• Národní park Mount Rainier

    Nespoutaná divočina, vulkán Mount Rainier se svým stále zasněženým vrcholem, okolí plné ledovců, horských řek, údolí, vodopádů a v létě louky plné rozkvetlých divokých květů. Asi takhle nejlépe lze vystihnout tento nádherný národní park.

    Národní park Mount Rainier se nachází v americkém státě Washington, asi 90 km od hlavního města tohoto státu, Seattlu. Dominantou parku je 4 392 metrů vysoký vulkán Mount Rainier, který je zároveň nejvyšším bodem Kaskádového pohoří. To se táhne na západě USA od kanadské provincie Britské Kolumbie až do severní Kalifornie. Národní park tvoří tedy vulkán Mount Rainier a široké okolí plné nádherných horských údolí, vodopádů, luk, jezer a ledovců. Park ročně navštíví na 1,3 milionu turistů.

    Mount Rainier je vynikajícím místem pro vysokohorskou turistiku, nabízí nespočet turistických tras od jednoduchých stezek až po ty náročnější a několikadenní. Silnice vedoucí parkem jsou otevřené od května do října. Hlavními vstupními místy jsou dva body – Sunrise a Henry M. Jackson. Národní park se dělí do pěti oblastí, které teď společně projdeme a upozorníme na ta nejzajímavější místa.

    Longmire je znám hlavně jako historický obvod. Nachází se v údolí řeky Nisqually v obklopení hustými lesy. Je to nejcivilizovanější oblast parku a nachází se tady na 60 budov v rustikálním historickém stylu, což je vůbec největší koncentrace těchto budov v jakémkoliv americkém národním parku. Dříve byl Longmire sídlem správy národního parku. Dnes tu najdete historické budovy, v jedné z nich pak je třeba místní muzeum. Nachází se tu také celá řada turistických stezek, od krátkých až po ty náročnější. Z těch kratších zmíníme třeba výlet k malému vodopádu Christine Falls, asi 6 km od Longmire, nad kterým se klene pěkný kamenný most. Hezkou trasou je Ricksecker Point Road, asi 10 km dlouhá trasa nabízející krásné výhledy na Mount Rainier i okolí. Přehled všech stezek pak najdete v odkazech níže.


    Longmire je také součástí 150 kilometrů dlouhé turistické trasy náročné na stoupání a klesání, která je nejlepší cestou k prozkoumání parku. Říká se jí Wonderland Trail a po horských hřebenech obchází horu Mount Rainier. Horu tak lze vidět ze všech světových stran, stejně tak lze vidět na 25 zdejších ledovců. Nejvyšší převýšení na trase se pohybuje kolem 6 700 m. n. m. a na zvládnutí celé trasy se odhaduje čas od 10 do 14 dní. Ročně ji zvládne asi 250 turistů, ti ostatní volí jen určité části této trasy. Celá se nachází v národním parku a prochází těmi nejkrásnějšími místy. Hlavní turistická sezóna je v létě, protože bývá dost dlouho pokrytá sněhem. Po cestě lze kempovat, najdete tu na 18 tábořišť. K turistice i ke kempování potřebujete povolení.

    Nejkrásnější a také nejnavštěvovanější oblastí parku je Paradise. A ráj to skutečně je! Krásné výhledy na Mount Rainier a neuvěřitelně barevně rozkvetlé alpské louky, takový je Paradise. I tato oblast má své návštěvnické centrum. A které trasy doporučíme? Rozhodně se vypravte k Reflection Lakes, snad nejfotografovanějšímu místu parku. Tmavé jezero a na něm se při pěkném počasí zrcadlící Mount Rainier se zasněženými horskými vrcholky je snad na všech zdejších pohledech. Je to skutečný ráj pro fotografy. Nádherně rozkvetlé louky a pozadí Mount Rainier se svým zasněženým vrcholkem můžete zas obdivovat po cestě zvané Paradise Valley Road nebo na turistických stezkách Alta Vista Trail (3 km), Nisqually Vista Trail (2 km) nebo třeba Pinnacle Peak, 4 km dlouhá stezka začínající od Reflection Lakes.

















    Sunrise, po Paradise druhá nejnavštěvovanější oblast parku, také nabízí pár pěkných míst. Po silnici vedoucí oblastí mohou být vaší zastávkou jezírko Tipsoo Lake, historická chata strážce parku z roku 1920 (White River Patrol Cabin) nebo lávové útvary Columnar Lava. Podél dálnice č. 410 jsou parkoviště, ze kterých lze vyrazit na některou z turistických tras v oblasti Sunrise – třeba Crystal Lakes Trail (10 km) nebo 5,5 kilometrů dlouhou trasu Naches Peak Loop Trail. Nejzajímavějšími místy parku pak je největší ledovec parku, Emmons Glacier, na který je krásný pohled z vyhlídek Emmons Vista Overlooks, ke kterým se snadno dostanete z parkoviště. Pěknou trasou je taky Frozen Lake Loop Trail.

    Oblast s příšerným jménem Ohanapecosh nese název podle indiánského kmene, který v této oblasti kdysi žil. Jeho dominantou jsou lesy porostlé velmi starými douglaskami, červenými cedry a jinými dřevinami. Tato oblast se nachází ve východním rohu parku a zdejší turistické trasy vedou hlavně skrz zdejší hluboké lesy, dále kaňony či k některým z menších vodopádů. Z turistických tras v této oblasti vyberte třeba Grove of the Patriarchs Trail. Necelé dva 2 kilometry dlouhá trasa vás po dřevěných chodníčcích dovede podél řeky ke sbírce typických stromů pro oblast Ohanapecosh - douglasky, červené cedry a další.

    Poslední částí parku je oblast kolem jezera Mowich Lake, obklopeného rozkvetlými alpskými loukami a okolím posetým vodopády a horskými říčkami. K jezeru vede nezpevněná cesta. Do této části parku patří i Carbon River, nesoucí název podle nalezišť uhlí v okolí.

    Veškeré informace pro návštěvu parku a turistické mapy najdete na oficiálních stránkách parku.
    Přehled turistických stezek, informace o délce tras a době trvání najdete zde.
    Další stránky pro návštěvníky parku najdete zde.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

    Autor článku: M. Kučerová
    Za poskytnutí fotek děkujeme Liborovi Steinovi