Solná komora

    Solná komora, jedna z nejnavštěvovanějších turistických oblastí Rakouska, je skutečně jedinečným krajem. Krajem plných blankytně modrých alpských jezer, údolí i hor, krajem téměř nedotknuté přírody, krajem, který rozhodně stojí za návštěvu.

    Solná komora (Salzkammergut) je oblast ve středu Rakouska na území tří spolkových zemí – Salcburska, Horních Rakous a Štýrska. Oblast je poseta malými i velkými jezery, které nabízejí téměř neomezené možnosti koupání, odpočinku, rybaření i vodních sportů, ale také možnosti vysokohorské turistiky, cyklistiky a v zimě lyžování. Ze tří stran je krajina ohraničena horami, na severu pozvolna navazuje na Alpy. Název Solná komora je přirozeně odvozen od těžby soli, která se tu těžila už v dobách dávného keltského osídlení. Ve středověku patřila pod císařskou finanční správu neboli komoru. Celkem dlouho byla oblast špatně dostupná, spojení s okolním světem zajišťovala lodní doprava a obchodní stezky vedoucí močály. Se stavbou první silnice se začalo roku 1872 a vedla do Bad Ischlu, kde si nechal František Josef I. vybudovat své letní sídlo. Sůl se vyvážela i do Čech, kvůli čemu byla v 1. polovině 19. století zprovozněna koněspřežná dráha přes Linec do Českých Budějovic. Nejlepší návštěvou je přirozeně léto, kdy se dá v jezerech koupat, mimo sezónu je voda přece jen dost studená. Jaro a podzim je ale zas skvělým obdobím pro vysokohorskou turistiku a cyklistiku. V zimě tu najdete několik lyžařských středisek. Počasí je proměnlivé, lijáky přijdou znenadání i v létě. Máte-li v plánu v Solné komoře pobýt déle a využít zdejší turistické atrakce, zvažte zakoupení turistické karty Salzkammergut Erlebniss Card.

    A pojďme nahlédnout do našeho průvodce po Solné komoře. První zastavení uděláme v lázeňském městě Bad Ischl. Leží v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy a má něco kolem 14 tisíc obyvatel. Věhlas lázně získaly poté, co se tady léčila habsburská princezna Žofie roku 1828 z neplodnosti. Následně otěhotněla, na svět nepřišel nikdo menší než František Josef I., následován dalšími dvěma princi. Sám František Josef tohle město miloval a po téměř 60 let se sem vracel na svou letní rezidenci a přirozeně ho sem následovala i evropská aristokracie. Tady zároveň podepsal dokument, ve kterém vyhlásil válku Srbsku, čímž dal podnět k první světové válce. Dnes je Bad Ischl velmi turistickým místem. Jedním z hlavních lákadel turistů jsou zdejší solné lázně (Salzkammergut Therme), což je dnes hlavně moderní pavilon s různými bazény nebo místností s křišťály soli. Můžete si sem zajít na pár hodinek za odpočinkem. Jinak se tu léčí potíže dýchacích cest, revmatismus a ženské choroby. Lázní je tu ale více, stejně tak jako po celé Solné komoře. Tou největší atrakcí je ale bezesporu zdejší Císařská vila (Kaiservilla). Jedná se o rozlehlou císařskou vilu dnes v novoklasicistním stylu, která byla zásnubním darem pro Františka Josefa I. a jeho nastávající, Alžbětu Bavorskou neboli Sissi. Vilu jim darovala jeho matka. Budova byla původně ve stylu biedermeieru postavena pro jednoho vídeňského notáře a přes dalšího majitele se dostala právě do rukou matky Františka Josefa I., Žofie. Sissi vilu nesnášela, ostatně stejně jako svou tchýni a příliš často sem, na rozdíl od svého manžela, nejezdila. Místo ní tu s ním často pobývala jeho milenka, Kateřina Schrattová, která bydlela v nedalekém domě. Vila je přístupná veřejnosti v rámci prohlídek, informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady. Z dalších atrakcí ve městě zmíníme ještě Městské muzeum (Stadtmuseum) s exponáty věnujícími se historii města. Právě v této budově se mimochodem František Josef I. a Sissi zasnoubili. V Bad Ischlu také dlouho žil a tvořil známý rakouský hudební skladatel Franc Lehár. Dnes tu můžete vidět Vilu France Lehára (Lehár Villa), růžovou vilu, která vypadá přesně tak jako v době, kdy ji Lehár opustil. Je v ní dobový nábytek, osobní věci skladatele i sbírka obrazů. Případné prohlídky je možné si objednat v Městském muzeu. V hlavních letních měsících se ve městě koná festival věnovaný právě hudbě tohoto skladatele. Je tu také proslulá cukrárna Zauner, do které chodil mlsat František Josef.

    A vyrazme k prvnímu jezeru. Halštatské jezero (Hallstätter See) leží na území spolkové země Horní Rakousy, je dlouhé cca 6 km, široké něco málo přes 2 km. Leží mezi strmými horami v nadmořské výšce 508 m. n. m. a patří k nejhezčím a nejdostupnějším jezerům v oblasti. V létě je to vynikající místo na vysokohorskou turistiku a ke koupání, v zimě se tu dá lyžovat, jsou tu ale historické zajímavosti. Celá halštatsko-dachsteinská oblast je zapsána na seznamu UNESCO. Město Halštat (Hallstatt) leží přímo u jezera na úzkém pruhu pobřeží mezi jezerem a horami. Za nejvýznamnější historické období se považuje období neolitu mezi 800 až 400 př. n. l., kdy tu existovala rozvinutá halštatská kultura, která se odsud později rozšířila i na jiná území okolních evropských států. Typické pro tuto kulturu jsou komorové hrobky pod mohylou. Archeologové tu v 19. století objevili pohřebiště i starou kovárnu. Centrem města je náměstí Hallstatt Markt. V Halštatu se nachází jedny ze tří rakouských solných dolů přístupných veřejnosti. Zdejší důl (Salzbergwerk) se nachází na přilehlé hoře Salzberg a je ho možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Dozvíte se, jak se tu sůl vlastně vzala, více o těžbě soli a nahlédnete i do dolů, do kterých se vstupuje po skluzavkách. V přilehlém údolí Hallstätter Hochtal bývalo ve starší době železné pohřebiště. Projít si ho můžete sami s audioprůvodcem. Jedním ze způsobu, jak se dostat na horu Salzberg, je lanovka. Od její horní stanice je to k dolu asi 15 minut. Vše o jízdě lanovkou, ceny, otevírací doby dolu apod. najdete tady. Na horu se dá vystoupat i pěšky po stezce, docela strmé. Cestou můžete narazit na stezku Soleleitungsweg, která vede kolem vodopádů a je docela náročná. V Halštatu je Museum Hallstatt, multimediální muzeum, ve kterém se seznámíte s historií oblasti od doby neolitu a také s dějinami dolování soli. U katolického kostela pak najdete také malou kostnici, ve které najdete řadu naskládaných lidských lebek. Zdejší lebky a kosti byly exhumovány kolem roku 1600 z přeplněného hřbitova, některé jsou ale i novější (1995). Přes Halštatské jezero jezdí v hlavní sezoně lodní spoje. Jedny lodě jezdí od náměstí Hallstatt-Markt k hlavnímu železničnímu nádraží, další pak do městečka Obertraun. Halštatské jezero je oblíbené i u potápěčů.

    Malým jezerem na svahu hory Gosaukamm je Gosausee. Zdejší okružní turistická trasa je dobrým tipem na výšlap. Na zmiňovanou horu jezdí lanovka, do výšky 1 475 metrů, ze které je skvělý výhled a začíná tady celá řada dalších turistických stezek. V městečku Gosau jsou pak turistické informace. Je to jedinečné místo, kde se můžete v létě koupat v jezeře a zároveň pozorovat zasněžené vrcholky hor.


    Dalším určitě skvělým tipem je městečko Obertraun, které není tak narvané turisty jako Halštat. Z Halštatu se sem dostanete i jezerními trajekty. Je skvělým místem, odkud vyrazit na další zajímavé túry nejen kolem nedalekého Halštatského jezera, ale také je odsud dobré vyrazit k další z turistických atrakcí v oblasti, do Dachsteinských jeskyní. Je to svět ledu v podzemí, který je tvořen dvěma jeskyněmi – Dachsteinskou ledovou jeskyní (Dachstein Eishöhle) a Mamutí jeskyní (Mammuthöhle). K jeskyním se dostanete asi za 15 minut ze stanice lanovky Schönbergalm v nadmořské výšce 1350 metrů. Prohlídka každé z jeskyní je asi na hodinku, obě je možné navštívit s průvodcem. Led v jeskyních je starý víc než 500 let a vytváří ledové hory vysoké až 8 metrů. Ledové útvary jsou osvětleny barevnými světly.

    Druhou „must see“ atrakcí je vyhlídková plošina Pět prstů, ke které se dostanete lanovkou vedoucí na horu Krippenstein vysokou 2 109 metrů. Pět prstů značí, že skály o několik metrů přesahují okraj útesu a končí ve vzduchu. Podlaha ze skla vám určitě způsobí závrať. Každý „prst“ má jiný tvar. Z vyhlídky je skvělý výhled na Halštatské jezero. A je to vůbec jedna z nejlepších atrakcí Solné komory. Zmiňovaná lanovka je ta stejná, která jezdí k jeskyním. Zastávka Schönbergalm je pro zájemce o jeskyně, vyšší stanice Krippenstein je pro vyhlídku. Vydat se můžete také do stanice Gjaid Alm, kam už ale moc turistů nezavítá. Je to už téměř divoká horská krajina s loukami a několika turistickými stezkami. V zimě je Dachstein-Krippenstein oblíbeným lyžařským střediskem. Všechny informace o lanovce i lyžařském středisku se dočtete tady.

    Další zastávkou bude městečko Bad Aussee. Leží u dvou jezer a najdete tu další solný důl Altaussee Salzbergwerk. Ten proslul mimo jiné také tím, že tu za války nacisté ukrývali své nakradené umělecké poklady. Dolem probíhají prohlídky s průvodcem v angličtině a němčině. Do dolu se dostanete po skluzavkách, jsou tu hlavně podzemní prostory a osvětlené jezírko. Informace o prohlídkách, cenách vstupného a otevírací době najdete tady. Kromě dolu tu najdete ještě Kammerhof Museum, muzeum sídlící v pěkné budově ze 17. století. Nabízí expozice věnované místním dějinám a těžbě soli. Odsud také můžete podniknout plavby po nedalekých jezerech Grundlsee, Toplitzsee a Kammersee. Plavby jsou asi na tři hodiny.


    Vůbec nejhlubším jezerem Rakouska je jezero Traunsee, česky Travenské jezero. Je hluboké 192 metrů, dlouhé 12 km a široké 3 km. Jeho východní břehy jsou tvořeny vápencovým masivem Traunstein vysokým 1 691 metrů a tato část jezera je přístupná jen zhruba z poloviny své délky. Traunstein patří k pohoří Salzkammergutberge. Na druhém, západní břehu, je infrastruktura hustší. Jednotlivé obce na jezeře spojuje také železnice. V létě je místo velmi oblíbené u milovníků vodních sportů (potápění, vodní lyže, windsurfing), ale i koupání a prostého odpočinku u nějaké té vodní plochy. Teplota vody se na konci letní sezóny pohybuje kolem 20°C.

    Hlavním turistickým centrem jezera Traunsee je historické městečko Gmunden. To má jachetní přístav a skvělé jsou pak pobřežní promenády a náměstí na pobřeží. V minulosti město proslulo výrobou keramiky a obchodem se solí. Hlavní atrakcí Gmundenu je jedno z nejromantičtějších míst Solné komory, romantický vodní zámek Ort. Leží v severním cípu jezera na ostrově, s pevninou je spojen dřevěným mostem. Na tomto místě stávala nejprve římská pevnost, v 11. století první hrad, dnešní stavba je ze 17. století. Zámek měl celou spoustu různých majitelů, 1914 ho koupil sám František Josef I. Dnes je to také oblíbené místo pro svatby, natáčel se tu nekonečný rakouský seriál Zámecký hotel Ort. Zámek je součástí pěkného parku Toscana Park. Ten z vodní strany tvoří právě zámek Ort, z té pevninské pak pěkný park a zámecká vila Toscana Villa z 19. století. Kousek od parku je také dobrá pláž. Turisté jezero většinou prozkoumají v rámci plaveb (společnost Traunsee Schiffahrt), které jsou provozovány v hlavní sezóně. Lodě vyplouvají do různých míst na jezeře z mola u náměstí Rathausplatz v Gmundenu. Můžete si ale také půjčit loďku nebo šlapadlo a po jezeře se projet na vlastní pěst. Náměstí Rathausplatz dominuje, jak už název napovídá, radnice (Rathaus) z 16. století, která vlastní krásnou keramickou zvonkohru. Nedaleko radnice je i farní kostel z 12. století. V Gmundenu jaké také muzeum K-Hof, ve kterém se seznámíte s dějinami celého regionu, najdete tu exponáty věnující se dobývání soli, fosilie i exponáty věnované osobnosti astronoma Johannese von Gmundena, jehož teorie údajně ovlivnily Koperníka. Součástí je i Muzeum sanitárních zařízení. V Gmundenu je ještě zámeček Schloss Weyer, který skýtá sbírku míšeňského porcelánu nebo stříbrných šperků a předmětů. Dalším tipem v Gmundenu je lanovka na vrchol Grünberg vysoký necelý 1000 metrů. Na jeho vrcholku je vyhlídka a několik turistických stezek pro pěší i cyklisty. Jedna stezka vede třeba k dolu Laudachsee, další na zmiňovaný vrchol Traunstein. Výstup na něj trvá asi tři hodiny, ale ten výhled stojí za to. Jsou tu dále lázně, příjemné promenády, celkově je to skutečně velmi příjemné, i když v létě bohužel velmi turistické místo.

    Asi 20 km odsud pak v zimě najdete lyžařský areál na vrcholu Feuerkogel (1 592 m). Vede na něj lanovka z Ebensee, což je městečko na jižním břehu jezera. Turisté ho navštěvují většinou v zimě kvůli lyžování na zmiňovaném lyžařském středisku. To nabízí ale především lehčí a střední sjezdovky. Za druhé světové války tu stával koncentrační tábor, součást soustavy táborů patřících pod Mathausen. Dnes tu z něho ale nic nezbylo. Na horu Feuerkogel se ale můžete vydat lanovkou i v létě, je tu celá síť turistických stezek vedoucích po zdejší náhorní planině. Asi hodinu odsud je přírodní rezervace Alberfeldkogel (1 708 m), která je taktéž oblíbená u milovníků pěší turistiky a v zimě běžkování. Z tohoto vrcholu je pěkný výhled na dvě Langbathská jezera.

    Další obcí na jezeře Traunsee je Traunkirchen, malá vesnička uprostřed západního břehu. V ní najdete známou rybářskou kazatelnu (Fischerkanzel). Je součástí farního kostela, pochází z 2. poloviny 18. století a zobrazuje scénu zázračného rybolovu s apoštoly vytahujícími sítě plné ryb. Je to určitě unikátní dílo.

    Dalším jezerem v Solné komoře bude Attersee, tedy Atterské jezero, někdy také známé jako Kammersee. To je ledovcové jezero ležící ve spolkové zemi Horní Rakousy, které je třetím největším a třetím nejhlubším jezerem Rakouska a zároveň tedy největším jezerem Solné komory. Jezero sice nepatří k nejhezčím, ale zas pro svůj častý vítr láká jachtaře, windsurfaře, ale je dobré i pro plavce a potápěče. Voda je tu velmi průzračná a viditelnost pod vodou dosahuje až 25 metrů. Teplota vody se v létě pohybuje kolem 25 °C. Celé okolí je zároveň velmi oblíbeným místem u cyklistů. Lemuje ho totiž nespočet tras pro cyklisty. V místních restauracích také můžete ochutnat skvěle upravené ryby z jezera.

    Za hlavní centrum na jezeře platí obec Kammer, ve které z turisticky zajímavých míst zmíníme zdejší multimediální Centrum Gustava Klimta, které vás seznámí s životem a dílem tohoto rakouského secesního malíře tvořícího na přelomu 19. a 20. století. Malíř měl k jezeru velmi blízko, mnoho jeho krajinek vzniklo právě tady. Krom centra tu také vede naučná stezka Gustava Klimta (Gustav Klimt Themenweg) s reprodukcemi jeho děl a vede po místech, kde malíř během řady svých návštěv žil. Po jezeře je samozřejmě opět možné využít různé plavby. Obec Weißenbach je zas místem, odkud nejlépe vyrazit za turistikou do pohoří Höllengebirge nacházejícího se nad jezerem, jehož hlavním vrcholem je 1 782 metrů vysoký Schafberg.

    Za dalším skvělý tip v Solné komoře platí jedno z nejnavštěvovanějších jezer, Wolfgangsee. To leží na území spolkové země Salcbursko, je dlouhé asi 10 km. V létě je skvělé ke koupání, které je možné až do poloviny září. A hlavně pak pro vodní sporty jako windsurfing, plachtění. Možná vás to překvapí, ale název jezera nepochází od nejslavnějšího rakouského rodáka, Wolfganga Amadea Mozarta, ale od sv. Wolfganga, biskupa z Řezna. Na jezeře najdete tři hlavní turistická střediska. Na jižním břehu je pak zpoplatněná pláž.

    St. Gilen je prvním z tří středisek, leží asi 29 km od Salcburku. V městečku lze navštívit Mozarthaus, který se ani tak nevěnuje samotnému Mozartovi, jako jeho sestře Marii Anně, která sama byla skvělá skladatelka a hudebnice. Dále je tu malé Muzeum hudebních nástrojů a Vlastivědné muzeum, které zahrnuje třeba výšivky, náboženské předměty nebo různá zvířata. Jezdí odsud také trajekty do dalších míst na jezeře. Nad letoviskem se pak tyčí hora Zwölferhorn vysoký 1 520 metrů. To je v zimě oblíbené lyžařské letovisko, v létě skvělé místo pro pěší turistiku po celé řadě zdejších turistických stezek.


    Druhou vesničkou na jezeře Wolfgangsee je St. Wolfgang. Ta je známá hlavně jako jedno z významných rakouských poutních míst. Zdejší poutní kostel ze 14. století láká hlavně na nespočet zdejších uměleckých předmětů. Krásný je také hlavní oltář z 15. století. Je to ukázka německé gotiky, doplněné o technické vymoženosti renesanční Itálie. I odsud se dobře dostanete k již jednou zmiňované hoře Schafberg (1 783 m). Můžete si na ni ze St. Wolfgangu také pěšky vyšlápnout, je to náročné a tak na 5 hodin, a nebo se na horu můžete vydat historickým parním vláčkem (Schafbergbahn), který je nejstrmější zubačkou v Rakousku. Jezdí neskutečně krásnou krajinou a i jen pohled na ni je skvělá podívaná. Je to velmi oblíbená zdejší atrakce, proto raději očekávejte fronty.

    Třetí a tedy poslední zajímavou obcí na jezeře Wolfgangsee je Strobl. Leží na východní straně jezera a oblíbeným výletním cílem je asi 9 km odsud vzdálené jezero Schwarzsee. Jezero ve výšce 715 m. n. m. je oblíbeným tipem na jednodenní výlet pěšky nebo na kole. Je to jezero vhodné i na koupání, a protože není příliš snadno dostupné, nepotkáte tu ani moc turistů. V restauracích u jezera ochutnejte vynikající uzené pstruhy.

    Poslední zastávkou v Solné komoře bude Mondsee. V jeho severním cípu najdete stejnojmenné městečko, vzdálené od Salcburku asi jen 30 km. Zdejší zajímavostí je bazilika Minor St. Michael se žlutou barokní fasádou, dále je tu malé vlastivědné muzeum a škola plachtění.

    Věříme, že si vaši cestu do Solné komory s průvodcem Cesty po světě užijete.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě