Orlické hory a Podorlicko

Orlické hory a oblast kolem nich zvaná Podorlicko, je neskutečně malebným koutem české krajiny. Leží na severovýchodě Čech při hranici s Polskem, v oblasti historicky známé jako Kladsko. Dělí se o ně Královéhradecký a Pardubický kraj. Je to úžasná oblast v létě vhodná pro pěší turistiku, najdete tu stovky kilometrů turistických stezek. Stezky vedou kolem zdejších řek a potoků, rašelinišť, přes skalnatá údolí a hlavně hory a kopce. Kromě krásné přírody tu narazíte i na zajímavou faunu a flóru, lidovou architekturu, staré památné stromy a také rozsáhlou soustavu vojenského opevnění z let 1935 až 1938. Kraj není chudý ani na církevní památky a poutní místa, typické jsou zdejší dřevěné kostely a také osady se skvěle dochovanými roubenými chalupami. Najdete tu i rázovitá města, skvělé hrady a zámky i horské chaty. Kraj láká i vodáky a cyklisty, v zimě milovníky sjezdového i běžkového lyžování. Orlické hory jsou skvělým tipem na letní i zimní dovolenou. Najdete tu ale i atrakce zajímavé pro děti, koná se tady celá spousta akcí. V Orlických horách se určitě nudit nebudete.

Orlické hory jsou asi 50 km dlouhý horský hřbet táhnoucí se od Olešnice v Orl. horách k Bukové hoře. Dělí se do několika různých soustav, což ale není pro naše účely úplně důležité. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná s výškou 1 115 m, následováno Korunou a Malou Deštnou. Nadmořská výška se pohybuje cca kolem 1 000 m. n. m. Nejvýznamnějšími řekami jsou Tichá a Divoká Orlice, které mají řadu menších přítoků. Dále tu najdete přehradu Pastviny, skvělou pro rekreační využití. Značnou část území pokrývají většinou jehličnaté lesy. Co se týká živočichů, k vidění je tu spárkatá zvěř (mufloni, srnci, občas losi), dále pak lišky, ježci, ale také velmi početné zastoupení ptáků, motýlů, vodních měkkýšů nebo plazů. Za nejcennější část území se považuje oblast od Olešnice v Orl. horách po Zemskou bránu. Tato oblast byla roku 1969 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Orlické hory a zahrnuje hřeben Orlických hor a část podhůří.

zřícenina Potštejn České Petrovice přírodní rezervace Zemská brána zámek Opočno Orlické hory Orlické hory

Protože bylo území Orlických hor špatně dostupné a hornaté, bylo kolonizováno docela pozdě a jeho osídlování souviselo hlavně s obchodními cestami, které přes hory vedly do Kladska a Polska. Při cestách pak vznikala strážní místa a osady. Od 13. století většinu zdejšího území vlastnila šlechta (Drslavci a páni z Drnholce) a vznikaly také první zdejší hrady. Část území vlastnil také Jiří z Poděbrad. Obyvatelé se věnovali dolování kovů, zemědělství, dřevařství, sklářství a tkalcovství, ale později také pašeráctví. V Kunvaldu byla v 15. století založena Jednota bratská, reformní církev. Úpadek nastal po třicetileté válce v 1. polovině 17. století. To byl evropský ozbrojený konflikt, kterým vyvrcholil spor mezi římskokatolickou církví. Později, od roku 1935, se v reakci na sílící německý fašismus po celé délce Orlických hor začala budovat mohutná linie hraničních opevnění, z nichž jich tu řadu můžete vidět dodnes. Objekty ale nikdy nenašly uplatnění. Poválečná doba se nesla hlavně v duchu zásahů do krajiny ve jménu cestovního ruchu. Budovaly se rekreační střediska, lyžařské areály a další turistické zázemí, čímž se ale výrazně narušila původní krajina.

Za vládce Orlických hor jsou považovány dvě postavy. Poměrně nová postava Rampušáka, orlickohorská obdoba Krakonoše a původní vládkyně, postava Kačenky. Tu podle pohádek a pověstí miloval Krakonoš, kterého ovšem ona nechtěla. Podle pohádek měl jejich vztah symbolizovat boje mezi Čechy a Němci. Postava Kačenky se používala do začátku 20. století, později byla nahrazena Rampušákem, jehož postavu tu dnes můžete často vidět na obrázcích i v názvech restaurací.

Tady je pár zajímavých stránek, na kterých se dozvíte další informace o turistice v Orlických horách. Oficiální turistický portál Orlických hor a Podorlicka.

A pojďme konečně na přehlídku toho, co všechno v Orlických horách a v Podorlicku můžete vidět a navštívit. Průvodců po Orlických horách najdete celou spoustu, většina z nich ale nabízí tolik informací, že se v nich musíte zaručeně ztratit. Tady je přehled toho nejzajímavějšího, s orientací po všech těchto místech Vám pomůžou internetové mapy. Portál Cesty po světě pro Vás připravil podrobný průvodce po tom nejzajímavějších v Orlických horách a Podorlicku. Putování po Orlických horách si rozdělte do jednotlivých oblastí, abyste vždy viděli co nejvíce zajímavostí dané části této krásné krajiny.


Průvodce po Orlických horách a Podorlicku je natolik rozsáhlý, že jsme ho rozdělili do několika oblastí. Orlické hory tvoří dvě hlavní oblasti - Deštné v Orlických horách a Rokytnice v Orlických horách. V těchto průvodcích najdete tipy na výlety jako třeba Deštné v Orlických horách se svým lyžařským střediskem, výšlap na Velkou Deštnou, zajímavou Olešnici v Orlických horách, vrch Šerlich, Říčky v Orlických horách a celou řadu tipů na turistiku i lyžování. Podorlicko je pak tvořeno několika městy a jejich širokým okolím, které nabízí nespočet úžasný hradů, zámků, zajímavých měst, přírodních koutů, rekreačních oblastí a řady dalšího. Průvodce po Podorlicku jsme rozdělili podle následujících oblastí: Žamberk a okolí, Letohrad a okolí, Rychnov nad Kněžnou a okolí, Dobruška a okolí, Vamberk a okolí, Kostelec nad Orlicí a okolí a konečně Ústí nad Orlicí a okolí, které se věnuje nejen Ústí nad Orlicí, ale i Chocni, České Třebové a Lanškrounu.

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.