Ostrov Sjaelland

    Ostrov Sjaelland je největším dánským ostrovem a jeho hlavním lákadlem je samozřejmě hlavní město Kodaň. Ovšem i zbytek ostrova stojí za návštěvu, láká na ty nejhezčí dánské pláže, historická městečka a rybářské vesničky, na spoustu památek na slavné Vikingy, ale také na ty nejmajestátnější dánské hrady v čele s „hamletovým“ hradem Kronborgem. Návštěvy Sjaellandu rozhodně litovat nebudete.

    Mějte na paměti, že pro cestování městskou hromadnou dopravou z a do Kodaně zde platí turistická karta Copenhagen Card a města na ostrově jsou vůbec dobře propojena městskou hromadnou dopravou s Kodaní. Veškeré informace o městské hromadné dopravě najdete tady. Ovšem nejlépe všechny památky prozkoumáte autem.

    Kodaň je určitě tím hlavním, kam při návštěvě Dánska zamíříte. Podrobný průvodce po Kodani najdete tady. My náš průvodce po Sjaellandu začneme na východním pobřeží ostrova, někdy také zvaném øresunské pobřeží nebo dánská riviéra. Bezesporu hlavním lákadlem této části pobřeží je město Helsingor, jehož hlavní atrakcí je jedno z nejnavštěvovanějších míst v Dánsku, majestátný zámek Kronborg Slot (foto vpravo). Helsingor Kronborg hrad Zámek je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO a původně sloužil jako celnice, kterou nechal roku 1420 postavit král Erik Pomořanský. Clo se vybíralo od lodí, jež potřebovaly proplout skrz úžinu øresund. V 16. století byl hrad rozšířen o bastiony a další opevnění, později byl zničen požárem, načež ho král Kristián IV. nechal postavit znovu. Zachoval původní holandskou renesanční podobu a přidal barokní prvky. Z původní stavby se dochovala jen kaple s galerií. V době dánsko-švédských válek byl okupován Švédy, kteří uloupili vše, co se dalo, včetně zdejší proslulé fontány. Po tomto útoku se Kristián V. pokusil zesílit opevnění, ale už zámek nefungoval jako královské sídlo. Od konce 18. do poloviny 20. století fungoval hrad jako kasárna, později byl upraven na muzeum, protože švédská vláda některé ukradené cennosti vrátila. Hrad ohraničuje několik vodních příkopů, po jejich překročení se dostanete na nádvoří. K nahlédnutí v hradu jsou skromné královské komnaty s mramorovým krbem a nábytkem. Nejzajímavější místností je pak míčovna z 16. století, kde se pořádaly kdysi hostiny o 65 chodech. Každý host třeba dostal vlastní vědro, aby si v případě nevolnosti mohl ulevit. V Malém sále jsou pak k vidění gobelíny. Vydat se můžete také do chladných podzemních kobek, které sloužily jako skladiště a vojenská ubytovna. V kasematách uvidíte netopýry nebo sochu vikingského náčelníka Holgera Dána, který se podle pověsti probudí tehdy, až bude zemi nejhůř a přijde Dánsku na pomoc. Prostě takový náš sv. Václav... Hrad proslul díky slavné hře nejznámějšího renesančního dramatika Williama Shakespeara Hamlet. Právě na zdejších hradbách ve hře totiž Hamlet pronesl své slavné: „Být, či nebýt?“. Děj hry se odehrává právě na hradě Kronborg a ve hře nese jméno Elsinor (od Helsingor). Překvapivě Shakespeare v Dánsku nikdy nebyl a dozvěděl se o něm pravděpodobně od skupiny anglických herců, kteří zde hráli krátce po zámecké přestavbě. Do své hry zasadil dramatik i skutečné dánské šlechtice. Nadšení Dánů a tolik návštěvníků nikdo nečekal. Pro svůj zájem byl na pozemcích zámečku Marienlyst Slot dokonce vybudován „Hamletův hrob“. Každý srpen se tu koná Shakespearův festival, kde se hrají jeho hry. Informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady.

    V samotném Helsingoru je pak ještě Dánské námořní muzeum (M/S Museet for Søfart), které se nachází v prostoru suchého doku hned vedle zámku Kronborg. Sleduje vývoj mořeplavby. K vidění tu jsou navigační přístroje, námořní mapy a expozice věnovaná zastoupení námořnictví v kultuře. Věnuje se ale nejen objevování zámořských kolonií, ale i plavbě moderních kontejnerových lodí. V Helsingoru jsou pak také pěkné kostely, středověký Sankt Mariae Kirke, který sousedí s jedním z nejzachovalejších dánských klášterů, Karmeliterklostret. Mnichové z kláštera v roce 1516 také postavili zdejší nemocnici pro námořníky, která je dnes muzeem Helsingor Bymuseum a vystavuje model města z 19. století a staré lékovky, středověké nádobí i panenky. Dánské technické muzeum (Danmarks Tekniske Museum) zas vystavuje technické vynálezy z konce 19. a začátku 20. století – gramofon, rozhlas, auta, letadla. Druhým kostelem je gotická katedrála z 16. století Sankt Olai Domkirke. Hezká je pak také nedaleká stará kovárna Hammermøllen založená v 18. století Kristiánem IV. kvůli výrobě kanonů pro jeho válečné lodě. Dnes je to malebná stará budova. Z Helsingoru jezdí trajekty Scandlines do švédského Helsinborgu.

    Frederiksborg hrad Dánsko Zamíříme-li více do vnitrozemí ostrova, najdeme další dva skvostné královské paláce. Asi 30 km od Kodaně se nachází město Hillerød, které ukrývá další z úžasných dánských zámků. Zámek Frederiksborg Slot (foto vpravo a pod odstavcem) byl postaven na třech ostrovech uprostřed jezera ve stylu holandské renesance v době vlády Frederika II. (16. století), pyšní se krásnými měděnými věžičkami a barokními zahradami. Do dnešní podoby byl pak zámek přestavěn za vlády jeho syna, Kristiána IV., který se v zámku také narodil. Jak Frederik II., tak Kristián IV., užívali zámek jako své královské sídlo. Když ale v 17. století město zasáhl mor a zámek požár a řádění Švédů, přesunulo se královské sídlo v 18. století do nedalekého Fredensborgu, kam se vydáme níže. Krásný je interiér zámku, nabízí pozlacené stropy, tapiserie. Za zmínku pak stojí také Korunovační kaple (Slotskirken) (druhé foto pod odstavcem) s původním interiérem. V 19. století zničil požár zámek, kaple ale zůstala nezasažena. Mezi lety 1671 a 1840 tu byli korunováni dánští králové. Ze začátku 17. století pak také pocházejí varhany v kapli, které můžete slyšet každý čtvrtek mezi 13:30 a 14 v létě v neděli v 17 hodin. Zachovalá je pak také Audienční síň nabízející zrakový klam, portrét nosatého Kristiána V. jako římského císaře a také křeslo ze 17. století, které sloužilo jako výtah a umožňovalo králi vynořit se z podlahy. Krásný je také zdejší Rytířský sál (Riddershalen), který sloužil i jako jídelna. Zajímavé jsou i další zámecké sály. Krom těchto míst tu sídlí Muzeum národních dějin s galerií portrétů králů, šlechticů i nábytku. Pěkné jsou také zámecké barokní zahrady a v létě se po jezeře pořádají i 30ti minutové plavby na lodích.

    frederiksborg hrad Dánsko frederiksborg hrad Dánsko

    Asi 15 km od Hillerødu se nachází jedno z dánských tajuplných míst, klášter Esrum, který je prý nejstrašidelnějším místem v Dánsku. Je spojený s příběhem o bratru Rusovi, který tu v 16. století pracoval jako kuchař. Byl bezbožný a mnichům podával dekadentní pokrmy a hříšné víno, sám žil život plný děvčat a v noci vedl rozhovory se Satanem. Tyto zvěsti se donesly až k opatovi kláštera, který nechal Rusa umučit na jeho vlastním kuchyňském grilu, který je v klášteře k vidění dodnes. Krvavé skvrny prý nejde umýt a prokletý mnich byl mnohokrát spatřen, jak se potuluje klášterem.


    Další zastávkou bude zmiňované město Fredensborg se svým královským zámkem. Zámek Fredensborg funguje dodnes jako letní sídlo královské rodiny a v roce 1720 ho postavil Frederik IV. Hlavní budova je ve stylu italského baroka. Návštěvy jsou možné pouze v červenci, kdy tu královská rodina není. Pokud tam královská rodina zrovna je, stojí u zámku zámecká stráž s krásnými uniformami. Každý den v poledne probíhá střídání stráží. Zámek, stejně jako jeho interiéry, není tak působivý jako některé jiné dánské hrady. Jeho venkovský vzhled odráží atmosféru klidnější doby a je opakem Kronborgu nebo Frederiksborgu. Krásné jsou ale zámecké zahrady, které kombinují barokní a romantické prvky. Park je otevřen veřejnosti celoročně, pouze v červenci jsou pak přístupná i jiná místa parku – oranžerie, bylinková zahrada. V parku najdete mimo jiné kruhový amfiteátr Normandsdalen se 70 sochami v životní velikosti, které představují norské a faerské lidové postavy. Původní malé dřevěné sošky vyřezal v 18. století norský pošťák Garnaas, který je poslal králi Frederikovi V. Tomu se tak zalíbily, že je dal udělat z pískovce. Zámek leží hned vedle druhého největšího dánského jezera Esrum Sø, které ale zaujímá rozlohu jen 17 km2. Kolem jeho břehů vede stezka, je možné se po něm i svézt na loďkách.

    Ve střední části ostrova pak najdeme fjord Roskilde, který se vnitrozemím táhne v délce 30 kilometrů. Nejzajímavějším městem v oblasti je Roskilde, kde se v červenci koná jeden z největších rockových festivalů v Evropě – Roskilde Festival, na kterém v minulosti hrála taková jména jako Nirvana nebo Metallica a i dnes se tu objeví každý, kdo v této hudební branži něco znamená. Roskilde je úzce spojeno s historií Vikingů, v jejich době dosáhlo největšího rozmachu. Katedrála Roskilde Dánsko Právě tady roku 980 zakladatel Dánska Harald Modrozub postavil první dřevěný křesťanský kostelík na ostrově. Ten byl o století později nahrazen kamenným kostelem, jehož základy jsou pod podlahou současné katedrály. Ve středověku bylo město významným obchodním centrem a střediskem dánského katolicismu. Začalo upadat na začátku 15. století, kdy se hlavní město přesouvalo do Kodaně. Město nabízí několik zajímavostí. První z nich je Muzeum vikingských lodí (Vikingeskibsmuseet), které vystavuje pět lodí objevených na dně fjordu. V polovině 11. století zdejší obyvatelé očekávali problémy a zřejmě proto úmyslně potopili pět lodí, aby zabránili útoku. Lodě pocházejí z 11. století. Lodě byly vytaženy v 60. letech 20. století a téměř znovu složeny z dřevených kousků. Lodě dokládají zručnost vikinských stavitelů. Jedna loď je určena k oceánským plavbám, další je válečná, pobřeží obchodní nebo rybářská. Archeologické průzkumy dokonce zjistily, kde byly lodě vyrobeny – jedna v Norsku a druhá v Irsku. Do historie Vikingů vás přenesou i promítané filmy. Muzeum má dvě části – část s loďmi a část, kde probíhají archeologické práce. V této části se v létě předvádí řemeslné umění stavitelů lodí, ale i jiných řemeslníků. V sezóně jsou možné prohlídky s průvodcem. Další atrakcí města je nejkrásnější dánská katedrála Roskilde Domkirke (foto v textu). Je zapsaná na seznamu UNESCO a je skutečně nádherná. Obrovskou stavbu o dvou věžích založil ve 12. století biskup Absolon. Během následujících staletí byla samozřejmě několikrát upravována. Katedrála funguje jako královské mauzoleum, obsahuje hrobky 37 dánských králů a královen. Sarkofágy se nacházejí v několika kaplích – kapli krále Kristiána IV., kapli Tří králů, kapli Frederika V. V hlavní lodi je pak soukromá lóže Kristiána IV., zdobená kazatelna ze 17. století a nádherné hodiny, na kterých sv. Jiří každou hodinu zabíjí draka. Tvor vydává žalostné zvuky a dvě postavy současné zvoní na zvony. Pěkný je také sarkofág Markéty I.


    Nedaleko od Roskilde, v městečku Lejre, se nachází zajímavé experimentální archeologické centrum Sagnlandet Lejre. Je to skvělý tip na výlet s dětmi, můžou si tu zkusit rozdělat oheň pomocí dřívek nebo křesadla, pádlovat v kánoi z kmene a jiné záležitosti. Kolem centra jsou jezírka a 3 km dlouhá stezka k vikinskému tržišti nebo k prehistorickým pohřebním mohylám a k labyrintu.

    Opusťme vnitrozemí a zamiřme na sever ostrova. Severní pobřeží u průlivu Kattegat lemují nádherné pláže s bílým pískem, které jsou ideální ke koupání. Severní pobřeží ostrova je mimochodem vůbec nejlepší oblastí ke koupání a válení na plážích v celém Dánsku, pláže s bílým pískem už jinde v Dánsku nenajdete. Jednu takovouto pláž najdete u města Hornbaek, po obou stranách zdejšího přístavu. Město Gilleleje je nejsevernějším městem ostrova a vzniklo jako rybářská vesnice už ve 14. století. Rybářský duch má město dodnes, během druhé světové války odsud rybářské lodě odvážely Židy do neutrálního Švédska. Město je taktéž obklopeno plážemi, nejsou tak krásné jako u Hornbaeku. Ve městě pak zmíníme Muzeum Rudolpha Tegnera se svým parkem plným soch. Tegner byl jeden z prvních dánských sochařů, který začala pracovat s betonem (počátky 20. století). Jeho sochy jsou vystaveny v muzeu i na okolních pozemcích, Tenger je v muzeu také pohřben. Zamiřte také k majáku, který je dnes muzeem zaměřeným na historii dánských majáků od 16. století – Fyrhistorik Museum pa Nakkehoved. Kolem pobřeží také vedou turistické trasy, jedna vede k památníku věnovanému dánskému filozofovi Kierkegaardovi, který toto pobřeží rád a často navštěvoval. Další pěknou pláž se zlatým pískem (1 km dlohou) najdete u města Tisvildeleje. Kolem pobřeží se táhnou lesy a kopce s turistickými stezkami. Jedna prochází Čarodějným lesem (Troldeskoven), oblastí starých stromů zformovaných větrem do strašidelných tvarů. Další vede přes lesy a vřesoviště nebo ke zřícenině panského sídla a kláštera ze 12. století Asserbo Slotsruin. V turistické kanceláři dostanete zdarma mapy stezek.


    A poslední zastávka bude na jihu ostrova. Malebným historicky působícím městem je Køge. Bývalé středověké obchodní centrum má opravdu úžasné historické jádro s dlážděnými ulicemi a nejzachovalejšími domky ze 17. a 18. století v Dánsku. V centru města je největší dánské náměstí, Torvet. Na něm se nachází prý nejstarší funkční radnice v Dánsku – Køge Radhus z roku 1600. Kolem Torvetu se pak nachází další historické budovy většinou ze 17. století – Brogade 1 bývalo lékárnou, na dvoře domu Brogade 17 zas dělníci roku 1987 objevili truhlu s 2000 stříbrnými mincemi ze 17. století, což byl největší mincový poklad objevený v Dánsku. Nejkrásnější budovou je pak Kirkestraede 20, vůbec nejstarší hrázděný dům v Dánsku z roku 1527. Je tu městské muzeum se spoustou historických artefaktů – hroby z roku 4000 př. n. l., mince, stříbrný poklad ze 17. století z dob dánsko-švédských válek aj. Z vrcholu věže kostela Sankt Nicolai Kirke sledoval Kristián IV. boj svého námořnictva se Švédy v bitvě, která se v 17. století odehrála ve zdejším zálivu. Na vrchol věže se také dříve zavěšovala lampa signalizující lodím vjezd do přístavu. Jsou tu také pláže u Solrødu a Greve. Krátkou zastávku pak můžete udělat v Ringstedu, kde se nachází kostel Sankt Bendts Kirke, nejstarší cihlový kostel ve Skandinávii. Pochází z 12. století a po 150 let sloužil jako královská hrobka – kameny v podlaze hlavní lodi vyznačují hroby nejstarších dánských králů. Jedním z hrobů je i hrob české princezny Dagmar, která se vdala do Dánska a uvnitř jejího hrobu byl nalezen malý křížek dnes známý jako Dagmařin křížek. Je asi z roku 1000.

    Jižně od zátoky Køge se nachází další místo zapsané na seznamu UNESCO, křídový a vápencový útes bohatý na fosilie zvaný Stevns Klint. Je 15 km dlouhý a až 40 m vysoký. Útes je na seznamu zapsán proto, že zaznamenal pád meteoritu Chicxulub před 65,5 miliony lety do Mexika. maják Stevens Fyr Prý tento meteorit způsobil konec křídového období a konec doby dinosaurů. Pozůstatky mraku popela a fosilie flóry z tehdejší doby, jsou uložené ve zdejším útesu. Na samotném útesu nic moc neuvidíte, jen pěkný útes. Zajímá-li vás geologie, zamiřte do Stevns Museum, kde se o tomto místě dozvíte víc. Na okraji útesu pak stojí kostel ze 13. století Højerup Gamle Kirke a je z něho opravdu krásný výhled na moře. Nedaleko je pak také maják Stevns Fyr (foto v textu) z 19. století. Prohlídka pobřeží je skutečně příjemným tipem. Vydat se můžete také do tajné podzemní pevnosti v rámci Koldkrigsmuseum Stevnsfort – tedy Muzea studené války. Dánsko i NATO podzemní pevnosti užívalo v době studené války a mají tu i pár audioprůvodců v cizích jazycích.

    Krátkou zastávku uděláme v městečku Vallø. Má pěkné dlážděné uličky, malebné domky a dominantou je renesanční zámek Vallø Slot z červených cihel, s věžičkami i vodním příkopem. Vzhled budovy pochází z 16. století, i když byl zámek v 19. století po požáru obnoven. Zámek není přístupný veřejnosti, ta smí jen do okolních lesů a zahrad, které se táhnou až k moři. Zámek fungoval a dodnes funguje jako domov „pro staré panny“. Za tímto účelem byl využíván od roku 1737. Stěhovaly se sem neprovdané dcery královské rodiny, které nebyly schopné žít na vlastních zámcích. Dnes je tak domovem několika stárnoucích dam s modrou krví. Historickým městem je také Sorø. Také dýchá historickým duchem, má pěkné hrázděné domky ležící mezi jezery a lesy. Sídlí zde prestižní akademie, jejíž pozemky a park u jezera jsou přístupné veřejnosti. Nejhezčí zdejší uličkou je Søgade plná naklánějících se domků s okrovou omítkou a se střechou z červených tašek, leží na náměstí Torvet. Je tu také klášterní kostel z 12. století Sorø Kirke, který nechal také vystavět biskup Absolon. Kostel pak fungoval jako rodinné mauzoleum – je tu vystavená biskupská berla ze slonoviny, zlatý prsten se safíry i stříbrný kalich, s nimiž byl Absolon pohřben a z hrobky byly vyňaty v 19. století. Společně s ním tu odpočívají i někteří dánští králové. U kláštera stojí několik renesančních budov, které nahradily v 17. století ty stávající středověké. Ze středověku se dochovala jen vstupní brána Klosterporten. Místní Sorø muzeum je zdarma a nabízí regionální artefakty.

    A čekají nás poslední dvě zastávky. Pevnost Trelleborg je jednou z nejzachovalejších vikingských kruhových pevností v Dánsku a leží asi 22 km od Sorø. Je to zároveň jedno z nejdůležitějších nalezišť z doby Vikingů a pochází z 10. století. Je tu malé muzeum věnované vikingské historii, zrekonstruované vikingské budovy a samotná pevnost. Žilo tu na 500 vojáků, žen a dětí. V pevnosti se žilo jen 10 let, pravděpodobně lehla popelem. Byly tu nalezeny také hromadné hroby s těly mladých mužů. Zrekonstruované původní budovy byly postaveny podle původních metod a z původních materiálů. Skupina domků pak tvoří malou vikingskou vesničku, kde se v létě pořádají předváděčky různých dobových prací. Vikingských památek je ale na Sjaellandu víc. Z 6. století pak pochází sídliště na břehu jezera Tissø mezi Slagelse a Kalundborgem. Jedná se o komplex panských domů, který sloužil pravděpodobně jako královský statek, rekreační sídlo i lovecká chata. Podle panských domů se předpokládá, že šlo o místo, kde sídlili vikingští králové. Jsou tu mimo jiné artefakty z Anglie, Irska i Norska a zdejší Vikingové tak byli ti praví ničiví válečníci a dobyvatelé. Většinu zde nalezených artefaktů si můžete prohlédnout v Národním muzeu v Kodani.

    U města Vordingborg pak krátce zmíníme ruiny dávného a obrovského vordingborgského hradu krále Valdemara. To má interaktivní hradní centrum zabývající se historií hradu i mocí středověkého Dánska. Jediným zachovalým prvkem pevnosti je ovšem Husí věž (Gasetarnet).



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě