Nový Zéland

země unikátních přírodních zázraků

    Milujete-li divokou přírodu a poznávání nových živočišných i rostlinných druhů, pak by vám cesta na Nový Zéland mohla být inspirací pro plány na budoucí dovolenou, která nabízí nejen možnost ohřát se v teple, když je u nás sníh, ale také setkat se s přírodními úkazy, které nikde jinde na světě nenajdete. Nový Zéland a jeho fauna je totiž díky své izolované poloze místem vývoje mnoha unikátních endemických druhů živočichů a rostlin.

    Nejpopulárnějším zástupcem a miláčkem národa je nepochybně nelétavý pták kiwi, jehož výrazný vzhled s dlouhým zobákem reprezentuje celou zemi. Za zmínku kromě něho stojí ale také mnoho dalších ohrožených druhů ptáků, které jsou na pokraji vymření. Mezi ně patří například jediný nelétavý papoušek světa Kekapo, který je zároveň nejtěžším zástupcem svých druhů. Tento noční papoušek, též nazývaný jako papoušek soví, je v součastné době eliminován na posledních 147 přeživších jedinců. Novozélandští ochránci přírody však dělají maximum pro to, abychom se s těmito jedinečnými druhy mohli setkávat i v budoucnosti. Aktivně bojují proti všem predátorům požírající ptačí vejce i nebohé dospělé jedince, kteří se kvůli neschopnosti létat nemohou příliš bránit.

    Mezi tyto predátory patří zejména přemnožený druh lasičky possum, který je zde více než nevítaným hostem. Není se čemu divit, vždyť jeho populace na ostrově dosáhla neskutečných 30 milionů jedinců. Chybí mu přirozený predátor, který by jeho stavy snižoval, a tak se musí do boje o přežití vzácných druhů zapojit člověk, který byl původcem všeho zla, když sem lasičku possum přivezl přes oceán z nejbližší 2000 km vzdálené pevniny, Austrálie.

    Na Novém Zélandu nežijí jiná původní zvířata, než ta, která sem mohla kdysi připlout oceánem nebo přiletět. Za obrovskou expanzí zemědělského dobytka, zejména pak krav a ovcí, které se využívají pro mléčný průmysl, maso a zpracování vlny, stojí tedy také člověk. Na Novém Zélandu se v minulosti vyskytovalo až neuvěřitelných 70 milionů ovcí, což je v současné době redukováno na stále obdivuhodný počet necelých 30 milionů. Na každého Novozélanďana tu tak vychází 7 kusů skopového dobytka.

    Kromě suchozemských savců se tu nachází také množství obdivuhodných vodních živočišných druhů. Zejména na Jižním ostrově tak můžete potkat obrovské lachtaní kolonie či v tichosti a ústraní pozorovat rodinky tučňáků. Zaznamenat zde můžete až 13 z celkových 18 známých druhů. Pravým domovem je Nový Zéland ale pouze pro 3 druhy, mezi něž patří Yellow eyed pinguin, Little Blue pinguin, Fiordland-crested penguins. Světovou raritou jsou tu i místní delfíni Hector´s doplhins, kteří patří k nejmenšímu druhu na světě. Navíc jsou jedni z nejhravějších, takže plavání s nimi, které nabízí mnoho turistických agentur, se může stát opravdovým zážitkem, stejně jako pozorování velryb, na které se nejčastěji vyplouvá z městečka Kaikoura na Jižním ostrově Nového Zélandu.

    Setkat se tu můžete samozřejmě i s mnoha dalšími oceánskými druhy živočichů přes rejnoky a nesčetné druhy mořských ryb až po žraloky, jichž v okolí Nového Zélandu žije 8 druhů, včetně Velkého Bílého žraloka, k němuž se v případě odvahy můžete s místní agenturou ponořit v ochranné kleci. Rybaření je tu stejně jako lov zvěře velice oblíbenou aktivitou, takže jste-li nadšenci těchto sportů, určitě si doma nezapomeňte vybavení.

    Nový Zéland není plný pouze endemický druhů zvířat, ale také rostlin. Až 80% veškeré flory Nového Zélandu nenaleznete nikde jinde na světě, a to je zážitek. Nejčastěji se zde v místních buších můžete setkat s obrovskými přerostlými kapradinami vzrůstajícími až do výšky palem. Nejznámější z nich se nazývá Silver fern a je součástí znaku Nového Zélandu i světoznámého ragbyového týmu All Blacks. Tato rostlina, která díky svému stříbřitému zbarvení na spodní straně listů, dříve sloužila původním maorským obyvatelům k orientaci ve tmě, vzrůstá až do výšky pěti metrů a tvoří tak krásnou vzrostou vegetaci.

    Počasí na Novém Zélandu

    I přesto, že se část Nového Zélandu nachází i v subtropickém pásu, disponuje tato země stejně jako Česká republika čtyřmi ročními obdobími. Ta ale přicházejí opačně. Na léto se tu tak můžete těšit o Vánocích, a dárky si společně s rodinou rozbalit třeba při plážovém grilování. Nabízí se vám tak ideální příležitost, jak uniknout o vánočních svátcích zmrzlé krajině a načerpat trochu toho vitamínu D ze sluníčka. Naopak jste-li milovníky zimních sportů, na lyžích si nejlépe zařádíte v červnu – srpnu.

    Jelikož se ale ostrovy táhnou jako uzounká nudlička od severu k jihu, je mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem Nového Zélandu často obrovský teplotní rozdíl. To platí také u rozdílných nadmořských výšek, kdy i na Severním ostrově můžete narazit na sníh, a to například na nejvyšší hoře severu – Ruapehu či na sopce Mt. Taranaki. Stejně tak se můžete na tom Jižním těšit slunných dní u vody na krásných písečných plážích. Buďte ale připraveni, že počasí na Novém Zélandu je velmi nestálé, a během jednoho dne se vám tak mohou klidně vystřídat všechna roční období. Vždy proto vyrážejte na výlety vybaveni dostatečným množstvím oblečení, a to od nepromokavého a technického až po kraťasy s čepicí proti sluníčku. To tu totiž dokáže být obzvlášť zákeřné. Nový Zéland je totiž společně s Austrálií místem s velmi slabou ozonovou vrstvou, která má za následek velkou sílu sluníčka i za poměrně mračných dní. Ochranný krém proti slunci s minimální hodnotou 30, ideálně ovšem 50 by proto neměl chybět na žádném vašem výletě.

    Závěrem

    Rozmanitá a unikátní flora i fauna, která nabízí poznání mnoha jedinečných živočišných druhů i možnost setkat se tváří v tvář se zvířaty, která vídáme maximálně v zoo, a příležitost zažít s nimi i osobnější zážitky v podobě potápění, plavání či pozorování, jsou sami o sobě skvělým důvodem proč navštívit Nový Zéland. Přidáme-li neskutečnost a krásu místní přírody s mnoha národními parky v kombinaci s obrácenými ročními obdobími, která nám umožňují vydat se do tepla v zimě, nabízí možnost nezapomenutelné dovolené či expedice, která se jistě stane vašim celoživotním zážitkem.

    Sponzor článku: visitkiwi.cz