Zámek Vranov nad Dyjí

  • Zámek z dálky vypadá velmi nedostupně a vznešeně, stoje na strmé skále nad řekou Dyje ve výšce kolem 76 metrů. Patří prý k nejpozoruhodnějším světským stavbám z období středoevropského baroka. Zámek Vranov nad Dyjí se nachází asi 20 kilometrů západně od Znojma.

    První zmínka o zámku pochází z Kosmovy kroniky, kdy zde zřejmě stávalo přemyslovské hradiště, které bylo součástí systému opevnění střežícího moravskou hranici. Ve 13. století zde stával gotický hrad, který byl přestavěn a rozšířen o století později. Vlastnily ho významné rody jako páni z Lipé, Lichtemburka či z Pernštejna. V 16. století ho Dietrichštejnové rozšířili o renesanční předhradí. I když měl zámek výhodnou polohu a kvalitní opevnění, přesto byl během třicetileté války dobyt Švédy a téměř zničen. V 17. století za Althannů, po ničivém požáru, dochází k významné přestavbě na barokní zámek dle plánů architekta Jana Bernharda Fischera z Erlachu. Přestavba se protáhla na celých sto let. V této podobě se dochoval v podstatě dodnes. Původní palác byl stržen a na jeho místě vznikl trojkřídlý zámek s kaplí. Postupem času získaly některé interiéry klasicistní či novogotický ráz. Za rodu Mniszků v 19. století se zdejší továrna na výrobu kameniny stala velmi slavnou. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla naposledy v 70. letech 20. století.

    Do zámku se vstupuje nejprve přes 57 metrů dlouhý most do předhradí, kde je dochováno nejvíce z bývalého hradu – hlavně hranolová věž s renesanční atikou. Další dominantou je i zámecká kaple Nejsvětější Trojice. Z terasy se vám naskytne překrásný pohled do údolí řeky Dyje a na městečko rozprostírající se po obou březích řeky.

    Zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy. V rámci prvního okruhu „Reprezentační interiéry“ si projdete bohatě zařízené interiéry, jež vám přiblíží kulturu šlechtického bydlení z konce 18. a začátku 19. století. Cenný, ale také nádherný je Sál předků, který zaujme svou monumentální freskovou výzdobou od Jana Michaela Rottmayera. Sál nabízí přehlídku nejvýznamnějších členů rodu Althannů. Líbit se vám jistě bude v salonech – Modrém, Výšivkovém či Orientálním – a ve všech najdete hezký nábytek, porcelán, sklo, tapety. Mezi exponáty si prohlédnete i ukázky v dřívějších dobách proslulé vranovské keramiky typu „wedgwood“. V rámci druhého okruhu „Zámecká kaple“ navštívíte zajímavou církevní stavbu z období středoevropského baroka. Třetí okruh „Sezonní výstavy“ vás zavede do bývalé kočárovny před hlavní bránu, kde si prohlédnete každý rok obměňovanou sezónní výstavu, v rámci které spatříte exponáty historického uměleckého řemesla. Poslední, čtvrtý, okruh „Zahrada“ nabízí návštěvníkům v sezoně prohlídku zahrady s odborným výkladem nejen o zahradě, ale i o zeleni na nádvořích zámku a okolí. Prohlídka je možná jen pro omezený počet účastníků a především až po předchozí domluvě se správou zámku.
    Bližší informace k zámku, jeho otevírací době, prohlídkách naleznete zde.

    Autorka článku a fotografií: Tereza Jirásková