Údolí smrti

  • Údolí smrti, též někdy nazývané Mrtvé údolí, je pouštní údolí na východě amerického státu Kalifornie. Jedná se o nejsušší a nejníže položené místo Severní Ameriky a zároveň o jedno z nejteplejších míst na Zemi. Teploty zde v létě můžou přesáhnout i 50⁰C. Celé údolí je dlouhé 230 kilometrů, je obklopeno několika pohořími a je součástí Mohavské pouště.

    Ačkoliv je Údolí smrti velice nehostinné, suché, prašné, už dávno před příchodem Evropanů do Ameriky zde žily původní indiánské kmeny. Velký rozmach oblast zažila v 19. století, kdy zde kvůli nalezištím zlata a stříbra vypukla zlatá horečka a začínaly se zde budovat malé osady a městečka. Ta později zůstala opuštěna a dnes jsou z nich už jen turistické atrakce v podobně „měst duchů“. Roku 1994 vznikl Národní park Death Valley, ve kterém se nachází nejvíce turistických atrakcí jako Badwater Basin či Scotty´s Castle.

















    Co vidět a dělat v Údolí smrti je dost odvislé od toho, v jakém ročním období sem přijedete. Nejhorším obdobím pro návštěvu je období od konce května do konce září, protože zde panují skutečně obrovská vedra, to znamená teploty běžně přesahující 40⁰C. V takovém suchu a vedru se moc fyzických aktivit vážně dělat nedá. Nejlepším obdobím pro návštěvu Údolí smrti je od října do dubna, my jsme tam byli na přelomu dubna a května a už tou dobou tam bylo 36⁰C. Ročně Údolí smrti navštíví víc než milion turistů. Protože se jedná o národní park, platí se zde vstupné, bližší informace najdete tady. Rozmyslete si, zda budete platit jednorázové vstupné nebo plánujete procestovat víc amerických národních parků a vyplatí se vám tak zakoupit si Annual Pass. Nacházejí se zde dvě návštěvnická centra, ve kterých můžete kromě informací získat i povolení ke kempování mimo kempy.

    Co se týká pěší turistiky, najdete zde několik dobře upravovaných turistických stezek, které většinou bývají dost krátké. Můžete samozřejmě také sejít z cest a vydat se na výlet do pouště nebo si vylézt na některou z okolních hor. Údolím vede silnice č. 190, po které spolehlivě můžete projet celým údolím. Je dobré při vašem putování pouští dbát na dostatek vody. Pravděpodobně sem pojedete autem, takže doporučíme vyrazit sem s plnou nádrží, protože možnosti tankování jsou zde velice omezené. V případě, že sem pojedete v letních měsících, dejte pozor na to, abyste auto „neuvařili“. Nejezdí sem žádná organizovaná hromadná doprava, takže skutečně nejlepším dopravním prostředkem je auto, kterým se dostanete téměř ke všem turisticky zajímavým místům. V Mohavské poušti také žije několik zvláštních druhů zvířat, včetně těch nebezpečných – sami jsme zde narazili na chřestýše.

    Celé Mrtvé údolí je nádherné, ale je tu několik míst, které byste neměli vynechat. Jednou z nich je Badwater Basin – solná planina, ve které se pod solnou krustou můžou objevit voda či bahno. Označení badwater (špatná voda) vzniklo z toho, že zdejší voda (pokud tu zrovna nějaká je), je pro svůj vysoký obsah soli nepoživatelná. Badwater Basin je vůbec nejníže položeným místem v Severní Americe, leží v 86 metrech pod hladinou moře. Tento údaj je zde označen informační cedulí. K planině se dostanete bez problémů autem, stejně jako k většině turisticky atraktivních míst. Američané prostě nejsou velcí fandové dlouhých túr, proto se ve většině národních parků k turistickým atrakcím dostanete autem a pak už vás čeká jen kraťoučký výstup k těm zajímavým místům.

    Dalším oblíbeným místem, většino narvaným turisty, je Scotty´s Castle. Zámeček je v poušti skutečným unikátem, žádnou jinou obdobnou stavbu tady už neuvidíte. Váže se k němu řada legend, je však spojen s ústřední postavou dějin Mrtvého údolí, s podvodníkem Walterem Scottem zvaným Scotty. Na začátku své kariéry se Scotty živil účinkováním v show z divokého západu s názvem Buffalo Bill´s Wild West Show, a protože měl velmi dobré přesvědčovací schopnosti, zkušenosti s hraním a byl upovídaný, podařilo se mu přesvědčit několik bohatých investorů k investici do neexistujících nalezišť zlata v Údolí smrti, v údolí, které Scotty velmi miloval. Jeden z jeho investorů, A. M. Johnson se jednoho dne rozhodl, že se o nalezištích přesvědčí a tak sem zavítal na návštěvu. Pravda o nalezištích vyšla najevo, ovšem Johnson se do celé oblasti tak zamiloval, že sem opakovaně se svou ženou v zimě jezdil za odpočinkem. Ta ho také přesvědčila k vybudování zdejšího sídla, dnešního zámku. Stavba začala ve 20. letech 20. století ve španělsko-středomořském stylu, ovšem roku 1931 byla stavba kvůli zaměřovací chybě pozastavena a už nikdy nebyla dokončena. Scotty, který se s Johnsonem spřátelil, zde žil až do své smrti roku 1954. Na kopci nad zámkem můžete vidět jeho pamětní kříž. Z tohoto místa je také krásný výhled na okolí, na zámek i okolní pozůstatky po těžbě zlata, které zde ve skutečnosti nikdy nebylo. Zámek můžete navštívit v rámci prohlídky, během které navštívíte zámek i sklepení. Veškeré informace k prohlídkám najdete tady.

















    Nachází se zde také několik pozůstatků opuštěných osad a městeček, které zde byly vybudovány během krátké zlaté horečky na konci 19. století a na začátku století 20. V této době zde stávalo víc než 100 osad či měst, jejich zbytky dnes už bohužel chátrají. Těžba zlata ani stříbra tu nikdy neměla velké úspěchy, protože zdejší naleziště byla dost malá a velmi rychle se vyčerpala. Ovšem zbytky budov z dob „divokého západu“ rozprostřené v poušti skutečně působí impozantně i tajemně zároveň. Takovými městy bylo třeba město Panamint Mountains, které bylo na vrcholu v 70. letech 19. století. Dostanete se k němu pěšky z Chris Wicht´s Campu a jeho ruiny jsou součástí zdejšího národního parku. Dalším městem je Rhyolite, které bylo vůbec největším zdejším městem a na začátku 20. století zde žilo kolem 10 tisíc lidí. Byly zde kostely, saloony, opera, fungovali tu lékaři. Dnes tu jsou vidět pozůstatky těchto budov jako třeba věznice či banka. Dalším „městem duchů“, opředeným legendami, je třeba Skidoo, ve kterém se konala jediná poprava oběšením v Údolí smrti. Rada lidu zde popravila zloděje a vraha, který nejprve vyloupil banku a později zavraždil i majitele obchodu, ve kterém se banka nacházela. Ještě téže noci byl místními obyvateli popraven. Stávala zde i jiná města, ovšem ve většině z nich už není příliš mnoho dochovaných staveb či některé jsou soukromé.

    Existuje zde také nespočet možností k pěší turistice, najdete tu jak krátké nenáročné trasy různými kaňony nebo k písečným dunám, na které se můžete vydat z připravených parkovišť, tak náročnější výšlapy na okolní vrcholy Wildrose Peak nebo Telescope Peak. Ovšem vrcholky těchto hor mohou být v zimě stále zasněžené, proto je nejlepším období pro tyto výšlapy překvapivě léto, kdy je v údolí sice úmorné vedro, na zdejších horách je ovšem docela příjemně. Těmi jednoduššími výšlapy je třeba Golden Canon, Natural Bridge Trail, Mosaic Canyon nebo se můžete vydat k některým ze zdejších písečných dun. Překvapivě jen 1% zdejší oblasti je pokryto pískem, což může při první návštěvě této pouště docela překvapit. Nachází se zde tak několik písečných dun, do kterých se můžete vydat, třeba Mesquite Flat Dunes nebo Eureka Dunes. Veškeré turistické trasy a v některých případech i mapy najdete tady.

    Najdete zde také různé ruiny po dřívějších těžištích zlata, stříbra či boraxu. Ovšem nevstupujte do nich, skutečně jsou v zanedbaném stavu a mohly by se zřítit. Ve Wildrose Canyonu se pak nachází pece na dřevěné uhlí (Charcoal Kilns) z 2. poloviny 19. století. Uhlí se používalo ve zdejších dolech. Jedná se vůbec o jedny z nejzachovalejších pecí tohoto druhu v Americe.


    Možností, jak prožít svou návštěvu v Mrtvém údolí je, jak jste se již dočetli, celá řada a je jen na vás, co se rozhodnete navštívit. Ať zvolíte cokoliv, určitě nebudete zklamaní, Údolí smrti je nádherné a cestujete-li Spojenými státy, nemělo by ve vašem itineráři rozhodně chybět.

    Oficiální stránky parku

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

    Autor článku a fotografií: Monika Kučerová