Horní Rakousy

    Horní Rakousy, německy Oberösterreich, je jedna z devíti rakouských spolkových zemí. Leží na severu Rakouska při hranicích s Českem a Německem na řece Dunaj. Hlavním městem je Linec (Linz). Jih a sever regionu je hornatý, ve středu se nacházejí pahorkatiny. Na jihu leží známá jezera v Solné komoře. Spolu s Vídní se jedná o nejprůmyslovější region.

    Putování po Horním Rakousku nelze začít jinde, než v jeho hlavním městě, Linci. Linec je se svými 200 tisíci obyvateli třetím největším rakouským městem. Nejprve byl keltským sídlištěm, později se ho zmocnili Římané. V 8. století bylo město pod nadvládou sousedního Bavorska, v 2. polovině 15. století byl Linec krátce hlavním městem Svaté říše římské. V 16. a 17. století byl stejně jako zbytek Horních Rakous centrem protestantismu. Velkolepé plány s ním měl i Hitler, nacisté tady vybudovali mohutné železárny a ocelárny, které tu fungují dodnes. Dnes je Linec průmyslovým městem, významnou dopravní křižovatkou a přístavem na Dunaji.

    Co navštívit a vidět v Linci, Linec - ulice Linec - ulice Linec - ulice

    Projít hlavní zajímavosti Lince zvládnete za jeden den. Pokud plánuje navštívit muzea a další atrakce, nechte si na návštěvu města času více. Všechny atrakce také v klidu projdete pěšky. Chcete-li ale přesto využít městské hromadné dopravy, můžete využít zdejší síť tramvají a autobusů. Více o tom a potřebné odkazy i k dráze na horu Pöstlingberg najdete tady. Plánujete-li v Linci pobýt déle a navštívit většinu zdejších atrakcí, stejně tak využívat městskou hromadnou dopravu, popřemýšlejte o zakoupení turistické karty Linzer Card, která vám umožní vstupné zdarma na vybrané atrakce a na jiné s výraznými slevami. Skvělou turistickou mapu v češtině si můžete stáhnout tady.

    Ještě než se dostaneme k památkám a zajímavostem Lince, nesmíme zapomenout zmínit zdejší delikatesu, kterou se Rakousko proslavilo i v zahraničí. Jde o tradiční linecký koláč, který je považován za nejstarší dort na světě a první zmínky o něm pocházejí ze 17. století.

    Linec - Ars Electronica Center, co navštívit a vidět v Linci, Cesty po světě

    A co všechno v Linci vidět a navštívit? Takovým moderním magnetem je Ars Electronica Center. To je moderní budova, která skrývá laboratoře, jež se zaměřují na technologie, vědu a digitální média budoucnosti. Můžete tu vyzkoušet fungování různých robotů, digitální animaci, 3D tisk nebo virtuálně cestovat do kosmu. Určitě nadšené budou děti a milovníci moderních technologií. Moderní budova leží při břehu Dunaje a v noci je krásně barevně osvětlena. Informace o cenách vstupného a otevírací době najdete tady.

    Linec - Dunaj

    V Linci samozřejmě nesmí chybět katedrála. Zdejší Mariendom (někdy také Neuer Dom) je novogotický svatostánek s řadou věžiček a jiného zdobení. Začala se stavět v 2. polovině 19. století podle návrhu stejného architekta, který navrhoval velkolepou katedrálu v Kolíně nad Rýnem. Výška věže je 134 metrů a nesměla přesáhnout tuto výšku, protože by byla vyšší než věž na slavné vídeňské katedrále Stephansdom.

