Niagarské vodopády

    Společně s Torontem jsou druhou nejvyhledávanější turistickou atrakcí Ontaria slavné Niagarské vodopády. Niagarské vodopády je souhrnné označení pro tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Největší a nejznámější z nich, Podkova (Horseshoe Falls), dosahuje výšky 52 metrů. Převážná část Podkovy se nachází na území kanadské provincie Ontario. Druhý a menší Americký vodopád (American Falls) a třetí a nejmenší Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls) leží celé na území amerického státu New York. Název Niagara je indiánského původu. Prvním Evropanem, který Niagary popsal, byl roku 1677 belgický misionář Louis Hannepin. Svůj význam jako jedné z největších turistických atrakcí Severní Ameriky získávaly vodopády od 19. století. V dnešní době je ročně navštíví na 12 milionů turistů. Pro turisty tu je připraven nespočet atrakcí, a vodopády tu tak máte možnost vidět ze všech stran. Jsou tu vyhlídkové plošiny, věže a tunely, které vás zavedou přímo do nitra vodopádů, jejichž množství vody vás ohromí. K vodopádům se můžete vydat na lodích, případně se nad nimi proletět helikoptérou. Možností je nespočet.

    Niagárské vodopády Kanada Niagárské vodopády Kanada Niagárské vodopády Kanada Niagárské vodopády Kanada Niagárské vodopády Kanada

    Bavíme se tedy nyní o Niagarách z kanadské strany (z americké strany najdete více informací v průvodci po americkém státě New York) a ne nadarmo se říká, že Niagary právě z kanadské strany jsou mnohem zajímavější, než z té americké. Jen asi 3 km od vodopádů leží městečko Niagara Falls (stejný název má i město v americké části), silně komerční město, které profituje především z turistů. Ono vlastně celé Niagarské vodopády jsou ohromně komerční záležitost, která vydělává na nespočtu různých zábavních atrakcí. Jestli by prostě jen nestačilo několik vyhlídkových plošin, aby se turisté jen tak mohli kochat masou padající vody a užívat si tenhle skvostný přírodní jev. Do městečka Niagara Falls se lze dostat veřejnou dopravou z Toronta. Druhým takovým oblíbeným vstupním místem na Niagary, je městečko Niagara-on-the-Lake ležící na břehu Ontarijského jezera asi 26 km od vodopádů, podstatně klidnější než slavnější soused Niagara Falls. Ve městě najdete řadu starých domů z počátku 19. století, na ulici Queen Street je stará věž s hodinami, nedaleko odsud pak stojí kostel sv. Ondřeje a Muzeum niagarské historie zaměřující se na dějiny města a místní hrdiny války za nezávislost. Jen kousek od centra je pak pevnost Fort George, postavená na konci 18. století jako součást obranného pásu chránící hranici Kanady před útoky z USA. Ta původní byla zničena v době britsko-americké války roku 1812. Dnes je pěkně zrekonstruovaná, můžete v ní vidět palisádové hrazení s obrannými baštami a desítky dalších budov fungující jako ubikace důstojníků či kasárny. Jedinou původní stavbou je skladiště střelného prachu. Jsou možné prohlídky s průvodcem na 90 minut, hezké jsou večerní prohlídky s lucernami. V okolí je také několik vinic a vinařství, ve kterých se vyrábí kanadské víno. Od dubna do konce října se tu koná divadelní festival zasvěcený dramatikovi G. B. Shawovi. Podél řeky Niagara pak vede skvělá silnice Niagara Parkway a také turistická stezka River Recreation Trail. Vede podél řeky Niagary od Erijského jezera k břehu Ontarijského jezera, v délce 58 km. V jedné její části pak narazíte na starý vrak lodi Old Scow, která na skalnatém místě uvízla, když se ji snažili táhnout přes prudký tok na laně v roce 1918. Plánujete-li překročit v těchto místech kanadsko-americkou hranici, lze tak učinit přes hraniční přechod – most Rainbow Bridge. Veřejnou dopravu po okolí provozuje několik společností (Falls Shuttle, Niagara Transit, People Mover System...). Hlavní část Niagarských vodopádů se skrývá pod stejnojmenný národním parkem, jehož hlavní turistické centrum Table Rock House najdete hned u vodopádu Horseshoe Falls. U centra je také bezplatná vyhlídková plošina.

    Niagarské vodopády nabízí několik hlavních lákadel a turistických atrakcí. Journey Behind the Falls neboli Cesta za vodopády jsou tunely ve skále, kterými se dostanete do bezprostřední blízkosti vody (vezměte si pláštěnky). Masy vody, které vodopády protečou, jsou skutečně obrovské, a to i přesto, že v minulosti vodopády postihla celá řada umělých lidských zásahů – budování přehrad za účelem výroby vodní energie, různá vylepšení v zájmu zlepšení cestovního ruchu. Důsledkem toho bylo ale rozptýlení proudu a zmenšení celkového efektu, což je škoda. Můžete si tak jen představovat, jak vodopády vypadaly bez lidských zásahů. Další z turistických atrakcí je lanovka, která vás dopraví z kopce za Table Rock House k věži Minolta Tower, kde najdete další vyhlídkovou plošinu. Z parku Queen Victoria Park se vám otevře další pohled, tentokrát na menší americkou část vodopádů. Na konci parku je Clifton Hill, hlavní třída spojující pobřeží řeky s městem Niagara Falls. Na této třídě najdete nespočet obchodů, občerstvení a také atrakcí – třeba Ripleyho síň divů – Ripley´s Belive it or Not nebo třeba Frankensteinův dům. Kousek odsud jsou pak také dvě zdejší kasina. Klidnější částí je břeh řeky Niagara. Od přístaviště pod Clifton Hill odplouvají vyhlídkové lodě k vodopádům. Vyhlídkové plavby do bezprostřední blízkosti vodopádů provozuje několik společnosti, my jmenujeme třeba Maid of the Mist. Oblíbenou stezkou je pak také White Water Walk, vyhlídková trasa, po které se dostanete na dřevěné chodníky nad peřejemi Whirlpool Rapids a do dalších pěkných míst. Pro ty, kteří si návštěvu Niagar chtějí užít se vším všudy a nebojí se pustit nějakou tu korunu, zmíníme ještě asi 12ti minutové vyhlídkové lety helikoptérou nad vodopády. Lepší ceny mají skupiny, rezervace nejsou nutné, protože helikoptéry vzlétají každou chvíli.


    Máte-li v plánu navštívit více z těchto atrakcí, zvažte zakoupení turistické karty The Niagara Falls Adventure Pass, která vám umožní zlevněný vstup na vybrané atrakce. Všechno o turistických atrakcích, praktické informace týkající se dopravy i parkování a vše ostatní, se dozvíte tady.

    V okolí Niagar je celá řada dalších míst. Park Niagara Glen Nature Area nabízí několik turistických tras na dno rokle. Během pěších výšlapů po této oblasti se vám naskytnou pěkné výhledy na řeku. Kousek odsud se pak nachází oblíbená botanická zahrada Niagara Parks Botanical Gardens, vstup je zdarma a obří motýlí skleník Butterfly Conservatory, ve kterém žije na dva tisíce motýlů v podmínkách tropického deštného lesa, také skvělá záležitost. Ještě dál odsud je pak další park, Queenston Heights Park. Tady v minulosti byly původní vodopády, než se silou vody posunuly o 11 km výš proti proudu řeky, která zde vyhloubila hluboké koryto. Nad parkem se tyčí památník anglického generála sira Isaaca Brocka, který zemřel během bojů proti Američanům roku 1812. Kolem Niagarských vodopádů najdete pak celou řadu památek připomínajících britsko-americkou válku. Podobně jako v Niagara-on-the-Lake najdete starou Fort George, asi 32 km od vodopádů pak leží další podobná pevnost, Fort Erie ve městě Chippawa. Leží u ústí řeky Niagary a dnes se jedná o rekonstrukci té původní pevnosti, zničené Američany roku 1814. K vidění je tu ochranná zeď, bašty i vojenské budovy.


    Plánujete-li návštěvu Niagar z kanadské strany, neomezte svou návštěvu jen na ně. Za výlet určitě stojí i kanadské Toronto nebo jiná místa v kanadské provincii Ontario.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě