• New Orleans

    New Orleans, bujará a živá perla jihu Spojených států, je skutečně unikátním americkým městem. Turisti ho milují pro svou vynikající kreolskou kuchyni, jedinečnou koloniální architekturu i pro působivou a zábavnou hudební scénu. Vždyť samotná Louisiana je kolébkou blues a New Orleans zas kolébkou jazzu. Začínal tu i samotný Louis Armstrong. Když v zimě stihnete fenomenální karneval MardiGras, nebudete litovat. New Orleans je bez přehánění jedním z nejjedinečnějších světových měst.

    New Orleans je americké město ležící na jihu USA ve státě Louisiana. Jedná se o nejstarší a největší město Louisiany a bezesporu o jedno z nejzajímavějších měst USA. Samotné město má asi 400 tisíc obyvatel, celá aglomerace pak 1,3 milionů obyvatel. Z toho 60% obyvatel tvoří Afroameričané, potomci afrických otroků, kteří tu dřeli na plantážích, 30% jsou pak bílí Američané. New Orleans trápí vysoká míra chudoby a negramotnosti a také kriminality. Na 30% obyvatel žije na hranici chudoby, a to hlavně v chudých černošských čtvrtích, kam se nedoporučuje turistům vůbec chodit. New Orleans, stejně jako celou Louisianu, také trápí vysoká míra kriminality páchaná především chudým černošským obyvatelstvem.

    New Orleans bylzaloženo v 1. pol. 18. století a byl pojmenován po francouzském regentu Filipu II. Orleánském, který vládl za nezletilého Ludvíka XV. Do roku 1763 byl součástí francouzské kolonie Louisiana, pak na dalších 40 let patřil Španělsku, které ho roku 1801 vrátilo Francii, aby ho Napoleon Bonaparte mohl roku 1803 prodat USA. A všechny tyhle historické vlivy, spolu s početnou otrockou komunitou, dotvářely po víc než dvě stovky let jedinečnou zdejší kulturu.


    New Orleans roku 2005 zasáhl ničivý hurikán Katrina, jehož následkem byly také katastrofické záplavy, které na městě napáchaly obrovské škody. Město leží v deltě řeky Mississippi u jezera Lake Pontchartrain a už nyní leží několik metrů pod úrovní řeky. A stále klesá. Významný je zdejší přístav, těžba ropy a zemního plynu a cestovní ruch.

    Co se týká dopravy, nachází se tu Mezinárodní letiště Louise Armstronga. Informace o dopravě na a z letiště do centra města najdete tady. Po samotném městě se dá cestovat bez problémů městskými autobusy. Oblíbenou turistickou atrakcí jsou pak také historické tramvaje připomínající ty slavné sanfranciské. Ty zdejší jsou vůbec nejstarším fungujícím systémem tramvají na světě. Tramvaje můžete využít na čtyřech aktivních linkách, z nichž tou nejoblíbenější trasouje St. Charles Street Car Line. Mapy tras, ceny jízdného a veškeré informace k dopravě autobusy a historickými tramvajemi najdete tady. Oblíbené jsou pak také trajekty po řece Mississippi. Fungují tu trajekty Canal Street Ferry/Algiers Ferry, které přepravují mezi oběma břehy řeky (Algiers Point a centrum města) a nabídnou vám tak možnost užít si pohled na New Orleans z řeky Mississippi. Jízdné je velmi levné, proto doporučujeme. Více informací najdete tady. Na oficiálním turistickém portále města pak najdete přehled aktuálního dění ve městě a také tu máte možnost stažení celé řady map města, můžou se hodit. Najdete to tady.

    A pojďme se mrknout na to, co v New Orleans rozhodně musíte vidět. Díky své jihoevropské koloniální architektuře se jedná bezesporu o nejevropštější město v USA. Vede se tu rozmařilý život, jako v jediném americkém městě se tu nikdy nepodařilo prosadit zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti a lidé se sem jezdí také bavit. Tedy až poté, co prozkoumají nespočet zdejších úžasných historických budov a turisticky atraktivních míst.

    Při našem putování po New Orleans musíme bezesporu začít v historické French Quarter, tedy Francouzské čtvrti nebo také Vieux Carré, která je hlavním lákadlem města. Jedná se o nejstarší část města a v době založení města (1718) se jednalo o jeho centrum. Dnes je Francouzská čtvrť národní historickou památkou. Oficiálně se o Francouzské čtvrti hovoří v úseku podél řeky Mississippi od Canal Street po Esplanade Avenue k North Rampart Street. Hlavní atrakcí jsou koloniální historické budovy, kdy řada z nich pochází z dob před rokem 1803, kdy byl New Orleans prodán USA. Najdeme tu ale i budovy z 19. a z počátku 20. století. A je to skutečně jedinečné místo, takové to pravé New Orleans. Zdejší tradiční kreolská architektura nabízí nespočet barevných malebných domů s typickými balkóny zdobenými kovovými sloupy. A krom architektury je to také centrum živé hudby a bujaré zábavy.

    Za jednu z nejrušnějších částí Francouzské čtvrti můžeme považovat Jackson Square. Název nese podle prezidenta Andrew Jacksona, dříve proslaveného generála v bitvě o New Orleans. Během 20. století bylo náměstí oblíbeným centrem pouličních umělců, které tu v sice omezené míře, můžete vidět i dnes. V centru náměstí stojí jezdecká socha prezidenta Jacksona. Za sochou se tyčí bílá katedrála St. Louis z 18. století. Po její levé straně najdete Cabildo, budovu bývalé radnice, která je dnes muzeem věnované historii Louisiany a New Orleans. V ní byly podepsány dokumenty týkající se prodeje Louisiany z rukou Francouzů do těch amerických. Napravo od katedrály je budova Presbytere, původně vystavená jako sídlo kazatelů a církevních hodnostářů, na začátku 19. století byla soudem. Po stranách náměstí jsou pak dalších budovy pocházející hlavně ze španělských dob. Nedaleko náměstí najdete místní pivovar Jax Brewery a za ním se nachází molo Toulouse Street Wharf, ze kterého se výraží na plavby parníkem Natchez.

    Další z dominant Francouzské čtvrti je slavná Bourbon Street. Je centrem živé hudby, najdete tu nespočet barů a restaurací, ve kterých si můžete poslechnout zdejší jazz či blues naživo. Spousta zdejších barů má také bohatou historii. V baru Pat O´Briens Bar byl vynalezen drink Hurricane, Lafitte´ Blacksmith Shop pochází z 2. poloviny 18. století a Johnny White´s je zas oblíbeným lokálem motorkářů.

    Z dalších míst Francouzské čtvrti zmíníme ještě Royal Street nebo Chartres Street s největší koncentrací koloniálních budov, a také historické tržiště French Market se spoustou možností nakupování. Za návštěvu rozhodně stojí také historicky vyhlížející bar Preservation Hall, ve kterém nezačínal se svou hudební kariérou nikdo menší než samotný Louis Armstrong. Kdysi to bývalo opravdu významné centrum jazzové kultury.

    Na začátku dubna se ve zdejší Francouzské čtvrti koná French Quarter Festival, festival živé hudby, který je zdarma a je skvělou možností k vychutnání si té pravé neworleanské nálady. Z dalších míst v této oblíbené čtvrti zmíníme Historické muzeum voodoo (Historic Voodoo Museum). Kultura voodoo náboženství byla důležitou součástí New Orleans už v době založení města. Obepíná ji spousta legend, záhad a ve zdejším muzeu se můžete dozvědět něco o voodoo tradicích či spatřit originální panenky. Mimochodem když jsme u těch záhad a legend, neworleanští milují paranormální jevy, vídají prý pravidelně duchy a oblíbenou atrakcí jsou tak různé Ghost Tours, při kterých vás průvodci zavedou na spoustu míst obestřených záhadami. Jedním z nejtajemnějších a nejzáhadnějších míst New Orleans, je Pirate´s Alley mezi katedrálou St. Louis a budovou Cabildo. Byla tu prý zaznamenána mnohá spatření duchů a dnes je to jedna z oblíbených destinací zdejších „duchařských prohlídek“. Krom toho se tu nachází Faulkner House, kde americký spisovatel William Faulkner napsal svůj první román.


    A pokračujeme dál mimo Francouzskou čtvrť. Vyrazit můžete třeba do městského parku City Park se spoustou atrakcí nejen pro děti. Najdete tu kolotoč, botanickou zahradu, zahradní sochy a další zajímavosti. Může to být zajímavý odpočinek pro náročném brouzdání po městě. Dalším oblíbeným městským parkem je ten pojmenovaný po slavném Louisi Armstrongovi – Armstrong Park. V něm se kromě spousty travnatých ploch nachází Congo Square, místo, kde ve v historických dobách scházeli černošští otroci, aby jamovali a dali tak zrod dnešnímu jazzu.

    Z dalších míst jmenujme čtvrť Garden District, pěknou rezidenční oblast s krásnými elegantními sídly z 19. století. Právě tady mají domy i některé slavné celebrity. Nachází se tu sbírka jedněch z vůbec nejlépe dochovaných historických sídel z 2. poloviny 19. století na jihu USA. Za národní historickou památku je považován dům spisovatele George Washingtona Cablea (George Washington Cable House – nepleťte s prezidenty), který ve svých knihách popisoval kreolský život. Dále tu najdete malebnou ulici St. Charles Street, synagogu Anshe Sfard nebo působivý historický hřbitov Lafayette Cemetery Nr. 1. Zdejší hrobky z 19. století jsou skutečně působivé, natáčel se tu mimo jiné snímek Interview s upírem.

    Dále zmíníme Zoo Audubon Park nebo Audubon Aquarium. Další oblíbenou atrakcí New Orleans je také Muzeum 2. světové války (National World War II. Museum) dokumentující historii této děsivé války ve třech sekcích – válka v Evropě, válka v Pacifiku a třetí je věnovaná vojenské letecké technice. Najdete tu i 4D kino. Jste-li tu s dětmi, vezměte je do Children´s Museum. Budou nadšeni. Samotné centrum města je pak především směsicí moderní a historické architektury. Další oblíbenou destinací pro poslech živé hudby je Frenchmen Street.

    Počátky slavného karnevalu Mardi Grasspadají až do konce 17. století a velmi populární je v Louisianě asi od konce 19. století. Je to pozůstatek tradice dovlečené sem francouzskými osadníky. Jedná se o barevný bujarý karneval, který se koná na několika místech Louisiany. Ten nejzajímavější pak právě v New Orleans. Koná se každoročně na konci února v podobě různých průvodů lidí v nejbarevnějších kostýmech. A tančí se celou dlouhou noc. Jste-li tu v tuto dobu, rozhodně si to nenechte ujít. Kostýmy nebo prohlídku dílen, ve kterých se neuvěřitelné kostýmy vyrábí, pak celoročně můžete vidět v muzeu věnovanému MardiGras – Mardi Gras World. Více informací o karnevalu najdete tady. Když už jsme u těch kulturních akcí, zmíníme ještě každoroční Jazz Festival, který se koná po dobu asi 10 dní na jaře. Užít si můžete nespočet živých hudebních vystoupení.

    Jste-li milovníci sportovních akcí, vězte, že i tady budete mít možnost. Působí tu hráči amerického fotbalu hrající NFL, New Orleans Saints, kteří hrají na největším krytém sportovním stadiónu na světě – Mercedes Benz Superdome. Tenhle multifunkční stadion pro svou velikost a lokalitu v centru oblíbené turistické destinace je také po celý rok místem konání nejen významných sportovních akcí – jako např. amerického Superbowlu. Hraje se tu také NBA, basketbal, New Orleans Pelicans hrají na Smoothie King Center. Některou ze sportovních akcí si můžete zpříjemnit návštěvu města.

    Za branami New Orleans se pak nachází přírodní rezervace Barataria Preserve, skvělý unik do louisianské přírody plné mokřad, bažin a aligátorů. Vede tudy několik turistických tras a aligátoři bývají viditelní i přímo z nich. Dalším místem k návštěvě je historické bojiště Chalmette, na kterém se roku 1815 odehrála bitva o New Orleans, ve které USA zvítězilo nad Brity. Součástí je i rozsáhlý hřbitov, na kterém odpočívající nejen oběti indiánských válek, ale také Korejské války, Vietnamské i obou světových válek.

    Není pochyb o tom, že New Orleans je jedním z nejzajímavějších a nejunikátnějších měst USA. Jeho návštěva vás určitě nadchne. Když už tu budete, vyrazte i do jiných míst Louisiany. Podrobný průvodce po celém státě Louisiana najdete tady.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!