Madeira

Madeira

O Madeiře se říká spousta věcí. Že je to zelená perla Atlantiku, ostrov květin a také to, že je tu věčné jaro. Všechno je pravda. Pravda také je, že Madeira je úžasným ostrovem, který toho cestovatelům nabízí neskutečně hodně. Láká hlavně na nádhernou horskou přírodu plnou roklí či skalních formací, která skýtá skvělé podmínky pro pěší turistiku, ale i jiné outdoorové sporty. Možná jediné, co jí z pohledu běžného turisty chybí ke štěstí, jsou kilometry písečných pláží. Dnes tu ale i pár těch uměle vytvořených písečných pláží také najdete. Pojďte s Cestami po světě prozkoumat Madeiru!

Madeira

Madeira je sopečný ostrov v souostroví Madeira, dlouhý 57 km, široký 22 km, ležící asi 900 km od břehů Portugalska v Atlantickém oceánu. Je největším a nejvíce osídleným ostrovem souostroví, na který míří většina cestovatelů. Dalšími ostrovy souostroví je Porto Santo, druhý a společně s Madeirou jediný obydlený ostrov a dále pak ostrůvky Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens, z nichž všechny jsou přírodní rezervací. Všechny ostrovy jsou vrcholky starých podmořských sopek. Většina Madeiry je hornatá, se skalnatým pobřežím, zdejší vnitrozemí je jen velmi málo osídlené. Nejvyšším vrcholem je lávový vrchol Pico Ruivo vysoký 1 862 m. Téměř polovina ze všech asi 270 tisíc obyvatel žije v hlavním městě Funchalu. Madeira náleží Portugalsku, status autonomní oblasti získala v roce 1976. V jejím čele stojí guvernér volený obyvateli ostrova.

NÁŠ TIP: Akční letenky na Madeiru právě nabízí Pelikán! Letenky ale také můžete zakoupit přímo přes portugalské aerolinky TAP Portugal.

Většina obyvatel ostrova se dnes živí především cestovním ruchem. K rozkvětu cestovního ruchu došlo na přelomu 19. a 20. století, kdy sem jezdili za odpočinkem králové, císaři i umělci. Jednou z nich byla i slavná císařovna Sissi. Zbylá část obyvatel se pak věnuje zemědělství, jako je pěstování vinné révy a vinařství, a také pěstování ovoce, kterému se tu velmi daří. Kromě tradičního ovoce se tu pěstují i různé exotické druhy ovoce – mango, papája, maracuja, guave, fíky i hřebíčkovec vonný. Dlouhou historii a tradici má také zdejší krajkářství a košíkářství.

Madeira

Pár praktických informací. Čas tu platí greenwichský, tedy -1 hodina oproti našemu času. Hovoří se portugalsky, ale místní dobře rozumí i anglicky. Rozumí také španělsky, ale neslyší španělštinu příliš rádi, její užití byste proto měli omezit skutečně na nezbytné minimum. Kempování mimo kempy není dovoleno, potřebujete pro tyto případy zvláštní povolení. Na Madeiře najdete bankomaty a bez problémů lze také platit kreditními kartami. Adaptér na elektrické spotřebiče nebudete potřebovat. Obvykle se doporučuje pít vodu z lahví a ne z kohoutku, bývá tady silněji chemicky ošetřena. Madeira je autonomní oblastí Portugalska, které patří do EU. K placení se tu stejně tak jako v Portugalsku užívá euro.


Ostrovní fauna je poměrně skromná. Žijí tu netopýři, na 200 druhů ptáků a nějaký ten hmyz a ještěrky. Mořská fauna je o něco rozmanitější. Za typickou zdejší rybu je považována tkaničnice tmavá, portugalsky espada, která je i jednou ze zdejších specialit. V okolních vodách žijí i tuňáci, čas od času se v okolí ostrova objeví velryby, delfíni i tuleni středomořští, kteří jsou dnes považováni za velmi ohrožené. Co se týká místní flóry, ne nadarmo se ostrovu přezdívá „ostrov květin“. Na Madeiře je totiž mimo jiné úžasné také to, že tu po celý rok něco kvete. Ať už hortenzie, rododendrony, hadinec, kaly, ibišky nebo úžasné bouganvilie. 20% ostrova tvoří vavřínový les, který je zapsán na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Rozsáhlé jsou také zdejší kaktusové porosty, eukalypty, akáty a v horských oblastech pak hlavně vřes.

Madeira spadá do subtropického podnebného pásu a zdejší teploty se liší i podle toho, jste-li na pobřeží nebo v horách a samozřejmě také na ročním období. Protože je ostrovem v Atlantiku, dá se očekávat studený a silný vítr a také rychlá proměnlivost počasí. Nejteplejšími měsíci je přirozeně léto, teploty se v tuto dobu pohybují obvykle kolem 25°C. V zimních měsících se teploty pohybují kolem 15°C. Protože ostrov omývá Golfský proud, teplota vody po celý rok neklesá pod 18°C.

Tenhle ostrov v Atlantiku byl znám už starým Řekům i Římanům, roku 1418 ho ale na popud portugalského krále Jindřicha Mořeplavce objevili portugalští mořeplavci. Ostrov dostal název Ilha de madeira, tedy ostrov dřeva. V době objevení byl totiž ostrov hustě zarostlý především vavřínovými lesy. Jen o pár let později se lesy začaly vypalovat a začaly se zakládat první plantáže cukrové třtiny, na které byli v roce 1452 přivezeni první otroci. Ti kromě těžké práce na polích s cukrovou třtinou budovali také zdejší typické levády (levadas) neboli vodní kanály. Jejich cílem bylo, aby se voda ze vzdálených pramenů, někdy i vysoko v horách, dostala na plantáže cukrové třtiny. Dnes je tu na 2 000 km těchto kanálů, většina z nich je už ale moderních z 20. století. Součástí některých levád jsou pak vodní elektrárny. Mezi levádami jsou zavedeny také jakési servisní pěšinky, kterým se říká levadeiros, a ty jsou dnes oblíbenými turistickými stezkami. První cukrovou třtinu, která v dějinách Madeiry hrála důležitou roli, sem ze Sicílie nechal přivést Jindřich Mořeplavec a už kolem roku 1500 zdejší cukr zásoboval celou Evropu. V erbu Funchalu je dodnes pět cukrových homolí. Úpadek nastal poté, co se začaly rozvíjet plantáže v Brazílii a místní pěstitelé odešli právě tam. Významnou roli v dějinách Madeiry hrála později Velká Británie. Britové totiž položili základy zdejšímu pěstování vinné révy a produkci zdejšího vína. Jejich výrobu dodnes drží ve svých rukou hlavně oni. Dnes tu ale Britové vlastní také jedny zdejší noviny, hotely i cestovky. I prvními turisty, kteří na ostrov zamířili, byli právě Britové. Britové jsou také spojeni s tradičními zdejšími domy zvanými quintas, což jsou velkolepá panská venkovská sídla. Ty si tu budovali většinou britští obchodníci s vínem v období od 18. do 19. století a častokrát je obklopovali honosnými exotickými zahradami. Tato úžasná sídla tu můžete vidět i dnes. Ze slavných rodáků Madeiry zmíníme v současnosti nejslavnějšího fotbalistu, Cristiana Ronalda, který se tu narodil roku 1985.

Madeira

A pár informací také k madeirské kuchyni. Zdejší jídla jsou ve stylu velmi vydatné venkovské kuchyně. Za dva typické pokrmy je považována espada neboli nejznámější zdejší ryba, tkaničnice tmavá a dále pak espetada, což je špíz z hovězího masa, který je považován za tradiční národní madeirské jídlo. Velmi oblíbený je pak také tuňák, ale i jiné mořské ryby a mořské plody, které jsou ale poměrně drahé. Seženete tu také pokrmy z kuřete. Jako přílohy se nejčastěji jedí brambory na různé způsoby nebo batáty. Proslulé je zdejší víno madeira, které obsahuje 20% alkoholu a vzniká přidáváním pálenky, která zastaví proces fermentace a následně se zahřívá na vysokou teplotu. Víno madeira se podává jako aperitiv nebo jako digestiv po jídle. Dále se pije pivo. Místní značkou je Coral. Z dalších nápojů pak zmíníme chá de limao, nápoj z citronové kůry a horké vody. V těch dražších restauracích vám před jídlem naservírují couverts, tedy předkrm. Pokud ho ale ochutnáte, musíte ho také zaplatit. Tak na to pozor.

Espada

A jaké suvenýry si přivést z Madeiry? Vede víno a pak také různé místní pálenky. Dále si můžete koupit některé zdejší ručně vyráběné výrobky jako tradiční boty, čepice s klapkami na uši a střapcem či tradiční chřestící hudební nástroj známý ze zdejších oslav, brinquinhos. Koupit si tu můžete také cibule různých květin, kde jinde, než na květinovém ostrově, že? Typické pro Madeiru jsou také tradiční výšivky (bordados) nebo třeba proutěné zboží, parfémy či rostlinná kosmetika. Známé jsou také azulejos, tradiční portugalské ozdobné kachle, které se používají jako dekorace. Ty nejstarší, kterými tu můžete vidět ozdobené třeba domy, pocházejí ze 17. století.


Na Madeiře je mezinárodní letiště Santa Catarina, asi 20 km od Funchalu. Letiště je proslulé svou přistávací dráhou, která je umístěna na pilířích v moři a smí sem tak létat pouze zkušení a speciálně pro tento typ dráhy vyškolení piloti. Takže přistávání je docela vzrůšo. Na a z letiště jezdí několik městských autobusů. Více informací o autobusech, které vás mohou dopravit na a z letiště najdete tady. Po Madeiře se pak dá dobře dopravovat autobusy, provozuje je tu několik společností. Všechno o nich najdete tady. Mezi Madeirou a Porto Santo jezdí přívozy, kterými se lze v klidu dopravovat mezi oběma ostrovy. Praktické informace o cenách či jízdních řádech trajektů najdete tady. Nejpohodlněji se po Madeiře dopravíte autem, dostanete se tak nejlépe do míst, kam nejezdí autobusy. Zdejší silniční síť je dobrá, kromě ní je tu také moderní dálniční síť.

Na závěr obecného úvodu pár dobrých odkazů. V našem průvodci se dočtete informace o těch nejzajímavějších turistických trasách a levádách, podrobných přehled a popis jednotlivých turistických tras najdete třeba tady, dále pak tady a také zde. Tady se tak můžete inspirovat a najít tipy na ty nejlepší stezky pro pěší turistiku na Madeiře. Celou řadu skvělých a podrobných map Madeiry najdete tady a přehled všech oslav a svátků po celý rok zas tady. V pravém menu pak najdete podrobné průvodce po jednotlivých částech Madeiry a po ostrově Porto Santo.


Nejširší nabídku ubytování na Madeiře nabízí Booking.com. Nejlepším srovnávačem ubytování je Agoda. Pokud spíše toužíte po ubytování v soukromí a chcete si pronajmout byt, dům či chatu v zahraničí, nejširší nabídku těchto možností nabízí Vrbo.

Rádi byste procestovali Madeiru, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si naše rady a tipy na cesty, ve kterých se dozvíte, kde sehnat ubytování nebo letenku, jak cestovat po světě autem, kolik si vzít s sebou peněz v hotovosti nebo jak si udělat dokonalý itinerář.

Pokud byste rádi procestovali nějakou zemi nebo místo a netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už proto, že neumíte žádný cizí jazyk, nezvládnete to naplánovat, aniž byste na něco nezapomněli nebo prostě jen nemáte čas plánovat a zařizovat všechno kolem vaší dovolené, využijte našich služeb cestovatelům. Vaši cestu připravíme do nejmenšího detailu a s ohledem na všechna Vaše přání a nebo jen budeme na telefonu po celou dobu Vaší cesty, abychom Vám připadně pomohli vykomunikovat nějaké problematické situace v případě, že Vaše angličtina na to nebude stačit. Podívejte se, jak Vám Cesty po světě mohou pomoci na Vašich cestách!

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.

Za poskytnutí krásných fotek ke zveřejnění velice děkujeme jejich autorce, Ing. Šárce Sedláčkové