Lucemburk

  Lucemburk je hlavním a největším městem Lucemburského velkovévodství a má něco přes 100 tisíc obyvatel. Leží ve skalnaté krajině nad soutokem řek Alzette a Pétrusse a jeho poloha je považována za jednu z nejkrásnějších v Evropě. Už v minulosti se právě díky této strategické poloze město těšilo velkému významu. Je významným bankovním centrem a také v něm sídlí řada institucí Evropské unie včetně Evropského soudního dvora. Město se pyšní vysokou úrovní života zdejších obyvatel. Jeho prohlídku zvládnete pěšky a nebudete na to potřebovat ani celý den.

  Lucemburk založil hrabě Siegfried v 10. století, když na skalnatém ostrohu vybudoval svůj hrad. Krásná a romantická poloha města tak právě díky němu dnes láká turisty. Město je spojeno s významným českým králem Janem Lucemburským, který se narodil právě v Lucemburku. Českým králem se stal díky sňatku s Eliškou Přemyslovnou a není otcem nikoho menšího než samotného Karla IV. V Evropě byl uznáván pro svou rytířskou ctnost a chrabrost. Miloval rytířské turnaje i bitvy. V jednom z turnajů přišel o oko, ke konci života už oslepl úplně, přesto se stále účastnil bitev. Zemřel v jedné z bitev stoleté války, v bitvě u Kresčaku, roku1346. V této bitvě mu bývá připisována slavná věta: „Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal“. Když po vymření Lucemburků v 15. století Lucembursko ztratilo svou nezávislost, snažila se ho získat řada evropských mocností jako třeba Francouzi či Španělé. Stále se budovala nová a nová opevnění, až se městu začalo říkat „Gibraltar severu“. Opevnění pak musela být po získání samostatnosti v 19. století zbourána, ale dodnes se zde z dob slavné pevnosti zachovala řada podzemních chodeb, které jsou vtkány do skal, na kterých město stojí.


  Město nabízí několik pěkných míst, která stojí za návštěvu. Mezi turistické zajímavosti a atraktivní místa Lucemburku patří vyhlídková trasa Chemin de La Corniche na skalnatém kopci zvaném Bock nad řekou Alzette. Tomuhle místu se kvůli své romantické poloze někdy říká: „nejkrásnější balkón Evropy“. Místo se nachází nedaleko Velkovévodského paláce a nabízí skutečně nezapomenutelný výhled na údolí řeky Alzette, opatství Neumünster a historickou čtvrť Grund. Protože strategická poloha vábila dobyvatele z okolních zemí, bylo město silně opevněno, aby bylo chráněno před nájezdníky a časem bylo opevňováno stále víc, díky čemuž si vysloužilo označení „Gibraltar severu“. Z dob dávného opevnění tu zůstalo na 23 kilometrů podzemních chodeb a dále pak rozsáhlé jeskyně. Tyto kasematy (podzemní chodby) zachránily život řadě obyvatel během druhé světové války, kdy se zde před ničivými leteckými nálety schovalo přes 35 tisíc lidí. V dnešní době je otevřeno 17 kilometrů podzemních chodeb a více o otevírací době a cenách se dozvíte zde.

  Lucemburk

  Další významnou památkou je Velkovévodský palác (Grand Ducal Palace), který se nachází v centru města a od roku 1890 je oficiální rezidencí velkovévody lucemburského. Půvabná renesanční budova fungovala jako radnice od svých počátků v 16. století až do konce 18. století. Za druhé světové války pak po německé okupaci fungovala jako koncertní hala a hospoda a díky tomu zažila sbírka palácového nábytku a uměleckých artefaktů nedozírných ztrát. Palác není přístupný veřejnosti, ačkoliv funguje jen jako kancelář velkovévody. Návštěvy jsou možné výjimečně v letních měsících. Královská rodina žije na nedalekém zámku Le Chateau De Colmar Berg.

  Dalším místem, které zmíníme, je náměstí Place Guillaume. Na místě dnešního náměstí, které je oblíbenou pěší zónou nejen u turistů, stával dříve františkánský klášter. Ve středu se nachází jezdecká socha Viléma II., jednoho z lucemburských velkovévodů. Na náměstí dále najdete radnici, před kterou stojí sochy lvů od významného lucemburského sochaře 20. století Auguste Trémonta. Na náměstí pak najdete několik dalších historických budov. Druhým hlavním lucemburským náměstí je Place d´Armes, které si pamětní deskou připomíná protest českého studenta Jana Palacha proti okupaci vlasti v roce 1968. Nachází se na jedné z budov. Myšlenka na zavedení pamětní desky se zrodila v hlavě Fernanda Zürna, který byl v 60. letech zástupcem primátora. S Československem ho pojilo přátelství už od druhé světové války, kdy se dokonce zapojil do odboje proti Němcům.

  Katedrála Notre-Dame je nejdůležitější sakrální památkou Lucemburska. Ve zdejší kryptě se nacházejí ostatky nejen výše připomínaného Jana Lucemburského jejichž pravost byla prokázána, ale i členů velkovévodské rodiny. V 17. století byla katedrála vystavěna jako jezuitský kostel ve stylu pozdní gotiky s renesančními prvky. Povýšena na katedrálu pak byla na konci 19. století. Ke katedrále náleží i hřbitov. V katedrále se od konce 19. století nachází soška Panny Marie Těšitelky zarmoucených vyrobená z lipového dřeva v 17. století a již od tohoto století k ní míří stovky poutníků, je považována za národní patronku. Z místa naproti katedrále je pěkný výhled na město, kousek odsud je pak památník Gëlle Fra věnovaný lucemburským obětem první světové války.

  Rozhodně nezapomeneme ani na opatství Neumünster a městskou čtvrť Grund, která je jako historické centrum města zapsána na seznamu UNESCO. Staré původní benediktinské opatství bylo zničeno v 16. století během jedné z francouzsko-německých válek. A proto si benediktini vystavěli opatství nové v půvabné historické čtvrti Grund. Během Francouzské revoluce pak až do roku 1867 komplex budov sloužil jako vojenská nemocnice. Když později klášter připadl do rukou státu, stal se pro změnu vězením. V současnosti se zde koná řada kulturních událostí, koncertů nebo seminářů. Historická čtvrť Grund je působivá, nachází se v údolí řeky Alzette a najdete zde řadu historických brázděných domů nebo podzemních chodeb. Procházka podél řeky Alzette skutečně stojí za to.

   Grund Lucemburk Grund Lucemburk

  Protože pro svou skalnatou povahu Lucembursko bojovalo s řadou roklí, které byl třeba překlenout, najdete tu dnes nespočet mostů a viaduktů. Přes řeku Pétrusse se táhne několik z nich jako Pont Adolphe nebo Pont Viaduc, které také stojí za fotku. Z mostu Pont Adolphe je pěkný výhled na staré město i dolů do kaňonu řeky.

  Městská čtvrť Kirchberg je moderní bankovní čtvrtí, ve které sídlí řada institucí Evropské unie, banky a také se zde nachází Lucemburčany milovaná Mušle (D´Coque), což je národním kulturním a sportovním centrem. Lucemburk je jednou z nejvýznamnějších zemí bankovnictví nejen v Evropě. Nachází se zde sídla 230 mezinárodních bank.


  Na závěr našeho putování po Lucemburku upozorníme na pevnost Thüngen neboli Dräi Eechelen. Má tři válcovité věže a v současnosti slouží jako muzeum. Lucemburk kdysi obepínalo mnoho takových pevností.

  Na oficiálních stránkách Lucemburku najdete informace ke všem zajímavostem a atrakcím vč. mapy, informací k cenám a otevíracím dobám.

  Některé informace najdete také na oficiálních stránkách Lucemburska.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.


  A kam se vydáte příště? Na naší domovské stránce najdete spoustu tipů na akční letenky do celého světa. Tak mrkněte a začněte plánovat další výlet.

  Vaše Cesty po světě