    Linec - Mariendom Linec - Mariendom Linec - Mariendom

    Linec - Zámecké muzeum Pár muzeí, galerií a uměleckých sbírek tu také najdete. První z nich je Lentos, moderní budova s noci krásně nasvícená. Ta je sbírkou moderního umění, najdete tu díla Warhola, Schieleho, Klimta i Kokoschky. Landesgalerie je další galerií. Nachází se v budově z konce 19. století a věnuje se malířství a fotografiím 20. a 21. století. Součástí je i park s moderními sochařskými díly. Nejvýznamnějším lineckým muzeem je ale zdejší Zámecké muzeum (Schlossmuseum) (foto pod textem). Uchovává sbírky umění, archeologie, historické zbraně i folklór. Nachází se tu i sbírky Zemského muzea, které se věnuje kultuře a historii města. Muzeum se nachází v lineckém zámku. Ten pochází ze 17. století a nechal ho postavit král Rudolf II. na místě tehdejšího hradu, z něhož tu jsou dodnes zřetelné pozůstatky opevnění (foto vpravo). Zámek dnes kombinuje původní historické budovy a moderní části ze skla a oceli. Zámecké muzeum si trůní na hoře Schlossberg, ze kterého jakoby shlíželo na město a na nedaleký Dunaj. Zajímavostí je pak Zubařské muzeum (Zahnmuseum), které vás provede posledními třemi staletí zubního lékařství. Uvidíte tu historické vrtačky, rentgeny i křesla. Zájemce o techniku by mohla zajímat expozice voestalpine Stahlwelt, která zážitkovým způsobem představuje různé technologie výroby oceli. K vidění tu jsou nejmodernější technologie a o procesu výroby se tu dozvíte vlastně všechno.

    Linec - Zámecké muzeum Linec - Zámecké muzeum

    Centrem města je náměstí Hauptplatz, které obklopuje řada renesančních a barokních domů, jsou tu pouliční umělci, turisté a celkem to tu docela žije. Střed náměstí tvoří sloup Svaté Trojice (Dreifaltigkeitssäule) z 18. století. Na Hauptplatz navazuje hlavní linecká nákupní třída – Landstraße. Nejlepší místo pro nákupy nejen v Linci, ale i v celém Rakousku.

    Linec - Hauptplatz Linec - Hauptplatz Linec - Hauptplatz Linec - Hauptplatz Linec - Landstraße Linec - Landstraße

    Další zajímavostí je Keplerův salón (Kepler Salon), kde žil astronom a matematik Johannes Kepler. Dnes je tu salon, který se otevírá veřejnosti při vybraných vědeckých příležitostech. Keplera připomíná ještě planetová fontána (níže) a jeho jméno nese i zdejší univerzita. Kromě Mariendomu, moderní katedrály, tu ještě najdete Alter Dom, tedy Starý dóm z konce 17. století. Má především krásně zdobený interiér. Kostel sousedí s bývalou jezuitskou kolejí. Vůbec jedním z nejstarších rakouských kostelů je pak zdejší Martinskirche, o němž pochází první zmínka už z konce 8. století.

    Linec - Landhausplatz Při toulkách městem se zastavte i na malém náměstíčku Landhausplatz (foto vpravo), kde se nachází budova bývalého renesančního kláštera Landhaus. Dnes v ní sídlí zemský parlament. Uvidíte tu bronzovou fontánu s planetami z 16. století, která připomíná slavného Johannese Keplera. Bischofshof je barokní biskupskou rezidencí. Není přístupný veřejnosti. Láká-li vás trocha té zeleně, vyrazte do parku Donaupark na břehu Dunaje. Je to udržovaný park, kam míří místní rádi na projížďku na bruslích nebo na procházku. Třetí víkend v květnu se v parku koná velkolepý festival Linz Fest, kdy břehy řeky ožívají rockovými, jazzovými i folkovými koncerty. A je to zdarma. V Linci je také skvělá botanická zahrada, která nabízí na 10 tisíc druhů rostlin od místních alpských až po největší sbírku kaktusů v Evropě. Je tu také spíše menší zoologická zahrada. Ta se nachází na kopci Pöstlingberg, na který jezdí z Hlavního náměstí nejstrmější horská dráha (Pöstlingerbahn) v Evropě, která pamatuje rok 1898. Cesta dráhou trvá 20 minut. Z vrcholu ze zdejší vyhlídkové plošiny je krásný výhled na celý Linec. Na kopci najdete barokní baziliku z 18. století, zmiňovanou zoo a skvělou atrakci pro děti, Grottenbahn. To je pohádková a trpasličí říše, přesněji jeskynní dráha, která touto říší vede. Děti budou nadšeny.

    A pojďme do okolí Lince. Malé městečko St. Florian jen 18 km od Linze se vyplatí navštívit kvůli zdejšímu krásnému augustiniánskému klášteru (Augustiner Chorherrenstift). Pod klášterem je údajně pohřben sám sv. Florián, římský důstojník, který se dal pokřtít. Načež byl mučen a utopen pro svou víru v Enži. V Rakousku je považován za patrona hasičů. Je to zároveň vůbec první rakouský svatý a mučedník. Počátky skutečně velkolepého a rozlehlého kláštera sahají do 9. století, od 11. století byl obydlen příslušníky řádu sv. Augustina. Dnešní podoba kláštera je barokní. Klášter můžete navštívit v rámci prohlídek s průvodcem, během kterých se dostanete do reprezentačních prostor zdobených freskami. Interiér tvoří 16 císařských sálů, ve kterých po staletí bydleli papeži a členové královských rodů, kteří tu byli na návštěvě. Obzvlášť skvělý je mramorový sál, který vzdává hold princi Evženu Savojskému, který vedl habsburskou armádu k vítězství nad Turky. Je tu třeba postel s vyřezávanými Turky. Dostanete se i do Altdorferovy galerie, kde se nachází na 14 obrazů Albrechta Aldorfera, mistra tzv. dunajské školy (tvořil na přelomu 15. a 16. století). Do biblických scén Aldorfer vnáší současné události, třeba právě výše zmiňované Turky, kteří byli nebezpečím pro tehdejší Evropu. Z interiéru pak za zmínku stojí ještě zdejší knihovna nebo císařský apartmán. Zdejší bazilika (Stiftsbasilika) je velmi extravagantní, oltář je zhotoven třeba z růžového salcburského mramoru a doslova přezlacené jsou také varhany, ve své době největší v Evropě. Konají se tu varhanní koncerty. Ve zdejší kryptě je pak pohřben proslulý rakouský romantický skladatel Antron Bruckner, který se narodil jen 8 km od St. Floriana. Ke klášteru přiléhá i tzv. literární zahrada, ve které jsou tabule s různými literárními citáty.


    Kromě kláštera, který je hlavním lákadlem městečka St. Florian, tu ještě najdete zámeček Tillysburg a bývalý lovecký zámek kláštera St. Florian zvaný Hohenbrunn. Ten pochází z 18. století a dnes je loveckým muzeem. V minulosti se také velké oblibě těšil zdejší Floriánův pramen, který je zmiňován v souvislosti se sv. Floriánem. Ve středověku byl uctíván jako pramen léčivý, a proto k němu putovali četní poutníci, aby se vodou z pramene posilnili. Nabrat si sem vodu k pití chodí místní obyvatelé dosud. Pramen se nachází vedle malého kostela St. Johann-Kirche v přilehlé kašně.

    Druhým tipem jen nedaleko Lince je památník Mauthausen. Památník připomíná bývalý koncentrační tábor Mauthausen, který tu nacisté vybudovali kvůli tomu, že tu bývaly žulové lomy a vězni byli nuceni v nich otrocky pracovat. Od lomu k táboru vedlo tzv. Schodiště smrti (Todesstiege), kde spousta „otroků“ zemřela. Museli po nich totiž nosit těžké žulové kvádry. Mezi lety 1938 až 1945 tu bylo popraveno nebo zemřelo na 100 tisíc vězňů. Tábor byl součástí skupiny nacistických koncentračních táborů, které byly vybudovány v okolí vesnic Mauthausen a Gusen. Tábor je dnes muzeem, které se snaží o to, abychom na jednu z nejčernějších etap lidských dějin jen tak nezapomněli a ještě lépe, abychom se z ní pro příští generace ponaučili. Kromě muzejních expozic tu můžete vidět i zbytky ubikací pro vězně, v každé z nich jich žilo na 200. Při návštěvě plynových komor vám prostě přeběhne mráz po zádech. Součástí objektu je i tzv. místnost jmen, která zaznamenává všech 81 tisíc známých jmen lidí, kteří nejen tady, ale i v nedalekých pobočných táborech zemřeli. Tohle místo je neuvěřitelnou ukázkou a připomínkou lidské krutosti. Prohlídky s průvodcem se konají po celý rok, jsou v němčině, v angličtině jsou pak možné jen v hlavních letních měsících.


    Traunviertel je kopcovitá krajinka, která láká hlavně na venkovskou atmosféru. Uvidíte tu tradiční selské usedlosti a ochutnat můžete vynikající jablečný mošt. Štýr (Steyer) je pěkným starým městem s dlážděnými uličkami a pastelově zbarvenými barokními domky.Horní Rakousy Bad Hall co navštívit a vidět v Rakousku Cesty po světě K navštívení tu jsou dvě muzea – Městské muzeum (Stadtmuseum) v budově obilného skladu ze 17. století, které se věnuje zdejší kultuře a lidovým tradicím. Vrcholem expozice jsou barokní a biedermeierovské betlémy. Druhým muzeem je Museum Arbeitswelt v bývalé továrně, které zas dokumentuje zdejší průmyslovou minulost a věnuje se i zdejší dělnické třídě a vzestupu socialistické strany. Ve městečku najdete barokní zámeček Lamberk s přilehlým zámeckým parkem, který může být dobrým tipem na procházku. O Vánocích je tu pak jedna zajímavost. Na předměstí města v Christkindlu se nachází stejnojmenný kostel, ve kterém je o vánočních svátcích speciální poštovní schránka, do které přichází téměř dva miliony dopisů z celého světa. Skvělým tipem je také lázeňské městečko Bad Hall (foto v textu). U turistů jsou velmi oblíbené zdejší Mediterrana Therme, lázně s jódem obohacenou vodou o teplotě 40 °C, která tady prýští z termálních pramenů. Voda má léčebné účinky, venku jsou vířivé koupele, uvnitř parní lázeň obohacená jódem, římské lázně se sloupy, různé vířivky. To vše v obklopení kopců.

    Přírodní koutem v této oblasti Horního Rakouska je Národní park Vápencové Alpy (Nationalpark Kalkalpen), ležící v horské oblasti Hornorakouské předhůří. Nejlepším vstupním místem do národního parku je městečko Molln, kde je i návštěvnické centrum. Další turistické informace jsou v Reichramingu a ve Windischgarstenu. Nejvyšším vrcholem je Hoher Nock s výškou 1963 m n. m. 80% území tvoří smíšené lesy, najdete tu nespočet potoků, pramenů, vápencových skal, roklí a také na 70 jeskyň, včetně těch ledových, které lákají milovníky jeskyňářství. Celý park je protkán hustou síti turistických stezek, oblíbený je i u cyklistů, horolezců a také milovníků různých outdoorových aktivit jako je zmiňované jeskyňářství, ale i rafting nebo paragliding. Tyhle aktivity tu provozuje několik agentur. V zimě tu můžete běžkovat i využít 22 km sjezdovek Wurzeralm nebo 40 km sjezdovek Hinterstoder. V parku se vyskytuje také zajímavá fauna. Žije tu orel skalní i rysi, vydry, bobři, hadi (užovky a zmije) a celá škála dalších ptáků. Fungují tu turistické autobusy, které jezdí ze Štýru do pohoří Reichraminger Hintergebirge a ještě dále. Z jejich zastávek se můžete vydat na různé výlety. Návrhy turistických tras dostanete v turistickém centru v Mollnu. Oficiální turistický portál s mapami a popisy turistických tras, částečně také v češtině, najdete tady.


    A pokračujeme do Welsu, kdysi důležitého opěrného bodu Římanů. V centru jsou staré renesanční a barokní domy, za zmínku pak stojí ale asi jen hlavní náměstí Stadtplatz a hrad Burg Wels, kde roku 1519 zemřel císař Maxmilián I. V zámku je dnes pěkné muzeum s expozicí téměř všeho možného – dělové koule, biedermeierové oblečení, lis na výrobu moštu a další. Asi 10 km od Welsu pak najdete městečko Schmiding, ve kterém je zoologická zahrada.

    Další top atrakcí Horních Rakous je opatství Kremsmünster (foto pod odstavcem). Jeho počátky sahají do 8. století, jeho dnešní barokní podoba pochází z 18. století. Jedná se o významný benediktinský klášter. Skvělá je zdejší knihovna, která obsahuje na 160 tisíc svazků, dále pak Císařský sál (Kaisersaal) nebo pokladnice a její exponáty (Schatzkammer). V té je k vidění třeba zlatý Tassilův kalich, který mnichům věnoval bavorský vévoda v 8. století. Interiér opatství je možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Ve zdejší křížové chodbě ze 17. století je pět nádrží s rybami (Fischbehälter), každá nádrž znázorňuje nějaký výjev z mytologie. Součástí kláštera je přirozeně kostel a pak ještě 50 metrů vysoká věž zasvěcená vědě. V jejich sedmi poschodích je rozsáhlá sbírka. Ta nabízí třeba kostru medvěda z doby ledové nebo Kepplerův sextant, ze kterého se vám naskytne výhled na město. Probíhají tu prohlídky s průvodcem.

    Co navštívit a vidět v Horních Rakousích, opatství  Kremsmünster, Cesty po světě Co navštívit a vidět v Horních Rakousích, opatství  Kremsmünster, Cesty po světě

    Další oblastí v našem průvodci bude Mühlviertel. Asi 10 km od českých hranic leží městečko Freistadt. Láká hlavně na své středověké opevnění, jedno z nejlépe dochovaných v celém Rakousku. Jen tak bloumejte po úzkých uličkách přes brány a věže. Ve zdejším hradu ze 14. století je dnes Zámecké muzeum (Schlossmusem), které skýtá hlavně sbírku malovaného skla. Ze zdejší 50 metrů vysoké věže je pěkný výhled. Ze středověkého opevnění se tu dochovaly mohutné hradby ze 14. století se dvěma branami – Lineckou a Českou (Linzertor, Böhmertor). Freistadt byl v minulosti velmi významnou zastávkou na solné stezce do Čech. Z dávného příkopu jsou dnes zahrady. Centrem města je pak náměstí Hauptplatz s historickými domy a kostelem. Freistadt je také tzv. pivovarskou obcí, kde obyvatelé vlastní zdejší pivovar. Když si tady koupíte dům, kupuje si zároveň i podíl na tomto pivovaru. Vlastně tak pivovar nemůže nikdo ovládnout. Takto to tu funguje od 1777, kdy dostávali obyvatelé svůj podíl ve vědrech, dnes ho dostávají v hotovosti. Pivovarnictví je tu stále velmi živé, zdejší pivo podává každá restaurace.

    Rodiny s dětmi si mohou udělat výlet na dřevěnou stezku korunami stromů (Baumkroneweg) v obci Kopfing.

    Za přírodní div je považován kruhový meandr na Dunaji zvaný Schlögener Schlinge. Je to velmi oblíbené výletní místo, kolem kterého vede řada turistických stezek nabízející krásné výhledy na údolí Dunaje. Vedou třeba kolem zříceniny hradu Haichenbach v obci Hofkirchen im Mühlkreis, od které se vám na údolí Dunaje naskytne jeden z krásných výhledů. Těch možností a výhledů je tu ale celá spousta. Za to nejlepší a neoblíbenější místo, ze kterého je jedna z nejlepších vyhlídek, pak platí Steiner Felsen. Skály jsou dostupné z Schlögenu nebo Inzellu pěšky, dostanete se sem ale i autem. Je tu parkoviště. Nejlepší meandry najdete mezi Waldkirchenem a Obermühlem.

    Úrodnou zemědělskou krajinou je Innviertel, oblast, o kterou se v historii přetahovalo Bavorsko a Rakousko. Krajinou protéká řeka Inn. Obec Braunau am Inn je oblíbené hlavně u cyklistů, kteří využívají zdejší skvělou cyklostezku Inn Radweg vedoucí podél Innu do nebo z Innsbrucku. Město je nechvalně známé jako rodiště Adolfa Hitlera. Centrem je náměstí Stadtplatz s bránou Torturm z 16. století. Druhou zastávkou v Innviertelu bude Schärding, městečko taktéž na řece Inn s barokními pastelovými domy. V městečku Geinberg jsou pak vůbec jedny z nejlepších rakouských lázní (Therme Geinberg) s karibskou lagunou, stropy imitujícími oblohu i parní lázní.

    V Horním Rakousku se nachází celá řada hradů, zámků a klášterů. Všechny je snad ani vyjmenovat nelze. Ty nejzajímavější najdete v našem průvodci, na další prostě narazíte cestou. Tady je jen heslovitě výčet dalších z nich. Vysoko položený hrad Altpernstein se nachází mezi obcemi Kirchdorf a Micheldorf. Je tu vyhlídková terasa a jsou po objednání možné prohlídky. První zmínky o pěkném zámku Altenhof pocházejí ze začátku 13. století. Leží jen kousek od zříceniny Falkenstein (Dolní Rakousy) – kdysi pyšného hradu obývaného rytíři a opředeného pověstmi. Ty nejvýznamnější kláštery jsme také v článku zmínili. Najdete tu ale ještě benediktinský klášter Lambach se skvělými románskými freskami, dále kláštery Wilhering nebo Engelhardszell.

    Na území Horního Rakouska zasahuje částečně také velkolepá krajina Solné komory, které věnujeme samostatný článek.

    Hledáte-li nějaké specifické místo v Horních Rakousích, můžete si vybrat některou z kategorií na oficiálním turistickém portále v češtině. Přehled aktuálně konaných událostí v Horním Rakousku najdete tady. Na závěr ještě informace, že Horní Rakousy jsou oblíbené i u vodáků. Splavné jsou zdejší řeky Steyr a Enns. Ubytováním po celých Horních Rakousech seženete nejlépe na Booking.com.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě