Vancouver musí milovat každý. Právem se říká, že je jedním z nejlepších měst k životu na světě. Příjemné klima, které je díkybohu skoupé na mrazivé zimy, k tomu z jedné strany písečné pláže při pobřeží Tichého oceánu, z druhé strany zasněžené vrcholky hor, které nabízejí v zimě jedny z nejlepších možností k lyžování v celé Severní Americe. K tomu je město nesmírně kosmopolitní, bohaté na kulturní i sportovní vyžití, skvěle se tu najíte. Vancouver vás prostě zabaví po celý rok a vězte, že se vám odsud opravdu nebude chtít domů. Vancouver je jedním z nejúžasnějších měst Kanady a přemýšlíte-li, co v Kanadě všechno vidět, tahle metropole je jednou z oněch „must see“ atrakcí. Shrňme to asi takhle: Vancouver je prostě boží!

    Vancouver je město na jihozápadě Kanady v provincii Britská Kolumbie při březích Tichého oceánu. Je třetí největší metropolí v Kanadě, zároveň jedním z největších severoamerických přístavů, který má vůbec nejvyšší objem přepravy. K tomu je Vancouver po Los Angeles a New Yorku třetím největším filmovým producentem v Severní Americe a je též někdy označován jako „Hollywood severu“. V roce 2010 se zde konaly Olympijské hry. Samo město (bez metropolitních oblastí) má něco kolem 600 000 obyvatel. Ve Vancouveru je zastoupeno několik etnických skupin. Po anglicky hovořících obyvatelích je to velmi početná čínská komunita, která patří mezi největší v Severní Americe. Vancouver byl v minulosti po Torontu druhou nejoblíbenější kanadskou destinací pro emigranty. Žijí zde i jiné komunity, včetně původních obyvatel. Metropole leží v údolí řeky Fraser, terén je kombinací nížin a kopců. Velmi příjemné je zdejší mírné oceánské klima, díky kterému se Vancouveru příliš často netýkají kruté mrazy, které v zimě postihují třeba Albertu nebo severní teritoria. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 22 °C, v zimě kolem 8 °C. Celodenní mrazy a sněžení se vyskytují jen zřídka. Takže ty zimy tady jsou docela snesitelné.

    Město nese název podle George Vancouvera, který byl mořeplavcem ve službách Velké Británie a během svých cest prozkoumával tichomořské pobřeží u dnešních států Britská Kolumbie, Oregon a Washington a také břehy Austrálie na konci 18. století. O několik málo let později pak na území dnešního Vancouveru vstoupil průzkumník a obchodník s kožešinami Simon Fraser, který měl pro svého zaměstnavatele zajistit otevření obchodních poboček a zjistit potenciál obchodu na západ od Skalistých hor. Ten prozkoumal toto území včetně řeky Fraser, která dnes nese jeho jméno. Počátky kolonie Britské Kolumbie položili spekulanti, kteří zde hledali zlato. O pár let později zde skutečně bylo nalezeno a roku 1861 vypukla tzv. Sobí zlatá horečka, která k řece Fraser přitáhla desetitisíce lidí toužících po bohatství. Ti v podstatě položili základy dnešního osídlení. Jednalo se o největší zlatou horečku v Britské Kolumbii. Základy města Vancouver stojí na místě farmy McLeary u břehů řeky Fraser. Dále se začal rozvíjet dřevařský průmysl, město se kvůli rozvoji obchodu výrazně rozrůstalo a také se stalo konečnou stanicí Kanadské pacifické železnice. Oficiálně vzniklo roku 1886 a ve stejném roce také lehlo popelem. Z požáru se ale poměrně rychle vzpamatovalo a postupně se rozvinulo do dnešních rozměrů.

    Booking.com Ubytování ve Vancouveru přes Booking vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Ekonomicky patří Vancouver k nejsilnějším městům Kanady a jedněm z největších průmyslových center v zemi. Zdejší příjmy plynou hlavně z provozování přístavu, ze kterého nevyplouvají jen obchodní lodě, ale i turistické parníky mířící hlavně k pobřeží Aljašky. Další příjmy plynou z rozvinutého dřevařského průmyslu, rozvíjí se zde vývoj softwarů a velmi silný je filmový průmysl. Ten zdejší je třetí největší v celé Severní Americe. Významnou roli hraje také cestovní ruch. Život ve Vancouveru je ale také velmi drahý.


    Chceme také zmínit, že Vancouver je kolébkou mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. V roce 1969 tu po pokusném atomovém výbuchu u západního pobřeží Aljašky vznikla organizace Don´t Make A Wave Committee, která bojovala proti testovacím výbuchům atomových zbraní. V roce 1971 vypluli aktivisté prvně na lodi Greenpeace protestovat proti těmto výbuchům v místech, která byla útočištěm ohrožených vyder mořských, orlů a dalších zvířat. Tato akce vyvolala velký ohlas u veřejnosti, což vedlo k založení organizace Greenpeace.

    Ve Vancouveru se nachází druhé nejrušnější kanadské mezinárodní letiště. Leží ve městě Richmond, které je součástí metropolitní oblasti Vancouveru, jen asi 13 km od centra města. Z letiště se dostanete vlaky Canada Line do centra Vancouveru za asi 30 minut, do Richmondu za necelých 20 minut. Informace o umístění zastávek na letišti a další informace se dočtete tady. Vlaky z letiště jezdí každých pár minut. Co se týká městské hromadné dopravy, kterou se můžete přepravovat přes celou metropolitní oblast, tak vězte, že tu fungují autobusy TransLink a také oblíbený SeaBus, který vás za 20 minut převeze přes průliv Burrard Inlet mezi Waterfront Station a Lonsdale Quay. Jízdenky si koupíte v automatu před nástupem na palubu. Třetím druhem městské hromadné dopravy jsou vlaky SkyTrail. Všechny informace o městské hromadné dopravě, která v celém metropolitním Vancouveru skvěle funguje, její mapy, jízdní řády a ceny jízdného, stejně tak informace o vlacích na a z letiště najdete tady. Hlavním autobusovým i vlakovým nádražím ve Vancouveru je Pacific Central Station, kam jezdí autobusy Greyhound, Bolt Bus ze Seattlu a také vlaky VIA Rail a Amtrak. Dostanete se sem tedy také vlaky nebo autobusy z jiných kanadských, a také některých amerických, měst. Na letišti ve Vancouveru fungují běžné půjčovny aut a máte-li v plánu vydat se za hranice Vancouveru, rozhodně doporučujeme vypůjčení auta. Jízda autem po samotném Vancouveru může být občas náročná, hlavně díky nekonečným kolonám ve špičce i mimo špičku. Ve Vancouveru také najdete na 300 km cyklotras a i to je jeden ze způsobů, jak cestovat po městě. Autobusy, SeaBusy i městské vlaky vám kola zdarma přepraví. Nesmíme zapomenout ani na trajekty společnosti BC Ferries. Ty odplouvají z přístavu Tsawwassen a vás i vaše auto převezou na přilehlé ostrovy, především na Vancouver Island. Výletní zaoceánské parníky, které z Vancouveru taktéž hlavně v letní sezóně vyplouvají, vyrážejí z přístavu u Canada Place v centru města. Před cestou do Vancouveru doporučujeme také zavítat na oficiální turistický portál města, kde najdete dobré mapy města ke stažení, další informace o městské hromadné dopravě nebo přehled kulturních akcí a událostí, které se tu konají po celý rok. Zároveň se vám budou hodit i stránky metropolitní oblasti Vancouver, kde najdete turistické mapy různých zdejších parků, kalendář událostí v celém metro Vancouver a další informace.

    Tento průvodce po Vancouveru je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Kanadě, který doporučujeme k prostudování předtím, než se vydáte kamkoliv v Kanadě. Najdete tam spoustu praktických informací pro cestu, ale také přehled všech zajímavých míst, které byste v Kanadě měli vidět.

    A pojďme se konečně podívat na to, co vás zajímá nejvíce. Na všechna atraktivní místa, která ve Vancouveru stojí za vidění. Průvodce rozdělíme podle jednotlivých oblastí, abyste se v tom co nejlépe orientovali. K ruce se při plánování poznávání Vancouveru také budou hodit slušné internetové mapy.


    Začněme v samotném centru města, chcete-li „downtownu“. Centrum Vancouveru se nachází při jižním břehu zálivu English Bay. Nemůžeme začít jinde, než ve třetím největším severoamerickém městském parku, v proslulém Stanley Parku (foto pod odstavcem). Do parku každoročně vyrazí na 8 milionů návštěvníků, ať už turistů, nebo místních. Vancouver je ale protkán i řadou dalších skvělých parků, ve kterých si skvěle odpočinete od ruchu tohohle kanadského velkoměsta. Park dostal název podle lorda Stanleyho, dřívějšího guvernéra Kanady a byl prvně otevřen roku 1888. Stanley Park je obrovský park při pobřeží, který rozhodně stojí za vidění. Najdete tu kilometry upravených turistických stezek i cyklostezek a také slušné písečné pláže. Jeho pobřeží také lemuje 10,5 km dlouhá silnice. Hledáte-li tu jednu jedinou ideální stezku, vydejte se na necelých 9 km dlouhou pobřežní stezku. Při vstupu do parku se nachází přírodní rezervace Lost Lagoon s hrází a jezerem, na kterém můžete pozorovat volavky. Kousek od jezera se nachází růžová zahrada. Od jezera vede také několik turistických stezek. Třeba Cathedral Trail vás zavede k obřím původním cedrům. Zdejší informační středisko (Nature House) pořádá různé výstavy a přednášky. Odpočinout si můžete také u jezera Beaver Lake. Ve Stanley Parku se taktéž nachází Vancouver Aquarium (foto 4 a 5 pod ostavcem), největší kanadské akvárium, které určitě stojí za návštěvu. Žijí tu žraloci, chobotnice, delfíni i kosatky, což se ovšem někdy setkává s nevolí ochránců zvířat. Tato zvířata jsou také součástí různých zábavních vystoupení. V akváriu žije na 9 tisíc různých druhů mořských tvorů, mají tu také deštný les s lenochody a želvami a je to určitě příjemné místo na strávení pěkného odpoledne. Informace o cenách vstupného a otevírací době akvária najdete na oficiálních stránkách. V létě pak v parku můžete také vidět miniaturní železnici Stanley Park Train, která je replikou miniaturního osobního vlaku, který přijel do Vancouveru v roce 1887. Vláček jezdí v letní sezóně a pak při různých kulturních příležitostech. Ze Stanley Parku se dostanete do metropolitní části North Vancouver po mostě Lions Gate Bridge (první foto pod odstavcem). Oficiální název mostu je First Narrows Bridge a nejlepší vstup k němu je ze Stanley Parku. Most je určen i pro pěší a je z něho skutečně nádherný výhled na město, v noci je k tomu krásně osvícen. Most, otevřený roku 1937 je často fotografovanou ikonou města a zároveň je také v logu známé kanadsko-americké filmové společnosti, Lionsgate, která vznikla právě ve Vancouveru. Ve Stanley Parku při pobřeží najdete také několik pláží. Podél pobřeží celých 28 km vede úžasná pobřežní cesta Seawall. Je rozdělena na dvě části, část pro chodce a běžce, část pro cyklisty a bruslaře. Je to opravdu úžasná procházka podél pobřeží a vede také kolem Stanley Parku. Vydat se můžete také k mysu Prospect Point na severním konci parku, ze kterého je pěkný výhled na město i na hory a je tu řada restaurací a kaváren. Kousek od mysu je k vidění skalní útvar Siwash Rock (foto v textu vpravo), který je opředen řadou indiánských pověstí. Skálu poznáte podle osamoceného stromu.

    V již jednou zmiňovaném zálivu English Bay najdete nejlepší pláž v centru Vancouveru, English Bay Beach. V létě tu blbne řada místních. Jednou z dominant pláže je také řada postav v nadživotní velikosti, které mají za cíl rozveselit každého. Za hlavní nákupní třídu ve Vancouveru je považována zdejší Robson Street (foto vpravo) plná obchodů a kaváren. Dávejte bacha na Hastings Street v obou směrech, jen kousek od Chinatownu. Je to ráj feťáků a lidé si tam běžně píchají přímo na ulici. Na ní ale najdete třeba zábavní park Playland s řadou atrakcí, kde se večer konají různé koncerty a kulturní akce. Informace o cenách, atrakcích i konaných akcích se dozvíte tady.

    V downtownu nechybí ani různá muzea a galerie. Zmíníme třeba Roedde House Museum, ve kterém uvidíte, jak vypadala čtvrť West End dřív. Nachází se v historické budově z konce 19. století. Dále je v centru Umělecká galerie (Vancouver Art Gallery) (foto vpravo) s obměňujícími se výstavami a galerie různých kanadských umělců (Bill Reid Gallery).

    Pomalu se dostáváme k přístavu (foto pod odstavcem). Ten zahájil provoz roku 1864, kdy se odsud vyváželo dřevo do Austrálie. Dnes se tu během roku odbaví na 3 tisíce lodí ze skoro stovky zemí světa. Nejhezčí výhled na město i přístav je z Vancouver Lookout, vyhlídky v mrakodrapu Harbour Centre Tower. Budova je jedním z celé řady mrakodrapů v downtownu. Za poplatek se proskleným výtahem dostanete do výšky 169 metrů, tedy do 40. patra, ze kterého si můžete prohlédnout město z výšky a ze všech stran. Výhled skutečně stojí za to. Informace o otevírací době a vstupném vyhlídkové věže Vancouver Lookout najdete na oficiálních stránkách a vstupenky si tu můžete případně také online koupit. Když budete z věže shlížet domů, tak onen výběžek, na kterém stojí kongresové centrum tvořené pěti bílými plachtami, se jmenuje Canada Place (stanice MHD Waterfront Station) a dnes je jednou z dominant města. V noci je krásně osvětleno a je na něho pěkný výhled z Vancouver Lookout. Během celého roku se zde koná řada kulturních akcí a výstav, zároveň budova funguje jako terminál pro zaoceánské parníky, které odsud častou vyplouvají a můžete se tak třeba jen z promenády kochat pohledem na odplouvající lodě. Po celý den tu funguje vyhlídková terasa, ze které se vám naskytnou pěkné pohledy na čirý ruch v přístavu. Vancouver má také několik architektonicky zajímavých staveb. Třeba katedrálu Christ Church Cathedral z konce 19. století s krásnými vitrážemi, pěkná je také budova ve stylu Art Deco Marine Building, postavená na počest námořní minulosti města. Má 22 poschodí a úžasně zdobený interiér. Zajímavá je i budova soudního dvora města Vancouver na náměstí Robson Square a Veřejná knihovna v ulici West Georgia 350.

    Jen 5 minut chůze od přístavu pak leží stará historická čtvrť Gastown s řadou historických budov. Nachází se především v okolí ulice Water Street. Hlavním náměstím této historické čtvrti je náměstí Maple Tree Square. Dominantou této čtvrti jsou parní hodiny (Steam Clock) (foto vpravo), které byly vůbec první svého druhu na světě. Jde o jedno z nejfotografovanějších míst ve Vancouveru. Parní hodiny každých 15 minut houkají a pouštějí páru, každou hodinu pak hrají skladbu. Pocházejí z roku 1977, a ačkoliv jde o parní hodiny, fungují na elektriku. Pára pohání jen píšťaly. V Gastownu uvidíte spoustu historických domů z konce 19. století a také tu můžete navštívit Vancouver Police Museum. Muzeum představuje dějiny zločiny v regionu, je plné zabavených zbraní, padělaných peněz a mají tu také márnici, na jejíchž stěnách jsou k vidění zbytky lidské mozkové tkáně nebo forenzní laboratoř. Dozvíte se tu také více o různých kriminálních příbězích města.

    Na Gastown navazuje Čínská čtvrť, chcete-li Chinatown. Čtvrť plná asijské kultury je domovem pro druhou nejsilnější etnickou skupinu v celé Severní Americe. Je to čtvrť plná čínských restaurací a obchodů a koupíte tu snad všechno exotické, na co si vzpomenete, a samozřejmě i nějaké ty levné čínské cetky. Vstupní branou do Chinatownu je brána Chinatown Millennium Gate, červený oblouk zdobený draky. Tu najdete na rohu W Pender a Taylor St (stanice MHD Stadium-Chinatown). V Čínské čtvrti pak za zmínku stojí ještě také úžasná Čínská zahrada Dr. Sun Yat-Sen (foto vpravo), kterou by milovníci flóry rozhodně neměli opomenout. Nese jméno podle zakladatele první čínské republiky, který byl ve Vancouveru častým návštěvníkem. Park je autentickou ukázkou klasické čínské zahrady v původním měřítku. Vedle vchodu do zahrady je pak muzeum a archiv čínského kulturního střediska, která se zaměřuje na historii kanadsko-čínských vztahů. Turisté také rádi chodí k údajně nejužší budově na světě, Sam Kee Bulding z roku 1913. Její šířka je jen 1,8 metrů. Stejně jako Číňané ve Vancouveru mají svou Čínskou čtvrt, najdete tu i Little Italy, Japantown, Greektown nebo Punjabi Market neboli Little India. Kousek odsud pak najdete síň slávy BC Sports Hall of Fame, která se věnuje slavným sportovcům pocházejícím z Britské Kolumbie. Vystavují tu jejich trofeje, medaile a další.

    Přesně na druhé straně od centra při březích řeky False Creek leží čtvrť Yaletown a jen kousek od ní přímo ve False Creeku zas výběžek Granville Island (fotky pod textem). Na Granville Island stojí za návštěvu zdejší krytá veřejná tržnice (Granville Island Public Market). Koupíte tu čerstvé ryby, pečivo, sýry nebo ovoce. S Yaletownem ostrov spojuje most Granville Bridge. Druhým mostem dohledným z ostrova je Burrard Bridge (foto v textu) nad False Creekem. Most pochází z 30. let 20. století a je zdoben námořnickými výjevy, včetně lodních přídí, které mají připomínat bohatou námořní minulost města. Vrátíte-li se do Yaletownu a vydáte se směrem k tomuhle mostu, jen zanedlouho dorazíte k plážím při zálivu English Bay, třeba k Sunset Beach Parku nebo k plážím Jericho Beach, First, Second and Third Beach a řadě dalších. Celkem je ve Vancouveru na 18 km pláží. V Yaletownu pak asi zmíníme jen muzeum Engine 374 Pavilion, ve kterém můžete vidět významnou lokomotivu č. 374, která roku 1887 přitáhla první transkontinentální osobní vlak.

    Půjdete-li od downtownu směrem na západ, dorazíte do městských částí Kitsilano a University of BC. Sem se dostanete třeba tak, že přejdete z Yaletownu po mostě Burrard Bridge. Dostanete se třeba k dalšímu městskému parku Vanier Park. Okolí Vanier Parku je další velmi zajímavou částí Vancouveru, kde najdete spoustu zábavy. Začneme pláží Kitsilano Beach, jedné z vůbec nejoblíbenějších ve Vancouveru, která je oblíbená hlavně pro to plážové válení, ale dají se tu provozovat i různé jiné aktivity. Na koupání celkově pláže ve Vancouveru úplně nejsou, voda je poměrně studená. Chcete-li se vykoupat, zkuste slanovodní bazén Kitsilano Pool. Jak už název čtvrti napovídá, sídlí tu Univerzita Britské Kolumbie, je tu její kampus a také její botanická zahrada (UBC Botanical Garden), kde pěstují léčivé byliny, mají tu ale i jiné tematické zahrady. Zdejší chodník Greenheart TreeWalk vás zavede 17 metrů nad patro lesa, jímž vás provede průvodce. Potom je tu také hned několik muzeí. První je Museum of Vancouver, věnované poměrně moderní historii města. Druhým muzeem je Museum of Anthropology, podle odborníků vůbec nejlepší vancouverské muzeum. Nabízí hlavně skvělou sbírku totemů prvních národů a skvělé dřevořezby. Jsou tu ale i artefakty jiných kultur, třeba polynéské nástroje nebo kostýmy čínské kantonské opery. Dále je tu Beaty Biodiversity Museum s přírodními exempláři jako jsou fosilie, ryby i rostliny a také interaktivní muzeum věnované vesmíru, které nadchne hlavně děti. Můžete tu sedět v simulátoru letu na Mars nebo navrhnout kosmickou loď. Jde o muzeum HR MacMillan Space Centre, vedle kterého najdete také observatoř Gordon Mac Millan Observatory. V ní se nachází teleskop, kterým můžete pozorovat oblohu nad Vancouverem. Třetím zdejším muzeem je Vancouver Maritime Museum, tedy námořnické muzeum. V něm uvidíte lodní modely i historické lodi. Nejzajímavějším je asi plavidlo Royal Canadian Mounted Police Arctic patrol z roku 1928, které jako první proplulo legendární Severozápadní cestou. Chcete-li navštívit více ze zdejších atrakcí ve Vanier Parku, zvažte zakoupení slevové karty Vanier Park Explorer Pass nebo UBC Museums and Gardens Pass, ušetříte vám to pár dolarů.


    Jen nedaleko Chinatownu najdete jednu z dalších vancouverských promenád, ulice Main Street a Commercial Drive, plné luxusních obchodů a kaváren. Tady najdete zábavné interaktivní muzeum Science World (foto pod odstavcem) se dvěma podlažími zábavných vzdělávacích her věnovaných vědě i přírodě. Vaše děti to určitě nadchne. Právě tady také v době konání olympiády v roce 2010 stávala olympijská vesnice (Olympic Village), která se dnes v podstatě začlenila do městské části. Přibyly restaurace a obchody a můžete se tudy projít cestou po nábřeží. Určitě zajdete i do městského parku Grandview Park. Z jedné jeho strany uvidíte hory North Shore, z druhé strany mrakodrapy velkoměsta. V létě tu uvidíte spoustu pouličních umělců a různé stánky.

    Zájemce o kytičky pak upozorníme na botanickou zahradu VanDusen Botanical Garden, která je protkána nespočtem cestiček. Součástí je třeba Rhododendron Walk nebo Korean Pavilon se zajímavou asijskou sbírkou. V jezírcích pak žijí volavky a želvy, k tomu se tu po celý rok konají různé události. Dalším skvělým městským parkem je Queen Elizabeth Park s arboretem, ve kterém můžete vidět sbírku víc než 1500 druhů stromů. V parku se také nachází skleník Bloedel Conservatory s tropickými stromy, rostlinami a volně poletujícími ptáky. Celý park je velmi příjemným místem.

    Teď se vydáme přes zátoku Burrard Inlet do čtvrti North Shore. I v této části města najdete celou řadu zajímavých atrakcí. Dominantou je hora Grouse Mountain, na kterou se můžete nechat vyvést gondolou Skyride. Jízdenka na lanovku vám zároveň umožní návštěvu dřevorubecké show, expozice dravých ptáků nebo útulek medvědů grizzly. Pak tu mají i řadu adrenalinových atrakcí jako je ziplining nebo vyhlídková plošina Eye of the Wind. V zimě hora funguje jako lyžařské středisko, nabízí 26 sjezdovek, z nichž 14 je nočních. Chcete-li si na Grouse Mountain udělat nějakou procházku, tou nejoblíbenější je trasa k jezeru Blue Grouse Lake. Na severním břehu pak rozhodně stojí za vidění oblíbená turistická atrakce, kterou je visutý most Capilano Suspension Bridge (první foto v textu vpravo). Je dlouhý 170 metrů a jeho nejvyšší část se pohupuje 70 metrů nad kaňonem Capilano Canyon. Přes most ročně přejde přes 800 tisíc návštěvníků. Informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady. Most se nachází ve stejnojmenném parku, kde kromě něho najdete ještě chodník po úbočí útesu (druhé foto v textu vpravo), stezku korunami stromů (Treetops Adventure) nebo sbírku totemů původních obyvatel. Parkem zároveň vede několik turistických okruhů v délce 26 km. Pokud jste ve Vancouveru s dětmi, tak upozorníme na zdejší Maplewood Farm, farmu, kde si děti mohou pohladit či nakrmit různá domácí zvířata. Skvělé turistické trasy v této oblasti pak nabízí provinční park Mt Seymour. Je to další park ve městě, kterým vede celá řada turistických stezek, z nichž nejoblíbenější je 2 km dlouhá trasa Goldie Lake Trail. Park také nabízí řadu tras pro horská kola a v zimě možnosti lyžování. Dalším parkem vhodným pro turistiku je Lynn Canyon Park, ve kterém také najdete zavěšený most, jen ten zdejší je zdarma. Nachází se ve výšce asi 50 metrů. Sice není tak impozantní jako Capilano, ale svůj účel určitě splní. Krom mostu tady najdete také řadu dalších turistických tras a ekologické centrum s různými expozicemi věnovanými zdejší přírodě. Pokud jste tu v zimě a chcete si zalyžovat přímo ve Vancouveru, kromě Grouse Mountain můžete vyrazit ještě do lyžařského střediska Cypress Mountain v provinčním parku Cypress. Najdete tu na 53 sjezdovek. Zdejší krátkou a dobře dostupnou turistickou trasou je Yew Lake Trail vedoucí lesem a podél kaňonu. Pokud si chcete ale opravdu skvěle zalyžovat, vyrazte do Whistleru. Ve čtvrti West Vancouver je pak dalším skvělým místem pro procházku Lighthouse Park s pěkným majákem Point Atkinson Lighthouse (třetí foto vpravo v textu). Pobřeží parku lemují žulové skály a nízké útesy. Taktéž pěkné místo na procházku.

    Ve Vancouveru se koná také celá řada kulturních či sportovních událostí. Z těch větších stojí za zmínku každoroční oslava čínského Nového roku (Chinese New Year), která se většinou koná na přelomu ledna a února. Dále se tu koná pivní festival, vinařský festival, mezinárodní jazzový festival, mezinárodní filmový festival nebo Celebration of Light, třídenní přehlídka ohňostrojů. Kalendář čtěte na výše zmiňovaných oficiálních stránkách města. Ve Vancouveru najdete kina, menší divadla, symfonický orchestr. Více vás možná zajímají zdejší sportovní kluby. Zdejší hokejový klub Vancouver Canucks hrají NHL. Své domácí zápasy odehrávají na multifunkčním stadionu Rogers Arena. Fotbalovou nejvyšší ligu Severní Ameriky hraje zdejší tým Vancouver Whitecaps na stadionu BC Place Stadium a kanadskou ligu amerického fotbalu hraje tým BC Lions.

    Metro Vancouver

    Výše jsme se zaměřili na samotné město Vancouver a jeho zajímavosti. Níže se ještě krátce vydáme k zajímavostem v celé metropolitní oblasti Vancouveru, známou jako Metro Vancouver. Jde o menší města a předměstí, která ale natolik přirostla k Vancouveru, že se stala jeho součástí. I tady najdete pár pěkných míst a vyplatí se si sem z Vancouveru udělat výlet. Jde o místa do zhruba dvou hodin jízdy od Vancouveru mezi zátokou Horseshoe Bay, přes vnitrozemí až po údolí Fraser Valley. Celá tato oblast je též známá jako Lower Mainland. Řada míst je dostupná z Vancouveru hromadnou dopravou, vše o ní najdete na výše zmiňovaných odkazech.

    Začněme v Burnaby, rezidenčním předměstí východně od Vancouveru. Tady upozorníme na park Deer Lake Park, kde najdete spoustu turistických stezek vedoucími loukami, lesy i kolem jezer a můžete zahlédnout i nějaké ty srnky a jiná lesní zvířata. Určitě skvělým tipem je pak skanzen Burnaby Village Museum, kde se vás zaměstnanci v kostýmech pokusí přenést zpátky do minulosti. Jedná se o historickou vesnici, kde můžete třeba vidět historický kolotoč z roku 1912 nebo repliky průkopnických domků. Na blízké hoře Burnaby Mountain sídlí Simon Fraser University, univerzitní kampus. Dále ve městě najdete Archeologické a etnografické muzeum nebo galerii.

    Pěknou zastávkou je také malebná vesnička Fort Langley (foto pod textem vlevo). Celá působí historicky, najdete v ní domy z 19. století. Hlavní atrakcí je ale další historický skanzen Fort Langley Historic Site (foto pod textem vpravo). Jde o repliku historické opevněné pevnosti, která se nachází na místě, kde byla v roce 1827 postavena obchodní stanice a v roce 1858 tu James Douglas ohlásil vznik Britské Kolumbie. I tady najdete zaměstnance v dobových kostýmech, kteří vás parkem provedou, repliky domků i řemeslnických dílen a spousty zábavy pro děti. Z cimbuří se vám pak naskytnou výhledy na okolí. Dobře tady uvidíte, jak vypadala taková první kanadská pevnost.

    Další zastávkou bude Richmond, takový moderní Chinatown. Tohle je předměstí, které určitě stojí za návštěvu. Nachází se na pobřeží Tichého oceánu rozloženo na několika ostrovech v deltě řeky Fraser. Má přes 190 tisíc obyvatel. Najdete tu historickou konzervárnu Gulf of Georgia Cannery, která je národní kulturní památkou. Muzeum, chcete-li skanzen, se věnuje historii zdejšího zpracování ryb. Uvidíte tu historické zařízení a dozvíte se i více o tom, jak tu lidé kdysi pracovali. Informace o otevírací době, exhibicích i cenách vstupného čtěte tady. Krom této zajímavé atrakce se tu také nachází olympijský ovál (Richmond Olympic Oval) (foto pod textem vlevo), postavený pro olympiádu 2010. Tři olympijské medaile, dvě zlaté a jednu bronzovou, tady vybojovala Martina Sáblíková, slavná česká rychlobruslařka. Funguje tu také jakási vzpomínka na zmiňovanou olympiádu, Richmond Olympic Experience. V Richmondu najdete také pěkný buddhistický chrám (International Buddhist Temple) (foto pod textem vpravo). Jde o krásný klasický čínský chrámový komplex, jehož dominantou je hlavní budova Gracious Hall s porcelánovou střechou a rudými stěnami. Uvnitř této budovy je zakázáno focení. Skvělá je pak také přilehlá zahrada se skulpturami a bonsajemi. Do areálu se můžete zdarma podívat. Richmond je takovou menší čínskou čtvrtí, potažmo asijskou, Asiati tvoří na 60% zdejšího obyvatelstva. Kromě čínského chrámu tu také najdete dvě tržnice, na kterých můžete ochutnat asijskou kuchyni v různých formách – Panda Market a Richmond Night Market.

    Součástí Richmondu je také přilehlá vesnička Stevenston, která je velmi pěknou ukázkou námořnické minulosti celého regionu. Najdete tu historickou loděnici Britannia Shipyard (foto v textu a pod textem). Jedná se o komplex historických domků s historickými nástroji, čluny, loděnicí z 19. století a dalšími připomínkami námořnických dějin. Prohlédnout si také můžete Murakami House, ve kterém žila za války jedna velká japonská rodina. Pravidelně 1. července se zde koná Stevenson Salmon Festival, ke kterému patří samozřejmě možnost ochutnat různé pokrmy z těchto ryb a také velkolepý průvod. Ze Stevenstonu se také pořádají plavby za pozorování velryb, více čtěte tady. Máte-li ale cestu na Vancouver Island, vyrazte na velryby odtamtud. Chcete-li vyrazit na velryby, stránky dalších poskytovatelů těchto plaveb z Vancouveru najdete tady. Většina společností provozujícím výpravy za pozorováním velryb vám garantuje, že velryby uvidíte. Velryby vidí na radarech a šance, že tak tyhle úžasné kytovce uvidíte, je až 90%. Za nás rozhodně doporučujeme. Když vedle vaší malé loďky vyskočí nad hladinu tenhle obrovský tvor, je to skutečně dechberoucí zážitek, který jen tak někde nezažijete. Na pozorování velryb láká celá řada plakátů a letáků, které dostanete po celém Vancouveru i na řadě míst Vancouver Islandu. Ceny jsou poměrně vysoké, ale stojí to za to. Některé společnosti provozují i plavby k tulením koloniím.


















    Širší okolí Vancouveru

    Poslední částí tohoto průvodce budou další místa v okolí Vancouveru. Severně od Vancouveru najdete ostrov Bowen Island. Trajekty BC Ferries na něj jezdí z Horsheshoe Bay do ostrovního Snug Cove. Plavba trvá asi 20 minut. Pěkná je hned vstupní osada, Snug Cove. Dřevěné domky, budovy v tudorském stylu i prkenné chodníky, to vše z téhle vesnice dělá velmi rázovité místo. V létě se tu také konají řemeslnické i potravinové trhy. Hlavním zdejším náměstím je Artisan Square s galerií a různými butiky a také s čokoládovnou. Kolem jezera Killarney Lake a v regionálním parku Crippen můžete zas provozovat turistiku.

    Mezi West Vancouverem a Lillooetem vede dálnice HW 99, vedoucí přes Squamish do Whistleru. Tento úsek je označován jako Sea to Sky Highway, jde o klikatý úsek silnice s několika zajímavými zastávkami týkajících se historie, tipy na turistiku nebo jen pěknými vyhlídkami. Hlavní místem, které stojí za zastávku, je okolí města Squamish, vzdáleného asi hodinu jízdy z Vancouveru. Původně šlo o dřevařské město, dnes je to velmi oblíbená základna pro outdoorové výlety. Jednou z největších atrakcí je lanovka Sea to Sky Gondola, která vás vyveze na vyhlídkovou plošinu na vrcholku kopce, ze kterého se vám naskytnou skutečně úžasné výhledy na okolní krajinu. Projdete se tady také po zavěšeném mostě a nabízí se tu i celá spousta dalších aktivit. Ve vesnici Britannia Beach najdete muzeum Britannia Mine Museum, kdysi největší měděný důl v celém britském impériu. Máte možnost se tu projet podzemním vláčkem, je tu také spousta expozic pro děti. Druhým historickým muzeem je West Coast Railway Heritage Park s několika historickými domy a také desítkami historických lokomotiv a vagónů, včetně poštovního vlaku. Squamish a jeho okolí je ovšem hlavně rájem milovníků outdoorových aktivit. Provinční park Garibaldi nabízí široké možnosti turistiky. Zdejší stezky vás dovedou k pěkným vyhlídkám a nabízejí i pěknou přírodou, v zimě je to skvělé místo na běžkování. Nejoblíbenější zdejší trasou je nenáročná 3 km dlouhá výprava k jezeru Cheakamus Lake (Cheakamus Lake Hike). Druhou oblastí je provinční park Stawamus Chief, jehož dominantou je 652 metrů vysoké žulové skalní úbočí, velmi oblíbené u lezců. Pokud nejste vyznavači skalního lezení, na skálu si vylezete po zadních turistických stezkách a naskytnou se vám z ní pěkné výhledy. Další oblastí vhodnou pro turistiku je provinční park Shannon Falls, jehož dominantou je stejnojmenný vodopád, třetí nejvyšší v BC. Dosahuje výšky 335 metrů. U vodopádu jsou piknikové stoly. Poslední park, který stojí za zmínku, je provinční park Brandywine Falls s dalším, tentokrát 70 metrů vysokým vodopádem. Krátká stezka vás dovede na plošinu nad vrcholem vodopádu a naskytne se vám tak pěkný pohled dolů na padající vodu. Kromě vodopádu se tady můžete vydat ještě k zavěšenému mostu Cal-Cheak Suspension Bridge.

    Poslední zastávku v tomto průvodci po Vancouveru a jeho širším okolí uděláme v proslulé Mekce vyznavačů outdooru, ve Whistleru (foto v textu). Leží asi 126 km od Vancouveru a jde o horskou vesnici, která hlavně proslula jako dějiště lyžařských disciplín na Zimních olympijských hrách 2010. Vesnici obklopují dva hlavní vrcholy – Whistler a Blackcomb. V samotné vesnici najdete galerii, místní muzeum (Whistler Museum), kde je k vidění třeba olympijská pochodeň z roku 2010 a pak tu je ještě centrum věnované prvním zdejším národům, Squamish Lil´wat Cultural Centre. To ale nejsou důvody, proč se do Whistleru vydat. Whistler je skutečnou kanadskou Mekkou milovníků outdoorových sportů – od lyžování přes horská kola až k raftingu. Tady je nabídka toho nejlepšího. Nemůžeme začít jinde, než zdejším lyžařským resortem Whistler-Blackcomb, rozpínající se na obou sesterských horách. Jde o největší lyžařský resort v Severní Americe a opakovaně je vyhlašován nejlepším lyžařským střediskem světa (časopis Sky Magazine). Hory křižuje na 200 sjezdovek a 37 vleků. Hory vzájemně spojuje hlavní lanovka Peak 2 Peak Gondola dlouhá 4,4 km, která vás mezi dvěma oblastmi převeze za 11 minut. Lanovka funguje i v létě, kdy vás vyveze na vrcholky hor. Víc než polovina sjezdovek je vhodná pro středně pokročilé lyžaře. Lyžařská sezóna trvá od konce listopadu do dubna, na Blackcombu až do června. Nadšeni budou i milovníci snowboardingu, kteří na Blackcombu najdou několik free-stylových terénů (Snow Cross, Big Easy Terrain Garden nebo Habitat Terrain Park). Zcela novou atrakcí je visutý most Peak Suspension Bridge, který vede od stanice lanovky Peak Express Chair přes propadlinu Whistler Bowl k Roundhouse Lodge s vyhlídkovou plošinou . Jde o železný most připomínající traverzu a spojující dva skalnaté ostrohy. Více o lyžování, o cenách ski passů, mapy i více informací o visutém mostě, najdete tady. Další částí ve Whistleru je Whistler Olympic Park, kde se konalo v rámci olympiády 2010 několik disciplín. V zimě skvělé na běžky, v létě pro turisty i cyklisty. Najdete tu na 130 km značených tras. Kromě olympijského parku můžete běžkařit ještě v okolí jezera Lost Lake. Pak je tady taky Whistler Mountain Bike Park, park pro horská kola, kde se vyblbnete na různých boulovitých sjezdech, skokanských můstcích a klikatících se lesních cestách. Více najdete pod výše zmiňovaným odkazem. Z některých tras pro kola doporučujeme Crank It Up, 26 km dlouhou a náročnou stezku Comfortably Numb, dále pak River Runs Through It a mírná, 14km dlouhá, Valley Trail. Whistler je v létě ideální pro pěší turistiku, většina stezek je přístupná od koncové stanice lanovky Whistler Village Gondola. Z turistických stezek zmíníme High Note Trail (8 km) vedoucí přes louky a nabízející nádherné výhledy na jezero Cheakamus Lake. Ve Whistleru v návštěvnickém centru dostanete bezplatné mapy turistických tras. Ve Whistleru také žije početná komunita medvědů. Nemusíte si platit zdejší výpravy za pozorováním medvědů, budete-li mít trochu štěstí a vydáte se mimo civilizaci, možná na ně narazíte. My jednoho potkali hned u Whistler Olympic Parku.

    Dále doporučujeme v prostudování také náš podrobný průvodce po Britské Kolumbii, kde se dozvíte o všech zajímavých místech celé provincie.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě