Madrid

    Madrid je okázalé kosmopolitní město, krásně čisté, upravené, načančané. Turisty láká na jedny z nejvýznamnějších uměleckých sbírek v Evropě, ale také na zrekonstruované historické čtvrti a úžasné paláce v čele s Královským palácem. Máme pro vás připraven kompletní průvodce po Madridu.

    Madrid je hlavní a největší město Španělska, zároveň je to také nejvýše položené hlavní město Evropské unie. Celá metropolitní oblast má něco kolem 6 milionů obyvatel , je sídlem vlády, krále a zároveň politickým a ekonomickým centrem Španělska, za kulturní centrum Španělska je ale neoficiálně považována spíše Barcelona. Španělé žijící v Madridu se těší z vysoké životní úrovně, Madrid má třetí nejvyšší HDP v EU. Hlavním městem se stal Madrid roku 1561, kdy ho sem z Toleda přesunul Filip II. Město leží na řece Manzanares v centrálním Španělsku.

    Madrid má mezinárodní letiště Barajas, které má čtyři terminály. Booking.com Vzhledem k tomu, že se Madrid pyšní vynikající sítí městské hromadné dopravy, velmi snadná je i doprava na a z letiště. Nejpohodlnější je využít linku metra 8, dále do města pak jezdí autobusy i příměstské vlaky. Veškeré podrobné informace o dopravě na a z letiště najdete tady. Po městě je taktéž nejpohodlnější cestovat metrem, stáhnout si mapu metra, stejně tak přečíst i o cenách jízdného můžete tady. Metro nabízí i zlevněnou turistickou kartu, která se vám rozhodně vyplatí, hodláte-li metro po dobu vašeho pobytu aktivně využívat. Nutno ale také říct, že většinu památek bez problémů projdete pěšky. Jezdí tu samozřejmě i autobusy a vlaky, veškeré informace najdete tady. Madrid jako většina velkých měst nabízí slevovou kartu pro turisty Madrid Card, která vám umožní zlevněné vstupné nebo vstupné zdarma na některé atrakce, a také vám umožní přeskočit někdy velké fronty. Její velkou nevýhodou ve srovnání s jinými městskými kartami je to, že vám nedovolí bezplatnou jízdu městskou hromadnou dopravou, ale funguje pouze jako slevová karta na památky. Více informací tady.

    Na oficiálních stránkách Madridu najdete informace o aktuálně konaných akcích, o dopravě po městě a můžete si tu stáhnout skvělé mapky města.

    Palacio Real čili Královský palác je barokní budova, která dává na obdiv královské bohatství. Palác stojí na místě maurské pevnosti a královskou rezidencí se stal roku 1561, kdy sem z Toleda bylo přesunuto hlavní město. Velká rekonstrukce do dnešních podob proběhla po ničivém požáru v roce 1734 a na dalších rekonstrukcích v průběhu 18. století se pak podíleli italští i francouzští umělci. Tyto rekonstrukce byly hodně ovlivněny vládnoucím rodem Bourbonů. Palác je velmi dekorativní, barokní a rokokový nábytek pochází z 18. století. Byl postaven z bílého kamene a žuly z pohoří Sierra de Guadarrama. Palác se dnes používá k reprezentativním státním akcím. Je možné ho navštívit, není-li zrovna kvůli některé ze státních akcí zavřeno. Ve středu je dokonce vstup zdarma pro občany EU. Najdete ho na stanici metra Ópera. Palác je oficiálním sídlem španělského krále, královská rodina ovšem ve skutečnosti žije v paláci Zarzuela, který se nachází mimo město. Opravdovým sídlem králů byl palác do roku 1931. Veškeré potřebné informace o otevírací době, cenách vstupného a další se dočtete tady.

    Hlavní vchod najdete před katedrálou de Nuestra Seňora de la Almudena a dostanete se jím na hlavní nádvoří. V rámci prohlídek pak můžete navštívit následující místa. Síň Halberdierů (královské stráže) s malovanými stropy vede do sloupové síně s vlámskými gobelíny na stěnách a sochami. V této místnosti byl roku 1975 veřejně vystaven diktátor Franco před pohřbem, o deset let později se tu konala formální ceremonie podpisu smlouvy o přijetí Španělska do Evropské unie. Další je korunní sál s úžasným nábytkem, benátskými lustry, zrcadly. Následují královské komnaty, jídelna, šatna, ložnice, vše s úžasným dochovaným historickým nábytkem. Dále uvidíte Porcelánovou komnatu obloženou dlaždičkami, která byla určena pro kuřáky nebo Žlutou komnatu zdobenou tapisériemi. Pěkný je také taneční sál se stropní malbou Kolumba oznamující své objevy Isabele a Ferdinandovi. Sbírku strunných nástrojů obsahuje hudební komnata. Dostanete se i do královské novoklasicistní kaple.

    Naproti Královskému paláci se nachází masivní katedrála de Nuestra Seňora de la Almudena (první foto pod textem) z 2. poloviny 20. století a na druhé straně pak Královské divadlo (Teatro real) (druhé foto pod textem).

    Náměstí Plaza Mayor je náměstí s podloubím v centru Madridu. Bylo vystavěno v 17. století jako centrum tehdy habsburského Madridu. Náměstí dominuje jezdecká socha Filipa III., v jehož době výstavba probíhala. Celé náměstí je obklopeno budovami s nástěnnými malbami, v nichž sídlí turistické informace, restaurace, hotely nebo se jedná o soukromé rezidence. Dříve náměstí sloužilo jako tržiště, centrum býčích zápasů a také poprav, čemuž všemu přihlížela šlechta z okolních balkónů. Co vše náměstí za svou existenci zažilo, můžete vidět na železných zdobených podstavách lamp.

    V okolí náměstí jsou pak další skvělá místa k návštěvě. Hned vedle náměstí je tradiční, i když dnes už modernizované, a také předražené tržiště Mercado de San Miguel (první foto pod textem), kde si můžete dát skleničku vína, krevety, olivy i jiné delikatesy ve formě tapas. Půjdete-li ulicí Calle Mayor dojdete na náměstí Plaza de Villa (druhé foto pod textem) s radnicí ze 17. století, která sloužila mimo jiné také jako vězení. Dále je tu zrekonstruovaný palác Casa de Cisneros z 16. století.

    Z dalších madridských zajímavých míst zmíníme františkánský klášter Monasterio de las Descalzas Reales (královských bosých sester) (foto vpravo). V současnosti tu žije necelých třicet Chudých klarisek. Klášter lze navštívit v rámci prohlídek, při kterých můžete vidět zdejší renesanční a barokní umělecká díla. Po staletí v něm byly vychovávány dívky z bohatých šlechtických rodin. Stanice metra Sol, Ópera a Callao, ve středu pro občany EU vstup zdarma.

    Odpočinout si můžete v městské parku Parque del Retiro (foto pod textem). Nachází se v docházkové vzdálenosti od nejslavnějšího madridského muzea Museo del Prado. Rozsáhlý komplex zahrad, fontán, soch a stezek je ideálním místem pro trochu klidu, i když většinou bývá narván. Byl vybudován v 17. století, aby obklopoval palác Filipa IV. V parku si můžete půjčit loďku a zaveslovat si po jezeře Estanque, vedle jezera je krásně zdobená jezdecká socha nepříliš významného panovníka Alfonse XII. Dále je tu Královská botanická zahrada (Real Jardín Botánico), ve které se pěstuje na 30 tisíc rostlin. Metro Atocha nebo Banco de Espaňa.

    Známým náměstím je také Plaza de Cibeles (první foto pod textem) s krásným neoklasicistním komplexem úředních budov a známou fontánou z 18. století, která zobrazuje sochu římské bohyně plodnosti, jejíž vůz táhnou koně. Dále zmíníme neoklasicistní bránu Puerta de Alcalá (druhé foto pod textem) na Náměstí nezávislosti, která se nachází nedaleko parku del Retiro.

    Nejznámějším náměstím Madridu je Puerta del Sol, na kterém se sbíhají známé historické ulice jako Calle Mayor nebo Calle Alcalá s restauracemi a obchody. Puerta del Sol je považováno za ústřední bod Madridu i celého Španělska, tady je značka nultého kilometru španělských dálnic. Většina turistů se fotí u symbolu Madridu, medvěda pojídajícího ovoce ze středomořského stromu zvaného planika (foto vpravo). Za hlavní ulici Madridu s řadou obchodů je považována ulice Gran Vía.

    V Madridu je ještě několik dalších parků, za zmínku stojí ještě největší madridský park Casa de Campo, u kterého se nachází také madridská zoo a zábavní park s asi 50ti atrakcemi. V Madridu se také koná oblíbený bleší trh, jeden z největších v Evropě. El Rastro se koná každou neděli dopoledne, centrem je ulice Ribera de los Curtidores. Metro La Latina a Puerta de Toledo. Upozorníme ještě na botanický a zoologický park v jednom s názvem Faunia, může být dobrým nápadem pro zabavení dětí. Madrid míval také významnou literární čtvrť, Barrio de las Letras. Huertas je jedna ze zdejších ulic, na jejíž dlažbě si můžete přečíst úryvky z děl osobností španělské literatury. V ulici Cervantes bydlel jeden z nejslavnějších španělských spisovatelů, Miguel de Cervantes a v téže ulici je i dům jeho současníka, dramatika Lope de Vegy.

    Madridské památky jsou rozesety na poměrně malé ploše a na jejich prohlídku by vám měl stačit jeden, pro náročnější turisty pak dva dny. To ale není všechno, co Madrid nabízí. Nachází se tu také několik slavných muzeí, která ukrývají umělecké poklady obrovské hodnoty. Tím nejslavnějším madridským muzeem je bezesporu Museo del Prado (foto vpravo). Muzeum spravuje jednu z nejvýznamnějších světových sbírek obrazů (8 600 obrazů). Tuto neuvěřitelnou sbírku nashromáždila královská rodina, která po staletí sbírala umělecká díla i objednávala jejich výrobu. Najdete tu obrazy španělských malířů jako Velázquez, Goya, Ribera, ale také italské umělce (Tizian, Rafael) nebo vlámské malíře. Muzeum je kvůli své velikosti rozděleno do několika sekcí – románské a rané italské umění, dále pak vlámské a německé obrazy (Dürrer, Bosch), raná španělská díla, benátská škola, své vlastní sály mají umělci Goya a El Greco, další sbírka je věnována španělskému umění 17. století. Veškeré informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady.


    Dalším muzeem je Museo Thyssen-Bornemisza, které leží naproti Museo del Prado. Poměrně novou sbírku (z roku 1993) sestavila rodina Thyssen-Bornemisza, která dnes za sbírku zodpovídá. Muzeum se nachází v novoklasicistním zámečku z 19. století. I tady je k vidění zajímavá sbírka významných obrazů. Starověká italská díla, dále renesanční portréty, díla německých a italských malířů jako Dürrera nebo Tiziana, stejně tak i španělských velikánů José de Ribery a El Greca.


    Z dalších muzeí zmíníme Museo Arqueológico Nacional neboli Národní archeologické muzeum, které leží za Národní knihovnou a bylo vybudováno na konci 19. století. Ukrývá sbírku starého umění – iberská a fénická díla, egyptská i římská díla. Madridským muzeem moderního umění je Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. K vidění tu jsou díla Picassa, Salvadora Dalího, najdete tu také exponáty věnované průkopníkovi surrealistického divadla, Luisi Buňuelovi i fotky Mana Raye. Jako poslední muzeum zmíníme Museo de América. Jak už název napovídá, jedná se o expozice věnované španělským koloniím v Latinské Americe, ovšem pouze z pohledu dobyvatel a nikoliv z pohledu utlačovaných původních obyvatel.

    Jednou z aktivit, které také můžete v Madridu podniknout, je návštěva fotbalového zápasu jednoho ze dvou proslulých madridských fotbalových klubů. Real Madrid hraje na stadionu Santiago Bernabéu. Pokud se zrovna fotbal nehraje, fanoušci fotbalu jistě ocení možnost prohlídky stadionu. Dostanete se do hráčských šaten i do jejich odpočinkového zázemí a také se vám naskytne krásný panoramatický výhled na stadion. Nákup vstupenek i informace a ceny prohlídky stadionu najdete na oficiálních stránkách. Druhým hvězdným madridským fotbalovým klubem je Atlético Madrid hrající na stadionu Estadio Vicente Calderón. Stejně jako na stadionu Realu Madrid i tady můžete vyrazit na prohlídku stadionu, veškeré informace také najdete na na oficiálních stránkách.


















    Okolí Madridu

    Madrid nabízí mimo všech zmiňovaných atrakcí také všemožné způsoby zábavy. Asi 20 km od Madridu se nachází zábavní park Warner Theme Park Madrid a je tu také jeden z největších vodních světů v Evropě, Aquópolos Villanueva de la Caňada.

    Aranjuez je královské město ležící asi 50 kilometrů od Madridu na soutoku řek Tajo a Jarama. Jsou tu krásné zahrady, parky a úžasné královské sídlo Palacio Real. Palacio Real (foto pod textem) byl původně postaven pro Filipa II. a jedná se o skutečně nádherný královský renesanční palác dokončený v 18. století, který je zapsán na seznamu UNESCO. Zajímavé je velké schodiště, trůnní sál Salón de Trono nebo arabský sál Sala Árabe inspirovaný granadskou Alhambrou. Palác můžete navštívit v rámci prohlídek s průvodem.

    Casa del Labrador je dalším z královských paláců v Aranjuez. Tento neoklasicistní palác byl postaven pro bourbonské vládce koncem 18. století a jeho vzhled byl ovlivněn tehdy největší slávy dosahujícím pařížským Versailles. I zdejší rozlehlé královské zahrady s fontánami jsou dílem francouzského architekta. Při prohlídce můžete vidět třeba krásnou Platinovou komnatu.


    V Aranjuez se nadále nachází městský park Jardín del Príncipe a 200 let stará býčí aréna na Plaza de Toros. Jedna z prvních španělských arén pro koridu byla otevřena královnou Marií Luisou Parmskou na konci 18. století a tehdy pojala až 9 tisíc lidí.

    Slavný El Escorial (foto pod textem), celým názvem klášter a královské sídlo sv. Vavřince v El Escorialu, je komplex několika staveb nacházející se asi 50 kilometrů od Madridu na úpatí pohoří Sierra de Guadarrama. Komplex nechal vybudovat král Filip II. v 16. století jako mauzoleum pro španělské krále počínaje jeho otcem Karlem V. a jednalo se o jeden z nejvýznamnějších paláců v Evropě. Dnes se nachází na seznamu UNESCO. Jednu čtvrtinu komplexu tvoří královský palác, dále je tu velkolepý klášter a bazilika zasvěcená španělskému mučedníkovi sv. Vavřinci, klášterní knihovna, rozsáhlý relikviář a nakonec královská hrobka zvaná Pantheon králů. Nechybí ani královské zahrady a terasy. Komplex byl postaven ve stylu pozdní renesance s barokními prvky ze zdejší guadarramské žuly a nadmořská výška 1 028 m. n. m. skýtala královské rodině možnost úniku před madridským vedrem. Na výstavbě se účastnila spousta významných umělců – El Greco, Tizian, Michelangelo nebo Velázquez. Veškeré potřebné informace o otevírací době, cenách vstupného a další se dočtete tady.

    Centrální částí komplexu je tedy bazilika San Lorenzo el Real. Dále zmíníme klášterní knihovnu se 45 tisíci výtisky španělské i světové tvorby a královský palác Filipa II. s krásně zdobenými místnostmi. Velmi zbožný Filip II. sponzoroval jeden z největších relikviářů v tehdejším katolickém světě. Ve vyřezávaných relikviářích nacházejících se po celém klášteře se ukrývá na 7 500 tisíce různých katolických relikvií. Na závěr zmíníme královskou hrobku, Pantheon králů, která skýtá na 26 mramorových hrobek s ostatky španělských králů z rodu španělských Habsburků a Bourbon-Anjou.

    Komplex můžete navštívit v rámci prohlídky, na kterou si vymezte alespoň 3 hodiny. Cesta budovou je dobře značená informativními panely s popisky v angličtině a španělštině. Informace o otevírací době a cenách vstupného najdete tady.

    V UNESCO je zapsáno také španělské město Alcalá de Henares, rodiště jednoho z nejslavnějších španělských spisovatelů, Miguela Cervantese (foto vpravo), autora Dona Quijota. Město ležící asi 30 kilometrů od Madridu proslulo ale hlavně zdejší univerzitou, na které studovaly známé osobnosti. Za návštěvu stojí klášter Monasterio de Religiosas Bernardas s krásným barokním kostelem, budova univerzity kolem koleje San Ildefonso a malé Muzeum Miguela Cervantese (první foto pod textem).

    Ve starobyle působivém městečku Chinchón se zastavte na historickém náměstí Plaza Mayor se středověkými domy a kostelem. Ve městě se destilují různé druhy lihovin. Ponurou historii španělských dějin připomíná místo uchovávající ostatky generála Franca, Valle de los Caídos. Franco si město nedaleko El Escorialu vybral sám. Lanovkou se dostanete na vrchol 150 metrů vysokého kamenného kříže. V kostele dole je pak Francova hrobka a pozůstatky na 40 tisíc padlých vojáků a civilistů za občanské války.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě