Miláno

  Stylové evropské město módy a jedno z nejbohatších měst Itálie se může chlubit fenomenálním dómem a jednou z nejslavnějších oper světa. K tomu tu můžete ochutnat severoitalskou kuchyni a vlastně vám tady tak nebude chybět vůbec nic.

  Milán je druhé největší italské město a hlavní město regionu Lombradie nacházejícího se na severozápadě Itálie. Má 1,6 milionů obyvatel a je to vůbec jedno z nejbohatších a nejrozvinutějších italských měst. Sídlí zde velké světové společnosti i banky, je průmyslovým centrem a světovým městem módy.

  Ve 3. století byl Milán hlavní městem Římské říše. Ve 12. století se pak stalo vévodstvím, kterému vládly rody Visconti a Sforza. Za jejich vlády se Milán stal střediskem italské renesance a nejmocnějším státem Itálie. Od 16. století byl pak v držení španělských Habsburků, roku 1796 ho dobyl Napoleon a v milánském dómu se nechal korunovat italský králem. Po jeho pádu byl Milán Vídeňským kongresem vrácen Rakousku, které ho ztratilo po porážce u Solferina roku 1859 a Lombardie se tak stala součástí sjednocování Itálie, v němž sehrála hlavní roli. V Miláně Mussolini roku 1919 založil své fašistické hnutí a odtud roku 1922 vyrazil na pochod do Říma.


  Připravujeme pro Vás ty nejkomplexnější průvodce na českém internetu, protože chceme, abyste cestovali. Abyste objevovali svět i cizí kultury, a abyste se o tom našem světě něco dozvěděli. Neprudíme Vás žádnou reklamou, články píšeme ve svém volném čase. Pokud se Vám tento web líbí, podpořte naši práci tím, že si své ubytování v zahraničí objednáte přes vyhledávací formulář níže.

  Booking.com

  Co se týká milánské kuchyně, jí se tu více rýže než těstoviny a hlavní ingrediencí je maso. Překvapivě se také používá málo rajčat, které jsou typické spíše pro středomořskou kuchyni. Typickým jídlem je třeba obalovaný telecí řízek, který dal pravděpodobně základ tomu slavnějšímu vídeňskému. Tomu milánskému se říká cotoletta alla Milanese. Nedaleko Milána také vznikl slavný italský sýr gorgonzola.

  Miláno má dvě letiště, většina turistů míří na letiště Malpensa, které leží asi 50 kilometrů od města. Hlavně domácí lety pak míří na letiště Lihate. Na letiště Malpensa jezdí vlak Malpensa Express každých 30 minut ze Stazione Nord nebo autobusy, třeba Malpensa Bus Shuttle.

  Chtěli byste vyrazit na poznávací zájezd do Itálie, ale netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už třeba proto, že neumíte cizí jazyk, nebo prostě jen nemáte zkušenosti s cestováním na vlastní pěst? V tomto případě využijte některý z poznávacích zájezdů do Itálie, kde se o všechno postarají průvodci.

  V Miláně funguje skvěle městská hromadná doprava. Milán má 4 trasy metra, metro funguje od 6 do 24 hodin. Oficiální stránky milánské MHD najdete tady. Mapu milánského metra najdete tady. Plánujete-li hodně cestovat městskou hromadnou dopravou, můžete si hned na letišti koupit Milano Card, která vám poskytne cestování zdarma a zlevněné vstupné či dokonce zdarma v některých vybraných muzeích.

  Milán je taky velmi oblíben u milovníků sportu. Jezdí se tu třeba VC Itálie na Autodromo Nazionale di Monza asi 20 kilometrů od města. Hrají zde také dva slavné fotbalové kluby – AC Milán a Inter Milán, které se střídají na stadionu San Siro neboli Meazza. Kyvadlové busy ke stadionu jezdí z metra Lotto (MM1). Dojedete sem také busem č. 49. Lístky na utkání koupíte buď na stadionu nebo ve vybraných bankách. Stadion můžete ale navštívit také v době, kdy se tu žádné utkání nehraje. Po zaplacení vstupného se dostanete na stadion, budete moci navštívit muzeum věnované italskému fotbalu a podíváte se i do hráčských šaten. Více informací o prohlídce a možnost online rezervace najdete tady. Slavný stadion pojmenovaný svým druhým jménem po významném italském fotbalistovi pojme 85 tisíc diváků a je tak osmým největším stadionem na světě. Pro fanoušky fotbalu je zdejší zastávka tak téměř povinností.

  Většina památek Milána se nachází v centru města. Hlavním turistickým cílem je bezesporu fenomenální dóm Duomo Santa Maria Nascente (foto v textu). Tato úžasná pětilodní bazilika z bílého mramoru začala vznikat ve 14. století a dokončena byla až o pět století později. Je postavena ve stylu pozdní gotiky a vejde se do ní na 40 tisíc věřících. Fasáda je zajímavou kombinací gotických, renesančních a neoklasicistických prvků. Má pět portálů, na vrcholku 108,5 metrů vysoké hlavní věže se nachází socha tzv. malé Madony, ochránkyně města. Dóm překvapivě nemá zvonici.. Nad oltářem je kříž, který má uschovávat údajný hřebík z Kristova kříže. Můžete ho vidět jednou ročně 14. září. Za vstupné můžete vylézt na střešní ochoz dómu, ze kterého je nádherný výhled a rozhodně to musíme doporučit. Dóm je se svou výškou 157 metrů druhý největší v Itálii (po Bazilice sv. Petra ve Vatikánu). Veškeré informace o otevírací době a vstupném na terasu najdete na oficiálních stránkách dómu. Chrám se nachází na hlavním milánském náměstí Piazza del Duomo, kde se kromě dómu nachází třeba ještě Arcibiskupský (Palazzio Arcivescovile) a Královský palác (Palazzo Reale). Ty jsou pěknými doklady tradičních sídel milánských vládců 11. a 12. století. Náměstí je samozřejmě narvané turisty k prasknutí. Na tomto hlavním milánském náměstí se nachází obrovské prosklené nákupní centrum zvané Galleria Vittorio Emanuele (foto pod textem vpravo). Zastřešená nákupní pasáž z 19. století nabízí nespočet obchodů luxusních značek a restaurací. Pod hlavní kopulí je na podlaze zobrazen symbol města – býk. Pokud uvidíte turisty, kteří se na patě pravé nohy třikrát otáčejí ve slabinách býka, tak vězte, že prý to přináší štěstí. A očividně tomu mnozí věří, protože na onom místě už je pěkný důlek. Prosklený průchod spojuje náměstí před dómem s náměstím Piazza della Scala.

  Na Piazza della Scala (foto vpravo) s pomníkem Leondarda da Vinciho se nachází budova legendární milánské opery La Scala (foto pod textem) postavené roku 1778 v klasicistním stylu. Jedná se skutečně o jednu z nejslavnějších oper světa, která o prvenství soupeří třeba s Metropolitní operou v New Yorku nebo s Vídeňskou státní operou. Po zaplacení vstupného se dá do opery nahlédnout.

  Na konci ulice Via Dante se nachází cihlová pevnost Castelo Sforzesco (první čtyři fotky pod textem), která byla vybudována na místě původního hrad významného italského šlechtického rodu Viscontiů roku 1450. V pevnosti se nachází několik muzeí, vyhlídková věž a za zámkem je pak velký park Parco Sempione se stadionem, akváriem či Mírovým obloukem (poslední dvě fotky pod textem), který je ideálním místem pro procházku či relax po brouzdání městem.

  Další významnou památkou Milána je slavná freska Leonarda da Vinciho – Poslední večeře. Ta se nachází na stěně v jídelně dominikánské kláštera, který je napojen na kostel Santa Maria delle Grazie (foto pod textem). Areál kostela a kláštera včetně fresky je od roku 1980 zapsán na seznamu UNESCO. Da Vinci slavnou fresku zhotovil v 15. století pro své patrony. Obraz zachycuje moment, kdy Ježíš pronesl: „Jeden z vás mě zradí“. Na obraze jsou tři apoštolové debatující o tom, co jim Ježíš právě řekl. Jen Jidáš je v záklonu a diskuze se neúčastní protože ví, že Ježíš ví o jeho zradě. Freska byla hodně poničená a neustále probíhají restaurátorské práce. Zhlédnutí fresky je možné jen na základě internetové či telefonické rezervace a pouští se k ní v 25ti minutových intervalech. Návštěvu si můžete zarezervovat tady.

  V Miláně se nachází obrovská řada různých kostelů – zmíníme třeba chrám sv. Ambrože (Basilica di Santo Ambroggio), jeden z vůbec nejstarších kostelů ve městě. Patří mezi turistické atrakce hlavně kvůli svému stáří, stával tu totiž už ve 4. století.

  Milán je evropským velkoměstem módy, dvakrát ročně se tu koná slavný Milano Fashion Week. Co se pak týká luxusních obchodů s oblečením, ty se nacházejí v oblasti tzv. zlatého čtyřúhelníku (Quadrilatero d´Oro) třeba mezi ulicemi Via della Spiga, Via Monte Napoleona, Via Alesandro Manzoni.

  Nachází se tu také nespočet muzeí a uměleckých galerií. Rozhodně zmíníme světově proslulou galerii Pinacoteca de Brera, která se nachází v Palazzo di Brera. Galerie vlastní některé z nejvýznamnější a nejcennějších děl renesančního a barokního malířství, ale i malby z 20. století. Za zhlédnutí stojí i impozantní budova paláce ze 17. století, ve které se galerie nachází. Za návštěvu pak také stojí muzeum věnované vynálezům slavného Leonarda da Vinciho.

  Byla by škoda, omezit svou návštěvu Milána jen na samotné město. Máte-li více času, vyrazte i do jiných míst v regionu Lombradie. Náš průvodce Cesty po světě má pro vás kompletní průvodce i po tomto regionu. Jak třeba svou cestu do Milána s jinými místy v okolí spojila naše čtenářka Markéta, si můžete přečíst v jejím cestopisu. Náš průvodce můžete využít i pro jiná místa Itálie, ale i celého světě. Tak cestujte po světě s Cestami po světě!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě