• Arizona

    Arizona je americký stát ležící na jihozápadě USA. Na jihu hraničí s Mexikem. Do Unie amerických států Arizona vstoupila roku 1912 jako 48. stát. Hlavním a největším městem je Phoenix. Arizona je státem s nejrychleji rostoucí populací, aktuálně má přes 6,5 milionů obyvatel. O původu jména Arizona kolují dodnes různé informace. Jedna říká, že pochází ze španělského árida zona (vyprahlá oblast), jiná říká, že název pochází z indiánského jazyka. Největším ekonomickým centrem je vedle Phoenixu také město Tucson.

    V nižších polohách tvoří Arizonu pouštní oblasti a panuje zde pouštní klima, tzn. velmi horká léta a mírné zimy. Ve vyšších polohách pak poušť střídají horské louky a borovicové lesy. Za státní květinu se dá považovat kaktus saguaro, který se objevuje i na arizonských SPZ značkách.

    Arizona je stát, který má nejen bohatou historii, ale hlavně se pyšní jedněmi z nejkrásnějších přírodních útvarů v Severní Americe, v čele s impozantním Grand Canyonem, který bude také první zastávkou v našem průvodci. Velký kaňon, jak mu také můžeme říkat, je světově proslulý největší kaňon na světě. Nachází se na severu Arizony a je součástí Národního parku Grand Canoyn. Kaňon, vytvořený řekou Colorado, je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších atrakcí ve Spojených státech amerických, do které ročně zamíří kolem 4 milionů turistů. Grand Canyonu věnujeme samostatný článek.

    Severovýchod Arizony tvoří indiánské rezervace kmenů Navahů, Hopiů, Apačů i Zuniů. Třeba navažská rezervace s hlavním městem Window Rock má přes 200 tisíc obyvatel hlásících se k původnímu indiánskému kmenu Navahů. V jejich rezervaci si můžete zakoupit ručně vyráběné indiánské výrobky (často mají obchody u silnice), podívat se na jejich tradiční obydlí či se kochat rudými pískovcovými skalami, které tvoří nádherné přírodní úkazy jako Monument Valley nebo fenomenální Antelope Canyon. Obě tyto přírodní krásy leží právě v navažské indiánské rezervaci.

    Monument Valley neboli Údolí monumentů, je oblast v Koloradské náhorní plošině rozprostírající se na hranicích Arizony a Utahu. Oblast je světoznámá pro své červené pískovcové útvary, které se tyčí do výšky v jinak plochém pouštním údolí. Tyto útvary prosluly po celém světě, možná také díky řadě filmů z dob divokého západu, v čele s kultovním Tenkrát na západě. V tomto filmu Claudia Cardinal projížděla v dostavníku právě tímto údolím. Nachází se zde několik útvarů, kdy nejvyšší z nich měří 300 metrů a každý z nich má své jméno. Třeba názvy monumentů Mitten a Merric pocházejí od jmen kavaléristů, které zabili zdejší Indiáni, protože dolovali stříbro na půdě zasvěcené indiánských rituálům.


















    Údolí monumentů leží v navažské autonomní oblasti, územím vede silnice č. 163. Celá oblast je ohraničena plotem a jen tak bez povolení se k monumentům vydat nemůžete. Platí zde zvláštní předpisy stanovené správou navažské rezervace a je třeba je respektovat. V návštěvnickém centru v Lookout Point se platí vstupné za vjezd, nabízejí se zde povolení ke kempování nebo se můžete údolím projet v jeepech s domorodým průvodcem. Veškerá pravidla a předpisy pro vstup do oblasti najdete tady. Vstup do údolí střeží závora, kterou ale hodně turistů zvesela objíždí, aby ušetřili na vstupném. Pokud Vám postačí fotky, tak je snadno pořídíte ze silnice, kde se dá v klidu zastavit na krajnici a pár fotek pořídit. Navahové bohužel hodně těží z toho, že se v jejich rezervaci nacházejí jedny z nejkrásnějších přírodních skvostů a vybírají za vstup téměř kamkoliv zbytečně vysoké vstupné.

    Jedny z nejcennějších památek, které jsou klíčem k porozumění starověké kultury kmene Anasaziů, se nacházejí v Navajo National Monument. Nejvíce dochovanými zdejšími ruinami jsou špatně přístupné města Betatakin a Keet Seel. Kaňonem Tsegi vede k městu Betatakin náročnější 8 kilometrová stezka. Využít dále můžete stezku Sandal Trail, ze které také pořídíte slušné fotky nebo si můžete udělat celodenní výlet k největšímu z měst, Keet Seel. Za vstup do oblasti se platí vstupné. K monumentu se dostanete od městečka Kayenta po silnici č. 564. V indiánské rezervaci kmene Navahů se dále nachází tzv. Čtyři rohy (Four Corners) – unikátní místo, kde se setkávají čtyři americké státy (Arizona, Utah, Colorado a Nové Mexiko). Chcete-li se k monumentu dostat, opět zaplatíte Navahům za vstup, více informací najdete tady.

    Dalším impozantním přírodním úkazem je fotografy milovaný Antelope Canyon. Kaňon, vytvořený vodou ve zkamenělém písku, se nachází asi 7 kilometrů od městečka Page a velmi snadno ho pro špatné značení můžete přehlédnout. Jako orientační bod při hledání může posloužit navažská elektrárna se třemi věžemi. Zkamenělou dunou z červeného písku tady vede kaňon, do kterého štěrbinou proniká sluneční světlo zvenku, které se po dopadu na písečné dno láme a nabízí tak neuvěřitelné možnosti fotografování. Kaňon se dělí na horní (upper) a dolní (lower). Horní kaňon je turisticky navštěvovanější a nachází se tady ono nejfotografovanější místo, které najdete na každém prospektu hovořícím o tomto místě. Auto musíte nechat na parkovišti a nechat se tam dovézt jeepem. Dolní kaňon je delší než horní. Zatímco horní má jen 400 metrů, dolní je dlouhý celých 800 metrů a snad ho i lze více doporučit k návštěvě. Nebudou Vás tady trápit davy turistů a také se vyhnete protivné indiánské prodavačce vstupenek, která je prodává ve svém jeepu. U dolního kaňonu se nachází pokladna, kde zaplatíte vstupné a poté se dostanete s průvodcem do kaňonu. Antelope Canyon je rozhodně z jedním míst, které byste v Arizoně neměli minout. Veškeré informace o vstupném do obou kaňonů najdete zde.

    U městečka Page ještě zůstaneme, protože se zde nachází jedna z nejoblíbenějších rekreačních oblastí Arizony, jezero Lake Powell s 200 metrů vysokou přehradou Glen Dam. Jezero bylo vytvořeno roku 1963 zatopením kaňonu Glen Canyon, na kterém byla vybudována přehrada Glen Dam. Napuštění vzniklého jezera trvalo přes 25 let. Ročně sem zamíří na 2,6 milionů turistů ročně, které k jezeru lákají hlavně vodní radovánky, ale také si udělají výlety třeba k přírodnímu mostu Rainbow Bridge nebo k Hole in the Rock.

    Když už jsme u města Page, musíme vás upozornit také na další místo, které vám v Arizoně vyrazí dech. Tím místem je meandr na řece Colorado s názvem Horseshoe Bend. Z vysokého příkrého útesu, na který se dostanete po krátké cestě červenou navažskou pouští z parkoviště, se vám naskytne neuvěřitelný výhled na řeku Colorado, která vytváří meandr (zákrut řeky) ve tvaru podkovy, podle čeho také nese svůj anglický název (podkova). Pro mě osobně je Horseshoe Bend jedním z nejkrásnějších míst Arizony a pohled do kaňonu z výšky až 300 metrů je skutečně dechberoucí. Možná vás potěší, že jako na jednom z mála přírodních útvarů Ameriky se neplatí žádný poplatek a nejsou tu většinou ani příliš velké davy turistů.

















    A pojďme dál, k Národnímu parku Petrified Forest. Zkamenělý les, jak se park jmenuje, je pustá náhorní plošina, jejíž hlavní atrakcí jsou dva zkamenělé kusy dřeva. Ideální je projet park po scénické cestě, která nabízí několik zastávek s vyhlídkovými body, ze kterých si případně můžete udělat výlet po okolí. Vzácné zkameněliny dřeva, které jsou hlavním bodem zájmu, vznikly následovně. Asi před 200 miliony lety tu byl les, stromy postupně popadaly a jejich zbytky byly odplaveny do močálů, pohřbeny pod vrstvou bahna a začaly se pomalu rozkládat. Organické látky ve dřevě byly nahrazeny minerály a celé stromy tak zkameněly. Můžete navštívit zdejší místa jako Blue Mesa, Giant Logs, Crystal Forest, kde uvidíte fosilie. Také můžete vidět tisíce let staré indiánské pueblo na konci stezky Agate House Trail. Více informací o vstupu do parku a trailech najdete zde.

    Vydat se můžete také do Malované pouště, Painted Desert, což je krásně zbarvená planina v oblasti Čtyř rohů nebo ke kráteru Meteor Crater, který se nachází nedaleko odsud. Tato díra je výsledkem kolize meteoru, který sem dopadl asi před 22 tisíci lety a zanechal po sobě 170 metrů hlubokou a 500 metrů širokou díru. Ke kráteru se dostanete výjezdem č. 233 z dálnice I-40. Kráter objevil Daniel Barringer, proto se kráteru také někdy říká Barringerův kráter. Do kráteru se platí vstupné, je tu návštěvnické centrum a krásná vyhlídka do kráteru. Informace o cenách vstupného najdete tady. Dalším zajímavým místem by pro vás mohl být národní monument Sunset Crater Volcano, vyhaslá sopka vysoká 2 447 metrů, ke které vedou dvě naučné stezky – Lenox Crater Trail a Lava Flow Trail. Trochu si tu odpočnete od suchých pouštních oblastí, které tvoří většinu Arizony. Přece jen je Sunset Crater Volcano obklopen lesy a loukami, a tak se to tady už trochu více zelená. Mapy a všechny informace pro turisty najdete tady. Dalším národním monumentem, je Chiricahua National Monument. Skalní jehly nebo chcete-li kamenné věže jsou hlavním lákadlem tohoto parku. Nejvyšší horou je Chiricahua Peak vysoká 2 986 metrů. Mezi skalami vedou stezky, které vás provedou soutěskami, kolem kterých rostou kaktusy či borovice. Pěknými stezkami jsou stezka z Massai Point do Echo Parku a 12ti kilometrová trasa k Heart of Rock. Informace k návštěvám parku najdete tady.


    Dalším arizonským národním parkem, je Národní park Saguaro. Saguaro je druh obřích kaktusů, které rostou v nehostinné Sonorské poušti, která sem zasahuje z Mexika. Ve zdejší Arizona-Sonora Desert Museum, což je kombinace botanické a zoologické zahrady, se nachází na 1300 druhů rostlin a 300 druhů zvířat jako tarantule, štíři nebo chřestýši. Největší koncentraci kaktusů najdete na scénické cestě Bajada Loop Drive. Zajímavá může být také cesta po Cactus Forest Loop. Indiánské petroglyfy, které sem Indiáni vytesali před 1 500 lety, si můžete prohlédnout na pahorku Signal Hill. Jste-li milovníci náročných trailů, vydejte se na náročnou vícedenní tůru k Tanque Verde Ridge Trail. Veškeré informace o návštěvě Národní parku Saguaro vč. map najdete tady.

    A u kaktusů saguaro a nejen u nich ještě zůstaneme. Zmínit musíme rovněž národní monument Organ Pipe Cactus, park, ve kterém se nachází největší koncentrace saguaro kaktusů. Tento monument se nachází u mexických hranic a název nese podle druhu kaktusu organ pipe, který připomíná varhanní píšťaly. Některé zdejší saguary dosahují výšky až 15 metrů. Nachází se zde ale i jiné kaktusy a z celé krajiny je zřetelné, že už jsme na dosah Mexiku. Dalšími kaktusy je třeba ocotilla nebo řetězový Chain-fruit cholla. Monumentem vede několik scénických cest, jako třeba Ajo Mountain Drive nebo Puerto Blanco Drive. V pouštních oblastech Arizony pak žijí i nebezpečné druhy zvířat, máme na mysli třeba chřestýše, černé vdovy nebo štíry. Více návštěvnických informací vč. map najdete tady.

    A dále už jen okrajově zmíníme turisticky přívětivý Národní monument Aqua Fria s jistou krajinou diversitou, veškeré mapy pro traily a další informace najdete tady nebo další monument ležící v navažské indiánské rezervaci, Canyon De Chelly. Dále si můžete udělat procházku krápníkovými jeskyněmi, které se nacházejí ve státním parku Kartchner Caverns. Za zmínku pak stojí i Montezuma Castle, jedno z nejlépe dochovaných obydlí vestavěných do skal. Datuje se do 12. století. Nemáte-li stále ještě dost pískovcových formací, můžete zamířit také do Sedone, kde zase nějaké další uvidíte. Říká se, že po Grand Canyonu jsou nejfotografovanějším místem Arizony vodopády tvořící přírodní bazénky, které nesou název Havasu Falls.

    Arizona je hlavně o dechberoucích přírodních úkazech. Lákájí-li Vás ale i města, stručně si shrňme ta nejzajímavější. Městečko Bisbee připomíná svou historii viktoriánskými cihlovými domy a muzeem zlatokopectví, pouštní Tucson, někdejší vojenská základna španělské říše, je dnes druhým největším městem Arizony s milionem obyvatel. Hlavní atrakcí je Mission San Xavier del Bac, misijní stanice ze španělských dob, která se nachází v indiánské rezervaci kmene Papagů s názvem San Xavier Indian Reservation. Hlavní město Arizony, Phoenix, nenabízí tolik turistických lákadel či historických památek jako jiná americká města. Zmíníme zdejší zoo, městské centrum a historické centrum Historic Heritage Square s historickými domy či několik muzeí. A na závěr jedna městská lahůdka, město duchů Goldfield, které Vás vrátí zpátky do dob „divokého západu“. S řadou atrakcí a vystoupení je skvělým místem, kde stráví odpoledne, a to nejen s dětmi. Více informací tady.

    Věřím, že jsme Vás tímto článkem nalákali k návštěvě Arizony, protože důvodu pro cestu sem jsou desítky, stačí si jen vybrat ten, který je Vašemu srdci a Vašim touhám nejbližší. Jen by byla škoda, kdybyste se omezili jen na Grand Canyon, není to jediné místo, které stojí za návštěvu.

    Oficiální turistický portál Arizony najdete tady.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

    Autor článku a fotografií: M. Kučerová
    Za poskytnutí některých fotek děkujeme Liborovi Steinovi