Rokytnice v Orlických horách a okolí

    Tento článek je součástí rozsáhlého a podrobného průvodce po Orlických horách, ve kterém se dočtete o všech zajímavých místech tohoto pohoří na severovýchodě Čech. V tomto článku se věnujeme jen jedné jeho oblasti, Rokytnici v Orlických horách a jejímu širšímu okolí. Tak pojďte s Cestami po světě prozkoumat Orlické hory.

    Rokytnice v Orlických horách je horské město a oblíbený výchozí bod pro průzkum jihu Orlických hor. Leží v nadmořské výšce 580 metrů. Dochovala se tu původní dřevěná zástavba v podobě roubených měšťanských domů, zdejší historické jádro je chráněno jako městská památková zóna. Centrem města je náměstí T. G. Masaryka, na kterém je zámek se čtyřmi křídly z 2. poloviny 16. století. Na konci 17. století pak zámek získal dnešní barokní podobu. K zámku přiléhá i zámecká kaple a park. Zámek ale není veřejnosti přístupný, je soukromý. Na náměstí T. G. Masaryka dále najdete kašnu, mariánský sloup se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého a soubor domů (č. 5-7 a 74-76), které jsou připomínkou původní městské zástavby. V Rokytnici je dále možné navštívit zajímavé interaktivní Muzeum Orlických hor, které docela atraktivně přibližuje tradiční řemesla. Děti budou z různých interaktivních modelů a zábavných kvízů určitě nadšeni. Na kopci nad zámkem je dále poutní kaple sv. Anny, jen kousek od náměstí je pak židovský hřbitov z roku 1718. Milovníci železnic by se mohli také podívat na expozici věnovanou okolní železniční trati, lákadlem je hlavně parní lokomotiva z roku 1956 či modelová železnice.


    A co vidět v okolí Rokytnice v Orlických horách? Vydejte se třeba na 17 metrů vysokou rozhlednu na Anenském vrchu. Anenský vrch vysoký 992 metrů leží na hlavním hřebeni Orlických hor a v jeho okolí je několik objektů pohraničního opevnění. Od roku 2010 tu stojí zdejší rozhledna, která nabízí krásné výhledy na Orlické hory. Od roku 1766 na vrchu stávala také kaple sv. Anny, která byla v 1. polovině 20. století rozebrána a postavena asi od 2 km dále.

    Pěknou osadou s tradičními roubenými chalupami jsou Bartošovice v Orlických horách na hranicích s Polskem. Další osadou je Bedřichovka, která má od začátku 17. století významnou sklářskou historii, kterou připomíná naučná stezka S Kačenkou po stopách sklářů. V okolí Bedřichovky je pak několik přírodních rezervací, které chrání jedinečnou faunu. Jde třeba o přírodní rezervaci Bedřichovka, která chrání rašelinnou louku s bohatou květenou. Ten podobný účel mají i zdejší rezervace Trčkov, Trčkovská louka, Velká louka nebo Hraniční louka. Bukojedlový prales starý až 250 let zas chrání přírodní rezervace Černý důl.

    Oblíbenou turistickou atrakcí v této oblasti je dělostřelecká tvrz Hanička. Ta byla vybudována poblíž stejnojmenné osady mezi lety 1936-38 jako součást obranného systému chránícího státní hranici. Hanička je jedním z největších dokončených a nejzachovalejších objektů pohraničního opevnění, mohlo zde sloužit víc než 420 mužů. Tvořilo ji šest bojových objektů a dělostřelecká pozorovatelna. Dochovalo se několik pancéřových prvků – tzv. zvony. Veřejnosti byl objekt prvně zpřístupněn roku 1969, později sloužil jako tajné pracoviště rozvědky a byl tu vytvořen protiatomový kryt vhodný pro 300 lidí. Znovu zpřístupněn veřejnosti byl objekt roku 1995. Tvrz můžete navštívit v rámci prohlídek, při kterých navštívíte zdejší podzemí. Tady je k vidění plně vybavený podzemní kryt, kasárenské sály, ošetřovnu, jídelnu i velín. Je tu také expozice věnovaná historické bojové výzbroji a technice. Dalšími částmi zdejšího systému opevnění je nedaleký pěchotní srub Na Holém. Má dvě patra a dva pancéřové zvony. Asi 1 km odsud pak najdete pěchotní srub R-S 72 – Nízká, za Anenským vrchem je dvoupatrový bunkr Průsek. Další je pěchotní srub R-S 87, ze kterého bylo možné odstřelovat protější Komáří vrch a další pak pěchotní srub R-S 88 – Mlází, přístupný jen příležitostně. Několik dalších pěchotních srubů najdete také na 992 metrů vysokém skalnatém kopci zvaném Komáří vrch. Jeden bunkr je přímo na kopci. Zdejší přírodní rezervace pak chrání zdejší lesní porost.

    Pěkným výletním místem je také skvěle zrekonstruovaná barokní kaple Navštívení P. Marie ze 17. století, označovaná jako Kunštátská kaple. Kruhová kaple obklopená krásnou přírodou se stala útočištěm poutníků, kteří přecházeli přes Orlické hory. Přestavěna byla v 1. polovině 19. století, dnešní skvělá rekonstrukce je ze začátku 21. století. Kousek odsud je rašeliniště s typickou květenou včetně masožravé rosnatky okrouhlolisté. Zdejší rašeliniště a květenu chrání přírodní památka U Kunštátské kaple. Podle místní legendy na místě Kunštátské kaple kdysi stávalo město, ve kterém žili tak chamtiví obyvatelé, že jednomu poutníkovi odmítli poskytnout nocleh. Ten městu předpověděl zánik, a jedné noci se kletba skutečně naplnila, země se rozevřela a město zmizelo v hlubinách.

    Zajímavým tipem je obec Neratov. Ta proslula barokním kostelem Nanebevzetí P. Marie (foto v textu a pod ním) z 18. století, který je známou dominantou obce. Dnes je dokonalou ukázkou toho, jak se dokáže zachránit už téměř zlikvidovaná pamětihodnost. Neratov byl významným poutním místem už v 17. století, tou dobou tu stával malý dřevěný kostelík postavený v 16. století.Neratov co navštívit a vidět v Orlických horách Tehdejší farář vyřezal podle svého snu sošku Panny Marie, která po přenesení do Neratova uzdravila jednu ženu, díky čemuž se začala šířit legenda o zázračné sošce. Soška je dnes nezvěstná. Protože ale místo bylo tak populární, vznikl vedle malého kostelíka velkolepý chrám dlouhý 50 metrů, široký 20 metrů. Ten malý později zanikl a dnes z něho zbyla jen kaple na dnešním hřbitově. Velkolepý barokní kostel byl ale vážně poškozen na konci 2. světové války, kdy byl zasažen střelou s pancéřové pěsti. Poničený chrám byl ponechán svému osudu, téměř se zřítil. O záchranu se za totality snažil jeden kněz, který byl za to ale uvězněn, následně bylo rozhodnuto o demolici, ke které ale naštěstí nedošlo. Záchranné práce byly zahájeny po roce 1989 a dnes je kostel zrekonstruován a vypadá skvěle. Unikátní je jeho částečně prosklená střecha ve tvaru kříže. Obnovené jsou také zdejší poutní tradice známé jako Neratovské poutní slavnosti, které se konají v srpnu. V obci jsou ale i pěkné stavby lidové architektury, mariánský sloup z 2. poloviny 19. století a luční úsek chráněný jako přírodní rezervace Neratovské louky. Ta chrání okolní podmáčené louky s chráněnými druhy rostlin a živočichů.

    Neratov co navštívit a vidět v Orlických horách Neratov co navštívit a vidět v Orlických horách

    Budete-li dál pokračovat po silnici, dostanete se do Orlického Záhoří. To je soustava několika vsí a osad v údolí Divoké Orlice při hranicích s Polskem. Půvabné roubené chalupy obklopené úžasnou přírodou, skvělé místo. Máte-li rádi tajemné pověsti, tak jednu přidáme k Orlickému Záhoří, přesněji ke zdejší obci Kunštát. Tady je totiž hřbitov s márnicí, na kterém prý občas můžete zaslechnout sténání a tajemný šepot. Vypráví se, že jistý zdejší mladík propadl sázení v loterii, a protože se mu nedařilo, vypůjčil si lebku ze hřbitova, aby mu přinesla štěstí. Dal ji na půdu. V noci ale obyvatele chalupy vyděsil rachot, lebka se totiž po schodech kutálela do světnice. Vyděšený mladík ji šel rychle vrátit na hřbitov, když se ale dostal zpět do chalupy, lebka byla znovu na lavici ve světnici. To stejné udělal i chlapcův otec, ale lebka se opět vrátila do chalupy. Teprve kněz nad lebkou udělal křížek, čímž vyděšenou rodinu podivného artefaktu zbavil. V 18. století do Kunštátu zamířil na inspekci císař Josef II., kterému dělal doprovod známý generál Laudon. Jejich návštěvu připomíná zdejší památník.


    Oblíbenou destinací v této části Orlických hor jsou pak Říčky v Orlických horách. Od 16. století sídlo dřevařů a později sklářů je dnes vyhlášeným lyžařským střediskem. Areál se nachází na vrchu Zakletý a najdete tu jak lanovku, tak vleky a několik sjezdovek. Nejdelší je 1,2 km dlouhá a je červená. Celková délka trati je 4 km. V zimě se tu udržuje také kolem 40 km běžkařských tratí. Informace o cenách skipasů či lanovky, která vás i v letních měsících vyveze na Zakletý vrch, stejně tak informace o různých zábavních aktivitách jako bikepark a stejně tak o upravených běžkařských tratích, si můžete přečíst tady. V létě se tu nabízí celá řada zábavních aktivit, již zmiňovaný bikepark nebo také lanový park či adventure golf.

    Říčky v Orlických horách Co navštívit a vidět v Orlických horách

    Lyžovat se dá i v řadě dalších míst v okolí Rokytnicka. 1,2 km tratí nabízí Bartošovice v Orlických horách, menší areály jsou pak Skiareál Bedřichovka, Jadrná, Zdobnice ... Běžkařské trati jsou upravené i z Bartošovic (ke břehu Divoké Orlice, z Vrchní Orlice na Vysoký kořen, k Haničce; z Neratova se upravují trasy k Haničce a na Mezivrší; upravované bežkařské trasy začínají i od hotelu Záhoří v Orlickém Záhoří). Z Rokytnice se lze na běžkách dostat na Panská Pole.

    Tady je pár návrhů pěších výletů v okolí Říček. Z vrchu Zakletý, kam se v létě dostanete lanovkou, se vydejte na rozcestí Pěticestí, dále na rozhlednu na Anenském vrchu, pokračovat můžete přes pevnost Hanička až k Zemské bráně. To je trasa na 19 km. Trasu můžete obměnit a od Haničky se vydat do Neratova. Z Pěticestí pak můžete pokračovat do Orlického Záhoří (7 km) nebo ke Kunštátské kapli (2 km). Od kaple můžete pokračovat na vrch Homole, dále na Velkou Deštnou až na Šerlich (celkem 15 km). Jen 9 km má pak výšlap ze Skicentra Říčky na vrch Zakletý (je to krpál) a dále na Pěticestí, ke Kunštátské kapli, zpět na Pěticestí, odkud na Mezivrší a zpět do Říček. Z Říček si také můžete vyšlápnout jen do asi 4 km vzdáleného Julinčina údolí, velmi působivého úseku řeky Říčky.

    Krátkou zmínku uděláme v obci Vrchní Orlice, nebo spíš kousek od ní. Zcela opuštěný v obklopení lesů, luk a kopců tady totiž stojí zchátralý barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého (foto níže) s podobně zchátralým hřbitovem. I přes svůj zanedbaný stav je to velmi působivé a hlavě skvěle fotogenické místo.

    kostel Vrchní Orlice

    Poslední zastávkou v okolí Rokytnice bude Zdobnice, horská obec pod svahy dvou vrchů – Zakletého a Tetřevce. Prvními osadníky v 16. století byli místní dřevaři, dnes obec láká hlavně na menší lyžařský areál. Přes řeku Zdobnici se tady klene barokní kamenný most, jsou tu také pěkné ukázky tradiční lidové architektury.


    A tady jsou další návrhy turistických tras v celé oblasti Rokytnicka. Pro zájemce o vojenské opevnění třeba trasa z Rokytnice v Orl. horách přes sruby Nízká, Na Holém až k Haničce (sem je to asi 8,5 km) a zpátky přes Horní Rokytnici. Celková délka je necelých 15 km. Opevnění se věnuje také naučná stezka se 14ti informačními tabulemi Opevněním Rokytnicka, v délce 4,5 km. Vede okolím pevnosti Hanička k Anenskému vrchu a mapuje unikátní systém vojenské obrany. Dalším tipem je trasa z Kunštátu v Orlickém Záhoří přes vrcholy Homole, Tetřevec, kolem Kunštátskén kaple na Pěticestí a odsud zpět do Kunštátu v Orlickém Záhoří. Celková délka taktéž necelých 15 kmTuristická centra v této oblasti najdete v Orlickém Záhoří a v Rokytnici v Orlických horách, parkování v celé oblasti je většinou zdarma.

    Základní turistickou trasou celých Orlických hor je hlavní hřebenovka Orlických hor. Vede z Olešnice až do Českých Petrovic v celkové délce asi 45 km. Na jednodenní výlet je hřebenovka přece jen dost dlouhá, rozdělte si ji raději do více úseků. Na hřebenovce najdete několik turistických chat – Masarykovu chatu na Šerlichu, Orlickou chatu u Zemské brány, chatu Čihák a malé možnosti občerstvení u Velké Deštné a na Pěticestí. Samotný hřeben Orlických hor protíná několik silnic, kam jezdí i linkové autobusy, v zimě skibusy, v létě cyklobusy. Vydejte se po červené turistické značce od parkoviště v Olešnici na vrchol Ostružníku a k Vrchmezí, odkud si můžete udělat krátký výšlap přímo na vrchol. Dále se dostanete k pralesu Bukačka a začnete stoupat na Šerlich. Od zdejší Masarykovy chaty se dostanete do sedla Šerlich, kde začíná naučná stezka Po hřebeni Orlických hor. Dále pokračujte po svazích Malé Deštné, kolem přírodní rezervace Jelení lázeň chránící zdejší rašeliniště až na rozcestí pod Velkou Deštnou. Z rozcestí na samotný vrchol vede krátká odbočka, na vrchol se dostanete dobře i na kole. Dále lze postupovat na dva další vrcholy – Homoli a Tetřevec, a dále k opravené Kunštátské kapli až na Pěticestí, kde se stýká pět cest. Dále lze pokračovat výšlapem kolem Komářího vrchu k parkovišti na Mezivrší,kousek odsud je bunkr Průsek a rozhledna na Anenském vrchu. Dále sejdete k tvrzi Hanička, kolem dalších pěchotních srubů a dále až k Zemské bráně. Tak vypadá hlavní hřebenovka Orlických hor.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.