Turín

  Turín je společně s Milánem významným centrem průmyslu, ekonomiky a kultury severní Itálie. Včetně všech svých předměstí má necelé 2 miliony obyvatel. Leží na severozápadě Itálie na řece Pád a je hlavním městem italského regionu Piemont. V roce 2006 se tu konaly XX. Zimní olympijské hry. Město je ale také známé jako město aut – sídlí tu totiž významná italská automobilka Fiat, což je vůbec největší soukromý zaměstnavatel v celé Itálii. Z Turína pak také pochází výrobce kávy Lavazza nebo výrobce vermuthu Martini a Rossi.

  akční letenka Turín Turín má mezinárodní letiště pojmenované po jednom z dřívějších prezidentů, Sandro Pertini. Busy společnosti SADEM z letiště jezdí každých 30 – 40 minut do centra ke stanici Porta Nuova. Více informací o cestě z letiště najdete tady. V Turíně funguje městská hromadná doprava, která nabízí autobusové, tramvajové linky včetně historické tramvaje z roku 1949, která jezdí po centru – začíná a končí na stanici Piazza Castello a také jednu linku metra. Informace k městské hromadné dopravě po Turínu najdete tady. Turín má také tři hlavní vlakové stanice – Porta Nuova, Porta Susa, Lingotto FS. Více informací o dopravě do a po Turíně najdete na oficiálních stránkách. Upozorníme ještě na turistickou kartu Torino and Piemont Card, která Vám umožní vstup do vybraných turistických atrakcí zdarma nebo za snížené vstupné, stejně tak slevu na autobusy na a z letiště a také slevu na jízdné v městské hromadné dopravě.

  Turín nabízí řadu významných historických a architektonických památek, krásná podloubí, pěší zóny a půvabná náměstí. Pro své barokní budovy v historickém centru města je také někdy označován jako „hlavní město evropského baroka“. V době sjednocování Itálie roku 1861 byl jejím hlavním městem, později byl nahrazen Florencií a nakonec Římem. Za hlavní turínské náměstí je považováno Piazza Castello. Na něm najdete královský palác Palazzo Reale ze 17. století, který fungoval jako sídlo savojských a později italských králů. Krásný palác skrývá královskou zbrojnici, krásné Juvarrovo schodiště a pěkné královské zahrady. Nedaleko paláce se nachází renesanční katedrála z 15. století. Na stejném náměstí pak také najdete palác Palazzo Madama (foto v textu), což byl ve 13. století původně hrad, v 18. století byl barokně přestavěn do dnešní podoby. Náměstí je skutečně půvabné a kromě uvedených budov ho zdobí i několik fontán. Nedaleko náměstí se pak táhne nákupní třída Via Roma. Dalšími oblíbenými nákupními třídami je Via Garibaldi a Via Po.

  Zmíníme také jedno z nejvýznamnějších světových muzeí, které vystavuje egyptské artefakty. Turínské muzeum Museo Egizio (foto vpravo) sídlící v Palazzo dell´ Academia delle Scienze dnes skrývá společně s muzei v Káhiře a v Londýně jednu z nejvýznamnějších sbírek egyptského umění. Po tom káhirském je tu dokonce druhá největší sbírka artefaktů egyptského starověku. K vidění tu jsou mumie nebo socha Ramsese II. Vedle je pak barokní budova Galleria Sabauda s díly italských a nizozemských malířů.

  Jednou z významnějších barokních staveb ve městě je Palazzo Carignano (foto vpravo) ze 17. století, kde jednu dobu zasedal i italský parlament a roku 1861 tady bylo vyhlášeno Italské království.

  akční letenka turín Z dalších památek města zmíníme baziliku Maria Ausiliatrice z 19. století, která ukrývá ostatky dvou italských světců nebo chrám Duomo San Giovanni Battista, renesanční kostel z 15. století zasvěcený patronovi města Janu Křtiteli. Uvnitř kostela jsou náhrobky savojských šlechticů a od 16. století tu bývalo uloženo také tzv. turínské plátno – jedna ze slavných křesťanských relikvií. Sindone, jak se plátno italsky nazývá, je kus látky, do které byl podle legendy zabalen Ježíš Kristus po sejmutí z kříže. O pravost látky se vedou spory už po desítky let. Ať už se jedná o pravý či nepravý kus látky, pravdou je, že originální plátno je ukryto v Museo della Sindone, je ovšem k vidění jen velmi zřídka. Případně ho můžete vidět v rámci různých expozic v turínské katedrále. Originál se obvykle vystavuje jednou za 25 let, aby nedocházelo k jeho poškozování. Informace o expozici najdete tady. Dalším kostelem v Turíně je Gran Madre di Dio z 19. století, který připomíná řecký Pantheon a v kryptě je kostnice věnovaná obětem 1. světové války.

  Dominantou města viditelnou snad ze všech míst ve městě je 167 metrů vysoká věž Mole Antonelliana (foto vpravo), což je vůbec nejvyšší zděná budova na světě. Původně měla sloužit jako synagoga, dnes je v ní muzeum dějin filmu, které vystavuje třeba filmové kostýmy. Z věže je pěkný výhled, při pěkném počasí se dá dohlédnout až na vrcholky alp.

  Na břehu Pádu se nachází pěkný městský park Parco del Valentino, jehož součástí je i krásný zámek ze 17. století Castello del Valentino, botanická zahrada a kopie středověkého města Borgo Medioevale.

  Vůbec jedním z nejhezčích náměstí v Itálii je Piazza San Carlo (foto vpravo) založené roku 1640. Jsou tu dva kostely, podloubí, jezdecká socha vévody Emanuela Filiberta, jak po bitvě u St. Quentina (1557) zasouvá meč do pochvy.

  Porta Palatina je římská městská brána z přelomu 6. a 7. století, před ní jsou dvě bronzové sochy představující Caeasara a Augusta.

  Turín je městem Fiatu a tato automobilka sídlí v továrně Lingotto Factory, která ale není běžně přístupná pro veřejnost. Automobily se tu vyrábějí od roku 1899. Fiat patří bohaté italské rodině Agnelli. Chcete-li si přesto aut užít, budete muset vyrazit do turínského Muzea automobilů – Museo dell´ Automobile, kde můžete obdivovat na 160 aut a monitoruje to tu auta od 15. století až dodnes.


  V Turíně také hraje slavný fotbalový klub Juventus Turín, za který hrála po dlouhá léta i jedna z ikon českého fotbalu, Pavel Nedvěd. Stará dáma (la Vecchia Signora), jak tým místní přezdívají, byla založena na konci 19. století a patří k nejstarším a nejtradičnějším italským fotbalovým klubům. V případě, že máte zájem shlédnout nějaké utkání, informace najdete tady.

  Svou návštěvu Turína zkuste spojit i s dalšími zajímavými místy severoitalského regionu Piemont, jehož je Turín hlavním městem. Stejně tak doporučujeme si před cestou přečíst úvodní článek věnovaný Itálii, kde se dozvíte nejen všechno o cestování do téhle země, ale také tu najdete průvodce po dalších zajímavých místech této jihoevropské země.

 • A kam se vydáte, až prozkoumáte Turín?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.


  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě