Francie průvodce

Existuje skutečně řada reálných důvodů, proč je Francie na žebříčku nejnavštěvovanějších zemí světa dlouhodobě na předních pozicích. Ročně ji navštíví víc než 70 milionů turistů z celého světa, kteří míří nejen na nádherné bílé pláže Atlantiku surfovat, do levandulí provoněné Provence za romantikou, na Francouzskou riviéru za odpočinkem na pláži, do Alp lyžovat nebo na túru, do Paříže za tajemnou historií a bohatými sbírkami umění nebo prostě jen za vynikající kuchyní, která patří k nejchutnějším na světě. Francie toho skutečně nabízí tolik a z různých oblastí, že Vám jedna návštěva nebude a prostě ani nemůže stačit. Francie má za sebou tak bohatou, divokou historii, že jen spatřit ty nejvýznamnější města, hrady, zámky, katedrály, nejde za jednu cestu. Opakovaně se do Francie vracím a to stejné doporučím i Vám…

Francouzská republika se nachází v západní Evropě. Je pátou největší ekonomikou světa, čehož dosáhla i díky technologickému rozvoji. Mezi ukázky společností, které jsou významné pro francouzskou ekonomiku, patří výrobce vlaků TGV nebo výrobce letadel Airbus, stejně tak aerolinky Air France. Významné jsou také farmaceutické, kosmetické společnosti jako např. L´Oreál nebo slavné módní značky Chanel nebo Yves Saint-Laurent, pojmenované podle jedněch z nejvýznamnějších módních návrhářů všech dob. Ve Francii se platí eurem, které roku 2002 nahradilo francouzské franky. V současnosti patří Francie do mocné G8 – společenství osmi nejsilnějších zemí světa. Hlavním městem je Paříž. Úředním jazykem je francouzština, anglicky se ne vždy a ne všude domluvíte, ale většina lidí anglicky mluví, ovšem s kouzelným přízvukem, že často budete přemýšlet, zda je tohle angličtina nebo francouzština.

Francie už v minulosti patřila k nejsilnějším světovým mocnostem. Spolu s Velkou Británií je dosud jedinou zemí, která si ponechala své v minulosti dobyté zámořské kolonie. Tyto francouzské kolonie jsou nyní známé jako tzv. „zámořská Francie“ a jedná se o karibské ostrovy Guadeloupe, Martinik, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin, dále pak v Tichém oceánu ležící ráje, kterými jsou Francouzská Polynésie, Francouzská Kaledonie, Wallis a Futana a Clippertonův ostrov. V Jižní Americe se pak nachází jediná kolonie, Francouzská Guyana. Další koloniální území jsou v Indickém oceánu ležící Réunion, Mayotte a v Atlantiku pak ostrovy Saint-Pierre a Miquelon. Některá území má Francie také v Antarktidě. Tyto kolonie jsou pozůstatkem nejsilnější evropské mocnosti své doby.

Včetně zámořských kolonií má Francie kolem 63 milionů obyvatel a v historii byla nejpočetnějším evropským národem. Během středověku tvořili Francouzi více než čtvrtinu populace Evropy. Francouzi jsou vlastenci, což je výsledkem republikánských postojů, který klade národnost na vrchol hodnotového žebříčku. Francie má poměrně vysokou míru imigrantů, z nich většina pochází ze severní Afriky (Alžířané, Maročané). V posledních letech Franci trápí další vlna migrantů, a to nejen ze severní Afriky, ale i z válkou zmítaného Dálného Východu. S touto vlnou do Francie proniklo vyšší riziko teroristických útoků. Ve Francii se přísně rozlišuje mezi církví a státem, 55% obyvatel se hlásí ke katolické církvi. S vysokou mírou migrace také vysoké procentu zahrnuje muslimská komunita. Krom toho se tu také nachází početná židovská komunita.


Francie se nachází v západní Evropě, hraničí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Španělskem, Andorrou a Monakem. Na severu a západě je krajina rovinatá s mírným vlněním, na zbytku území převážně pahorkatá a hornatá. Hranice se Španělskem zdobí pohoří Pyreneje a na jihovýchodě se nachází největší evropské pohoří, tedy jeho francouzská část, Alpy. Na hranicích s Itálií se pak tyčí i největší hora Evropy, Mont Blanc s výškou 4807 m. n. m. Ve francouzských horách žijí svišťové, kamzíci a kozorožci alpští. Dále tu žijí mufloni, vlci, orel skalní a jiní dravci. Pobřeží Francie omývá Atlantický oceán na severu a Středozemní moře na jihu, díky čemuž si Francouzi mohou užívat nádherných písčitých pláží. Francie se od 1. 1. 2016 dělí na 18 regionů, v pevninské Francii jich je 12, Korsika má zvláštní statut. Zbytek tvoří zámořské regiony Guadeloupe, Guyana, Martinik, Réunion a Mayotte. K tomuto datu pak bylo zrušeno původních 22 pevninských regionů. V pevninské Francii se jedná o tyto regiony: Grand-Est, Nová Akvitánie, Auvergne-Rhône-Alpes, Burgundsko-Franche-Comté, Bretaň, Centre-Val de Loire, Île-de-France, Okcitánie, Hauts-de-France, Normandie, Pays de la Loire a Provence-Alpes-Côte d'Azur. V pravém menu najdete podrobný průvodce po všech francouzských regionech a můžete si tak být jistí, že s naším průvodcem bude Vaše putování za poznáním Francie kompletní. Každý region má svoji historii, svoje zvyky, svůj jazykový dialekt, svoji typickou kuchyni, ale hlavně jedinečná místa, která by turisté měli navštívit. Příspěvky týkající se cestování po Francii jsou děleny podle zajímavých míst a podle regionů, najdete v nich veškeré potřebné informace, abyste už nikde jinde nemuseli hledat. Zjistíte, jaké jsou nejvýznamnější turistické památky, najdete řadu důležitých odkazů a fotografií, které Vám pomohou na Vaší cestě.

francouzské regiony Francouzská kuchyně patří k nejlepším na světě a je proslavená téměř po celém světě. Francouzi jsou považováni za velké gurmány, jídlo si skutečně dokážou vychutnat. Tady je krátký přehled toho, co ve Francii ochutnat. Více informací o regionální kuchyni se pak dozvíte v podrobných článcích o jednotlivých regionech.

Mezi nápoji patří mezi nejoblíbenější moky následující. Víno a sekt – vinařství má ve Francii dlouho tradici, přinesli ho do Galie Římané, ve středověku mnoho vinic vznikalo kolem klášterů a dnes je víno téměř národním nápojem. Nejlepší francouzská vína nesou označení Grands crus a AOC. Hlavními vinařskými oblastmi ve Francii jsou tyto regiony: Alsasko – produkují se tu výhradně bílá vína, většinou chutnají po ovoci; Bordeaux – vyrábí se tu vynikající červené víno, řekněme jedno z nejlepších na světě, zdejší vinařské oblasti skutečně stojí za návštěvu; Burgundsko – významnou vinařskou oblastí je už od dob Karla Velikého, vyrábí se tu červené i bílé víno; Champagne – jak už název napovídá, je proslulé výrobou šampaňského, toho jediného a tradičního; dalšími regiony pak jsou Languedoc – nejproduktivnější vinařská oblast, vznikají tu ale hlavně levná stolní vína a oblasti kolem řek Loiry a Rhony. Před jídlem se ve Francii často pije aperitiv – kir, kir royale, po jídle se zas pijí likéry – cognac a armagnac jsou asi těmi nejznámějšími. Pivo ve Francii také ochutnáte, domácími značkami je Kronenbourg a Pelforth, které ale mezi pivaři nepatří k topce. Lepší jsou regionální vína – alsaské nebo ze severu Francie. Oblíbený je také cider, jablečný mošt, jehož domovinou jsou Normandie a Bretaň.

Co se týká jídla, je francouzská kuchyně velice různorodá a velmi silnou roli zde hrají francouzské regiony, které se liší klimatickými a zeměpisnými podmínkami. Hranice ale nejsou pevně vyznačeny a dochází tak k mnoha přesahům. U každého regionu v našem průvodci se pokusíme krátce věnovat regionální kuchyni, a proto teď jen ty hlavní body. Pečivo se tu přikusuje téměř ke každému jídlu, vynikající bagety jsou proslulé po celém světě, větší bochníky nesou název pain (chleba). Oba dva druhy je nejlepší sníst hned první den, jelikož je známo, že druhý den kůrka změkne a už to prostě není ono. Druhým základem francouzské kuchyně jsou sýry, vyrábí se jich tu celá škála a je to jeden z nejznámějších potravinářských produktů Francii. O sýrech se také více dozvíte u jednotlivých regionů. Proslulé jsou také uzeniny a paštiky, různé terriny a rillettes (kousky masa zavařené ve vlastní šťávě). Za typické francouzské uzeniny jsou považovány andouillette – jitrnice z vepřových vnitřností, boudin noir – jelito z vepřové krve, jambon – šunka nebo saucisson sec – na vzduchu sušený salám. Protože ve Francii žije velký počet přistěhovalců, není problém tu ochutnat kuchyni severoafrickou, subsaharskou, ale také asijskou a kuchyni inspirovanou jejich dávnými koloniemi v Asii, Indii, Karibiku...


Francie hrála v dějinách významnou roli na poli kultury a umění. Vznikla zde řada architektonických stylů, které poté postupně pronikaly dál do Evropy, stejně tak se zde vyvinula řada výtvarných směrů, jako byl impresionismus, dadaismus, art-nouvea, surrealismus aj. I nejvýznamnější osobnosti filozofie jako René Descartes nebo spisovatelé Moliére, Voltaire, F. Rabelais, prokletí básníci nebo Honoré de Balzac byli Francouzi. Francie dodnes nabízí největší množství kulturních a architektonických památek, které nemají jinde na světě obdoby. Cestujete-li do Francie, je více než vhodné, mít alespoň základní představu o historii Francie, protože všechny historické památky kdekoliv na světě jsou vždy spojeny se zajímavou historií dané země nebo alespoň s místními tajemnými mýty a legendami. A Francie je toho dokonalým příkladem. Navštívit Versailles bez znalosti absolutismu a jmen jako Ludvík XIV. je skoro až zbytečné…A přiznejme si, kdo z nás ví, proč vypukla Stoletá válka, co vlastně byla Velká francouzská revoluce a jaký byl její význam pro dnešní Evropu? Kdo z nás ví, kdo byl vlastně kardinál Richelieu nebo proč byla dobyta pařížská Bastilla? Kdo ví, proč byla popravena Marie Antoinetta či kdo byl Maximilian Robespierre? Ty nejdůležitější okamžiky francouzské historie najdete v samostatném článku tady.

I sport má ve Francii své místo. Nejpopulárnějšími sporty je fotbal, lyžování a cyklistika, jezdí se zde slavný cyklistický závod Tour de France, dále se zde konají velké sportovní svátky jako je tenisový turnaj French Open nebo automobilový závod 24 Le Mans. Ale mezi obyčejnými Francouzi je snad nejhranějším sportem typický francouzský sport, pétanque. Důchodce hrající po letních večerech v parcích pétanque najdete skutečně snad na každém rohu. Několikrát se zde konaly i Olympijské hry (Chamomix, Grenoble, Albertville).


Francie má několik letišť, hlavními letišti jsou dvě letiště nedaleko Paříže – Roissy Charles de Gaulle a letiště Orly. Další letiště najdete třeba v Bordeaux, Lille, Lyonu, Marseille, Nantes, Nice, Strasbourgu, Toulouse, je tu ale i nespočet menších provinčních letišť. Do Francie se dostanete i autobusy značky Eurolines, stejně tak vlakem. Nejlepší variantou, která vám umožní vidět i různá francouzská zákoutí, je ale cesta vlastním autem, zdejší silnice a dálnice jsou ve skvělém stavu. Po Francii se lze také dopravovat vlaky značky TGV a SNCF. Trajekty se odsud dostanete na Normanské ostrovy, do Irska, Itálie i Severní Afriky a Velké Británie.

Rádi byste procestovali Fracnii, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si naše rady a tipy na cesty, ve kterých se dozvíte, kde sehnat ubytování nebo letenku, jak cestovat po světě autem, kolik si vzít s sebou peněz v hotovosti nebo jak si udělat dokonalý itinerář.

Pokud byste rádi procestovali nějakou zemi nebo místo a netroufáte si na to na vlastní pěst, ať už proto, že neumíte žádný cizí jazyk, nezvládnete to naplánovat, aniž byste na něco nezapomněli nebo prostě jen nemáte čas plánovat a zařizovat všechno kolem vaší dovolené, využijte našich služeb cestovatelům. Vaši cestu připravíme do nejmenšího detailu a s ohledem na všechna Vaše přání a nebo jen budeme na telefonu po celou dobu Vaší cesty, abychom Vám připadně pomohli vykomunikovat nějaké problematické situace v případě, že Vaše angličtina na to nebude stačit. Podívejte se, jak Vám Cesty po světě mohou pomoci na Vašich cestách!

Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme spoustu zajímavých tipů na to, kam vyrazit, kde sehnat levné letenky nebo co se právě děje ve světě.