple Square, což je komplex církevních budov a zahrad založený roku 1853, v čele s nádherným chrámem Salt Lake Temple, který je největší svatyní této církve na světě. Ve městě se roku 2002 konaly Zimní olympijské hry, ve městě dnes můžete navštívit Utah Olympic Oval, na kterém zaznamenala světové rekordy i naše Martina Sáblíková. Lyžařské disciplíny se pak konaly v okolních horských střediscích jako třeba Park City nebo Deer Valley. Vláda Utahu sídlí na Capitol Hillu, na kterém se tyčí vládní budova Utah State Capitol, který můžete zdarma navštívit a podívat se, kde se rozhoduje o utažských zákonech.

































    Jak už název Salt Lake City těm, co umí anglicky, napoví, město leží nedaleko Velkého Solného jezera, které je pozůstatkem jezera Bonneville, které tu bylo v pleistocénu. Je dlouhé 100 km, z východu ho obklopují horské hřebeny Wasatch, na západě pak poušť. Na jezeře je 13 ostrovů, třeba oblíbený ostrov Antelope je státním parkem a k odpočinku tak láká především místní.

    Co se týká jiných kulturních a historických památek, najdete tu několik opuštěných „měst duchů“, které tu po sobě zanechali objevitelé, zlatokopové, rančeři, kovbojové a jiní, kteří se v Utahu v rámci svých cest na západ usadili. Jednu pěknou ukázku historie ale na závěr přece jen zmíníme. Utah byl v 2. pol. 19. století křižovatkou cest těch, kteří mířili na západ. Velký rozvoj pro tento stát znamenalo dokončení transkontinentální železnice roku 1869. Tato událost je v Utahu v rámci různých festivalů oslavována, originální parní lokomotivy z roku 1869 můžete vidět v historickém parku Golden Spike poblíž města Brigham City. Lokomotivy operují od května do října, v srpnu se pak koná Railroader´s Festival. Více informací o parku a akcích zde konaných najdete tady.

    Oficiální stránky státu Utah najdete tady a tady.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě

  • Autor článku a fotografií: M. Kučerová