• San Francisco

    San Francisco je město milované turisty a ročně jich sem míří miliony z celého světa a pravdou je, že toho má hodně co nabídnout. Město typické svým kopcovitým terénem, často obklopené mlhou, je rodištěm Jacka Londona, centrem americké beat generation v 50. letech a centrem hippies v letech 60. Turistických atrakcí nabízí nespočet, od historických tramvají po fenomenální Golden Gate Bridge, nádherné historické viktoriánské domy, až k populárnímu Alcatrazu uvnitř Sanfranciského zálivu.

    San Francisco je město ležící na západním pacifickém pobřeží USA a má necelých 900 tisíc obyvatel. Po New Yorku je to druhé nejhustěji osídlené město Ameriky. Bylo založeno španělskými kolonisty roku 1776 jako pevnost a misie pojmenovaná po Svatém Františku z Assisi (San Francisco). Malá osada se díky propuknutí Kalifornské zlaté horečky roku 1849 skoro přes noc změnila v největším město na americkém západě s obrovským populačním nárůstem.

















    San Francisco má dobře organizovaný systém městské hromadné dopravy, funguje zde nejen slavné historické tramvaje v centru, ale i autobusové linky a linky vlaků BART. Vlaky BART se také dostanete na a z letiště. Veškeré informace o možnostech dopravy, mapu stanic a linek zdejší hromadné dopravy najdete tady. Plánujete-li v San Franciscu navštívit hodně atrakcí, využijte zdejší San Francisco City Pass. Svezete se s ním zdarma městskou dopravou včetně historických tramvají, budete mít přednostní vstup na všechny atrakce a ještě ušetříte na vstupném. Jen si předem projděte, jestli atrakce, na které se vstup vztahuje, plánujete navštívit.

    Fisherman´s Wharf je oblíbená turistická čtvrť, ve které se nachází celá řada zajímavých atrakcí. Jedná se o čtvrť ležící na pobřeží Sanfranciského zálivu a dříve fungovala jako obrovská rybářská osada. Dnes už je spíše turistickou atrakcí, přesto tu stále najdete rybářský přístav, ve kterém rybáři vykládají svoje úlovky. Dnes je tu řada vynikajících restaurací nabízející hlavně mořské plody včetně zdejší nejznámější delikatesy, kraba. Můžete tu nasednout na jednu z historických tramvají, tramvají s označením F Market se můžete toulat touto čtvrtí a historická tramvaj označená Powell-Hyde vás můžete zavézt ke zdejšímu námořnímu historickému parku. Půjdete-li po nábřeží najdete celou řadu obchodů se suvenýry, kavárnami a restauracemi .

    Ve téhle čtvrti najdete třeba Ghirardelli Square, místo, kde v minulosti stávala velká továrna na čokoládu založená Domingem Ghirardellim a dnes je oblíbeným cílem turistů pro své kavárny a obchody. Do moře tu zasahuje několik dřevěných mol, ze kterých vyplouvají nejen rybářské lodě, ale i lodě směřující na Alcatraz. Světoznámé je molo Pier 39, které od zimy do léta obývají lachtani, kteří se rozvalují na dřevěných prknech v obklopení turistů a je na ně skutečně krásný pohled. Při hledání Pieru 39 jejich řev rozhodně nepřeslechnete. Pobývá jich tu kolem 1000. Historickým molem je Hyde Street Pier. Z tohoto mola před vybudováním mostu Golden Gate Bridge vyjížděli lodě do protějších oblastí. Dnes je už pouze historickou turistickou atrakcí, u které kotví největší kolekce historických lodí na světě, které je možné prohlédnout si samostatně i v rámci prohlídek s průvodcem. San Francisco Maritime National Historical Park, ve kterém kotví na šest historických lodí, připomíná zdejší čilou námořní dopravu v dobách minulých.


    Každé velké město má svá zábavní lákadla na turisty, i v San Franciscu najdete třeba Muzeum voskových figurín, Ripley´s Belive or Not nebo Musée Mecanique , do kterého je vstup zdarma a najdete tu největší světovou sbírku různých mechanických strojů a podobných mašinek. V San Franciscu se pak nachází také San Francisco Dungeon připomínající temnou historii. Zajímavým interaktivním muzeeum, které vám možná zodpoví ty nejzapeklitější vědecké otázky, je Exploratorium.

    Alcatraz je skalnatý ostrov uprostřed Sanfranciského zálivu. Na něm stojí historická věznice, která byla vůbec první vojenskou věznicí v zemi. Konkrétně to bylo v době Občanské války, pro pašeráky drog a různé jiné gangstery a vyvrhele společnosti se otevřela roku 1934 a „seděli“ v ní slavní mafiáni v čele s kmotrem chicagské mafie, Al Caponem. Věznici se říká Skála (The Rock) a kolovalo o ní, že se z ní nedá uprchnout. Povedlo se to pouze pěti vězňům, které už nikdo nikdy neviděl. Zda se jim ale podařilo dostat se na pevninu nebo se utopili díky silným proudům v zálivu, se už asi nedozvíme. O útěk se za celou dobu fungování věznice pokusilo 36 vězňů, 5 zmiňovaných se nikdy nenašlo a byli tak prohlášeni za mrtvé, zbývajících 31 bylo při pokusu o útěk zastřeleno. Průměrně zde pobývalo na 260 vězňů, které střežilo 90 dozorců, kteří většinou se svou rodinou žili na ostrově. Věznice byla uzavřena roku 1963 pro velice vysoké náklady. Drahá byla jak vězeňská stráž, tak doprava jídla na ostrov a další zásobování. Původní pevnost byla na ostrově postavena roku 1850, abych chránila Sanfranciský přístav. O Alcatrazu dodnes kolují legendy a je to jedno z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí San Francisca. Věznici si můžete prohlédnout sami s audio průvodcem. Dozvíte se všechno o zdejším vězení, prohlédnete si cely, koupelny, jídelnu a veškeré další příslušenství, projdete všemi bloky včetně bloku D určeného pro problematické vězně. Na prohlídku máte tolik času, kolik potřebujete, nechte si na to alespoň půl dne. Na ostrov se dostanete lodí, tyto plavby podniká společnost Alcatraz Cruises. V létě je vždy lepší si lístky zarezervovat nebo rovnou koupit s časovým předstihem, jde to i několik měsíců dopředu. Lodě vyplouvají z Pier 33, kde je také stránek, ve kterých si lze koupit lístky. V ceně vstupenky je cesta na ostrov a vstup do vězení. Pozor na to, že jiné společnosti vás vezmou pouze kolem ostrova, ale nemůžete na ostrově vystoupit. Internetové vstupenky je třeba proměnit na normální vstupenky u okénka stánku, tak se na plavbu vydejte s časovým předstihem. Jízdní řády lodí a veškeré další informace o výletu na Alcatraz najdete tady.

































    Zdejší čínská čtvrť (Chinatown) je nejstarší čínskou čtvrtí v celé Severní Americe a zároveň druhou největší čínskou komunitou žijící mimo Asii (největší je Chinatown v New Yorku). Tato městská část byla založena roku 1848 a hrála důležitou roli v historii i kultuře Číňanů žijících v Severní Americe. A asijské je tu téměř všechno – Číňané si zde vybudovali vlastní enklávu, ve které hovoří čínsky, mají vlastní školy, nemocnice i chrámy. Čínská čtvrť prý ročně přivítá víc turistů než Golden Gate Bridge. Vstupní brána do Chinatownu se nachází na křižovatce ulic Grand Avenue a Bush Street a jedná se o nádhernou bránu zdobenou čínskými draky, kterou roku 1910 daroval Americe Taiwan. Obchody s tradičními čínskými pochutinami, ale i s oblečením a různými suvenýry tu najdete téměř na každém kroku. Je třeba také zmínit vynikající čínské restaurace. Tak si vychutnejte trochu té asijské atmosféry. Jedete-li městskou hromadnou dopravou, vystupte na stanici BART Montgomery St.

    Oblíbené u turistů jsou také historické tramvaje. Vynalezl je Andrew Hilliad roku 1873. Historickou tramvají se svezte, jen naskočíte a zaplatíte až v tramvaji. Mějte vždy připravenou přesnou hotovost. Důvodem, proč v San Franciscu tyto tramvaje (cable car) našly své místo, byly zdejší prudké a strmé kopce s velkým převýšením. To bylo pro tehdejší autobusy nezvladatelné, a tak v srpnu 1873 se na strmé sanfranciské ulice vydala první tramvaj. Na konečných zastávkách se vagóny ručně otáčení, aby se mohly vydat zase na cestu zpátky, jednou z takových točen je zastávka Hyde/Beach. Největším zážitkem bude jízda na schůdcích tramvaje. Doporučíme linku směr Powell/Market a Hyde/Beach.

    A stručně pár dalších věcí. Plánujete-li velké nákupy v luxusních buticích, zastavte se na populárním Union Square, které lemují luxusní obchody, restaurace a je plné turistů. A nesmíme zapomenout na park. Golden Gate Park je takovým sanfranciským Central Parkem, najdete tu botanickou zahradu, sekvoje, japonskou zahradu, jezera či historický kolotoč. Ideální místo pro útěk do přírody. Zajímavým místem pro ty, kteří se rádi vzdělávají, je v parku se nacházející Kalifornská akademie věd (California Academy of Science), kde se dozvíte hodně zajímavostí o přírodě a projdete se třeba deštným pralesem či navštívíte planetárium. Nejlepší sanfranciskou pláží je Baker Beach obklopená borovicemi, útesy a také naháči, protože je tady povolen nudismus. Tyčíc se na kopci nad zálivem, by Vás také mohla zaujmout štíhlá věž ve stylu art deco. Jedná se o čtvrť Telegraph Hill, na jejímž vrcholku se v parku Pioneer Park tyčí věž Coit Tower. Její stavbu zaplatily peníze patronky dobrovolných sanfranciských hasičů, Lillie Hitchcock Coit. Ta svůj majetek před svou smrtí odkázala na zkrášlení města.

    A ještě jedna zajímavost, Lombard Street, známá jako nejklikatější silnice světa, dělá problémy i těm nejlepším řidičům. Důvodem toho, že má dnes tak klikatý tvar tvořený osmi zatáčkami je to, že pro auta na začátku 20. století byl její děsivý sklon 27% nepřekonatelný, a proto byly vybudovány zdejší serpentiny. Vidět jste ji mohli v několika filmech. Podél obou stran vedou schody, takže ji můžete obdivovat jak seshora, tak zdola. Další podobnou klikatou ulicí v San Franciscu je Vermont Street.



    Na Golden Gate Bridge jsme rozhodně nezapomněli a nechali jsme si tento velkolepý most jako hlavní lahůdku na konec. Světoznámá dominanta San Francisca spojuje San Francisco s Marin County, které od sebe dělí úžina Golden Gate Strait a lodě pod mostem vplouvají do Sanfranciského zálivu. První myšlenka na spojení obou částí se objevila už roku 1923, opravdu dokončena byla až roku 1937. Most je dodnes klíčovou spojkou mezi San Franciscem a Marin County a asi nebude těžké uvěřit, že je to nejfotografovanější most na světě (vždycky mě hrozně zajímalo, jak tyhle statistiky vznikají a jak se to měří). Most je také velmi oblíbený u sebevrahů a tak tady fungují telefonní budky, kterými se dovoláte psychologické pomoci. Červenou barvu získal most neplánovaně, aby byl dobře viditelný v časté sanfranciské mlze a taky docela slušně ladí ke zdejšímu městu, co myslíte? Pro pěší je most zdarma, ve směru do San Francisca se platí mýtné, zpátky je cesta zdarma. Most má šest pruhů, jejich směr se mění podle denní doby. Denně se po mostě projede 120 tisíc aut. Na Golden Gate Bridge jsou krásné výhledy z Fort Point a Vista Point, je ale dobře viditelný z mnoha míst ve městě. Ať už v San Franciscu navštívíte cokoliv, nebudete litovat. Na pár dní tady strávených budete ještě dlouho vzpomínat.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě