Velký kaňon – světově proslulý, turisty milovaný a zároveň největší kaňon na světě. Do dnešní podoby ho po miliony let modelovala řeka Colorado. Celý kaňon je dlouhý 446 kilometrů a nejhlubší místo má asi 1600 metrů. Grand Canyon ročně navštíví přes 4 miliony turistů a jedná se o jednu z největších a nejúžasnějších přírodních atrakcí světa, která je od roku 1919 součástí Národního parku Grand Canyon a také se nachází na seznamu UNESCO. Nachází se na jihozápadě USA v Arizoně. Miliony lidí z celého světa prostě touží po tom, pohlédnout do útrob největšího kaňonu na světě, pestrobarevného Grand Canyonu. A je to skutečně jedinečný zážitek, který stojí za to!

  Grand Canyon je jednou ze světově nejoblíbenějších turistických atrakcí, a tak je tu třeba čekat davy turistů, především v hlavní sezóně, která trvá od konce dubna do září. Léta jsou tu suchá a horká, na dně kaňonu je vždy o pár stupňů víc než na vrchu. Pro turisty je park rozdělen na jižní a severní část (South a North Rim), kdy severní část je otevřena turistům celoročně a jižní část pak od poloviny května do poloviny října. U vstupů do parku jsou moderní návštěvnická centra, kde můžete koupit suvenýry, dostat mapy či se zeptat na to, co Vás zajímá. Mezi jednotlivými místy a návštěvnickými centry také v sezóně jezdí pravidelná autobusová doprava zdarma.

  Je několik možností toho, co v Grand Canyonu dělat a vidět. Grand Canyon se dělí na South Rim (jižní část) a North Rim (severní část). Nádherný výhled na kaňon se Vám naskytne z řady vyhlídkových míst, které jsou téměř kolem celého kaňonu. Silnice, která vede národním parkem, má řadu odpočívadel a vyhlídkových míst, kde můžete v klidu zastavit a kochat se neuvěřitelnými výhledy. Na jižní straně je 11ti kilometrová silnice Hermit Road, která vede podél kaňonu z Grand Canyon Village na východ. Nachází se na ní devět vyhlídkových míst. Po silnici smí jezdit pouze zdejší autobusová doprava, která jezdí z Grand Canyon Village zdarma každých 15 minut a staví u všech vyhlídek, jízda vlastním autem po tomto úseku není dovolena. Cesta shuttlem trvá asi 80 minut. Podél silnice ale vede stezka pro pěší a cyklisty, takže si celou trasu můžete projít pěšky. Zdejšími vyhlídkami jsou třeba Trailview Overlook nebo Hopi Point. Krásný výhled na řeku Colorado je pak z Mohave Point nebo Pima Point. Svým autem si pak ale můžete projet Desert View Drive, která je dlouhá 40 kilometrů a vede od návštěvnického centra Desert View k východnímu vjezdu do parku. Nachází se na ní 6 vyhlídek, kdy třeba Grandview Point nabízí nádherný panoramatický výhled na kaňon. Cestou se můžete zastavit na místě zvaném Tusayan Ruin, což jsou pozůstatky vesnice původních obyvatel, kteří zde žili před příchodem Evropanů. Zdejší návštěvnické centrum se nachází v Desert View Watchtower – strážní věži z roku 1932.

  Na severní straně nebývá tolik turistů jako na té jižní. Jednou ze zdejších nejkrásnějších vyhlídek je Bright Angel Point, nacházející se nedaleko návštěvnického centra. Je tu i několik dalších vyhlídek. Atrakcí, která tu byla vybudována teprve roku 2007, je tzv. Skywalk. Prosklený most trčící ze skály se nachází v indiánské rezervaci kmene Hualapai, což jsou původní obyvatelé této oblasti. Vstup na most je dost drahý a dokonce si nemůžete pořizovat ani vlastní fotky, musíte si zaplatit za fotky „oficiální“. V Grand Canyonu je celé množství nádherných vyhlídek, takže si klidně vyhlídku z proskleného mostu nechte ujít…dost ušetříte.

  To byly vyhlídky a silnice vedoucí po vrchní části Grand Canyonu. Cesta autem, případně shuttlem zdarma, je nejpohodlnější možností, jak si prohlédnout Grand Canyon. Vyhlídek je tu spousta a naskytnou se vám z nich skutečně úžasné výhledy na tento div světa. Ovšem vyhlídky nejsou jediné možnosti, jak si užít Grand Canyon. Pro aktivnější turisty, kterým nebude stačit jen americký styl cestování po národních parcích, nabízí Grand Canyon i možnost turistiky po dně kaňonu. Je jen třeba upozornit, že zdejší trasy jsou pro zdatné turisty a ročně se tu dost lidí pohřešuje. Hlavně v létě nezapomeňte na dostatek vody, na dně kaňonu je v létě pěkné vedro.

  Na dno kaňonu vedou tři hlavní stezky – Bright Angel Trail je tou nejoblíbenější. Začíná v Grand Canyon Village a vede k řece Colorado. Trasa je dlouhá asi 15 kilometrů a je vhodná na jednodenní túru. Na dno kaňonu, k řece Colorado, vedou i další dvě zbývající udržované stezky. South Kaibab Trail, která je dlouhá 11 kilometrům a začíná v Yaki Point u návštěvnického centra. Třetí trasou je North Kaibab Trail dlouhá 22 kilometrů, od které si můžete udělat výlet na vodopády Ribbon Falls. Všechny tři udržované stezky se setkávají u řeky Colorado a můžete je tak různě kombinovat, přijít po jedné stezce a vrátit se po jiné. Všechny stezky vedou přes kempy, kterých je na dně kaňonu několik. Můžete tu tak strávit noc, která můžete být jednou z těch nezapomenutelných.

  Přenocovat na dně kaňonu můžete i mimo kempy, ovšem potřebujete pro to povolení. Každoročně zde tak noc stráví přes 40 tisíc turistů, u kterých je tato možnost velmi oblíbená. Počet povolení je ale ročně omezen, a proto si ho začněte v případě zájmu zařizovat dostatečně dopředu.

  A pak je tu samozřejmě celá řada dalších atrakcí připravených pro turisty. Oblíbené jsou lety vrtulníkem nad Grand Canyonem. Seznam společností, které nabízejí lety vrtulníkem nebo malým letadlem, najdete tady, včetně odkazu na jejich stránky. Tam si můžete let rezervovat, najdete tam informace o délce letu a cenách. My letěli vrtulníkem společnosti Papillon, bez rezervace dopředu a stálo to za to. Je ale lepší, pokud si let zarezervujete dopředu a nemusíte tak spoléhat na to, že zrovna ve chvíli, kdy dorazíte, bude volno. Dalšími možnosti je výlet na mulách po kaňonu nebo výlet lodí po řece Colorado.


  Ať už se rozhodnete strávit váš čas v Grand Canyonu jakkoliv, rozhodně budete nadšení. Velký kaňon je impozantní přírodní úkaz a jeho návštěvu byste při cestě po Americe rozhodně neměli vynechat.

  Podrobné mapy, průvodce a veškeré informace třeba o tom, jak sehnat povolení k přespání v Grand Canyonu najdete na oficiálních stránkách parku. Mapy ke stažení pak najdete také tady.

  Grand Canyon není jediná úchvatná zajímavost v Arizoně, najdete tu nespočet dalších přírodních úkazů či národních parků. Co dalšího můžete navštívit v Arizoně čtěte tady. Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po USA, který doporučujeme k prostudování před cestou kamkoliv v USA.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě