Miami

  • Miami je vyhledávané americké turistické letovisko s krásnými plážemi, kolem kterých vedou skvělé asfaltové stezky, na kterých se prohánějí krásky v plavkách. Miami se také pyšní řadou zábavných atrakcí, okouzlí tak i děti a je také vstupní branou do Národního parku Everglades.

    Miami je druhé největší město ležící na jihovýchodě Floridy, celá metropolitní oblast má něco kolem 5 milionů obyvatel. Jedná se o významné ekonomické, kulturní i dopravní centrum USA. Zdejší miamský přístav je jedním z nejvytíženějších v zemi a zároveň největším přístavem výletních lodí na světě, právě odsud vyplouvá nejvíce lodí na plavby po Karibiku. Necelou polovinu rozlohy města zabírají vodní plochy. Miami má tropické klima a je druhým nejvlhčím místem v USA. Leží na pobřeží obklopeno několika uměle vytvořenými ostrůvků, na kterých jsou dnes samostatná města – třeba Miami Beach.

    Miami začínala jako osada živící se pěstování citrusů, které ovšem roku 1895 zničily kruté mrazy. Dnes je to vůbec nejvíce latinskoamerické město na světě severně od Mexika. Velmi silná je zdejší početná komunita Kubánců, kteří uprchli z Kuby před Castrem, žijí tu ale Venezuelané prchající před Chávezem, stejné tak jiné hlavně latinskoamerické národnosti prchající před chudobou. Etnicky je Miami různorodější než jakékoliv jiné město Latinské Ameriky. Ve městě sídlí řada latinskoamerických společností a různé kultury tu mají své čtvrti (třeba Little Haiti, Little Havana nebo Little Buenos Aires). Většinu miamské populace tedy tvoří Hispánci (65% populace) a Afroameričané. Proto tu také jako jazyk převládá španělština a někteří Hispánci, kteří tu už dlouho žijí, ani nepotřebují umět anglicky.


    Ve městě je několik ne příliš bezpečných oblastí, kam se nedoporučuje vycházet v noci – Liberty City, Overtown, Little Haiti a pár dalších míst, dojem z Miami vám také trochu pokazí davy bezdomovců, Miami je totiž třetím městem USA, kde žije nejvíce lidí pod hranicí chudoby.

    A pojďme konečně na průvodce po Miami. Město se dělí na několik čtvrtí a pokusíme se tak průvodce dělit alespoň podle oblastí, aby se Vám při Vaší cestě lépe orientovalo. South Beach je součástí Miami Beach, je centrem nočního života a nabízí přehlídku pláží. Mezi Miami a Miami Beach vede oblíbená scénická cesta A1A kolem zátoky Biscayne Bay, je tu skutečně skvostná projížďka. Právě v South Beach najdete nejvíce domů vystavených ve stylu art deco. Art deco je dekorativní styl, který zažil vzestup ve 20. a 30. letech 20. století v USA a v Evropě. Vznikl ve Francii a kombinuje prvky kubismu, futurismu či secese. V South Beach je historická čtvrť art deco (Art Deco Historic District), která se pyšní desítkami barevných domů v tomto stylu a táhne se podél 18th St, Ocean Drive a Collins Ave. Ocean Drive je pak centrem této historické části města. 5th a 15th St se táhne příjemná plážová promenáda s pláží, stezkou nejen pro cyklisty a záchranářskými věžemi v barvách Floridy. Zmíníme ještě zdejší Holocaust Memorial, věnovaný židovským obětem 2. světové válk a Miami Beach Botanical Garden s palmami, ibišky. Casa Casuarina je obrovská vila, která byla domovem slavného návrháře Gianniho Versaceho. Budova byla dříve známá jako Amsterdamský palác a pochází z roku 1930. Jedná se o třípatrový palác ve středomořském stylu z korálů a dřeva, před kterým byl roku 1997 slavný návrhář zastřelen.

    Z dalších míst v této oblasti zmíníme Židovské muzeum Floridy v synagoze z roku 1936 a konzervativní synagogu Temple Emanu El ve stylu art deco. Židovská komunita je v Miami Beach poměrně silná, hlavní nákupní třídou v židovské čtvrti je Arthur Godfey Road (41st St).

    Za centrum Miami se rozumí nejen zdejší vysoké skleněné mrakodrapy, ale i nábřeží Bayfront s konstrukcí Miami Sky Lift, která vás na 15 minut vynese nad město a nabídne slušný výhled. Dále je tu pomník věnovaný astronautům zahynulým při výbuchu vesmírné lodi roku 1986 a aréna American Airlines Arena, ve které má hřiště floridský basketbalový tým Miami Heat. Z roku 1925 pochází i Věž svobody (Freedom Tower) vytvořená podle zvonice ve španělské Seville. Dnes funguje jako památník kubánských imigrantů. Chybí-li vám nějaký ten historický barák, můžete mrknout na budovu staré pošty z roku 1912 na 1st Ave a krásnou soudní budovu Dade County Courthouse (na W Flagler St), což je neoklasicistní budovat z 20. let 20. století. Oblíbeným zdejším venkovským tržištěm je Bayside Marketplace.

    V Miami žije i početná komunita Haiťanů, vlastně vůbec ta největší komunita mimo Haiti. Mají svou vlastní čtvrť zvanou Little Haiti, což je skutečně zajímavé místo plné vúdú oltářů, karibských chutí a vůní a prostě zvláštní atmosféry. Mají i své muzeum na N Miami Ave. Tahle čtvrť je ale také známá vysokou kriminalitou a obchodem s drogami, nedoporučuje se tu procházet po nocích.

    Na Biscayne Blvd se nachází budova výrobce rumu Bacardi, do které je vstup zdarma a můžete tu zhlédnout nejen krásně zdobené interiéry, ale i malé muzeum tohoto výrobce. Miami Seaquarium je útočištěm zachráněných mořských želv, konají se tu také představení kosatek, delfínů či lachtanů. Nejstarší budovou na Floridě je pak cihlový maják Cape Florida Lighthouse z roku 1845, kde se každý den v 10 a ve 13 hodin konají prohlídky zdarma. V zálivu Biscayne se pak také nachází soubor sedmi domů na pilířích zvaných Stiltsville.

    Chcete-li vyrazit na některý z okolních ostrůvků, doporučíme Normandy Isle neboli Malou Argentinu, kde žije početná skupina z této země. Najdete tu největší městský park v Miami zvaný Oleta River State Park. O víkendu také můžete vyrazit na Pelican Island za pozorováním pelikánů, trajekty vyplouvají z JFK Cuaseway.

    Little Havana, kubánská čtvrť, má několik památníků věnovaných kubánským patriotům, hlavní tepnou je Calle Ocho (8th St) s obchody, restauracemi. Navštívit můžete také park Máximo Gómez Park nebo památník věnovaný Invazi do Zátoky Sviní.

    V luxusní čtvrti Coral Gables najdete jeden z nejkrásnějších světových bazénů, Benátský bazén (Venetian Pool) v podobě jeskyně s vodopády a ostrůvky s palmami. Čtvrť zdobí i luxusní hotely, třeba hotel Biltmore vypadá, jako by vypadl z románu o Velkém Gatsbym. Své apartmá v něm měl i Al Capone, dodnes v něm prý stračí duch zavražděného Fatse Welshe.

    Z dalších míst v Miami budeme už jen stručně jmenovat, na vás jen je, vybrat to, co vás nejvíc zajímá. Zmíníme Fairchildovu tropickou botanickou zahradu, rozlehlou metropolitní zoo a děti okouzlí i Monkey Jungle, ve které se volně houpou a vřeští opice a je to velmi zábavná podívaná, v době oběda se tu třeba opice potápění pro potopené ovoce do bazénu nebo Jungle Island. Kuriozitou je Šachová síň slávy se zajímavými šachovými doplňky, dále připomeneme letecké muzeum Křídla nad Miami (Wings over Miami) – hlavně pro nadšence, je to třeba pozůstatek letounu Fertile Myrtle, který svrhl bomby na Hirošimu a Nagasaki. Poslední, na co upozorníme je železniční muzeum Gold Coast Railroad muzeum s třiceti vagóny, ve kterých jezdili i američtí prezidenti.

    Co se týká dopravy do a po Miami, tady jsou základní informace. Miami má dvě mezinárodní letiště – Miami International Airport, odkud bezplatnou kyvadlovou dopravu zajišťuje většina hotelů nebo můžete využít třeba autobusy, veškeré informace najdete tady. Druhým letištěm je mezinárodní letiště Fort-Lauderdale-Hollywood, o dopravě do Miami se více dočtete tady

    Tady najdete všechny potřebné informace pro cestování městskou hromadnou dopravou. V South Beach jezdí velmi levný South Beach Local Circulator, jehož stanice jsou označené Electrowave a jsou všude. V centru Miami jezdí spíše historická a dost špinavá jednokolejka Metromover.

    Oficiální turistický portál

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě