Lichtenštejnsko

    Lichtenštejnsko, maličká zemička v Alpách, vás okouzlí především úžasnou alpskou přírodou a v zimě skvělými možnostmi lyžování. Najdete tu ale také pár hradů či půvabných horských vesniček. Ideální je spojit jeho návštěvu s výletem do sousedního Švýcarska.

    Lichtenštejnsko je malým knížectvím mezi Rakouskem a Švýcarskem. Jedná se o čtvrtý nejmenší stát v Evropě a šestý nejmenší na světě. Hlavním městem je Vaduz, největším je ale Schaan. Hlavou státu, který zemi reprezentuje na mezinárodní úrovni, je kníže. Politiku ale víceméně řídí Švýcarsko, se kterým se Lichtenštejnsko pojí celní a měnovou unií a jejich politika i hospodářství jsou tak úzce propojeny. Měnou je švýcarský frank a oficiálním úředním jazykem je němčina. Lichtenštejnsko je na rozdíl od Švýcarska součástí Schengenského prostoru, ale není v EU. Lichtenštejnsko je svobodná země využívající přímou demokracii. Nemá vlastní armádu, v případě potřeby by dle dohod vypomohlo Švýcarsko.


    Lichtenštejnsko je bohatou a ekonomicky vyspělou zemí. Silné zastoupení má strojírenský (Hilti, ThyssenKrup) a elektrotechnický průmysl, ale také výroba dentistických potřeb. Vyrábí se tu zubní protézy, země proslula produkcí poštovních známek. Většina zdejší výroby jde na export hlavně do zemí EU. Další významnou roli hrají služby a bankovnictví, jedná se totiž pro své nízké daně o jeden z evropských daňových rájů. Lichtenštejnsko nemá žádné přírodní zdroje. Země jako jedna z mála na světě má nulový státní dluh, téměř nulovou nezaměstnanost a státní rozpočet je v přebytku. Pro své historické vztahy tu jsou v kultuře a povaze lidí stále zakořeněné německé tradice a hospodářsky a diplomaticky je zas Lichtenštejnsko navázáno na Švýcarsko.

    Tahle zemička má necelých 38 tisíc obyvatel, z čehož skoro 34% tvoří cizinci různých národností. Jedná se hlavně o Němce, Rakušany a Švýcary. Krom toho sem každý den za prací míří spousta obyvatel z příhraničních oblastí Rakouska a Švýcarska.


    Název země nese podle vládnoucí šlechtické dynastie Lichtenštejnů, o které se historické anály zmiňují prvně už ve 12. století. Poté se ve vládnutí střídala různá hrabata z okolí. Moderní knížectví pak vzniklo sloučením panství Schellenberg a hrabství Vaduz, které bylo roku 1719 uznáno německým císařem za samostatné knížectví. Po rozpadu Svaté říše římské (1806) se jednalo o suverénní stát, který se kulturně, hospodářsky a historicky orientoval na bývalé Rakousko-Uhersko. A to až do jeho zániku po 1. světové válce. Po rozpadu Rakouska-Uherska se pak tato dynastie začala orientovat na Švýcarsko, inspirovala se nízkými daněmi, neutralitou a silným bankovnictvím. Do 2. světové války ale Lichtenštejnové žili ve Vídni a také na Moravě, odkud natrvalo prchli do dnešního Lichtenštejnska před nacisty. Kvůli svému dlouhodobému působení na Moravě je rod Lichtenštejnů historicky vázán také na Česko, a to ne zrovna v rámci dobrých vztahů. Důvodem pro vlahé vztahy byla konfiskace majetku Lichtenštejnů na území Československa po 2. světové válce v rámci Benešových dekretů. Majetek československý stát zabavil s odůvodněním, že Lichtenštejnové byli německé národnosti. Ve skutečnosti ale měli lichtenštejnské občanství a tehdejší kněžna byla dokonce Židovka. Kvůli těmto sporům oba státy vzájemně neuznaly nezávislost toho druhého a neměly žádné diplomatické styky, a to až do roku 2009, kdy se tyto vztahy napravily podpisem patřičných dohod.

    Co se týká lichtenštejnské kuchyně, je výrazně ovlivněna sousedními zeměmi – Švýcarskem a Rakouskem a patrné jsou mimo jiné také německé vlivy. Jedí se sýry a mléčné výrobky, zelenina, maso. Za tradiční jídla je považována kaše z ovesných vloček Ribel (Rebl) nebo Käsknöpfle - těstoviny s roztaveným sýrem.

    Lichtenštejnsko leží na svazích Alp a v údolí Horního Rýna. Hraničí se Švýcarskem a Rakouskem. Nejvyšší horou je Grauspitz s výškou 2 599 metrů.

    Většina turistů do Lichtenštejnska cestuje autem, není tu ani vlakové nádraží. Nejbližší letiště se nachází ve švýcarském Curychu.

    A co v Lichtenštejnsku navštívit? Hlavním lákadlem téhle maličké zemičky je především její krásná alpská příroda, která svádí nejen k turistice, ale v zimě také k lyžařským hrátkám. K tomu tu pak doporučujeme navštívit některé ze zdejších hradů. Lichtenštejnsko bývá ideální zastávkou při putování po Švýcarsku nebo Rakousku.

    Hlavním městem celého knížectví je Vaduz ležící na břehu Rýna. Má něco málo přes 5 tisíc obyvatel. Je historickým a kulturním centrem země, ostatně jak už to tak u hlavních měst bývá. Vaduz byl centrem stejnojmenného hrabství od 14. století, od 15. století byl v rukou Švýcarů a od 18. století mu vládne rod Lichtenštejnů. Knížecí rodina tu ale žije teprve od roku 1938, předtím pobývala většinou na svých panstvích na Moravě a ve Vídni. Krom knížecí rodiny tu sídlí také veškeré významné státní úřady.

    Vaduz je malé město, jehož turisticky zajímavá místa bez problémů projdete pěšky. Najdete tu pár historicky působících středověkých uliček, typické domy z bílého kamene, ale celkově působí Vaduz pro své obyčejné moderní budovy poněkud sterilně.

    Hrad Vaduz Dominantou města je knížecí hrad (foto vpravo) nacházející se v úžasné poloze na kopci nad městem, obklopen hustými lesy. Hrad je veřejnosti nepřístupný, protože v něm stále žije knížecí rodina. Veřejnosti je otevřen pouze jednou ročně, a to 15.8. Při té příležitosti bývá tradicí také pěkný ohňostroj. K hradu vede pěší stezka doplněná cedulemi o historii Lichtenštejnska a od hradu se vám naskytne krásný výhled nejen na celý Vaduz, ale i široké okolí. Hrad má původ ve 13. století, kdy tu stávala první pevnost.

    Za centrum města je považováno Radniční náměstí nebo Städtle. Tahle pěší zóna nabízí nejen nespočet restaurací a obchodů, ale také řadu muzeí a významnou galerii. Sídlí tu také většina státních institucí, třeba zdejší radnice. Na Städtle najdete třeba Muzeum moderní umění (Kunstmuseum), dále Poštovní muzeum, Národní muzeum nebo třeba Muzeum lyžování. Z architektonicky zajímavých míst ve městě zmíníme katedrálu sv. Florina (první dvě fotky níže), novogotickou stavbu z 19. století nebo starou historicky působící ulici Mitteldorf. Ještě zmíníme, že na stadionu Rheinpark hraje svá fotbalová utkání FC Vaduz. Za zmínku pak stojí ještě budovy parlamentu na březích Rýna, které najdete na Peter-Kaiser-Platz (druhé dvě fotky níže). V docházkové vzdálenosti od Vaduzu pak ještě najdete historický hrad Schalun (Wildschloss).

    katedrála sv. Florina Vaduz katedrála sv. Florina Vaduz

    Vaduz - náměstí Peter_Kaiser_Platz Vaduz - náměstí Peter_Kaiser_Platz

    Lichtenštejnsko ale turisty neláká na města a historická místa, rozhodně největším jeho lákadlem je zdejší alpská příroda ideální v zimě pro lyžování a v létě na túry. Oblast podél Rýna až k Bodamskému jezeru nebo k Walensee je opravdu na letní turistiku skvělá. Stačí vyjet do zdejších kopců a naskytnou se vám krásné výhledy na Alpy. Nejoblíbenějším lyžařským střediskem je Malbun, které nabízí na 20 km sjezdovek. Za vstupní bránu do hor je považováno také historické městečko Triesen. V Triesenu se mimo jiné koná pravidelně na přelomu října a listopadu kulinářský festival Triesenberger Wochen, kdy restaurace servírují tradiční pokrmy z této oblasti. Za jednu z nejpopulárnějších turistických tras je považována Eschnerberg Trail. Jedná se o 15ti kilometrovou trasu mezi městy Bendern a Schellenberg, která zahrnuje mimo krásných výhledů na Rýn a Alpy také prehistorická sídliště. Další oblíbenou turistickou trasou je Prince´s Way Hike nedaleko horského masivu Tři sestry.


    Z dalších měst a míst zmíníme město Schaan, založené už dávno Římany. Má necelých 6 000 obyvatel a těmi nejzajímavějšími místy je kostel sv. Petra, radnice a pozůstatky římské pevnosti. Sídlí zde velcí producenti přispívající nejvíce do lichtenštejnské ekonomiky – výrobce nářadí Hilti a největší výrobce zubních protéz, dentistická firma Vivadent. Schaan leží nedaleko horského masivu Tři sestry.

     Zastavit se můžete také v městečku Nendeln, kde můžete podniknout pěknou horskou túru kolem základů dávné římské vily. Je tu také historická keramická dílna Schädler z 1. poloviny 19. století, nejstarší dílna v zemi, kde se vyrábí tradiční keramika a jsou možné i prohlídky s průvodcem.

    Pěkný je také hrad ze 13. století Schellenberg, který je typickou ukázkou středověkého hradu. Je rozdělen na horní a dolní hrad a je to jeden z nejhezčích lichtenštejnských hradů. Je jich tu celkem pět.

    Na závěr zmíníme město Balzers se zachovalou středověkou pevností Gutenberg, který se nachází na kopci přímo uprostřed města. Je přístupný veřejnosti a součástí jeho návštěvy může být i prohlídka přilehlých zahrad. Dnes hostí Zemské muzeum.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě