Dánské ostrovy

    Tento článek je součástí průvodce po Dánsku a provede Vás po ostrovech Møn, Fyn, Falster, Lolland a několika menších ostrůvcích v Baltu. V případě, že se rozhodnete pořádně prozkoumat Dánsko, zavítejte i sem. Najdete tu skvělé pláže, lesy, tradiční dánské plážové chatky, kostely, útesy nebo třeba skanzeny. Nejlepší dobou pro návštěvu je období od konce května do poloviny září, mimo sezónu bývá řada turistického zázemí zavřena.


    První zastávku uděláme na ostrově Fyn, což je druhý největší ostrov Dánska, který leží v Baltském moři. Spolu s ostrovem Sjaelland tvoří jakési srdce Dánska. Žije na něm necelých 470 tisíc lidí. Největším městem je Odense.

    Ostrov je s ostrovem Sjaelland spojen velkolepým 18 km dlouhým mostem přes úžinu Velký Belt. Za jeho přejezd se platí mýtné, více o cenách se dočtete tady. Na západě je pak spojen taktéž mostem s pevninským Dánskem, tedy Jutskem.

    Pokud vám v tomto článku ostatní zmiňované ostrovy na jihu Dánska nepřijdou turisticky příliš atraktivní, s Fynem bude všechno jinak. Je to rozhodně místo, které byste při cestování po Dánsku neměli vynechat. Za návštěvu stojí Odense, rodiště nejslavnějšího dánského spisovatele H. Ch. Andresena, pěkná je ale i zdejší zemědělská krajina, statky s doškovými střechami, pěkná pobřežní městečka, ale i skvělé zámky a výborné písečné pláže, jedny z nejlepších v celé severní Evropě. I tady to žije hlavně v sezóně, vydat se do mnohých míst stojí za to ale i jindy v roce. Ostrov doporučujeme projet autem, stejně tak tu ale milovníci kol najdou stovky kilometrů značených skvělých cyklostezek a Fyn je tak dalším vynikajícím dánským tipem na to, kam vyrazit na kola.


    Naše putování po Fynu nelze začít jinde, než v největším zdejším městě, Odense. Je jedním z nejstarších dánských měst, jeho název pochází od Odina, severského boha války. Odense má asi 173 tisíc obyvatel a proslulo hlavně jako rodiště slavného dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena. K němu se tu také vztahuje většina zdejší atrakcí. První zastávku uděláme v HC Andersens Hus, tedy v Andersenově domě. V něm najdete expozici věnovanou tomu slavnému rodákovi, včetně různých audiovizuálních expozic. Je tu místo, kde se spisovatel narodil, jeho zrekonstruovaná pracovna, jeho rukopisy, náčrtky i výběr jeho knih. Vedle domu je pak kulturní centrum (Børnekulturhuset Fyrtøjet), kde jsou pro děti připravené aktivity připomínající Andersenovy příběhy. Aktivity mohou provozovat i děti bez znalosti dánštiny. Hned vedle se pak nachází několik typických barevných domků, z nichž za vidění stojí Bangs Boder. Další památkou spojenou s Andersenem je HC Andersens Barndomshjem. To je domek, ve kterém malý Andersen strávil své dětství. Žil tu mezi lety 1807 až 1819. Po městě je pak rozeseta spousta postav z jeho příběhů. Jednu ze spisovatelových soch najdete třeba v pěkném parku Eventyrhaven, který se nachází hned u řeky. Podél řeky taktéž vedou cyklostezky, Odense tak skvěle projedete i na kole. Jinak ho v klidu projdete pěšky.

    Sankt Knuds Kirke Odense Z architektonických památek upozorníme na krásnou gotickou katedrálu Sankt Knuds Kirke (foto vpravo) ze 14. století, která je dokladem bohatství města ve středověku. V kryptě jsou ve skleněných rakvích ukryty ostatky největšího dánského světce a patrona země, krále Knuta II. a jeho bratra Benedikta. Oba byli zavražděni jutskými sedláky, kteří odmítli platit daně. Říká se, že král byl zabit při modlení. V roce 1101 byl prohlášen papežem za svatého. Rakev sv. Knuta byla ve středověku významným poutním místem. Hezkou ulici, dlážděnou a lemovanou hrázděnými domky, je ulice Nedergade.

    Dánové mají muzea rádi a je to vidět i v Odense. Pro zájemce o umění tu máme Brandts, což je muzeum umění v bývalé textilní továrně. Expozice se tu často obměňují, stálá je pak expozice Brandts Samling věnovaná 250 letům dánského umění, ve 3. patře je muzeum věnované historii dánských médií. Dalším muzeem je Møntergarden věnované různým světovým událostem a jejich vlivu na život na Fynu. Životem hudebního skladatele a zdejšího rodáka, Carla Nielsena, který žil na přelomu 19. a 20. století, se zabývá jeho muzeum, které sídlí v koncertní síni města (Carl Nielsen Museet). Také tu mají Jernbanemuseet, tedy Dánské železniční muzeum, které vlastní asi dvacet lokomotiv a vagonů, včetně královského salonního vagonu, který patřil králi Kristiánovi IX. Je plně vybaven vším, co král na cestě potřebuje. V Odense je taktéž vynikající zoologická zahrada (Odensee zoo), ležící asi 2 km od města. Máte-li více času, navštivte ji.

    Asi 4 km od centra města leží skanzen Den Fynske Landsby. Tady jsou domky z celého Fynu uspořádány tak, aby tvořily vesnici. Žijí tu domácí zvířata, mají tu rybníček, květinové zahrádky a chodí tu venkované v dobových kostýmech. Pokud sem nepojedete autem, můžete sem vyrazit lodí od pobřežního parku Munke Mose kolem zoo. Konečná stanice Fruens Bøge, odkud je to asi 15 minut pěšky. Ze zmiňovaného pobřežního parku vyrážejí v sezóně lodě i do zoo.

    V srpnu se tu koná nejen Květinový festival (Blomsterfestival), kdy se město zahalí do barev, ale také festival H. Ch. Andersena. Ten trvá týden, je plný různých vystoupení a přednášek na téma Andersen, spousta akcí je tu v rámci této příležitosti připravena také pro děti.

    A pokračujme na další místa ostrova Fyn. Ostrov je zalesněný v kombinaci se zemědělskou půdou. Další zastávku uděláme v Kerteminde.  Má pěkné historicky působící centrum plné roubených domků, skvělé pláže a jachtařskou marinu. Ve městě je muzeum malíře tvořícího v 1. polovině 20. století, Johannese Larsena (Johannes Larsen Museet), nachází se v jeho domě a vystavují tu nejen jeho obrazy, ale i jiných dánských malířů. V přístavu pak najdete také mořské centrum Fjord&Baelt, které je tvořeno několika akvárii, podmořským tunelem a bazénky, ve kterých si děti mohou pohladit různé mořské tvory. V 11 a ve 13 hodin probíhá krmení. Lodí si pak můžete také udělat výlet na ostrůvek Romsø. Žije na něm jen divoká zvěř, jinak tu nikoho jiného, s výjimkou minima turistů, nenajdete. Kolem ostrůvku vede pěkná pobřežní stezka. Kerteminde je také často využíván jako základna pro výlety do vesničky Ladby. To je vesnička, kde byla nalezena jediná vikinská pohřební loď v Dánsku, známá jako Ladbyskibet. Pochází z roku 925, kdy do ní byl uložen vikinský náčelník k věčnému odpočinku. Loď byla dlouhá 21,5 metrů a nespočívalo v ní jen tělo náčelníka, ale i zbraně, šperky, oblečení a další hmotné věci. Loď byla hrobem, který byl ale velmi krátce na to vypleněn a náčelníkovo tělo odstraněno. Přesto se tu z lodi dochovala spousta věcí – otisk lodi v zemině, nýty, kotva, železné spirály z dračí hlavy na přídi, ale i lebky obětovaných psů a koní. Dnes je toto historicky významné místo trávou porostlá mohyla, která se nachází ve vzduchotěsné komoře. Součástí je i muzeum Vikingsmuseet Ladby, které připomíná celý příběh, vystavuje nálezy z hrobu, k vidění je tu také zrekonstruovaná podoba lodě i zvířecí oběti. Dozvíte se tu hodně o tom, jak se vikinští náčelníci pohřbívali.

    Další velkou atrakcí ostrova Fyn je zámek Egeskov Slot (foto pod odstavcem). Zámek s padacím mostem je obklopen vodním příkopem a je ukázkou staveb během tzv. zlatého věku, tj. 16. století. Interiér zámku můžete navštívit. Je tu k vidění 12 místností se starožitným nábytkem, starými obrazy a loveckými trofejemi. V podkroví je pak sbírka starých hraček včetně modelu vláčku ze začátku 20. století. Skvostem zámku je pak dům pro panenky zvaný palác Titanie. Vytvořil ho anglický důstojník a vybavil ho miniaturními uměleckými doplňky – maličké tapisérie, ručně vyřezávaný nábytek, mozaiková okna. Tvořil ho přes 15 let a jde o skutečný skvost. Součástí zámku je i park navržený v 18. století se stádem jelenů, sochami a zahradami v anglickém stylu. Mají tu také různé sbírky starých aut, letadel, starých motorek, sanitek a koňských kočárů. Dále je tu Drákulova hrobka a atrakce pro děti, v sezóně se v parku večer konají různé koncerty.

    zámek Egeskov Dánsko

    V 17. století skýtalo město Faaborg největší rybářskou flotilu v zemi a dodnes město svým vzhledem připomíná tyto zlaté časy. Projděte se historicky působícími uličkami Holkegade, Adelgade nebo Tarngade, navštivte Faaborské muzeum vystavující hlavně malířské umění fynských malířů nebo Faaborg Arrest, což je muzeum v bývalé věznici v městské radnici, kde je expozice o justičním systému a životě vězňů. Krásný je také starý hrázděný dům Den Gamle Gaard z 1. poloviny 18. století. Uvnitř je 22 místnostní, které jsou zařízeny tak, jak to bylo v době, kdy tu na začátku 19. století žil jeden bohatý obchodník. K vidění je tu starožitný nábytek, hračky i další artefakty. Hlavním náměstím je Torvet s bronzovou kašnou. Ta představuje severský mýtus o stvoření, kdy nahý mrazivý obr Ymir pije mléko z kravského vemene. Z historických objektů ještě upozorníme na zvonici Klokketarnet, která bývala kdysi součástí středověkého kostela, a dále pak na středověkou městskou bránu Vesterport. Ta pochází z 15. století a je jednou ze dvou dochovaných bran v celém Dánsku. Na nábřeží najdete pak dřevěný pavilon s mořskou koupelí a v okolní zvlněné krajině najdete nespočet cyklostezek i tras pro pěší.

    Jachtařským centrem je město Svendborg s asi 27 tisíci obyvateli. V létě to tu žije hlavně díky jachtařům, kteří odsud rádi vyjíždějí třeba k jižním ostrovům jen kousek od Fynu. V okolí jsou cyklostezky, najdete tu pláže i pěkný přístav se starými loděmi zvaný Sejlskibsbroen, na který hned navazuje jachtařská marina. Historickou loděnici připomíná Maritimt Center Danmark, nacházející se u přístaviště trajektů plujících na ostrov Aerø. Jde o budovu bývalého skladiště, v létě se odsud pořádají plavby na historické plachetnici. Naturama je zdejší muzeum historie přírody, jeho tři patra se zaměřují na vodu, zemi a vzduch. Za vidění stojí také nejstarší dům ve městě, Anne Hvides Gard. Pochází z 16. století a naklání se na stranu. Ve zdejším moderním městě působí opravdu netypicky starobyle. Forsorgsmuseet je muzeum věnující se sociální péči a sídlí v bývalém chudobinci, ve kterém chudí žili po staletí. Lodí M/S Helge, což je historická loď, můžete vyrazit na plavbu po okolí.


    Krátkou zastávku uděláme na ostrově Tasinge. Je spojen silničními mosty s Fynem (u Svendborgu) a s ostrovem Langeland. Je to ostrov kombinující lesy a zemědělskou půdu. Na ostrově stojí za zmínku vesnička Tronse s malým jachtařským přístavem, s domky s doškovými střechami a s pěknými uličkami Grønnegade a Badstuen. Za zmínku pak stojí zámek Valdemars Slot. Šlo o přepychový palác krále Kristiána IV., který ho roku 1644 nechal postavit pro svého syna Valdemara. Ten tu ale nikdy nebydlel, ve 34 letech zemřel na bitevním poli, načež byl zámek poškozen v dánsko-švédských bojích. Do dnešní barokní podoby ho přestavěl námořní hrdina Niels Juel. V interiérech zámku můžete vidět starožitný nábytek, výrobky z drahého benátského skla nebo tapisérie, ale také námořní truhlu Nielse Juela. V podkroví je pak lovecké muzeum s trofejemi a s etnografickou sbírkou. Na nádvoří s jezírkem se nachází Jachtařské muzeum (Danmarks Museum for Lystsejlads) se sbírkou plachetnic. Za branou zámku najdete také písečnou pláž. Na ostrově Tasinge pak za zmínku stojí ještě vesnička Bregninge, ve které je nejnavštěvovanější dánský kostel, Bregninge Kirke, z jehož věže je krásný výhled. Naproti kostelu je muzeum místní historie (Tasinge Museum), které vypravuje hlavně příběh místních Romea a Julie, kteří nedokázali žít v odloučení a vzali si proto život. Na jejich hrob dodnes hází nevěsty své svatební kytice.

    Pokračujme na ostrov Langeland, což je úzký ostrov lemovaný pláží a plný zemědělské půdy, vesniček a větrných mlýnů. Dostanete se sem po silničním mostě z Fynu i z Tasinge. Největším zdejším městem je Rudkøbing. Najděte v něm pár historicky působících uliček, naklánějící se domky a hlavní náměstí Torvet. V severní části ostrova najdete pláže, chcete-li si ovšem užít koupání, ty na jihu ostrovu jsou k tomu lepší. Na severu ostrova zmíníme zámek Tranekaer Slot. Zámek v lososové barvě pochází ze 17. století, ovšem opevnění je o čtyři století starší. Pozemky zámku jsou přístupné volně, prohlídky interiéru se dělají jen v červenci. V okolí zámku jsou pozemky, které skýtají sbírku uměleckých skulptur, vše je známé jaké Tickon. Je tu jezírko, arboretum, stádo jelenů, dále je tu roh jednorožce, který je jednou z 19 zdejších skulptur. Z oněch skvělých jižních pláží zmíníme pláž u vesničky Ristinge. Ve vsi najdete i pěkné domky s doškovými střechami. Na jižním cípu jsou pak také stáda divokých koní, stejné typy, které známe z českých Milovic nebo královéhradecké Plachty. Tyto exmoorští poníci mají za cíl spásat pobřežní trávu. Označení „Vilde Heste“ vás na ně upozorní. U Begenkopu jsou pozorovatelny ptáků, jsou to tři místa spojená pěšinkou. U Begenkopu je také přírodní rezervace Tryggelev Nor. Zhlédnout můžete také skvělé panské sídlo Skovsgaard. Interiéry kuchyně, jídelny i pokoje domovníka jsou doplněné o figuríny a různé rekvizity, které přibližují život služebnictva. Ve stájích je muzeum kočárů. Zmíníme také pevnost Langelandsfort. Je výsledkem dánských obav během studené války, pochází z 50. let 20. století a byla postavena jako obrana západního Baltu před Sověty. Součástí jsou bunkry, velitelská centra, ponorka i stíhací letouny. Jsou tu také různé expozice. Vše je obklopeno pěknou přírodou. Komplex je velký asi 2 km.

    Na jihu Dánska u Fynu se rozprostírá kromě Tasinge a Langelandu celá řada dalších menších ostrůvků. Jižní fynské souostroví má asi 55 ostrovů a ostrůvků. Jsou to takové neturistické ráje, vhodné pro cyklistiku, jachtaření, ale i koupání.

    Další zastávkou bude ostrov Aerø. Dlouhý 30 km, široký 9 km, má bohatou námořní historii. Jsou tu pláže, pěkná městečka s hrázděnými domky, větrné mlýny. To vše utváří historický dojem. typické dánské plážové chatky Aero ostrov Ostrov skvěle prozkoumáte na kole. Je oblíbený také u jachtařů, v létě se tu koná jazzový festival. Na ostrov se dostanete jedině trajekty (ze Svendborgu, Fynshavenu nebo Faaborgu). Hezkým zdejším městem je Aerøskøbing. V 17. století to bylo město bohatých kupců, dodnes se tu zachovaly pěkné dlážděné uličky a barevné domky s krásně zdobenými okny. K navštívení tu jsou tři muzea – Hammerichs Hus v hrázděném domě, které ukrývá interiér plný starožitností, které nasbíral místní sochař. Zdejší stěny zdobí na 3 tisíce holandských kachlů ze 17. a 18. století. Druhým muzeem je místní Aerø Museum věnované oděvům, nábytku a dalšímu a konečně Flaske Peters Samling, což je sbírka v bývalém chudobinci. Jde o celoživotní dílo tzv. Lahvového Petra, tedy Petera Jacobsena, který postavil na 1 700 modelů lodí v lahvích. Severně odsud pak leží pláž Vesterstrand s barevnými lázeňskými chatkami. Druhým městem na ostrově, které stojí za zmínku, je Marstal. V 19. století šlo o významné obchodní centrum, kdy sem každoročně připlouvalo na 300 obchodních lodí a fungovalo tu osm loděnic. Dnes je tu stále cítit námořnická atmosféra, je tu loděnice, marina a námořnické muzeum Marstal Søfartsmueum, které stojí za zhlédnutí. Uvidíte tu nespočet modelů lodí, lodních truhel, námořnických suvenýrů z celého světa a také se dozvíte životní příběhy rodin námořníků. Na nábřeží pak kotví sto let starý renovovaný škuner Bonavista z roku 1914. Je tu také pláž Eriks Hale (foto v textu) s fotogenickými plážovými chatkami, tolik typickými pro Dánsko. Červeně natřené se zelenými okenicemi a doškovou střechou, ta fotka za to stojí. Na ostrově dále najdete několik malých pivovarů, ve kterých se vaří různé druhy piv, které na ostrově můžete ochutnat. Doporučíme třeba pivo Rise ve vesničce Store Rise. Námořnicky působí i vesnička Søby. Udělejte si z ní třeba výlet k majáku Skjoldnaes Fyr z 19. století, postaveného ze žulových kvádrů. Maják je stále otevřený, můžete na něj vylézt a kochat se výhledy. Kousek odsud je také oblázková pláž a ptačí hnízdiště. U Søby pak uvidíte také hliněné náspy Søby Volde, kdysi součást opevnění z 12. století, jižně od vesnice. Severně pak uvidíte panské sídlo z 16. století Søbygaard se suchým příkopem. V sídle prý stále straší bílá paní.

    A pokračujme na ostrov Møn. Na Mønu jsou nádherné pláže, neolitické hroby i středověké freskami zdobené kostely, je to také ostrov hrnčířů. Na ostrov se dostanete autem, vlaky nebo autobusy ze Sjaellandu přes most. Na ostrově sice autobusy městské hromadné dopravy fungují, ale poměrně řídce, a proto je nejlepší ostrov prozkoumat autem. Stejně tak je to vhodné místo pro kolo, ostrov je malý (ze západu na východ má asi 35 km), projedete ho tak klidně také na kole.


    Hlavní bránou a hlavním městem ostrova je městečko o necelých 4 tisících obyvatelích, Stege. Ve středověku šlo o významné místo díky obchodu se sledi, díky čemuž bylo jednou z nejbohatších provincií v Dánsku. Do 16. století bylo město opevněno. Z města vede řada cyklostezek, můžete si tak odsud udělat spoustu výletů do okolních měst. Ve městě samotném můžete navštívit muzeum Thorsvang, které připomíná historický skanzen. Najdete tu na třicet detailně propracovaných replik historických obchodů, dílen, jako třeba holičství, pekařství nebo řeznictví nebo třeba kino vybavené postaru. Mají tu také sbírku historických motorových vozidel včetně Forda T z roku 1927. Ve městě je dále kostel Stege Kirke, jehož původ sahá do 13. století a postavila ho zdejší mocná rodina. V interiéru jsou k vidění fresky ze 14. a 15. století a vyřezávaná kazatelna ze 17. století. Dalším muzeem je muzeum Empiregarden, které se věnuje místní historii. Vystavuje archeologické nálezy od doby kamenné po středověk. Uvidíte tu třeba 11 tisíc let starou žvýkačku. K vidění je třeba i interiér domu z 19. století. Asi 6 km od Stege najdete nejlepší pláž na Mønu. Jde o Ulvshale Strand, což je pruh bílého písku, oblíbený mimo jiné také u windsurfařů. Pláž lemuje silnice obklopená z druhé strany lesem, ve kterém žijí zmije. Dostanete se odsud také přes most na ostrůvek Nyord. Na něm je jediná vesnice, do které nesmí auta (před vesnicí je parkoviště). V ní najdete pár chalup s doškovými střechami z 19. století. Největší část ostrova tvoří mokřady a slané louky, je tu také pozorovatelna ptáků. Asi 5 km od Stege najdete Keldby, která zaujme hlavně svým kostelem Keldby Kirke. Jde o cihlový kostel ze 13. století zdobený freskami, které jsou považovány za jedny z nejhezčích v Dánsku. Freska asi ze 14. století znázorňuje scénu posledního soudu. Kousek odsud je také malé zemědělské muzeum. Další zajímavé fresky pak můžete vidět v kostele Elmelunde Kirke ve městě Elmelunde. Zdejší kostel je jedním z nejstarších v celém Dánsku, pochází z 11. století a zdejší klenba je zdobena malbami tzv. Elmelundského mistra. Jeho skutečné jméno není dodnes jasné, ale ví se, že je autorem skvostných fresek z 15. století v několika kostelech na Mønu. Kostely jsou zdobeny bohatými freskami s výjevy z bible, které měly sloužit k výkladu Bible negramotným občanům. Jde skutečně o skvostné ukázky středověkého malířství.

    Jedním z nejnavštěvovanějších míst na Mønu jsou proslulé bílé křídové útesy Møns Klint (foto pod odstavcem), jedna z vůbec nejnavštěvovanějších přírodních krás celého Dánska. 128 metrů vysoké křídové útesy jsou opatřeny chodníkem s nádherným výhledem na útesy i na moře, na pláž pak vedou dřevěné schody. zahrada Liselund Dánsko Pláž ovšem pro silné vlny není moc dobrá na koupání. Skvělým tipem je projít se podél pobřeží, tak si moře i útesů užijete nejvíc. Při troše štěstí tu můžete zahlédnout sokola stěhovavého, je to jediné místo v Dánsku, kde hnízdí. U této turistické atrakce najdete také GeoCenter Møns Klint, což je moderní centrum vysvětlující, jak útesy vznikly a mají tu také sbírku zkamenělin. Až budete mít zástupů turistů dost, vydejte se do zahrady Liselund (foto v textu), což je romantická zahrada z konce 18. století. Je posetá cestičkami, potoky, jezírky a dostanete se odsud až k vyhlídce na útesu. Součástí jsou i různé exotické budovy – čínský pavilon, řecké ruiny nebo egyptské pyramidy, to vše obohaceno živými pávy. Pátráte-li po hlavních turistických lákadlech Dánska, která byste neměli minout, pak útesy Møns Klint jsou jedním z nich. Typickým plážovým letoviskem je Klintholm Haven. Žije to tu hlavně v sezóně, mají tu jachtařskou marinu, písečnou pláž a také se odsud pořádají plavby na člunu k útesům Møns Klint, pohled na ně od vody je kouzelný.

    bílé útesy Mons Klint Dánsko bílé útesy Mons Klint Dánsko bílé útesy Mons Klint Dánsko bílé útesy Mons Klint Dánsko bílé útesy Mons Klint Dánsko bílé útesy Mons Klint Dánsko

    Pokud se vydáme dál na západ, potkáte cestou řadu dalších pěkných míst, které stojí za zastávku. Třeba další skvělý kostel ze 13. století, Fanefjord Kirke. Je taktéž zdoben nádhernými freskami ze 14. století, které zobrazují různé výjevy z Bible. Asi 2 km od vesnice Røddinge najdete některé ze zdejších 119 megalitických hrobek, pocházející z dob od roku 4000 do 1800 př. n. l. Jde o největší chodbový hrob v Dánsku, Kong Asgers Høj, s pohřební komorou dlouhou 10 metrů a dále o Klekkende Høj, jedinou hrobku na ostrově se dvěma chodbami. Dva vchody vedou do 7 metrů dlouhé pohřební komory. Vydáte-li se ještě kousek, dorazíte k další dlouhé dánské megalitické mohyle, Grønsalen. Můžete ji vidět jen zvenku, je obklopena 145 obrovskými kvádry.

    Západně od Mønu pak leží ostrůvek Bogø. S Mønem je spojen silnicí vedoucí po hrázi a s ostrovy Sjaelland a Falster mosty, které vedou přes ostrůvek Farø. Jen informace, že s kolem na most nesmíte a chcete-li se sem dostat na kole, musíte vzít trajekt. Mosty Farø, které spojují Sjaelland a Falster přes ostrůvek Farø, byly postaveny v 80. letech 20. století a jsou skutečně skvělým technickým dílem, který stojí za vidění.

    Po mostě z ostrova Sjaelland se dostanete na další z ostrovů na jihu Dánska. Dostanete se sem ale také trajekty z německého Rostocku, které plují do Gedseru. Jde o ostrov Falster. Ten láká taktéž na krásné bílé pláže, které vábí hlavně německé a dánské turisty. Jde hlavně o zemědělský kraj.

    Jediným velkým městem na ostrově je Nykøbing Falster. Jde o moderní město se středověkým centrem. Z turistických zajímavostí ostrova upozorníme na středověké centrum Middealaldercentret. Jde o tematický park připomínající středověkou obec na začátku 15. století a nadchne hlavně děti. V poledne můžete vidět střílení z obléhacích strojů, dům obchodníka s vlastním přístavištěm a loďmi, tržiště obklopené dílnami řemeslníků, v sezóně se tu také konají rytířské turnaje. Pak je tu také ještě menší muzeum Museet Falsters Minder, které v jednom z nejstarších domů ve městě vystavuje rekonstruované pokoje i obchody z 19. a 20. století. Takže žádná dávná historie. Krom toho tu je malá zoo - Guldborgsund Zoo. Jednou z hlavních rekreačních oblastí v Dánsku je městečko Marielyst se skvělou dlouhou pláží, která ale v létě praská ve švech. Město je vlastně jedna hlavní turistická ulice s restauracemi, obchody a stánky, která vede na pláž. V městečku Eskilstrup najdete krokodýlí zoo a muzeum traktorů. Na úplném jižním cípu ostrova najdete Sydstenen, neboli Jižní kámen, vyhlídkové místo s lavičkou, které značí nejjižnější bod celého Dánska. Kousek odsud je maják Gedser Fyr. V nedalekém městečku Gedser pak mají také geologické muzeum, které ukrývá největší broušený granát na světě. Při pobřeží najdete několik pláží s bílým pískem.

    Naše putování po dánských ostrovech ukončíme na ostrově Lolland. Lolland je čtvrtý největší dánský ostrov. Nachází se v Baltském moři jižně od ostrova Sjælland a západně od ostrova Falster. Je 58 km dlouhý a 15–25 km široký. Žije na něm něco kolem 66 tisíc obyvatel. Na ostrov jezdí trajekty z německého Puttgardenu do zdejšího Rødbyhavnu na jihu ostrova. Autem se sem dostanete po mostech z ostrova Falster.

    Lolland je rovinatý ostrov, který nemá příliš turistických lákadel. Tady je přehled toho nejzajímavějšího, co byste tu mohli vidět nebo dělat. Asi nejzajímavějším lollandským městem je Maribo s necelými 6 tisíci obyvateli. Leží na břehu pěkného jezera Søndersø. Po jezeře se provozují výletní plavby, které vás vezmou kolem řady zdejších ostrůvků. Vyvezou vás třeba také do Borgø, kde jsou zříceniny pevnosti z 11. století. Lodě odplouvají z přístaviště před katedrálou. Ve městě je k vidění katedrála Maribo Domkirke z 15. století, která bývala součástí většího klášterního komplexu. V klášterním komplexu žila od svých 22 let i dcera krále Kristiána IV., Eleonora Kristina, která tu také zemřela. Svůj útrpný pobyt tady zaznamenala ve svých vězeňských denících. V katedrále je její prostá hrobka. Kousek od města je pak skanzen Frilandsmuseet Maribo. Tvoří ho různé budovy z celého Dánska, od farmy a hasičské zbrojnice po větrné mlýny, školu, mlékárnu. Ve zdejší zahradě jsou pak k vidění různé starodávné hry. Dále je tu malé muzeum Stiftsmuseum Maribo, které kromě archeologických nálezů z doby kamenné a různých vikinských artefaktů ukrývají také sály věnované polským přistěhovalcům, kteří se tu usazovali v 18. století kvůli práci na třtinových polích. Pro úplnost ještě zmíníme sbírku umění ve Fuglsang Kunstmuseum, které vystavuje krajiny od umělců 19. století. Nachází se v budově panského sídla z 19. století.

    Za jednu z hlavních atrakcí Lollandu platí Knuthenborg Safari Park. Ten leží jen asi 7 km od Maribo a je největším safari parkem v severní Evropě a jednou z velkých dánských atrakcí. Chovají tu přes 1 200 volně pobíhajících divokých zvířat, mezi které patří zebry, antilopy, žirafy, nosorožci, klokani a další. Park je průjezdný vlastním autem. V severní části ještě zmíníme jakési vyhlídkové místo poseté sochami božstev s výhledem na moře, Dodekalliten.

    Na jihu Lollandu se pak nachází hrad Aalholm se zámeckým parkem. Jde o nejstarší zámek na ostrově zmiňovaný už od 14. století. V následujících stoletích došlo k přestavbám. Ve středověku se budovala řada královských hradů, které měly za úkol posilovat moc krále v regionu. Sídlila tu hlídka, která měla zasáhnout v případě útoků proti králi. To byl původní účel i hradu Aalholm. Od 1. poloviny 18. století, kdy přestal být v rukou Koruny, se v jeho držení střídala řada majitelů. Máte-li cestu na jih Lollandu, krátkou zastávku tu klidně udělejte. V jižní části ostrova, u přístavu Rødby, najdete největší dánský aquapark Lalandia. Je tu všemožné vybavení pro zábavu na vodě, ale i krytý lyžařský svah a další sportovní atrakce pro aktivní vyžití.

    Tady naše putování po dánských ostrovech končí. V podrobném průvodci po Dánsku se ale dočtete i o dalších místech, která tady stojí za vidění.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě