• Kalifornie

    Kalifornie - země zaslíbená. Kalifornie udává v Americe trendy, je to jeden z nejbohatších amerických států, ekonomicky nejaktivnějších a také turisticky nejnavštěvovanějších. Nádherné tichomořské pobřeží kloubí malá rybářská městečka i milovaná velkoměsta jako San Francisco, Los Angeles nebo San Diego, nádherné pláže a osamělé majáky. Pobřežní města z východu lemují hory v čele s impozantním pohořím Sierra Nevada. Americká kultura je do světa exportována v podobě hollywoodských trháků a televizních seriálů, které se vyrábějí právě v Kalifornii. A tak se Vám pravděpodobně po Vašem příjezdu sem bude zdát, že tohle už jste někdy viděli. Na prozkoumání Kalifornie Vám měsíc rozhodně stačit nebudete, takže nezbude nic jiného, než se sem vydávat opakovaně a dále a dále poznávat tento neuvěřitelný americký stát.

    Kalifornie je se svými skoro 40 miliony obyvatel nejlidnatějším americkým státem a po Aljašce a Texasu třetí největším. Nachází se na západě USA, na jihu hraničí s Mexikem, na severu s Oregonem, na východě s Nevadou a Arizonou. Nádherné tichomořské pobřeží se táhne Kalifornií celých 1 350 kilometrů. Pobřeží je lemováno pohořími, největším z nich je pohoří Sierra Nevada dlouhá 650 kilometrů. Jedná se o jedno z největších horských pásem na světě. Hory postupně přecházejí v suché pouště, v Mohavskou a Koloradskou. Žije tu nejvíce endemitních druhů v celých USA jako medvěd baribal, ale i velké množství mořských savců jako velryby, tuleni, lachtani nebo rypouši sloní. Hlavním městem je Sacramento. Časové pásmo je GMT -8 hodin, mění se letní a zimní čas (letní se mění druhou neděli v březnu o mínus 1 hodinu a vrací se zpátky první neděli v listopadu). Kalifornie leží v tektonickém zlomu, proto jí často hrozí zemětřesení, hlavně v pobřežních městech. Země se chvěje poměrně často, největším zemětřesením bylo to roku 1906, které zasáhlo San Francisco. Také se jedná o zemi s nejvyššími cenami nemovitostí, nachází se tu 8 z 10 nejdražších lokalit k bydlení. Těmi nejdražšími je La Jolla u San Diega a Marin County u San Francisca. Kalifornie je také zemí s nejrychleji rostoucím počtem obyvatel, což je způsobeno hlavně velký přílivem přistěhovalců z hispánských zemí, kteří míří do Kalifornie za splněním svého amerického snu. Pyšní se i tím, že je největším producentem masa, zeleniny, ovoce a vína v USA.


    Dějiny Kalifornie se psaly dávno před příchodem Evropanů, ale naše shrnutí historie Kalifornie začneme právě u příchodu Španělů. Když ti v 16. století dobyli Mexiko, zaměřili svou pozornost na hraniční oblasti a tak roku 1542 pověřili portugalského dobyvatele Juana Rodriguéze Cabrilla, aby vedl expedici po západním pobřeží dnešních USA, během které měla být objevena legendární zlatá města. A tak byl právě Cabrillo prvním Evropanem, který stanul u břehů Kalifornie – konkrétně se tak stalo u San Diega. Expedice pak pokračovala až do Oregonu, ale žádná města plná zlata se nenašla, stejně tak ani vytoužená cesta do Atlantiku. Španělé také hodně rozvíjeli misionářství, jejichž oficiálním cílem bylo převracení původních “divokých“ obyvatel na křesťanskou víru. Ve skutečnosti se ale zakládaly misie u vojenských pevností, ze kterých se prováděly útoky na indiány. Misie se nakonec ukázaly jako bezvýznamné, protože příliš lidí nekonvertovalo. Misií v Kalifornii Španělé založili asi 21 a na mnoha místech je dodnes stále můžete vidět. Když se Mexiko roku 1821 osvobodilo ze španělské nadvlády, přebralo vládu nad Horní Kalifornií. O 25 let později Američané po sporech ohledně anexe Texasu k USA vyhlásili Mexiku válku, kterou Mexičané prohráli a museli tak USA ponechat Kalifornii (1848) a další americké státy, které dosud vlastnili. Roku 1850 se Kalifornie stala 31. státem USA. O rok dříve tu ale vypukla zlatá horečka a do Kalifornie tak začaly proudit davy horníků, podnikatelů a také psanců, kteří sem mířili za štěstím. Zlatá horečka podnítila obrovský rozvoj země, která rychle bohatla a populačně neuvěřitelně rychle rostla. Vybudování železnice pak zkrátilo cestu z New Yorku do San Francisca na neuvěřitelných 5 dní. Populace San Francisca se zvýšila tou dobou desetkrát. Zvýšily se také ceny půdy. Roku 1892 pak bylo objeveno další zlato, tentokrát tekuté v podobě ropy, a už roku 1900 byla Kalifornie velkým producentem „černého zlata“. Ve 20. letech 20. století se začíná formovat dnešní filmový průmysl a Hollywood čekají zlatá léta, která trvala až do 50. let 20. století. Roku 1967 v San Franciscu vzniklo hnutí hippies a v polovině 90. let pak obrovský boom zažil rozvoj počítačů a internetu, hlavně v průmyslové oblasti Silicon Valley. Dnes kalifornskou ekonomiku táhne hlavně turistický ruch a filmový průmysl.

    Průvodce Kalifornií bude dlouhý, protože je toho tolik, o čem bych Vám chtěla říct. Putovat Kalifornií v našem průvodci budeme od severu k jihu. Nejen pobřeží severní Kalifornie lemují útesy, rybářské vesničky a nádherné pláže. Podél pobřeží vede slavná silnice Pacific Coast Highway známá jako Highway 1. Pohled na Pacifik je z ní prostě nejkrásnější a putujete-li po pobřeží Kalifornie, rozhodně ji využijte. Naskytnou se vám odsud nádherné výhledy. Hlavní turistickou atrakcí severu státu jsou sekvojové lesy. Sekvoje vždyzelené jsou nejvyššími žijícími organismy na světě, mohou žít až 2200 let a dosahují neuvěřitelné výšky 115 metrů. 720 kilometrů dlouhý pás sekvojových lesů kolem pobřeží se táhne z jižního Oregonu až k oblasti Big Sur. Tyto lesy jsou součástí desítky státních parků a jednoho národního parku, které nabízí obrovské množství turistických stezek skrze tyto lesy. Součástí Humboldt Redwoods State Park je skvělá vyhlídková silnice Avenue of the Giants, která prochází přímo parkem. Vede paralelně se silnicí č. 101. Najdete tu celé tři čtvrtiny všech nejvyšších stromů na světě. Do parku se dostanete dvěma vstupy, u Phillipsville a u Pepperwoodu, využijte exity ze silnice č. 101. Asi sedm kilometrů od Avenue of the Giants se nachází prehistorický lest Rockefeller Forest. V parku najdete na 160 kilometrů turistických tras, takže si sekvojí užijete víc než dost. Dokonce se dá některými z nich i projet – třeba Chandelier Drive Thru-Three. Nejvíce sekvojí se pak nachází v Big Basin Redwoods State Parku. Turistická stezka Main Trail Loop je 1,6 kilometrů dlouhá cesta lesem, která vede kolem stromů pojmenovaných Cathedral Grove a Bohemian Grove a nachází se v národním monumentu Muir Woods National Monument. A se sekvojemi skončíme v národním parku Redwood National Park, do kterého se stejně jako do okolních státních parků neplatí vstupné. Pěknou zdejší scénickou cestou kolem sekvojí je Newton B. Drury Scenic Parkway. Přímo u ní začínají pěší trasy, takže stačí jen zaparkovat a vyrazit na túru po okolí.

    Na severu ještě chvíli zůstaneme, protože vnitrozemí dominuje velkolepá Mount Shasta, kolem které se nachází řada stezek a alpských jezírek. Vyhlídka Everitt Vista Point se nachází ve výšce 2 408 metrů a nabízí nádherné výhledy. Severovýchodně od Mount Shasta pak najdete národní monument Lava Beds National Monument, které nabízí sopečné skály, útvary vyhloubené horkou lávou, krátery a lávové tunely. Je jich tu na 400. V návštěvnickém centru dostanete mapy a jeskyně tak na vlastní pěst můžete prozkoumat. Budete potřebovat čelovku nebo alespoň nějakou svítilnu.

    Městečko Fernadale je díky krásným historickým viktoriánským domům historickou památkou. Město bylo postaveno mlékaři v 19. století, pěknými budovami je Fern Cottage z 1866 nebo fotogenická budova Gingerbread Mansion z 1898. Viktoriánské budovy nabízí i další město, Eureka, ležící na pobřeží Humboldtova zálivu. Krásné je zdejší staré město s historickými budovami a také krásné sídlo Carson Mansion. Point Arena Lighthouse z roku 1908 je krásným místem s výhledy na okolí, na který si můžete i vylézt. Od Bodega Head do Vista Trail se táhne 27 kilometrů pláží oddělovaných skalnatými výběžky s názvem Sonoma Coast State Beach. Vydáme-li se východně od Eureky, dorazíme do národního parku Lassen Volcanic National Park, což je takový malý kalifornský Yellowstone - vyhaslé kužele sopečného popela a bublající bahenní sopky. Zdejší sopka Lassen Peak (3 189 metrů) je stále aktivní, ovšem poslední erupce zde byla zaznamenána roku 1915. Národní park Lassen Volcanic je odlehlá skalnatá divočina, krajina bez stromů. Pojedete-li po silnici č. 89, můžete rovnou u cesty vidět bahenní sopky, výstřiky páry či gejzíry. V parku najdete na 240 turistických stezek, mapy a další informace najdete tady.

    Předtím, než v našem průvodci dorazíme do San Francisca, zastavíme se přírodní rezervaci Point Reyes National Seashore, nacházející se na poloostrově Point Reyes. Nádherná přírodní rezervace nabízí nejen skvělé možnosti pozorování velryb ze zdejších útesů (na konci zimy), ale i maják Point Reyes Lighthouse, který na jednom takovém útesu leží. Najdete ho na konci silnice Sir Francis Drake Boulevard. V okolí Point Reyes je rozeseto na desítku vraků lodí, které tady po desítky let troskotaly vlivem skalnatých zrádných útesů. Předtím, než zde byl roku 1870 postaven maják, jich zde ztroskotaly desítky, bylo ztraceno nejen zboží v řádech milionů, ale také několik lidských životů námořníků a pasažérů. První ztroskotanou lodí byl španělský San Augustin roku 1595, který se vracel z Filipín. Některé vraky jsou viditelné dodnes.

    Vydáme-li se dále na jih od Point Reyes, dorazíme do milovaného a obdivovaného San Francisco se svými viktoriánskými domy, strmými ulicemi, historickými tramvajemi, Golden Gate Bridgem a Alcatrazem. Více o tomto úžasném městě se dozvíte v samostatném článku. Severovýchodně od San Francisca pak leží hlavní město Kalifornie, Sacramento. Dominantou města je sídlo kalifornské vlády, California State Capitol z konce 20. století. Dalšími místy, které v Sacramentu můžete navštívit jsou třeba Sutter´s Fort State Historic Park, pevnost zlatokopa Johna Suttera, ve které uvidíte dochovaný původní nábytek a vybavení z 2. poloviny 19. století. V Sacramentu najdete také největší železniční muzeum v USA (California State Railroad Museum) s obrovskou sbírkou vozů, lokomotiv, modelů i plně vybavená Pullmanův vůz či zrestaurované depo.

    A vyrážíme po pobřeží dále na jih. Asi 200 kilometrů od San Francisca se nachází zátoka Monterey Bay, která je domovem několika druhů mořských savců jakou jsou vydry, tuleni, delfíni a v době jejich migrace i velryby, a také rypouši sloní. Za návštěvu stojí zdejší pláže, třeba Stinson Beach, také zdejší akvárium, a v historickém parku Monterey State Historic Park najdete stavby z 19. století postavené z nepálených cihel. V 1. polovině 20. století zde byla obrovská konzervárna na zpracování sardinek, o které se ve své knize zmiňuje i spisovatel Steinbeck. Na jejím místě dnes stojí zdejší akvárium. Oblíbenou trasou je scénická silnice 17-Mile Drive, která nabízí nádherné výhledy a místa jako Point Joe, kde ztroskotala v minulosti řada lodí, Bird Rock je zas rájem tuleňů a lachtanů, které tu můžete pozorovat. Na skále v moři stojí osamělý cypřiš Lone Cypress. Na silnici se platí mýtné a vstoupit se na ni dá z celkem 5 bran.

    Dále na jih nás čeká Aňo Nuevo State Reserve, státní rezervace, na jejíž plážích žijí rypouši sloní a oblast Big Sur nabízející nádherné útesy, pláže, historický park na útesu Point Sur State Historic Park s malým majákem z roku 1889. Nebudete-li mít majáků stále dost (já osobně je miluju pro jejich romantickou atmosféru připomínající staré časy), dalším takovým je Point Piedras Blancas z 1875, který ale nepatří k těm nejkrásnějším. Na cestě do L. A. už nás čeká jediná zastávka, Santa Barbara. Skvělé přímořské letovisko mezi horami a oceánem ležící severně od L. A. Je oblíbenou dovolenkovou destinací, které se také říká Americká riviéra. Najdete tu skvělé pláže vhodné i pro surfování, třeba East Beach, která je největší a nejrušnější, pak třeba Butterfly Beach, West Beach nebo Leadbetter Beach dobrá k surfování. Santa Barbara působí středomořským dojmem a její ulice plné obchůdku a kaváren jsou příjemné pro strávení odpoledne. Město založili španělští misionáři a zdejší misie je tu dodnes k vidění. Nachází se na kopci nad městem a je z roku 1786. Dnes se v ní nachází františkánský klášter a muzeum. Dalšími budovami je krásně zdobený kostel z roku 1820 s hřbitovem o 4 000 hrobech a také historická budova zdejšího soudu z roku 1929, Santa Barbara County Courthouse s ručně malovanými stropy a 26 metrů vysokou zvonicí. Na pobřežní promenádě umělci prodávají své umělecké výrobky a panuje tu příjemná atmosféra.

















    Východně od San Francisca pak najdete dvě vynikající vinařské oblasti Napu a Sonomu. V obou kopcovitých okresech je natolik úrodná půda, že zde vynikající kalifornské víno produkuje na 600 vinařství. Krom vína se zde pěstuje i ovoce a vyrábí kozí sýry. Specialitou Napy je místní cabernet sauvignon. Můžete se zde projet třeba vinařským vlakem Napa Valley Wine Train, kdy vás historické vagóny povezou z Napy do St. Helens a můžete se tak kochat okolní krajinou. Cesta trvá 3 hodiny. Sonoma je oblast historická, dražší než Napa a tak i luxusnější. Míří sem hlavně americká smetánka. Na Sonoma Plaza se nachází historické budovy jako třeba radnice ze začátku 20. století a revoluci roku 1846, během které se Kalifornie vymanila z rukou Mexika, připomíná historický park Sonoma State Historic Park. Právě v Sonomě totiž byla vyhlášena kalifornská nezávislost. V parku najdete misii z roku 1823 (Mission San Francisco Solano de Sonoma), kapli a kasárna, která byla centrem revoluce. Velmi dobré jméno má i zdejší lázeňství, v Napě to je třeba město Calistoga, které nabízí nejenom lázně s minerální vodou, ale nedaleko se nachází i Old Faithful Geyser, pramen horké minerální vody vybuchující do výšky 18 metrů dvakrát za hodinu. Horké bahenní lázně si pak můžete užít třeba v lázních Indian Springs. Poslední roky života spisovatele Jacka Londona můžete vidět v Jack London State Historic Parku, kde je farma na které žil i pracoval a také Londonův hrob.

    A dostáváme se nyní trochu hlouběji do vnitrozemí Kalifornie. Konkrétně teď hovořím o pohoří Sierra Nevada. Horské pásmo částečně zasahující do Nevady nabízí ty nejlepší kalifornské přírodní útvary a nezapomenutelné kouty přírody a po celé oblasti je rozprostřeno celé množství atraktivních míst, která vás okouzlí. Nelze nezačít jinak než Národním parkem Yosemite, který ročně navštíví čtyři miliony turistů, kteří tu obdivují neuvěřitelné žulové dómy v čele se slavným El Capitanem následovaným o nic méně slavným Half Domem. Průvodce po Yosemitu najdete v samostatném článku.


    Největším alpinským jezerem Severní Ameriky je Lake Tahoe ležící na hranicích Kalifornie a Nevady. Druhé nejhlubší jezero USA leží v nadmořské výšce 1 907 metrů n. m. a pro své pláže i stezky je oblíbenou odpočinkovou destinací Američanů. Jezero obklopené horskými vrcholky Sierry Nevady je nádherné a zdejší panorama můžete pozorovat ze silnice vedoucí kolem jezera. Ta nabízí skutečně skvostné pohledy na jezero. Pěkným místem na jezeře je zátoka Emerald Bay s ostrůvkem Fannette Island, na kterém se nachází zbytky staré čajovny. Oblíbená jsou i okolní lyžařská střediska Heavenly a Squaw Valley. Lyžařských resortů se v celé oblasti Sierra Nevady nachází celá řada.

    A u jezer ještě zůstaňme. Ojedinělým místem je slané jezero Mono Lake, ležící v oblasti, kde se horské vrcholky Sierra Nevady začínají měnit v poušť. Tady si budete připadat trochu jako v jiném světě. Vápencové útvary vystupující z podzemních pramenů uprostřed jezera a bublající vulkanické krátery nabízejí neuvěřitelné možnosti fotografování. Zdejší výběžky, zvané tufy, trčící z jezera vznikly tak, že se rozpuštěný vápenec začal probublávat z podzemních pramenů a v zásaditých vodách jezera Mono se srazil do nynějších výstupků. V jezeře žijí třeba garnáti a v okolí se pohybují různé druhy ptáků. Voda v jezeře Mono je třikrát slanější než moře a tak v ní nežijí žádné ryby. Ve vodě se také vyskytuje velké množství alkalických minerálů a voda je tak už na dotek jiná, mýdlová. K jezeru Mono se dostanete po silnici č. 120. U jezera je i návštěvnické centrum. Nejvíce „krápníků“ se nachází v South Tufa Reserve, kam se dostanete právě po č. 120. Oblíbené jsou výlety na kajacích či kánoích po jezeře.

    Stále zůstáváme v okolí Sierra Nevady a míříme od jezera Mono Lake na jih. Krátkou zastávku můžeme udělat v Crystal Cave, jeskyni objevené roku 1918 dvěma rybáři. Jeskyni vytvořila podzemní řeka a ohromí vás tu až 10 tisíc let staré skalní útvary, stalaktity visící ze stropu mající různé tvary. Uvnitř je chladno, proto se teple oblečte. V okolí jsou dvě návštěvnická centra (Lodgepole a Foothills). Jeskyně Crystal Cave leží nedaleko dvou národních parků, které bývají často spojovány v jeden. Národní park Sequoia a Národní park Kings Canyon leží vedle sebe a oblíbené u turistů jsou pro své sekvojové lesy, řeky, kaňony, skály a zároveň pro možnost výšlapu na Mt. Whitney, nejvyšší horu v kontinentálních USA (tzn. mimo Aljašku a Havaj). Parky jsou považovány za jednu jednotku a tak se do nich platí jedno vstupné. V Národním parku Sequoia se nachází třeba nejvyšší strom na světě pojmenovaný General Sherman Tree, má 83,8 metrů. Není ovšem jediným opravdu vysokým stromem v okolí. Dostanete se k němu po stezce Congress Trail (cca 3,2 kilometrů). Do Kings Canyon vede silnice Kings Canyon Scenic Byway, která vám nabídne nádherný pohled do kaňonu řeky Kings River, který je nejhlubším kaňonem USA. Více informací o obou parcích najdete tady. Východně od Národního parku Kings Canyon pak leží historická oblast Manzanar National Historic Site, která demonstruje temnou historii amerických dějin během 2. světové války. V Manzanaru se totiž nacházel nechvalně proslulý americký internační tábor, ve kterém bylo vězněno po útoku na Pearl Harbour na 10 tisíc Japonců. V historickém parku tak dnes můžete zhlédnout dokument, expozici či zrekonstruovanou jídelnu, ubikace vězňů či hřbitov. Připomeňme ještě Devils Potspile National Monument, což je 180 kilometrů dlouhá oblast plná bazaltových sloupů vytvořených z rozžhavené lávy, které společně tvoří nádherné varhany. Do oblasti se nedostanete svým autem, musíte využít placenou kyvadlovou dopravu.

    Východně od Národního parku Sequoia, pak hory Sierra Nevady pomalu přechází v poušť, která se táhne až do Nevady. V této pouštní oblasti se nachází jedno z nejsušších a nejteplejších míst na světě, slavné Údolí smrti. Suchá vyprahlá pustina a obrovské vedro, takové je Mrtvé údolí. Průvodce po něm čtěte v samostatném článku.

















    V 2. polovině 19. století Kalifornii vládlo zlato. Vypukla totiž Kalifornská zlatá horečka, která sem poslala na 300 tisíc spekulantů, zlatokopů a všech ostatních, kteří sem mířili z východu za lepším životem. Dodnes se tu tak dochovalo několik historických parků připomínajících Divoký západ. Této oblasti se někdy také říká Gold County a leží východně od Sierra Nevady. Nejautentičtějším a nejlépe zachovalým městem z dob Divokého západu je Bodie State Historic Park, ve kterém bylo zlato objeveno roku 1895. Nejprve tu stál malý zlatokopecký tábor, který se postupně rozrostl do podoby města o 10 tisících obyvatelích. Trestné činy tu byly na denním pořádku, což tak už u měst, kterým vládnou saloony, nevěstince, herny či opiová doupata prostě bývá. Na celém západě nebylo město s horší reputací než Bodie. Město bylo opuštěno, když klesla produkce zlata. Dodnes se dochovalo v tomto „městě duchů“ na 200 budov a prohlédnout si je můžete zdarma. Rýžování zlata si pak můžete zkusit v Marshall Gold Discovery State Historic Parku.

    A vracíme se zpátky na pobřeží, konkrétně do slavného města, Mekky filmového a zábavního průmyslu, Los Angeles. Nádherné pláže a slavný Hollywood se svými filmovými studii, jsou na vaší cestě Kalifornií téměř povinností. Průvodce po Los Angeles čtěte v samostatném článku. Východně od Los Angeles pak leží Národní park Joshua Tree, oblíbený nejen u horolezců, ale i u turistů pro skvělé možnosti turistiky mezi palmami a obrovskými pískovcovými balvany. Průvodce po Národním parku Joshua Tree čtěte v samostatném článku. Jižně od Los Angeles, nedaleko mexických hranic, pak leží další povinná zastávka, San Diego. Zdejší přístav, staré město, slavná zoologická zahrada a ještě slavnější SeaWorld San Diego rozhodně stojí za návštěvu. San Diego nevynechejte, litovali byste. Více informací o San Diegu čtěte v jemu věnovaném článku. Plánujete-li udělat si odsud výlet do Mexika, rozhodně počítejte s tím, že hraniční oblast Mexika a USA v oblasti města Tijuana, což je zdejší hraniční přechod, jsou velmi nebezpečné kvůli působení početných mexických drogových kartelů. Ze San Diega se do Mexika podnikají i jednodenní výlety autobusy, hlavně za nákupy. Můžete tak využít třeba i této možnosti.

















    Kalifornie je úžasná, turisty naprosto oprávněně milovaná a doufáme tak, že jsme Vás naším průvodcem inspirovali k návštěvě těch nejkrásnějších míst tohoto prosluněného státu.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě